Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Nowości od AMD - karty graficzne Radeon serii 300

16 postów w tym temacie

Dnia 18.06.2015 o 16:40, vako94 napisał:

No nie powiem ceny wyglądają dość ciekawie ale poczekam na porównania i może rozważę
zakup


Testy już się pojawiają. To tylko odświeżona seria 200, więc tak naprawdę sporo zależy od konkretnego modelu i przedziału cenowego.

Natomiast najbardziej ciekawe są karty Fury, Fury X i nano z pamięcią nowego typu, czyli HBM oraz nowym procesorem. Tutaj możemy liczyć na walką z GTX 980Ti i Titan X. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Karty które ledwie doganiają karty "zielonych" brawo AMD znów mnie (nie) zawiedliście... ;/

vako94 Przecież to, to ledwie dogania karty nvidii ;].

UP Czyli że co 10 fpsów więcej tak jak 980 ti stock vs 980 stock i pewnie cena z ultra kosmosu jak r9 295x2 ;/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawskich, recenzje tych "nowych" układów:
http://pclab.pl/art64398.html
http://pclab.pl/art64397.html

Zwykłe odgrzewane kotlety podkręcone względem poprzedniej generacji o 5-10%. Nie kupować. Ogółem wydajność kart do 1200 zł w tej generacji jest niska, dobre układy niestety zaczynają się na R9 290/GTX 970. Dla tych którzy chcą nowego Radeona - albo Fury X który pojawi się za kilka dni (i ten już ma być szybki: http://videocardz.com/56711/amd-radeon-r9-fury-x-official-benchmarks-leaked, jego głównym konkurentem jest w końcu GTX980Ti, fakt że będzie toto drogie jak diabli i na mniej niż 2999 zł bym się nie nastawiał - oficjalna cena dokładnie taka sama jak 980Ti) albo zwykłe Fury (wedle pierwszych benchmarków o 10% wolniejszy od Fury X, cenowo prawdopodobnie w okolicach 2400-2500 zł, dostępny na początku lipca, wydajnościowo wyląduje gdzieś pomiędzy GTX980 a 980Ti) albo Fury Nano (oficjalnie ma być szybszy od R9 290X żrąc 2x mniej prądu od niego, wyjdzie gdzieś na wakacje). 3xx unikać, ich największą zaletą jest to że prawdopodobnie zbiją ceny 290/280X jeszcze niżej a już taki R9 290 w okolicach 1000 zł byłby atrakcyjny... ba, byłby najbardziej atrakcyjną kartą jaką da się dostać biorąc pod uwagę że bije 280/380/GTX960 na głowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Zwykłe odgrzewane kotlety podkręcone względem poprzedniej generacji o 5-10%. Nie kupować.

Nie kupować ale rozumiem że te z przedzialu cenowego 1000 i w górę. A co z tymi najtańszymi ?

Nie jest chyba tak że zintegrowane grafiki oferują więcej niż nawet karta graficzna za 500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 17:43, Jbl napisał:

Nie jest chyba tak że zintegrowane grafiki oferują więcej niż nawet karta graficzna za
500 zł.


A zdziwiłbyś się!
i5-5675C i i7-5775C (najnowsze procki Intela, dopiero co się pojawiły u nas w sklepach, na razie o jakieś 200 zł za drogie z uwagi na "podatek od nowości") mają w sobie zintegrowane GPU które jest równie szybkie co dedykowane karty za 350-450 zł:
http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-5775c-i5-5675c-broadwell,4169-6.html

A to są przy okazji pełnoprawne czterordzeniowe procki niczym nie ustępujące obecnym i5/i7. Można budżet rozdysponować ciągle lepiej oczywiście jeśli ci te cztery rdzenie nie są potrzebne - GPU do 600 zł (typu GTX750Ti, R9 270) + jakieś Pentiumy G/Core i3 są dobrze wydanymi pieniędzmi i będą szybsze w grach niż ww. iGPU w Broadwellach.

Z jednym istotnym ale (za to co teraz napiszę już obstawiam nie mniej niż 2 negatywne odpowiedzi) - są za wolne do nowych gier. Wydajność R9 270/GTX750Ti nie jest wyższa niż układów w PS4/Xbox One. To istotne bo tam o wiele łatwiej nimi dysponować i PC-towcom potrzebny jest jakiś zapas. Wiedźmin 3 w wysokich detalach, Unity, Shadows of Mordor - jeśli chcesz się zrównać jakością grafiki z konsolami (i zachować płynność w wymagających obszarach a nie jak pokazują na youtubie że mają 40 fps-ów w wyludnionych lokacjach) to GPU w okolicach 500-600 zł bardzo często okazują się po prostu niewystarczające. A już na pewno nie ma mowy o wyższej jakości niż konsole. Dopiero R9 280/GTX960 (które kosztują znacznie więcej niż te 600 zł) okazują się wystarczające do tego celu.

Ot, przez fatalną wydajność mam na myśli w zasadzie brak różnicy względem poprzedniej generacji. Jest olbrzymia przepaść między R9 290/GTX''em 970 a wszystkim poniżej mimo miejscami niewielkiej różnicy w cenie. Nowe GPU w okolicach 800-1000 zł nie oferują niczego ciekawego i po prostu są za wolne względem swojej ceny. Ot, jeśli dopłata z 1000 (R9 380, GTX 960 4GB, R9 280X) do 1260 zł (R9 290) daje ci miejscami 50% wzrost wydajności to od razu widać że coś jest nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, ja nie śledzę zupełnie rynku podzespołów. Do grania ma konsolę, komputer służy mi do innych rzeczy.

Jak zintegrowana grafika w CPU zaczyna wyprzedzać dopiero co wchodzące karty to z AMD/ATI jest źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Dla ciekawskich, recenzje tych "nowych" układów:
> http://pclab.pl/art64398.html
> http://pclab.pl/art64397.html
>
> Zwykłe odgrzewane kotlety podkręcone względem poprzedniej generacji o 5-10%. Nie kupować.
> Ogółem wydajność kart do 1200 zł w tej generacji jest niska, dobre układy niestety zaczynają
> się na R9 290/GTX 970. Dla tych którzy chcą nowego Radeona - albo Fury X który pojawi
> się za kilka dni (i ten już ma być szybki: http://videocardz.com/56711/amd-radeon-r9-fury-x-official-benchmarks-leaked,
> jego głównym konkurentem jest w końcu GTX980Ti, fakt że będzie toto drogie jak diabli
> i na mniej niż 2999 zł bym się nie nastawiał - oficjalna cena dokładnie taka sama jak
> 980Ti) albo zwykłe Fury (wedle pierwszych benchmarków o 10% wolniejszy od Fury X, cenowo
> prawdopodobnie w okolicach 2400-2500 zł, dostępny na początku lipca, wydajnościowo wyląduje
> gdzieś pomiędzy GTX980 a 980Ti) albo Fury Nano (oficjalnie ma być szybszy od R9 290X
> żrąc 2x mniej prądu od niego, wyjdzie gdzieś na wakacje). 3xx unikać, ich największą
> zaletą jest to że prawdopodobnie zbiją ceny 290/280X jeszcze niżej a już taki R9 290
> w okolicach 1000 zł byłby atrakcyjny... ba, byłby najbardziej atrakcyjną kartą jaką da
> się dostać biorąc pod uwagę że bije 280/380/GTX960 na głowę.
Fakt w niektórych testach mój gtx 760 jest lepszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 18:21, Jbl napisał:

Jak zintegrowana grafika w CPU zaczyna wyprzedzać dopiero co wchodzące karty to z AMD/ATI
jest źle.

Na szczęście nie zaczyna ;p
To jednak jest dalej poziom r7 250. Czyli na dobrą sprawę jakieś 5 lat wstecz.
A jednak jestem ciekaw jak tam przepustowość pamięci.
Bo tam jest low, low. Nawet w Bioshocku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GTX 980 spadła z ceny za granicą (u nas o jakieś 100-200 zł), a najnowsza GTX 980 Ti, która w grach nieznacznie odstaje od Titan X wyceniona została na 650$. Polskie sklepy jeszcze jej chyba nie mają, ale w tej cenie sprzedają zwykłe 980.

Czasy są takie, że zwykła 980 nie wyciąga 60 klatek na ultra w Wiedźminie 3 (przez ultra rozumiem wszystkie opcje włączone, również hariworks), a wersja Ti nie ma już z tym problemu, chociaż niektóre benchmarki i na niej pokazywały dropy fps. I tak nawet na pojedynczej 980 Ti można zapomnieć o 4k. Taka rozdzielczość wydaje mi się wciąż czymś świeżym i ponad 90% graczy według statystyk podanych ze Steam gra w FHD.

Tak jak napisał ziptofaf, do gier nie opłaca się obecnie kupować nic słabszego od R9 290 czy gtx 970 (mimo kulawego rozwiązania z pamięcią).

Sam miałem zmienić laptopa na peceta w tym roku z myślą o nowym Mass Effect i Wiedźminie, ale poczekam do końca 2016. Wtedy powinny pojawić się pascale z serii gtx 1000 z pamięcią HBM i w nowej technologii produkcyjnej. Z AMD (a właściwie wtedy jeszcze ATI) mam złe doświadczenia.

Najgorsze jest w tym wszystkim stanowisko szefów nvidii w kwestii rosnących cen kart :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 18:21, Jbl napisał:

Pewnie masz rację, ja nie śledzę zupełnie rynku podzespołów. Do grania ma konsolę, komputer
służy mi do innych rzeczy.


Dla mnie PC jest stacją roboczą więc mogę sobie pozwolić na w tym przypadku niewielką dopłatę do tego by nadawał mi się też do grania. Tak czy siak żeby mi się dobrze na nim pracowało muszę wydać kilka tysięcy to mogę dopłacić do lepszego GPU ;)

Dnia 18.06.2015 o 18:21, Jbl napisał:

Jak zintegrowana grafika w CPU zaczyna wyprzedzać dopiero co wchodzące karty to z AMD/ATI
jest źle.

Ależ to tyczy się też Nvidii ;) Ot, to tylko pokazuje stagnację w low-endzie gdzie dostajemy bardzo niewiele nowych i wydajnych układów. Całkowicie poważnie - kupując sobie używaną kartę (ale wciąż z gwarancją) można dostać tak 2x szybszy produkt niż w przypadku nówki obecnie.

Po prostu w tej generacji Nvidia i AMD wydają się celować w zakres o 800 zł wyżej niż dotychczas.
Niby jest tak samo jak wcześniej - jest low-end za 300-400 zł. Jest mid-end do tysiaka. Jest prawie-high-end za 1200-1500. I jest high-end za 2000. A dla fanatyków znajdzie się coś wyżej.

Ale... AMD uznało że ich prawdziwe nowe chipy to ma być właśnie dla fanatyków i nazwali go AMD Fury (te karty się zresztą pokażą za jakieś 4-6 dni). To samo z Nvidią tylko oni to ponazywali Titan i 980Ti. Czyli karty które kosztują z 3000+ zł. Drogie jak diabli, to fakt.

Wcześniej niż to mamy jeden nowy układ wart polecenia - GTX 970. Przy cenie ok. 1400 zł jego moc jest porównywalna z poprzednimi GPU za 2100 zł. To dobry wynik i taki którego można się spodziewać w przypadku zmiany generacji. Jest jeszcze GTX980 w okolicach 2000, też fajny.

Ale wcześniej nie ma nic. GTX960 kosztuje 900 zł oferując może 10% zysk wydajności względem kart z poprzedniej generacji kosztujących tyle samo. Interes życia! Zaś takich udanych kart średniego segmentu które są nowymi układami i które można polecić jest... jedna sztuka. GTX750Ti. Wszystko pozostałe to kotlety, po obu stronach bądź po prostu nie powstały jeszcze żadne nowe układy w tych segmentach.

Zapowiadanych jest kilka kolejnych układów (np. w przypadku AMD - Fury i Fury Nano, cena tego pierwszego w okolicach 2500 zł, tego drugiego na razie nieznana ale na mniej niż 1600 nie ma co liczyć) ale na razie nikt nic nie wspomina o tańszych kartach. Więc jeśli ktoś by tu i teraz chciał żeby mu zbudować dobry piecyk do grania przy którym konsole się chowają to musi być gotowy do wyłożenia nie mniej niż 3500 zł. Auć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 18:07, ziptofaf napisał:

> Nie jest chyba tak że zintegrowane grafiki oferują więcej niż nawet karta graficzna
za
> 500 zł.

A zdziwiłbyś się!
i5-5675C i i7-5775C (najnowsze procki Intela, dopiero co się pojawiły u nas w sklepach,
na razie o jakieś 200 zł za drogie z uwagi na "podatek od nowości") mają w sobie zintegrowane
GPU które jest równie szybkie co dedykowane karty za 350-450 zł:
http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-5775c-i5-5675c-broadwell,4169-6.html


Czy ja wiem, w linku masz R7 250 a to nawet nie jest entry level tylko karta do multimediów. Chociaż faktem jest, że zbliża się do GTX750. Ja mam jeszcze leciwego HD7790 i wcale nie jest tak źle. Miałem go wymienić już dawno, ale cały czas pojawiają się inne wydatki. Może teraz nadaży się dobra okazja. Powiem, że jeszcze daje radę. Generalnie jednak masz rację, sensowna opcja zaczyna się od R9 280x (i to używka - ze zwględu na cenę), jak ktoś chce grać na wysokich w FHD z bajerami i dobrym AA to trzeba wyłożyć sporo kasy.

Tylko nie przesadzajmy w drugą stronę, bo konsole też wyłożyły się na Unity, zdaża się że gry chodzą na niższych rozdzielczościach, a 60FPS to często luksus. Skoro na moim HD7790 dało się grać w Shadow of Mordor na średnich z włączonym AA w okolichach 60FPS (spadki do 50) to z kartami w przedziale 800-1000 nie powinno być tak źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 18:41, ziptofaf napisał:

Wszystko pozostałe to kotlety, po obu stronach bądź po prostu nie powstały
jeszcze żadne nowe układy w tych segmentach.

I nie ma co na to liczyć dopóki nie zejdą z procesem ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować