Zaloguj się, aby obserwować  
PioMrex

Chipsety, mostki firm ATI i nVidia dla płyt z nowymi podstawkami AMD AM2

17 postów w tym temacie

jak wiadomo w czołówce producentów płyt głównych jest ASUS, ich konstrukcje pozwalają często na wyciśnięcie z komponentów takich, jak chipsety, znacznie więcej niż założył producent tych układów.
Obecnie niestety firma ta wypuściła tylko płyty na bazie chipsetów nVidii (M2N32), natomiast planowana płyta na bazie układu ATI (M2R32) nie ujżała światła dziennego. W sumie układ RD580 okazał się gorszy od rozwiązań nVidii, więc były pogłoski, że ATI chce wypuścić układ uzupełniony o możliwości dostępne w układzie nVidii.
RD600 to już rozwiązanie dla nowych procesorów intela, a o rozwiązaniu dla AMD nie słychać, a bardzo byłem zainteresowany chipsetem ATI, bo w przeciwieństwie do nVidii wspiera CrossFire jak i (nieoficjalnie) SLI nVidii, więc nie trzeba by się przywiązywać do jednego producenta.

Dodatkowo ATI wyskoczyła z pomysłem 3 slotów PCI-E x16 na kartę fizyki, do tego dochodzi kwestia zgodności ze standardami zabezpieczeń dla video wysokiej rozdzielczości zawartymi w Viście.

Co myślicie ASUS wypuści płytę z chipsetami ATI jeszcze w sierpniu? na nVidii się przejechałem a na ATI póki co nigdy, więc wolę poczekać na płytę z ich mostkami, ale nie wiem jak długo przyjdzie czekać. Nosz ten numer z wycofaniem się ASUSa z płyty M2R32 jest fatalny, już wolę płytę bez RAIDa 5 ale z możliwością włożenia dwóch kart tak z CrossFire jak i z SLI (oczywiście nie naraz) w zależności, które będą w danej chwili lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 17:55, PioMrex napisał:

jak wiadomo w czołówce producentów płyt głównych jest ASUS, ich konstrukcje pozwalają często
na wyciśnięcie z komponentów takich, jak chipsety, znacznie więcej niż założył producent tych
układów.
Obecnie niestety firma ta wypuściła tylko płyty na bazie chipsetów nVidii (M2N32), natomiast
planowana płyta na bazie układu ATI (M2R32) nie ujżała światła dziennego. W sumie układ RD580
okazał się gorszy od rozwiązań nVidii, więc były pogłoski, że ATI chce wypuścić układ uzupełniony
o możliwości dostępne w układzie nVidii.
RD600 to już rozwiązanie dla nowych procesorów intela, a o rozwiązaniu dla AMD nie słychać,
a bardzo byłem zainteresowany chipsetem ATI, bo w przeciwieństwie do nVidii wspiera CrossFire
jak i (nieoficjalnie) SLI nVidii, więc nie trzeba by się przywiązywać do jednego producenta.

Dodatkowo ATI wyskoczyła z pomysłem 3 slotów PCI-E x16 na kartę fizyki, do tego dochodzi kwestia
zgodności ze standardami zabezpieczeń dla video wysokiej rozdzielczości zawartymi w Viście.

Co myślicie ASUS wypuści płytę z chipsetami ATI jeszcze w sierpniu? na nVidii się przejechałem
a na ATI póki co nigdy, więc wolę poczekać na płytę z ich mostkami, ale nie wiem jak długo
przyjdzie czekać. Nosz ten numer z wycofaniem się ASUSa z płyty M2R32 jest fatalny, już wolę
płytę bez RAIDa 5 ale z możliwością włożenia dwóch kart tak z CrossFire jak i z SLI (oczywiście
nie naraz) w zależności, które będą w danej chwili lepsze.

AMD ze swoją podstaw(k)ą AM2 zdominuje rynek i tyle. Teraz jak wykupiła udziały ATI komponenty komputera lepiej będą współpracowały ze sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 18:08, speedraid napisał:

AMD ze swoją podstaw(k)ą AM2 zdominuje rynek i tyle. Teraz jak wykupiła udziały ATI komponenty
komputera lepiej będą współpracowały ze sobą.

Podstawa miałem na myśli płytę główną, a nie podstawkę pod procesor, chociaż płyta z chipsetami ATI(AMD) to w sumie prawie "podstawa".
Może dlatego zwlekali, może coś szykują...
Ale już bym sobie chętnie kompa wyminił a tu jedna (ASUS) jak i druga (ATI) moja ulubiona firma dały ciała...
Ile jeszcze będę czekał...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio tendencja podkrecania mega i giga herców czy to w prockach czy w kartach przechodzi w ilość jąder i slotów (zresztą 3 sloty PCI-E x16 czy to już odrobine nie za dużo przecież na stary dobry PCI nic nie zostanie;) a do tego w każdy slot taka kanapka z połączonych dwóch kart (ostatnie dziecko nvidi) i mamay już tylko 6 kart graficznych!! Swoją drogą poczekałbym jeszcze troszkę z zakupem (procki tanieją z dnia na dzień)
I na koniec: takie informacje wrzuciłbyś raczej do http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=3112 bo w sumie po co nowy temat tworzyć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 19:21, GOTHICmitUnS_MODED napisał:

I na koniec: takie informacje wrzuciłbyś raczej do http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=3112
bo w sumie po co nowy temat tworzyć!

Hmmm, z założenia miał to być wątek o chipsetach i pośrednio o płytach głównych. O nowych tendencjach w tej dziedzinie. Trochę może tematycznie weszło na wątek o upgradzie kompa, ale generalnie chodziło mi o rozmowy o roadmapach ATI i nVidii odnośnie ich mostków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 19:33, PioMrex napisał:

> I na koniec: takie informacje wrzuciłbyś raczej do http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=3112

> bo w sumie po co nowy temat tworzyć!
Hmmm, z założenia miał to być wątek o chipsetach i pośrednio o płytach głównych. O nowych tendencjach
w tej dziedzinie. Trochę może tematycznie weszło na wątek o upgradzie kompa, ale generalnie
chodziło mi o rozmowy o roadmapach ATI i nVidii odnośnie ich mostków.


Troche niefortunnie nazwales temat jesli amsz zamiara rozmawiac tu o chipsetach bo temat ewidentnie wsakzuje na rozmowe o podsatwce pod proceser no coz co do ati to nie amma zdania bo firmy tej nie lubie jestem zwolennikiem nvidi a wczesnije kochalem 3dfx (moje kochane VooDoo2 G111 :D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę moderatora o zmianę tematu na np.:
"Chipsety, mostki firm ATI i nVidia dla płyt z nowymi podstawkami AMD AM2".
Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AMD przesadza, tych podstawek jest stanowczo za dużo, stracą rynek. Posiadam socket AM2. Ciekawe jak długo się utrzyma. Pewniew jeszcze góra miesiąc, kiedy to AMD wypuści podstawkę, no nie wiem, z miernikiem wilgotności albo z zegakiem analogowym lub z wizerunkami swoich inzynierów. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2006 o 15:39, Burzol napisał:

AMD przesadza, tych podstawek jest stanowczo za dużo, stracą rynek. Posiadam socket AM2. Ciekawe
jak długo się utrzyma. Pewniew jeszcze góra miesiąc, kiedy to AMD wypuści podstawkę, no nie
wiem, z miernikiem wilgotności albo z zegakiem analogowym lub z wizerunkami swoich inzynierów.
:/

Za dwa lata planują AM3 i procesory pracujęce z DDR3, ale gnizasda AM2 mają być zgodne w przód z nowymi procesorami (procek pod AM3 wejdzie w AM3 i AM2; ale już procek AM2 nie wejdzie w AM3).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2006 o 18:21, PioMrex napisał:

> AMD przesadza, tych podstawek jest stanowczo za dużo, stracą rynek. Posiadam socket AM2.
Ciekawe
> jak długo się utrzyma. Pewniew jeszcze góra miesiąc, kiedy to AMD wypuści podstawkę, no
nie
> wiem, z miernikiem wilgotności albo z zegakiem analogowym lub z wizerunkami swoich inzynierów.

> :/
Za dwa lata planują AM3 i procesory pracujęce z DDR3, ale gnizasda AM2 mają być zgodne w przód
z nowymi procesorami (procek pod AM3 wejdzie w AM3 i AM2; ale już procek AM2 nie wejdzie w
AM3).


To daje mi pewne nadzieje, ale wątpię czy tak się stanie, nieważne jak bardzo AMD będzie wszystkich utwierdzało w kwestii AM2 i AM3, a konkretnie ich kompatybilności. Dlaczego? Bo AMD powoli uczy się chamskich zagrywek. Wszystkich graczy przekonała do zmiany podstawki na S7[cośtam], bo ponoć ma się długo utrzymać, a po krótkim czasie wproadza nową (S939) i mówi że tamta była kiepska, przeprzasza i proponuje (WYMUSZA) zmianę na S939. Ok. Voila, mamy AM2. Błędne koło, które wprawdzie da AMD wielką kasę za kontrakty z MSI i innymi, ale w koncu zmniejszy zaufanie do tej firmy przez graczy. Nie wiem, zdaje mi się że AMD woli robić nowe podstawki niż innowacyjne procesory. [Bo niby po co??? :/ - inżynier AMD] Ok. dzięki, emocje puściły...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniesze, że płyta Asusa M2R32 z chipsetami ATI, na którą liczyłem, jest w rankingu CHIPa a na stronie ASUSa nie ma jej w ofercie, nie ma jej także w żadnym sklepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2006 o 19:40, PioMrex napisał:

Najdziwniesze, że płyta Asusa M2R32 z chipsetami ATI, na którą liczyłem, jest w rankingu CHIPa
a na stronie ASUSa nie ma jej w ofercie, nie ma jej także w żadnym sklepie

a patrzylaes na polska storne czy na us czy moze cos innego bo oferty sie roznia i np w us sa nowsze modele niz na polskiej wersji strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2006 o 19:58, Lord-Briton napisał:

> Najdziwniesze, że płyta Asusa M2R32 z chipsetami ATI, na którą liczyłem, jest w rankingu
CHIPa
> a na stronie ASUSa nie ma jej w ofercie, nie ma jej także w żadnym sklepie
a patrzylaes na polska storne czy na us czy moze cos innego bo oferty sie roznia i np w us
sa nowsze modele niz na polskiej wersji strony

Jedynie na stronie japońskiej ASUSa jest dostępna, ale dlaczego w takim razie w tym CHIPie (z tego miesiąca) płyta ta jest w rankingu z ceną bodaj 650PLN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Donosze tylko, ze zmienilem plytke na MSI K9N Platinum z socketem AM2 oraz procek AMD 3500+ i wszystko jest super poza tym, ze wbrew temu, co twierdzil gosc w sklepie nie ma zlaczy PATA i nie moglem podlaczyc starych dyskow. Uzywam zatem teraz Raida i nawet dyski chodza mi szybciej, niz przy starej plycie :-) Tak samo, jesli chodzi o odczyt z napedow CD / DVD - wyrazny postep, nie rozumiem dlaczego.
Zintegrowana karta muzyczna jest imho b. dobra (oczywiscie jak na karty zintegrowane), nie ma tylko zlacza MIDI. Sieciowka tez bez zarzutu - jak widac (po tym ze pisze tego posta) spelnia zadanie. Liczba wyjsc i wejsc, dodatkowych portow szybkiego USB (bo to wersja Platinum) etc jest dla mnie, dlugoletniego uzytkownika plytki K7S5A, wprost powalajaca. Ilez teraz rzeczy miesci sie na plycie glownej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2006 o 20:36, PioMrex napisał:

> > Najdziwniesze, że płyta Asusa M2R32 z chipsetami ATI, na którą liczyłem, jest w rankingu

> CHIPa
> > a na stronie ASUSa nie ma jej w ofercie, nie ma jej także w żadnym sklepie
> a patrzylaes na polska storne czy na us czy moze cos innego bo oferty sie roznia i np
w us
> sa nowsze modele niz na polskiej wersji strony
Jedynie na stronie japońskiej ASUSa jest dostępna, ale dlaczego w takim razie w tym CHIPie
(z tego miesiąca) płyta ta jest w rankingu z ceną bodaj 650PLN?

czesto wydawcy jerzdza na rozne targi wystawy czy tez dostaja wersje do testow i moze np przeliczyli jeny na zlotowki i wyszlo im mniej wecej tyle zreszta wiekszosc nowych dobrych Am2 jest w takiej cenie
ja znalazel nastepujace modele m2n30 ws pro - 960 zl
m2n32 sil deluxe 715 zl
i m2n sil 519zl
z tego 2 pierwsze bazuja na nforce 590sil jesli jestes zaintersowany podam strone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem ile kosztują. Interesują mnie tylko płyty ASUSa pod AM2 oparte na mostkach ATI (bo te pozwalają przymusić się do pracy w trybie SLI z kartami nVidii a mosti nViddi na pracę dwóch kart ATI w trybie CrossFire nie pozwolą! :(
Więc wolę zostawić sobie pole manewru i nie decydować sie na konkretnego dostawcę kart graficznych w trybie podwójnym, a na to pozwalają jedynie mostki ATI i do tej pory Intela (ale oczywiście nie dla tej platformy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować