Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Na takim komputerze zagrasz w Batman: Arkham Knight. Są wymagania sprzętowe!

42 postów w tym temacie

O, to i ja nie mam się co martwić. Jak wspomniałem wyżej, mam Radeona HD 8850, więc też się mieszczę. Cieszy mnie to niezmiernie, bo gra zaklepana i szkoda byłoby nie móc zagrać.

No chyba, że im wyższy numer, tym gorzej ma karta na liście osiągów, ale może się mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 16:04, Heartbreaker napisał:

O, to i ja nie mam się co martwić. Jak wspomniałem wyżej, mam Radeona HD 8850, więc też
się mieszczę. Cieszy mnie to niezmiernie, bo gra zaklepana i szkoda byłoby nie móc zagrać.


Ach nie, ty akurat się nie mieścisz - Radeon HD 8850M to układ notebookowy, wydany w roku 2013 bodajże. Jego wydajność to tak z 1/5 HD7970 (i prawie 2x mniej od R7 260X). Z tego co widzę:
http://pclab.pl/art53315-2.html
Na tym układzie z trudem szło uzyskać okolice 30 klatek w Wiedźminie 2 w bardziej wymagających obszarach więc nie liczyłbym na płynną rozgrywkę w dopiero co nadchodzącym tytule...

Ot, kolejny dowód na to że nie wolno porównywać ze sobą układów PC-towych i desktopowych mimo zbliżonych nazw. Dla notebooków próg minimalnych wymagań spełnia dopiero GTX850M. Zaś poziom zalecanych detali, tak na oko, odpowiada GTX970M. Zaś optymalnych nie spełnia żaden pojedynczy układ graficzny a dopiero SLI z 2x GTX970M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 16:09, ziptofaf napisał:

Ach nie, ty akurat się nie mieścisz - Radeon HD 8850M to układ notebookowy, wydany w
roku 2013 bodajże. Jego wydajność to tak z 1/5 HD7970 (i prawie 2x mniej od R7 260X).
Z tego co widzę:
http://pclab.pl/art53315-2.html
Na tym układzie z trudem szło uzyskać okolice 30 klatek w Wiedźminie 2 w bardziej wymagających
obszarach więc nie liczyłbym na płynną rozgrywkę w dopiero co nadchodzącym tytule...

Ot, kolejny dowód na to że nie wolno porównywać ze sobą układów PC-towych i desktopowych
mimo zbliżonych nazw. Dla notebooków próg minimalnych wymagań spełnia dopiero GTX850M.
Zaś poziom zalecanych detali, tak na oko, odpowiada GTX970M. Zaś optymalnych nie spełnia
żaden pojedynczy układ graficzny a dopiero SLI z 2x GTX970M.


O, to ciekawe. Na laptopie z tym właśnie Radeonem przeszedłem Wiedźmina 2 na średnich ustawieniach grafiki i nie było problemu z klatkami.

Może udalo się to dzięki temu, że reszta podzespołów jest lepsza od karty. (Procesor Intel Core i7-4500U 1.8, 8 GB RAM. Karta Radeon ma zaś 2 GB pamięci).

Z tego, co na FA czytałem w temacie o GTA V, to ten laptop spokojnie odpali GTA V na średnich. Liczę, że Batman też pójdzie, a już na jakich to mniejsza z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Batman: Arkham Knight będzie potrzebował naprawdę mocnego sprzętu.

i5-750 to prawie sześcioletni mid-endowy procesor.
GeForce 660 to prawie trzyletnia mid-endowa karta graficzna.

Mocny sprzęt? Bynajmniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 16:34, Heartbreaker napisał:

Może udalo się to dzięki temu, że reszta podzespołów jest lepsza od karty. (Procesor
Intel Core i7-4500U 1.8, 8 GB RAM. Karta Radeon ma zaś 2 GB pamięci).

To tak nie działa. W PC-tach jest równanie w dół, do najgorszego elementu.

Dnia 23.04.2015 o 16:34, Heartbreaker napisał:

Z tego, co na FA czytałem w temacie o GTA V, to ten laptop spokojnie odpali GTA V na
średnich.


GTA V ma dużo niższe wymagania:
http://pclab.pl/art57777.html
W wymaganiach minimalnych widnieje zaledwie 9800GT/HD4870, karty z 2007 roku. W zalecanych jest GTX660. Do tego procesor z roku 2005. Tutaj zaś konfiguracja minimalna odpowiada zalecanej w GTA V czyli tej na której gra chodzi w High. Więc naprawdę nie licz na wiele, minimum to już może być za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 17:20, Henrar napisał:

i5-750 to prawie sześcioletni mid-endowy procesor.

Razem z Phenomem II. Tyle tylko, że to minimum. Jaki taki proc ma mieć 30 fps. To aby się cieszyć przyjemniejszym framerate''m należałoby mieć sporoooo fajniejszą jednostkę typu nowe i5. :P

Dnia 23.04.2015 o 17:20, Henrar napisał:

GeForce 660 to prawie trzyletnia mid-endowa karta graficzna.

Co nie znaczy, że się jakoś cenowo zestarzała specjalnie. Aby mieć coś na poziomie dalej musisz wyskoczyć z 500-600 PLN. Jeżeli liczyć starsze jednostki to jeszcze będziesz miec kartę z 1gb vram ;p

Dnia 23.04.2015 o 17:20, Henrar napisał:

Mocny sprzęt? Bynajmniej.

Nie przesadzajmy, taniego i byle jakiego z wymagań też nie wydedukujesz ;p
Z drugiej strony o ile użytkuję GTX 660 i R9 290 to dwukrotna różnica wydajności jest wbrew pozorom... mała.
A procek po prostu musi dać te +30 klatek ;p A gra nie musi z niego używać jak nowe GTA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 16:09, ziptofaf napisał:

Ot, kolejny dowód na to że nie wolno porównywać ze sobą układów PC-towych i desktopowych
mimo zbliżonych nazw.


A czym się różnią te dwa układy? Myślałem że to to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> >"nie będzie potrzebował naprawdę mocnego sprzętu"
> >minimalne: gtx 660
Zaraz napiszą, że to mało. Tyle, że Arkham Origins szło na ultra na 460. Jasne, chrzanienie, ze to mid-end. Tylko jaki gracz gra na topkach? Już widzę te miliony graczy walące w gry na high-endowym GTX Titan za 4 tysiące. Za 2 takie można 3 kompy zbudować. Gracze to nie zawodowi graficy, ani NASA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 19:32, Divanex napisał:

A czym się różnią te dwa układy? Myślałem że to to samo.


To nie to samo. Obecnie Nvidia DĄŻY do tego by układ mobilny miał 80% wydajności względem wersji stacjonarnej. Jeszcze tego nie osiągnęli, najbliżej sukcesu byli z GTX970M i 980M które miejscami dobijają do 75% w stosunku do GTX970 i 980. Tylko że mowa o najnowszej generacji sprzętu i kartach które mają bardzo niskie TDP jak na ich wydajność (co jest główną przyczyną problemu - układ notebookowy nie może żreć 200W prądu i wydzielać tyle ciepła co kaloryfer). Już nieco starszy GTX780M wyciskał ledwie 50-60% tego co potrafił stacjonarny GTX780 (ale kosztował nawet więcej ;)).

Nie pomaga to że większość modeli kart notebookowych wykorzystywana jest naprawdę wiele razy wprowadzając zamieszanie. GTX880M to tak naprawdę lekko podkręcony 780M (skądinąd to dlatego w desktopach Nvidia całkowicie pominęła rodzinę 8xx od razu przechodząc do 9xx - nie chcieli aby ludzie myśleli że to tylko odświeżone modele jak z notebooków), GT540M z 2011 roku został potem przemianowany na GT630 a potem na GT725M. AMD jest tutaj nie lepsze i również chętnie wsadza tą samą kartę pod 3 różnymi nazwami dając nam iluzję rosnącej wydajności.

Ogółem więc z góry radzę zakładać że jeśli gra wymaga mniej więcej PC-ta za 2500 zł to notebook o zbliżonej mocy będzie kosztował z 4500-5000 - różnica w skali cena/wydajność jest mniej więcej dwukrotna na korzyść maszyn stacjonarnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > Ktoś może podać odpowiedniki Radeonów dla poszczególnych stopni?
>
> GTX 660 - R7 260X/R7 265
> GTX 760 - R9 280
> GTX 980 - brak karty AMD o takiej wydajności, pojawią się dopiero w czerwcu. Na dzień
> dzisiejszy najbliżej jest wolniejszy o jakieś 15% R9 290X.

660tka to R9 270 czy jak kto woli 7870, może ciutkę gorsza ale jednak IMO bardziej opłacalna (w takim ACU jest na poziomie 7970), w najgorszym przypadku zrównuje się z 265. Gra jest robiona pod NV czyli na Radeonach będzie raczej ubogo.
Ten 260x to bieda przecież...

GTX 980 jest 20% wydajniejszy.


Wymagania wcale nie takie wysokie, standard jak na grę nowej generacji.
Jedynie karta w minimalnych mogłaby być słabsza jakiś 560ti na przyklad

edit nie wiem jak posiadając gtx 680 mozna myslec ze to gorsza karta od 760tki OO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > A czym się różnią te dwa układy? Myślałem że to to samo.
>
> To nie to samo. Obecnie Nvidia DĄŻY do tego by układ mobilny miał 80% wydajności względem
> wersji stacjonarnej. Jeszcze tego nie osiągnęli, najbliżej sukcesu byli z GTX970M i 980M
> które miejscami dobijają do 75% w stosunku do GTX970 i 980. Tylko że mowa o najnowszej
> generacji sprzętu i kartach które mają bardzo niskie TDP jak na ich wydajność (co jest
> główną przyczyną problemu - układ notebookowy nie może żreć 200W prądu i wydzielać tyle
> ciepła co kaloryfer). Już nieco starszy GTX780M wyciskał ledwie 50-60% tego co potrafił
> stacjonarny GTX780 (ale kosztował nawet więcej ;)).
>
> Nie pomaga to że większość modeli kart notebookowych wykorzystywana jest naprawdę wiele
> razy wprowadzając zamieszanie. GTX880M to tak naprawdę lekko podkręcony 780M (skądinąd
> to dlatego w desktopach Nvidia całkowicie pominęła rodzinę 8xx od razu przechodząc do
> 9xx - nie chcieli aby ludzie myśleli że to tylko odświeżone modele jak z notebooków),
> GT540M z 2011 roku został potem przemianowany na GT630 a potem na GT725M. AMD jest tutaj
> nie lepsze i również chętnie wsadza tą samą kartę pod 3 różnymi nazwami dając nam iluzję
> rosnącej wydajności.
>
> Ogółem więc z góry radzę zakładać że jeśli gra wymaga mniej więcej PC-ta za 2500 zł to
> notebook o zbliżonej mocy będzie kosztował z 4500-5000 - różnica w skali cena/wydajność
> jest mniej więcej dwukrotna na korzyść maszyn stacjonarnych.
Bla, bla, bla. Świetnie ujęte i naprawdę dobrze przygotowane merytorycznie. Tylko Divanexowi chodziło chyba o to, że napisałeś "desktop, a PC". Desktop to JEST PC. Laptop to nie desktop. nawet jak go położysz na biurku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 22:10, NemoTheEight napisał:

Bla, bla, bla. Świetnie ujęte i naprawdę dobrze przygotowane merytorycznie. Tylko Divanexowi
chodziło chyba o to, że napisałeś "desktop, a PC". Desktop to JEST PC. Laptop to nie
desktop. nawet jak go położysz na biurku.


O i widzisz, czyli cały ten powyższy wywód zupełnie niepotrzebnie z mojej strony. Desktop to jest PC, prawda. Tamto zdanie miało brzmieć "desktop a notebook" i choć mój mózg tak to właśnie odczytał to napisałem co innego i porównałem przypadkiem PC-ta do PC-ta ;)

Choć ogółem wymagania tego tytułu nie są jakieś przerażające - fakt, potrzebne jest GPU za jakieś 500 zł (GTX750Ti już powinien spokojnie je spełnić w minimalnych) ale i tak daleko im do niesławnego już Unity które do plynności wymagało dwa razy mocniejszej maszyny... Ot, jak to każda nowa gra - jeśli toto ma dobrze wyglądać to i wymagania muszą rosnąć, tutaj są na oko całkiem rozsądne (a gdyby w "optymalnych" było jeszcze więcej typu GTX980 SLI to nawet bym się ucieszył, future proofing to ogółem zjawisko pozytywne choć z pewnych przyczyn wielu graczy wydaje się go nie lubić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2015 o 21:55, Lukas_172 napisał:

660tka to R9 270 czy jak kto woli 7870

Różnica między nimi była taka, że fps nikogo nie zbawi

Dnia 23.04.2015 o 21:55, Lukas_172 napisał:

może ciutkę gorsza ale jednak IMO bardziej opłacalna

Kiedyś też bym tak powiedział (sam kupiłem GTX), ale dzisiaj stwierdzam, że lepiej wyszedł kumpel właśnie z 7870 ;p

Dnia 23.04.2015 o 21:55, Lukas_172 napisał:

(w takim ACU jest na poziomie 7970)

Jesteś pewien? :P
http://www.techpowerup.com/reviews/EVGA/GTX_960_SSC_ACX_Cooler/8.html
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/01/geforce_gtx960/charts/acu_1920.png

Dnia 23.04.2015 o 21:55, Lukas_172 napisał:

Gra jest robiona pod NV czyli na Radeonach będzie raczej ubogo.

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/10/batman/charts/batman_1920_gpu_high.png
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/08/splinter_cell/charts/scbl_1920_gpu_ultra_msaa0.png
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/01/dying_light/charts/dl_high_1920.png
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/11/far_cry4/charts/fc4_high_1920.png
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/05/watch_dogs/charts/watchdogs_1920_high.png
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/04/gtav/charts6/gtav_high_1920.png
Nawet biorąc pod uwagę tytuły gdzie przyjmuje się, że AMD ssie.
To akurat w przypadku 7870... to ten sprawuje się świetnie.

Dnia 23.04.2015 o 21:55, Lukas_172 napisał:

Ten 260x to bieda przecież...

Jakoś tego nie widzę po wykresach wyżej :P
No chyba, że te dosłownie parę klatek robi taką różnicę, ale jak dla mnie niet ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie zagram w ostatnią część mojej ulubionej serii :/. Może wreszcie kiedyś dokupię sobie tego RAMu, procek i kartę graficzną, ale na to poczekam chyba lata świetlne :P. Nie chce mi się wierzyć, ze grafika będzie aż taka piękna, żeby gra miała wymagania prawie jak Wiesiek 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować