Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Wiedźmin 3 a problem rasizmu

178 postów w tym temacie

http://4.bp.blogspot.com/_2rTAfHY6xaM/SspX5qDlbOI/AAAAAAAAAdY/A4JSQzid_6M/s400/african-man.gif tutaj jest przykładowo czarny arystokrata. nie był rycerzem, ale też klasa uprzywilejowana, z tego, co udalo mi się wyczytać, był częścią dworu wiedeńskiego.

naprawdę, nie wiem, co jest w tym niesmacznego, że sugeruję pojawienie się czarnoskórego rycerza. To nie u mnie, a u Ciebie jest problem, jeśli masz problem z przetrawieniem takiej wizji.

Poza tym, to jest zabawne: na początku w Internecie widywałem komentarze, że obecność innych ras byłaby niezgodna z historycznymi realiami. Ja napisałem "eeeeee, nieprawda", podałem przykłady, to nagle zaczynają się pojawiać teksty "to jest fantasy, i nie musi się zgadzać z historycznymi realiami". Ja tu naprawdę czegoś nie rozumiem.

A co do osadzenia akcji na północy - na dworze Henryka VIII też była osoba czxarnoskóra, mimo tego, że w Anglii jest ziąb i w ogóle.

@LaPlaceNoMa: to jest narzędzie metodologiczne, tylko po prostu zaznaczałem, że nie jest ono idealne - ale też w zasadzie obecnie jest to najwygodniejsza i najlepsza metoda pomiaru roli i obecności kobiet w kinie (i innych mediach).

Co do Ibrahima ibn Jakuba: ostatnio natknąłem się na ciekawą tezę, nie mówię, że jest ona właściwa, ale jednak warto się przyjrzeć bliżej: rasizm to jest wymysł względnie nowy, wywodzący się z epoki kolonialnej, potem podparty XX wieczną pseudonauką. Wcześniej ludzie nie zwracali tak wielkiej uwagi na kolor skóry - stąd np. obecność wyżej wymienionego czarnoskórego trębacza na dworze Henryka VIII. Nie czytałem kronik IiJ, ale wątpię, żeby przebywał tylko w gronie możnych, poza tym nie była to elita intelektualna w dzisiejszym znaczeniu - to był X wiek naszej ery, możni na ogół byli nawet niepiśmienni, więc sorry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ZNOWU? Kurna kiedy ludzie zrozumieją prostą rzecz: Świat fantasy nie odzwierciedla naszego w 100%. "Inne rasy" w nim to najczęściej Orkowie, Elfy, Krasnoludy, Gnomy, itp. O ile pamiętam cała pierwsza część Wieśka była dość mocno oparta na problemie rasizmu.
Druga sprawa, że w pierwszej części pojawia się ciemnoskóry mag z Zerrikani (o ile dobrze pamiętam), ale to wyjątek. Zerrikania leży daleko, a akcja wszystkich 3 części dzieje się na jednym kontynencie (proszę panie Nowacki, oto "przeciwwskazania fabularne").
To nie ma nic wspólnego z pochodzeniem ekipy CDPR. To po prostu realia świata. Geralt mieszka w czymś co można uznać za odpowiednik Europy, w czasach, które można uznać za odpowiednik średniowiecza (mają kusze, miecze, łuki, ale broni palnej juz nie bardzo, najnowszym osiągnięciem techniki w W2 była balista). Historia zna jakiegoś Murzyna w średniowiecznej Europie? Może Zawiszę Czarnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Warto przywołać też przykład chyba najpopularniejszego uniwersum fantasy - świat Gry o Tron."
Hmm stawiał bym jednak że Środziemie jest ciut bardzie popularne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 09:21, Rick napisał:

Strasznie mnie denerwuje argument o Ibrachimie ibn Jakubie (Swoją drogą, nie, nie bł Polakiem "Jakub" mu dorobili w miejsce "Yusuf").

Przede wszystkim Ibrahim ibn Jakub był podróżnikiem i kupcem. Podawanie go jako przykład wielorasowsci to tak, jakby mówić, ze w XV wieku w afryce roiło się od Białych. Jasne, Słowianie przyjmowali czasem Arabskich, czy Tureckich kupców, ale to nie znaczy, że ulice się od nich roiły. Poza tym nie wiem, czy handlarz niewolnikami to dobry przykład tolerancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

. Historia zna jakiegoś Murzyna w

Dnia 19.06.2015 o 10:24, NemoTheEight napisał:

średniowiecznej Europie?

Z pierwszym się zgodzę to tylko gra ale z tym afroamerykaninem (bo tak jest chyba poprawnie) to nie do końca były wyprawy krzyżowe i nie wierzę, że jakiś rycerz nie przywiózł sobie niewolników pojmanych w boju ale to tylko moja opinia. Faktu nie zmienia nic, że to tylko gra i rządzi się własnymi prawami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Należy jednak pamiętać, że już Imperium Rzymskie swoim zasięgiem obejmowało Północną Afrykę."
Tylko że murzyni nie zamieszkują północno afrykańskich wybrzeży morza śródziemnego, więc autor powinien się douczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 19:13, pannowacki napisał:

To, co się obecnie dzieje w USA to nie jest przeszłość - mówię o policjantach strzelających
do czarnych w biały dzień.
Poza tym, jawny rasizm w komentarzach powyżej (jak chociażby tekst o wisielcach) to też
smutna rzeczywistość. Nietolerancja to nie jest jakiś wyimaginowany problem, moi znajomi
homoseksualiści muszą się ścierać z homofobią, nie znam bezpośrednio osób o pochodzeniu
afrykańskim, ale nawet znajoma Rosjanka spotyka się z rusofobią, itd. Mówicie o terrorze
politycznej poprawności? Dla mnie większym problemem jest to, że np. pary jednopłciowe
nie mają takiego podstawowego prawa jak łączenie się w legalne związki.

Ale co domniemany rasizm policji w USA (ta, bo jak przestępca jest Czarny, to nie wolno strzelać, tylko do Białych można :) ) i homofobia ma wspólnego z tym artykułem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 10:34, ZubenPL napisał:

"Należy jednak pamiętać, że już Imperium Rzymskie swoim zasięgiem obejmowało Północną
Afrykę."
Tylko że murzyni nie zamieszkują północno afrykańskich wybrzeży morza śródziemnego, więc
autor powinien się douczyć.


Obecnie nie, ale jak było w przeszłości to jest kwestia otwarta. Nie wiadomo do końca jaki kolor skóry mieli przykładowo starożytni Egipcjanie - jest wiele przesłanek ku temu, że był to lud czarnoskóry. Również nie jest przesądzone, jaką dokładnie przynależność etniczną miał Hannibal, też są obecne teorie, że był osobą czarnoskórą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.06.2015 o 18:36, Karanthir666 napisał:

Czyli wg. autora, W3 powinien mieć wszystkie rasy, tak? A gdyby postacie były tylko murzynami
bez żadnego białego, to czy autor miał takie same stanowisko? I oczywiście szukanie na
siłę dowodu, że kolorowi powinni być w grze. Stawianie czarnych przy każdej okazji jako
ofiar, a białych jako winnych już dawno zaczęło być męczące. No i umurzynianie białych
postaci z komiksów w filmach. Najlepsze przykłady to Kingpin w Daredevil (z Benem Affleckiem),
Perry White (WHITE - biały) w Man of Steel czy też Deadshot w Suicide Squad.

Co ciekawe istnieje wiele postaci czarnych w kulturze masowej jak Black Panther, Bronze Tiger, Vixen, Storm, Magma, John Stewaard, Fixer, Jinx, Spyke... Jakoś nikt nie chce ich "wybielić". Rany, chcieli mieć w Suicide Squad Murzyna? Biorą Bronze Tigera i maja. Nie mówiąc, że Amanda Waller jest Murzynką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 10:46, pannowacki napisał:

> "Należy jednak pamiętać, że już Imperium Rzymskie swoim zasięgiem obejmowało Północną

> Afrykę."
> Tylko że murzyni nie zamieszkują północno afrykańskich wybrzeży morza śródziemnego,
więc
> autor powinien się douczyć.

Obecnie nie, ale jak było w przeszłości to jest kwestia otwarta. Nie wiadomo do końca
jaki kolor skóry mieli przykładowo starożytni Egipcjanie - jest wiele przesłanek ku temu,
że był to lud czarnoskóry. Również nie jest przesądzone, jaką dokładnie przynależność
etniczną miał Hannibal, też są obecne teorie, że był osobą czarnoskórą.

W przeszłości Arabowie handlowali niewolnikami. I Białymi i Czarnymi. Zresztą Rzymianie też. Poza tym oczywisćie, możemy prześledzić niuanse rasowe tak, że dojdziemy do tego, że Indianie są Żółci, a Arabowie i Hindusi - Biali, ale co to ma do artykułu? Artykuł dotyczy gry komputerowej z uniwersum wymyślonego przez Sapkowskiego. Nie bardzo jest tam miejsce na Hannibala i spółkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 10:46, pannowacki napisał:

Obecnie nie, ale jak było w przeszłości to jest kwestia otwarta. Nie wiadomo do końca
jaki kolor skóry mieli przykładowo starożytni Egipcjanie - jest wiele przesłanek ku temu,
że był to lud czarnoskóry.

Tak, dlatego przedstawiali się jako biali, nie ma żadnych historycznych przesłanek że byli czarni, wszystko wskazuje na to że mieli kolor skóry jak dzisiejsi mieszkańcy Egiptu Koptowie i Arabowie(którzy w większości są z islamizowaną ludnością rdzenną)

Dnia 19.06.2015 o 10:46, pannowacki napisał:

Również nie jest przesądzone, jaką dokładnie przynależność
etniczną miał Hannibal, też są obecne teorie, że był osobą czarnoskórą.

Teorie bez dowodów mnie nie obchodzą, nie ma obecnie żadnych dowodów na to, wszystko wskazuje na to że jego kolor skóry jak i większości Kartagińczyków był podobny jak dzisiejszych mieszkańców tych terenów i ogółu ludności morza śródziemnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Władcy Pierścieni nie przypominam sobie "kolorowych", a jakoś nie było takiego krzyku :p

Chyba że uwzględnić Haradrimów jako przykład ludzi arabsko-podobnych, ale to wtedy jeszcze gorzej, bo to byli "Ci źli" :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 10:34, Carter napisał:

. Historia zna jakiegoś Murzyna w
> średniowiecznej Europie?
Z pierwszym się zgodzę to tylko gra ale z tym afroamerykaninem (bo tak jest chyba poprawnie)
to nie do końca były wyprawy krzyżowe i nie wierzę, że jakiś rycerz nie przywiózł sobie
niewolników pojmanych w boju ale to tylko moja opinia. Faktu nie zmienia nic, że to
tylko gra i rządzi się własnymi prawami.

Co do nazwy to dopuszczalne jest: Czarny (ciężko dopatrywać się w tym rasizmu, skoro Biały, Żółty, a nawet, mimo braku poprawności naukowej, "Czerwony" są ok), Murzyn, Afroamerykanin i Afrykańczyk (dyskutowalne językowo). Obecnie uznawane za poprawne politycznie jest Afrykańczyk. I wielką literą.
Co do niewolników masz racje. ale to raczej ciekawostki przywożone przez Ibrahima ibn Jakuba, albo normalnie kupowane w Afryce Północnej. Nie zawsze się praliśmy z Arabami. No i było ich mało.
Poza tym to nasz świat. Gra to gra. Tak samo można by się przyczepić, ze we Freedom Cry Adewale nie przyjmował na pokład Białych. No niby rasizm wobec nas, ale kto z Europejczyków w tamtych czasach pływałby pod kapitanem-Murzynem, poza innymi Murzynami? Jackdaw miał pierwszego oficera-Murzyna, ale kapitan był Biały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 10:35, NemoTheEight napisał:

Ale co domniemany rasizm policji w USA (ta, bo jak przestępca jest Czarny, to nie wolno
strzelać, tylko do Białych można :) ) i homofobia ma wspólnego z tym artykułem?


Chyba nie śledzisz tego, co się dzieje w USA, bo to jest grubsza sprawa, i jest wiele udowodnionych przypadków dokonywania takich zbrodni przez policjantów, i jest ogólnie jeden wielki młyn o to.

A co ma jedno do drugiego? Tak jak pisałem w tekście, Wiedźmin 3 jest produktem globalnym, i przy projektowaniu też należało przyjąć myślenie globalne. Świat to system naczyń połączonych, i w grze robionej nad Wisłą należy też brać pod uwagę to, co się dzieje na największym rynku docelowym, czyli chociażby w Stanach.

A co do homofobii - też to ma trochę wspólnego. Homofobia nie istnieje w izolacji, i niska tolerancja dla osób o innej orientacji seksualnej współgra np. z Islamofobią.

Co do Hannibala i Egipcjan - mogli być czarnoskórzy, mogli mieć rysy bardziej bliskowschodnie, nie wiem, czytałem różne wersje, nie zamierzam się kłócić w tym temacie. Chodzi mi o to, że nie byli biali, i mieli w jakiś sposób do czynienia z Europejczykami. Nie bez powodu wspominałem w tekście nie tylko o osobach czarnoskórych, ale właśnie też o ludach bliskowschodnich, bo jak pisałem wyżej - Polacy mają przede wszystkim problem z Muzułmanami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 11:05, kowal7777 napisał:

Mnie już zaczyna nudzić moda na nietolerancje w naszym kraju, ciągle te same piep#@$!&.

To nie jest moda naszego kraju. Od dawna coś takiego trwa na całym świecie. Wikipedia nawet skasowała artykuł o Plemieniu Ka i "wybieliła" (sic! działania Czarnych Panter, robiąc z ich bojówek spoko gości, prowokowanych przez policję. No niech to powiedzą w twarz ofiarom rasizmu Murzynów (Przepraszam, zostałaś w nocy zgwałcona/pobita dlatego, ze jesteś Biala, ale w sumie to kłamiesz, sama ich sprowokowałaś, żeby zwiększyć fale rasizmu!).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 11:05, kowal7777 napisał:

Mnie już zaczyna nudzić moda na nietolerancje


Tak, ja mam dosyć mody na nietolerancję, fajnie, gdyby wreszcie przyszła moda na tolerancję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z wikipedii artykułu o Plemieniu Ka nie usunięto, tylko połączono z artykułem o założycielu tej organizacji. I nie pomijają ich rasistowskich działań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle znowu jakieś murzynki mają problem. Zastanawia mnie czemu w walce z "rasizmem" murzyny są zawsze na pierwszej linii frontu i robią afery? Nigdy nie słyszałem żeby w walce o równość, wolność i tolerancję uczestniczyli azjaci. W zasadzie to czarni są największymi rasistami, no bo im najbardziej przeszkadzają biali, wszędzie.

Co do samego Wiedźmina, grając w niego naprawdę nie zauważyłem braku murzynów, faktycznie trzeba być strasznie wyczulonym (chorym?) w tym temacie żeby zacząć się czepiać o coś takiego. I już nieważne czy to jest zgodne z klimatem regionu czy innymi duperelami. Nie ma murzynów i koniec, ktoś tak postanowił i już. Widocznie nie czuł wewnętrznej potrzeby wciskania wszędzie czarnych, a świat przedstawiony w grze nie wydał się przez to uboższy. Po co drążyć temat. Jak ktoś ma z tym problem to niech idzie do lekarza.

Pannowacki to albo jakiś marny troll, albo prowokator (albo to i to, w sumie to chyba troll=prowokator, nie znam się na tych internetach). Wielki obrońca uciśnionych mniejszości na przekór wszystkim i te wspominki o znajomych gejach, którzy w żaden sposób nie są związani z dyskusją. Bo tu panie o rasizm chodziło, a nie o homofobię.

PS: Tak BTW lekko offtop. Czasami odnoszę wrażenie, że Junior Moderatorzy karzą za pierdoły w imię statystyk, aby pokazać, że przecież coś robią, są potrzebni. Niczym patrolówka w Policji. Rozumiem, że niebieski kolor nie wziął się znikąd :). Moje wrażenie stąd, a że Senior Moderatorzy zdaje się nie przejmują różnymi popierdółkami, z którymi juniorzy tak dzielnie walczą. No i najlepszy Zekzt [dawniej się zdaje Pietro87 (rozumiem nowa funkcja - nowa tożsamość ;) )] z tym jego zimnym wypisywaniem zarzutów ("sugerowanie ludobójstwa" ;D ), których nie powstydziłby się nie jeden prokurator :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować