Zaloguj się, aby obserwować  
morthi

Nowe zycie ksiazek - audiobook

34 postów w tym temacie

Co sadzicie o audiobookach ?
Ja uwazam ze to wspaniala rzecz :) Dzieki audiobookom mozna sluchac swojej ulubionej ksiazki (corsaz wiecej pozycji jest wydawanych w tym formacie) wykopnujac inne zajecie (np. sprzatac, jechac samochodem czy pociagiem)
Uczymy sie rowniez dykcji i prawidlowego sposobu oddychania - wszak aktorzy/lektorzy ktorzy czytaja sa profesjonalistami :)
Cena rowniez nie jest zbyt wygorowana gdyz srednio plyta cd audiobooka kosztuje od 5 do 10 zl :) wiec jest tansza od wiekszosci plyt z muzyka :)

Jabardzo sobie cenie audiobooki z Harrym Potterem czytane przez Fronczewskiego i Zborowskiego :)

a Wy? macie swoje ulubione pozycje do sluchania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byle by tylko nie zapomnieli ludzie o zwykłych książkach, takich z drukiem;) A audiobooki to rzecz może i fajna, ale nie wiem czy by wytrzymał tak długiego gadania prosto w ucho. Ale przynajmniej słuchowcy mogą z pasją przedzierać się przez kolejne tomy:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 09:55, morthi napisał:

Co sadzicie o audiobookach ?


fajne, ale przy mojej szybkosci czytania musial bym sluchac podczas przewijania zeby wyszlo jak z normalnymi :) wole papierowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja tam wole sobie sam poczytać książkę i to w takim tempie jakie mi się podoba, a nie narzuconym przez aktora czytającego. Ja książki czytam raczej szybko i denerwuje mnie, gdy musze czekać na kolejne zdanie czytającego :)
Poza tym nic nie zastąpi samego faktu trzymania książki w rękach, przewracania stron, zapachu papieru (wiem, zboczony jestem :)), dlatego audiobookom mówię stanowcze NIE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą czytać. MAm kolege, który ma problemy ze wzrokiem, w szkole pracował na laptopie na scanach książek powiększonych kilkukrotnie i w negatywie.a gdy się uczył do odpowiedzi to kopiował kawałek tekstu i odpalał go za pomoca programu Speaker. Według mnie powinna powstać strona, która takie audiobooki tworzy gdyż wielu osobom to pomaga. Moja babcia też dostawała pocztą ksiązki na kasetach, żeby mogła poczytać bo rowniez ma problemy ze wzrokiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę wykonywać jedną czynność naraz. Czyli - albo czytam książkę, albo prowadzę samochód/sprzątam pokój/jem obiad itd. Skoro nie mam czasu na czytanie książki, to po co ją słuchać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.07.2006 o 10:09, Abi Dalzim napisał:

Poza tym nic nie zastąpi samego faktu trzymania książki w rękach, przewracania stron, zapachu
papieru (wiem, zboczony jestem :))


Nie martw się, też to kocham... Pamiętam jaki kiedyś wstawałem o 6 rano w zimie by iść na premierę HP i Zakon Feniksa... To uczucie... Ach... Ale audiobooki są moim zdaniemciekawym wynalazkiem-szczególnie wtedy gdy czytający umie wczuć się w postać i ogólnie dobrze czyta. Oby tylko audiobooki nie zastąpiły nam Zwoi Starszych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie uwazam ze audiobooki powinny wyprzec papierowe piekne ksiazki :) uwazam jednak ze sa wspanialy uzupelnieniem :) tak jak i ekranizacje (zazwyczaj sie udaja)

audiobook jest dobrym sposobem by zajac male (4-5 letnie dziecko) one chetnie sluchaja roznych bajek.
Wiem ze to rodzic powinien czytac dziecku ksiazki, nawiazuja sie wtedy glebokie wiezi ale nie zawsze jest na to czas...

audiobook moze byc swietnym uzupelnieniem czytania na glos - rodzic/bliski czyta dzieciom/bliskim czesc ksiazki a kolejny fragment "czyta" lektor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dla mnie nic nie wyprze papierowej książki , dlatego że zwykła książka wspaniale pobudz wyobrźnie .Czytając książkę mogę się na niej skupić i to co czytam widzę jak chcę , swoimi myślami .Audiobook tego nie zastąpi podobnie jak film .Wiele razy czytałem książkę i oglądałem film i powiem wam że najpierw należy przeczytać a dopiero puźniej oglądać aby się nie rozczarować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 10:21, morthi napisał:

absolutnie nie uwazam ze audiobooki powinny wyprzec papierowe piekne ksiazki :) uwazam jednak
ze sa wspanialy uzupelnieniem :) tak jak i ekranizacje (zazwyczaj sie udaja)

audiobook jest dobrym sposobem by zajac male (4-5 letnie dziecko) one chetnie sluchaja roznych
bajek.
Wiem ze to rodzic powinien czytac dziecku ksiazki, nawiazuja sie wtedy glebokie wiezi ale nie
zawsze jest na to czas...

audiobook moze byc swietnym uzupelnieniem czytania na glos - rodzic/bliski czyta dzieciom/bliskim
czesc ksiazki a kolejny fragment "czyta" lektor


Ja się nie zgadzam, najważniejsze w czytaniu na głos, jest to że to właśnie rodzic czyta dziecku. Zupełnie inne przeżycie jest to dla dziecka gdy czyta najważniejsza osoba w jego życiu, a osoba zupełnie mu obca.
Ja też nie lubię audioobookow, bo trwa to duzo za długo, a poza tym czytanie samemu, ma wartość edukacyjną, dużo czytając uczymy się ortografii, interpunkcji, stylistyki. Audiobooki są moim zdaniem dobre dla ludzi niewidomych, ale oni przecież mają pismo Breile`a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>najpierw należy przeczytać a dopiero puźniej oglądać aby się nie rozczarować .
A ja się zazwyczaj strasznie wpieniam wtedy (oglądając po przeczytaniu), bo film nigdy nie dorówna książce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam. Normalne książki są lepsze. Dzięki audiobookom wtórny analfabetyzm jest tylko na wyciągnięcie ręki. Poza tym kto słucha ksiązki jakąc samochodem albo robiąc coś innego? Wtedy ani ta wykonywana czynność nie jest na 100% ani się dobrze z ksiażką człowiek nie zapozna. Zwykła książka ma według mnie przewagę - można wrócić do dowolnego fragmentu nie szukajac po całej płycie.
Audiobooki są dla leniwych albo ludzi mających problemy z czytaniem i rozumieniem czytanego tekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale poprawnego mowienia, akcentowania wyrazow, oddychania w czasie mowienia mozemy sie nauczyc rowniez z audiobookow - nie kazdy ma czas uczeszczac na odpowiednie warsztaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skad sie w tym watku bierze tak wielka negacja audiobookow - one nie maja zastapic ksiazek tylko je uzupelniaja

nie rozumiem dlaczego obrazasz ludzi ktorzy sluchaja audiobookow i czerpia z tego radosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 10:37, morthi napisał:

tu sie nie zgodze :) the fisher king - film jest o wiele lepszy od ksiazki :P

Hmmm, nie mogę dyskutować, bo ani książki nie czytałem, ani filmu nie oglądałem.

Dnia 25.07.2006 o 10:37, morthi napisał:

ale to wyjatek :P

Który tylko potwierdza regułę ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tytuł tego wątku - nowe życie? A co, stare sie skończyło? Z tego co wiem to ksiażki przeżywają swoisty renesans. Szczególnie obecnie, kiedy dobrą książkę można kupić już za parenascie złotych jak się na szczęście i trochę wytrwałości do chodzenia po księgarniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 10:31, Abi Dalzim napisał:

A ja się zazwyczaj strasznie wpieniam wtedy (oglądając po przeczytaniu), bo film nigdy
nie dorówna książce.

O to właśnie chodzi , a jak jeszcze masz narzucone w pamięci wygląd postaci , krajobrazu itp to już ogólnie wychodzi kicha ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aduiobook jest znowu czyms nowym. 20 lat temu popularne byly bajki nagrywane na kasetach czy tez na plytach winylowych. w latach 90 to upadlo - znani aktorzy zaczeli byc lepiej oplacani i przestali tworzyc te male dziela dla dzieci i nie tylko.

teraz ci sami aktorzy znowu sie pojawiaja i czytaja nowe ksiazki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować