Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Wiedźmin 3 a problem rasizmu

178 postów w tym temacie

Taa, dodajmy czarnych do Wiedźmina. Niech stanie się kolejnym schematycznym, nudnym i zachodnim RPGiem jak DA albo TES. Po co mieć coś tak unikalnego i egzotycznego jak już mamy? Wymieszajmy to z resztą poprawnego politycznie badziewia tylko dlatego by murikanom było dobrze, jeez. Artykuł napisany specjalnie dla klików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próba jakiekolwiek usprawiedliwiania artykułu Polygona wymaga specjalnego poziomu odwagi i głupoty.

Redzi mogą robić CO. SOBIE. CHCĄ. Wymowa artykułu to "niby nie zrobili niczego złego, ale...". To "Ale" mówi wiele. Mówi o tym, że deweloperzy powinni przystosowywać się do tego co wygadują niskiego poziomu dziennikarzyny Polygona. Nie każda gra musi się dostosowywać do "globalnego" standardu. Takie Never Alone ma być krytykowane, bo nie ma tam czarnoskórej czy białoskórej postaci? Gry mają być RÓŻNE. A nie shomogenizowane jak to by sobie amerykańce chciały, bo dla nich nie ma większych problemów niż to jaki kolor skóry dana postać ma.

Przywiązywanie tak dużej wagi, to względnie mało istotnego elementu większej części jaką jest istota ludzka, pokazuje że niektóry ludzie myślą jedynie oczywistymi, najbardziej prymitywnymi kategoriami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polityczna poprawność to choroba tocząca społeczeństwem. Bardzo dobrze, że Redzi nie uginają się pod tak bzdurnymi oskarżeniami i robią grę po swojemu.

Dnia 18.06.2015 o 19:13, pannowacki napisał:

To, co się obecnie dzieje w USA to nie jest przeszłość - mówię o policjantach strzelających
do czarnych w biały dzień.


Policjanci nie strzelają do czarnych, białych czy czerwonych tylko do przestępców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cała ta afera o rasizm w Wiedźminie jest co najmniej śmieszna. Jest to typowe doszukiwanie się drugiego dna, na siłę. Problem rasowy jest w Dzikim Gonie doskonale przedstawiony. Jak słusznie zauważył autor, mamy tutaj liczne przypadki rasizmu. Może nie względem koloru skóry, ale ras- krasnoludów i elfów. Ale przecież brakuje murzynów, azjatów, arabów, meksykanów, romów... No ludzie. Nie jestem rasistą, kolor skóry nie ma dla mnie absolutnie żadne znaczenia. Ale proszę, wskażcie mi jakieś zdjęcie czy cokolwiek innego co przedstawiałoby murzyna w rycerskiej zbroi. Dziwi mnie też fakt, że przecież w którejś z luźnych pogawędek Geralta z pewną osobą, wspominani są ludzie o czarnej karnacji, zamieszkujące tereny Zerikanii.
Zarówno autor wpisu na Polygonie jak i Piotr Nowacki takimi tekstami pokazują, że chyba nie maja zbytnio o czym pisać. Wszędzie spiski, wszędzie drugie dno. ". W pewnym stopniu monokulturowość gry można wytłumaczyć polskim pochodzeniem ekipy CDPR" to jest chyba najlepsze. Chyba autor sam sobie to tak tłumaczy bo podejrzewam że absolutnie NIKT w CDP RED nie myślał nawet, że ktokolwiek zarzuci brak innej rasy niż biała. Tym bardziej, że cały świat przedstawiony w grze opiera się na świecie wykreowanym w książkach Sapkowskiego. Absurd pogania absurd a poziom dziennikarstwa po prostu spada. Rozdmuchiwanie tak płytkiej i bezpodstawnej krytyki tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że mądrych ludzi, albo inaczej, myślących ludzi jest coraz mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale już tak na zdrowy rozsądek - saga Wiedźmińska osadzona jest gdzieś między XII a XIV wiekiem jakby "pi razy drzwi" przekładać ją na nasz świat. Wiele innych RPG-ów wylądowało zaś nieco później.
Uczciwym i zgodnym historycznie podejściem w stosunku do rasy czarnej byłoby więc... wprowadzenie niewolnictwa w jakichś Assassin''s Creedach a i w Wiedźminie mogłoby się trafić. Kurde, zgodnie z realiami historycznymi - w swoim czasie posiadanie czarnoskórego niewolnika noszącego twoje rzeczy (najlepiej dzieciaka) doskonale świadczyło o twojej zamożności i powinno być wręcz must-havem gdy grasz jakimś arystokratą!

To dopiero mielibyśmy wówczas shitstorm. Nie kojarzę jednak nikogo czarnoskórego w sadze (choć czytałem ją dość dawno) więc możemy założyć że w świecie wykreowanym przez Sapkowskiego takich osób nie ma. Ba, znajdzie się nawet na to bardzo logiczne wytłumaczenie - tak przypomnę, zgodnie z fabułą książki to

Spoiler

świat powoli zamarza a słoneczko nie świeci już tak jak dawniej. Co, jak sądzę, jak najbardziej może mieć wpływ na kolor pigmentu i nawet doprowadzić do zaniku rasy czarnoskórej.



Ot, wprowadzanie na siłę poprawności politycznej uważam za głupie. Jeśli będziesz konsekwentny historycznie to twój produkt zostałby zjechany nieziemsko więc musiałbyś się trzymać jakiegoś udziwnionego schematu tolerancji i równości który ma mieć też głęboko gdzieś oryginalne dzieło na podstawie którego powstaje dana gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:20, Snafu napisał:

Dziwi mnie też fakt, że przecież w którejś z luźnych pogawędek
Geralta z pewną osobą, wspominani są ludzie o czarnej karnacji, zamieszkujące tereny
Zerikanii.


No właśnie to było w innym świecie, nie w Zerikanii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki był zamysł twórców, żeby w W3 nie było innych ras ludzkich niż biała :) Trzeba to uszanować ;)
Są za to elfy, krasnoludy, gnomy itp. Wystarczająco dużo jak dla mnie ;)
Jak dla mnie akurat zarzuty o rasizm w stosunku do Wiedźmina brzmią idiotycznie. W ksiązkach i grach naprawdę sporo jest odniesień do nienawiści międzyrasowej i jest ona wyśmiewana i potępiana. Co z tego, że za czarnoskórych robią tu elfy? Problem jest podobny.
Jeśli dla kogoś ta tolerancyjna wymowa gier i książek jest niewystarczająca, to niech z Geralta zrobi Nigeryjczyka, z Yennefer Etiopkę, Triss niech będzie czarnoskórą, rudą Japonką, a Ciri rdzenną mieszkańką Ameryki Poludniowej - wystarczy podmienić tekstury :D

EDIT:
Dlaczego w filmach z Kraju Kwitnącej Wiśni czy z Chin są prawie sami skośnoocy?! To przejaw rasizmu w stosunku do innych ras!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, pomimo dosyć dobrej argumentacji odnoszę wrażenie, że cały tekst powstał na bazie informacji z "Wikipedii", bo czytając go w niektórych momentach na prawdę można się uśmiać. Już samo istnienie tego artykułu świadczy o pańskiej niewiedzy, bo to że postacie o odmiennym kolorze skóry się nie pojawiają nie znaczy, że nie są oni obecni, owszem są, choćby w takiej Zerrikanii ludność zdaje się mieć ciemniejszy kolor skóry (Azar Javed), poza tym istnieje też wiele krain jeszcze nie zbadanych o których wiadomo tylko tyle, że po prostu są. Druga sprawa, jeśli grał pan w Wiedźmina 3 to z całą pewnością pamięta pan rozmowę w której Ciri opowiadała o swoich podróżach, gdzie wspominała o tym, że widziała czarnoskórych ludzi i konie w paski. No ale co z tego, że o tym opowiadała, może sobie to tylko wymyśliła, żeby się ponabijać z Geralta. ;) Zresztą jakby na to nie patrzeć, w uniwersum Wiedźmina, są ludzie o innym kolorze skóry niż biały, a to, że się nie pojawiają "osobiście", nie świadczy o jakichś rasistowskich poglądach czy coś w tym stylu. I też się nie zgodzę z opinią, że nie ma przeciwwskazań na pojawienie się postaci o innym kolorze skóry bo owszem są, przynajmniej według mnie. Bo nie po to stworzono rasy takie jak elfy, krasnoludy, gnomy, niziołki, żeby jeszcze dodatkowo robić podziały ze względu na kolor skóry. Każda z tych ras jest metaforyczną wersją prawdziwych nacji, my mamy ludzi o różnym ubarwieniu skóry, a w świecie Wiedźmina tych ludzi zastępują różne rasy. Nawet sam fakt, że problem rasizmu jest poruszany w książkach czy grach powinien dawać do myślenia w tej kwestii bo tak jak mówię to wszystko ma odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości. A takie wciskanie na siłę powiedzmy postaci czarnoskórych jak to miało miejsce w Dragon Age Inkwizycja, według mnie mija się z celem, poza tym nie wyobrażam sobie podejść w Wiedźminie do jakiegoś npc o ciemnym ubarwieniu skóry nazywającego się powiedzmy Janek, czy Jontek. Każdy świat jest wykreowany inaczej i na prawdę do jednego coś pasuje do drugiego nie. W wypadku Wiedźmina, różnorodność kolorów skóry nie pasuje, no chyba, że do tropikalnych krain czy też innych światów. Może troszkę mój komentarz brzmi rasistowsko, ale nic z tych rzeczy, nic nie mam do innych nacji, po prostu tylko uważam, że nie ma co wszędzie sugerować się różnymi wymysłami, na które deweloperzy zbyt chętnie ulegają jak EA na kobiety w FIFA 16.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:15, Sanders-sama napisał:

Taa, dodajmy czarnych do Wiedźmina. Niech stanie się kolejnym schematycznym, nudnym i
zachodnim RPGiem jak DA albo TES.

Wow, to są dopiero daleko idące wnioski. O unikalności Wiedźmina stanowi brak innych ras niż biała?

Co do tematu - pewnie, można by wprowadzić inne rasy. Tylko po co? Akcja gry dzieje się w krainach zamieszkanych przez rasę białą. CDPR mógłby wprowadzić kupców czy najemników o innej karnacji, ale tego nie zrobił, bo może nie miał pomysłu na taką postać albo po prostu nie pomyśleli o tym. I co z tego? Świat pewnie nie straciłby na autentyczności z takimi postaciami, ale bez nich również nie traci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co złego jest w kobietach w fifie?
Poza tym, sorry, przytoczę przykład podany przez jednego blogera (nie pamiętam którego, więc nie zalinkuję): on sam jest w części pochodzenia arabskiego, i dla niego co najmniej nie na miejscu jest to, żeby np. gnomy miały być analogiem jego rasy w świecie Wiedźmina.

Najlepszym jednak dowodem na to, że jest to realny problem jest to, ile komentarzy oburzonych na sam pomysł wprowadzenia NPCów innego koloru skóry się tutaj pojawiło. Naprawdę, co jest w tym pomyśle takiego przerażającego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Idiotyzm. Nie wiem czy w Średniowieczu za Mieszka I byli jacyś czarnoskórzy w Polsce lub innych krajach słowiańskich bo do tamtych czasów można porównać czas akcji w uniwersum Wiedźmina więc jednym słowem : ,,Gównoburza''''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:31, pannowacki napisał:

co najmniej
nie na miejscu jest to, żeby np. gnomy miały być analogiem jego rasy w świecie Wiedźmina.

Nie chodzi o to, że gnomy to Arabowie, a krasnoludy to Żydzi, tylko że Wiedźmin pokazuje problem rasizmu na przykładzie innych humanoidów, a nie kolorów skóry.

Dnia 18.06.2015 o 19:31, pannowacki napisał:

Najlepszym jednak dowodem na to, że jest to realny problem jest to, ile komentarzy oburzonych
na sam pomysł wprowadzenia NPCów innego koloru skóry się tutaj pojawiło. Naprawdę, co
jest w tym pomyśle takiego przerażającego?

Pomysł nie jest przerażający, jest po prostu zbędny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żałosny i całkowicie niepotrzebny tekst. Niektóre z przytoczonych argumentów są po prostu absurdalne.
Problem rasizmu w grze jest świetnie przedstawiony w kontekście prześladowań nieludzi i czarodziejów a jeśli CDP zażyczy sobie stworzyć grę wyłącznie z postaciami o niebieskim kolorze skóry to ich sprawa.
Jeśli chodzi o inspiracje historią to murzyni nigdy nie służyli w rzymskich legionach. Byli niewolnikami. A ci nieliczni, którzy pojawiali się na terenach średniowiecznej Europy mogli uchodzić co najwyżej za ciekawostki czy dziwolągów. Czy takie przedstawienie ich w Wiedźminie byłoby zadowalające?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:31, pannowacki napisał:

Co złego jest w kobietach w fifie?


Ja tam chętnie zagram, jakaś odmiana :D

Dnia 18.06.2015 o 19:31, pannowacki napisał:

Poza tym, sorry, przytoczę przykład podany przez jednego blogera (nie pamiętam którego,
więc nie zalinkuję): on sam jest w części pochodzenia arabskiego, i dla niego co najmniej
nie na miejscu jest to, żeby np. gnomy miały być analogiem jego rasy w świecie Wiedźmina.

Ale kto powiedział, że gnomy to niby zakamuflowana opcja arabska? A krasnoludy i elfy?
Po prostu w Wiedźminie sporo jest o tolerancji, ale odnosi się ona do ras, nie kolorów skóry :D

Dnia 18.06.2015 o 19:31, pannowacki napisał:

Najlepszym jednak dowodem na to, że jest to realny problem jest to, ile komentarzy oburzonych
na sam pomysł wprowadzenia NPCów innego koloru skóry się tutaj pojawiło. Naprawdę, co
jest w tym pomyśle takiego przerażającego?


Dla mnie przerażające jest, że ktoś oskarża CDPR o rasizm, bo nie umieściło czarnoskórych postaci w grze...
I o to tu chodzi. Gdyby w Novigradzie pojawili się czarnoskorzy kupcy, to pewnie nikt by nie miał pretensji. Natomiast nie powinno być też pretensji, że ich nie ma. Sapkowski akcję Wiedźmina umieścił głównie na Północy, czyli głównie w klimacie umiarkowanym i zimnym - takie warunki nie sprzyjają ciemnej karnacji :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Rak zwany poprawnością polityczną tam nie dotarł i dobrze, bo obecnie w wielu filmach
> czy grach czarni są wciskani na siłę, by nikt nie miał pretensji, a Wiedźmin po prostu
> poszedł swoją drogą, tak jak miał wyglądać ten świat, bez zbędnych elementów.
>
> Z drugiej strony dziwię się, że nikt jeszcze nie przyczepił się do tekstów typu: "A mój
> tata bije czarnych".
Jest ich tam wiele i oczywiście nie o tych "czarnych" chodzi, ale
> jednak w dzisiejszych czasach nic jest pewne.

Hahahahahah, teraz dopiero zauważyłem ten kontekst po przeszło 90h gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2015 o 19:46, pawbuk napisał:

Dla mnie przerażające jest, że ktoś oskarża CDPR o rasizm, bo nie umieściło czarnoskórych
postaci w grze...


Kto oskarża CDPR o rasizm? Ja? Przeczytaj tekst, nie robię tego. Czy robił to redaktor Polygona? Też nie. Nie widziałem, żeby ktokolwiek oskarżał redów o rasizm. Polecam czytać artykuły o których rozmawiamy.

Poza tym, nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie zmusza redów do wprowadzania czarnoskórych - pojawiła się sugestia, że to dobrze wpłynęłoby na grę. Jesteśmy dziennikarzami growymi, tym się zajmujemy: piszemy między innymi o tym, czego w grach brakuje. Zajmujemy się zarówno brakami w mechanice, ale też w fabule czy w świecie przedstawionym. Jeśli poruszenie tego jednego braku w świecie gry wywołuje tak niewspółmiernie dużą reakcję względem innych tekstów o brakach, to co jest naprawdę nie halo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jeśli poruszenie

Dnia 18.06.2015 o 19:53, pannowacki napisał:

tego jednego braku w świecie gry wywołuje tak niewspółmiernie dużą reakcję względem innych
tekstów o brakach, to co jest naprawdę nie halo.

Trochę nietrafione spostrzeżenie - ile tekstów zostało napisanych na temat np. nietrafionego systemu rozwoju postaci, a ile na temat braku innych ras?

Poza tym- to chyba dobrze, że wywołuje ten temat dużą reakcję, bo nie dotyczy on tylko gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świat kretynieje na moich oczach.
Tak koledzy, jak w grze byłby murzyn albo ciapaty to 11/10 murowane.
Na świecie jest zbyt dobrze i ludzie z nudów zaczynają szukać problemu tam gdzie go nie ma.
Tylko o co tym ciapatym, cyganom albo żydkom chodz (bo to raczej nie o murzynów draka) i, że nawet do W3 się przylepili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:53, pannowacki napisał:

Kto oskarża CDPR o rasizm? Ja? Przeczytaj tekst, nie robię tego. Czy robił to redaktor
Polygona? Też nie. Nie widziałem, żeby ktokolwiek oskarżał redów o rasizm. Polecam czytać
artykuły o których rozmawiamy.


Masz rację, rasizm to zbyt duże słowo. Natomiast oskarżenia o ignorowanie mniejszości rasowych? Nawet bym o tym nie pomyślał...
Tak samo nie zdziwiłbym się gdyby w grze opowiadającej o życiu ludzi w afryce tropikalnej zabrakło osób o białym kolorze skóry.

Dnia 18.06.2015 o 19:53, pannowacki napisał:

Poza tym, nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie zmusza redów do wprowadzania czarnoskórych
- pojawiła się sugestia, że to dobrze wpłynęłoby na grę.


A czego brakuje tej grze bez mniejszości rasowych?

Dnia 18.06.2015 o 19:53, pannowacki napisał:

Jesteśmy dziennikarzami growymi,
tym się zajmujemy: piszemy między innymi o tym, czego w grach brakuje. Zajmujemy się
zarówno brakami w mechanice, ale też w fabule czy w świecie przedstawionym. Jeśli poruszenie
tego jednego braku w świecie gry wywołuje tak niewspółmiernie dużą reakcję względem innych
tekstów o brakach, to co jest naprawdę nie halo.


Wywołuje taką reakcję, bo ludzie mają już dość wciskania na siłę poprawności politycznej. Naprawdę, jestem osobą bardzo tolerancyjną - i dlatego protestuję przeciwko jakimkolwiek naciskom na CDPR. Mają wolność twórczą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować