Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Wiedźmin 3 a problem rasizmu

178 postów w tym temacie

Dnia 19.06.2015 o 22:26, pawbuk napisał:

Wolność wypowiedzi nie jest tożsama z brakiem odpowiedzialności za wypowiedzi :D
Wypowiedzi w internecie powinny podlegać takim samym prawom jak te publiczne.

Tiaaa. "Halo, policja? Proszę przyjechać na fejsbuka!" :>
Bo ludzie jak się obrzucają błotem to się mordują zaraz ^.^
Prawie jak z argumentem. W grach się morduje, to zaraz też się będą mordować.
Ludzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2015 o 14:42, LaplaceNoMa napisał:

Tiaaa. "Halo, policja? Proszę przyjechać na fejsbuka!" :>
Bo ludzie jak się obrzucają błotem to się mordują zaraz ^.^

Nie o to chodzi. Chodzi o to, że skoro publicznie nikogo nie zwyzywasz, to dlaczego to robisz w internecie? Albo inaczej: jesteś chamem i nikt cię nie nauczył kultury, miej odwagę ponieść za to karę albo zmień otoczenie. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 15:00, Rick napisał:

Nie o to chodzi. Chodzi o to, że skoro publicznie nikogo nie zwyzywasz, to dlaczego to
robisz w internecie?

Bo można?

Dnia 20.06.2015 o 15:00, Rick napisał:

Albo inaczej: jesteś chamem i nikt cię nie nauczył kultury, miej
odwagę ponieść za to karę albo zmień otoczenie. :P

Jakoś wolę zostać uznany za chama jak już totalnie siorbać państwową knagę.
Bo za mało cenzorstwa i pomyleństwa w tym kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2015 o 15:27, LaplaceNoMa napisał:

Bo można?

Brawo! Pogratulować, szczerze...

Dnia 20.06.2015 o 15:27, LaplaceNoMa napisał:

Bo za mało cenzorstwa i pomyleństwa w tym kraju.

Mylisz wolność słowa z brakiem odpowiedzialności. Ale spoko, nie wymagałem tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 16:41, Rick napisał:

Brawo! Pogratulować, szczerze...

Dlaczego ludzie siedzą na socjalu? Dlaczego ludzie nie robią czegoś czego powinni?
Bo właśnie mogą?

Dnia 20.06.2015 o 16:41, Rick napisał:

Mylisz wolność słowa z brakiem odpowiedzialności. Ale spoko, nie wymagałem tego...

A odpowiedzialność za cenzora kto bierze? Co to ma do odpowiedzialności i wolności słowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

To nie paradoks. To demokracja, czyli rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości.

Poszanowaniem praw mniejszości... Jak ja to widzę to raczej ta mniejszość coś musi sobie wywalczyć i to nie tyko te "wyrównanie praw" :] No przecież związki zawodowe, politycy, biurokracja to też uprzywilejowana mniejszość, czy może raczej "mniejszość których prawa są poszanowane"? :>

This is the age of decay and democrazy
...
This is the age of endless discussion
By totally state control
Freedom of speech, a level retreat
Some credit for the price of your soul

Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

Dokładnie tę samą argumentację stosowali amerykańscy konfederaci z Południa gdy unioniści
z Północy próbowali ich zmusić do zniesienia niewolnictwa.

A czy przypadkiem wojna nie była o cła? Zniesienie niewolnictwa było dużo później. Co się nawet Lincolnowi nie śpieszyło. A podziały rasowe trwały jeszcze, długo długo.
Już całkiem pomijając, że uprzemysłowiona północ po prostu nie potrzebowała niewolników, ale wykształconej siły roboczej. Rozumiem, że czarni i niewolnicy nie walczyli po stronie południa?

Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

Właściciele plantacji też bronili swojej kultury, nie przyjmując do wiadomości,
że ich niewolnicy mają swoją kulturę i prawa, które są naruszane.

Swoją kulturę, którą nabyli od białych jako swoją. Ewentualnie Jazz, rap itd. które mają swoje źródło paradoksalnie gdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtf? To ich gra. Jak nie chcieli mieć murzynów to co innym do tego? Komuś taki fakt się nie spodoba, to po prostu gry nie kupi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do Władcy Pierścieni: porównania ze Śródziemiem są cokolwiek nietrafione. Książka napisana w innych czasach, przez człowieka, który urodził się jeszcze w XIX wieku. Ponadto, podczas gdy Wiedźmin - tak jak pisałem w tekście - jest tworem postmodernistycznym, tak LotR to relatywnie prosta historia, w prostszym świecie, nakreślonym w zupełnie inny sposób.

Co do argumentu "nie podoba się to nie kupuj" - inne media od dawna są poddawane takiej krytyce, jeśli gry mają być brane na poważnie, to również muszą być przygotowane na interpretację z różnych perspektyw. I chciałbym też nadmienić, że w żadnym miejscu nie napisałem, że brak mniejszości czyni Wiedźmina 3 złą grą.

Co do posta Thac0 odnośnie metodologii: nie ma idealnych narzędzi metodologicznych, każde ma swoje słabe strony. Można użyć niedoskonałe narzędzie w dyskusji, tylko ważne jest zaznaczenie i wzięcie pod uwagę jego słabości, a także uwzględnienie tego, jak te słabości mogą wpłynąć na wynik badań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic ich nie usprawiedliwia? Przecież to śmieszne, żyjemy w wolnym kraju i wolnym świecie w którym chyba wolno stworzyć grę bez dajmy na to innych ras... bo taki był zamysł twórcy :P jakby chcieli to mogli zrobić grę z samymi facetami i na odwrót... To już jest drobna przesada jakim prawem poprawność polityczna ma się mieszać do wizji twórcy. To jest śmieszne i tyle mam do powiedzenia z grami zaczyna być tak samo jak z serialami w każdym musi być przedstawiciel każdego koloru i jeszcze homoseksualna para bo inaczej byłoby nie dobrze... Ile można to już zakrawa na absurd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, że jak zawsze ludzie (w tym czarni) rzucają się o brak czarnych. Słyszał ktoś kiedyś narzekającego azjatę? Indianina? Cały rasistowski szum jest wywoływany przez ludzi czarnoskórych, to zresztą widać wszędzie na świecie (czy to w Hameryce, czy w supernowoczesnejinajlepszej UE).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.06.2015 o 00:11, pannowacki napisał:

Co do Władcy Pierścieni: porównania ze Śródziemiem są cokolwiek nietrafione. Książka
napisana w innych czasach, przez człowieka, który urodził się jeszcze w XIX wieku. Ponadto,
podczas gdy Wiedźmin - tak jak pisałem w tekście - jest tworem postmodernistycznym, tak
LotR to relatywnie prosta historia, w prostszym świecie, nakreślonym w zupełnie inny
sposób.


To że dzieło jest postmodernistyczne, nie oznacza od razu że ma poruszać problem rasizmu, więc znów to żaden argument.

Dnia 21.06.2015 o 00:11, pannowacki napisał:

Co do posta Thac0 odnośnie metodologii: nie ma idealnych narzędzi metodologicznych, każde
ma swoje słabe strony. Można użyć niedoskonałe narzędzie w dyskusji, tylko ważne jest
zaznaczenie i wzięcie pod uwagę jego słabości, a także uwzględnienie tego, jak te słabości
mogą wpłynąć na wynik badań.


Zgadza się nei ma takich narzędzi, ale istotnym jest dążenie do osiągnięciajwyników jak najbardziej dokładnych, a takiego wysiłku w wymienionym teście nie widać.

Tak samo autor zdaje się wyrywkowo rzucać argumentami które mają poprzeć jego tezy, tłucząc coś o tatarach i wielbłądzie Mieszka, ale jakie to ma znaczenie dla gry? Więc władca miał wielbłąda, to znaczy że w grze o słowianach po ulicach mają się kręcić wielbłądy w takiej samej ilości co konie? Autor zapomina o czymś takim co się nazywa proporcje i buduje ogólną opinie na wyrywkowych fragmentach rzeczywistości. Może Wiedźmin jest oparty na słowiańszczyźnie, może na średeniowiecznej europie, a może na Sapkowskim widzimisie. Niezależnie od tego co było inspiracją, autor miał prawo zapożyczyć sobie tyle z epoki, ile chce. Przerażającym jest, iż dziś nie można zrobić spokojnie dzieła, bo zaraz znajdzie się jakiś nadgorliwy publicysta, który zacznie szukać dziury w całym. Niektóre odpowiedzi na forum rzeczywiście miały wydźwięk rasistowski, ale równie niebezpiecznym jest mechanizm "nie zgadzasz się, pewnie jestes zacofanym, bezmyślnym konserwatystą"."Chciałbym, żeby antyrasistowskie przesłanie Wiedźmina faktycznie trafiło do graczy" do wielu trafiło, a mimo wszystko nie zgadzają się z Twoją opinią, więc może to Ty nadinterpretujesz przesłanie wieśka?. Problem rasizmu istnieje, ale w swym zadufaniu i egocentryźmnie mniejszości szukają go wszędzie, a nie tylko tam, gdzie to uzasadnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całą afere nakręcił serwis Polygon, znany z robienia wyssanych z palca dram o seksizm i rasizm w grach. Spora część branży wyśmiewa ich rewelacje już od lat. Traktować ich uwagi na poważnie jako bodziec do napisania długiego artykułu to jak czytać brukowce licząc na merytoryczne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szlag z ta poprawnoscia polityczna czasami. Jest granica po przekroczeniu, ktorej staje sie to po prostu debilne. To jest Wiedzmin osadzony w realiach wiedzmina i trzymali sie zrodla.

Jak ktos chce poprawnosci politycznej to niech gra w gry BioWare, a jesli dlatego wiedzmin sie komus nie podoba to niech nie gra wcale.

Co do samego tekstu to bzdura i tyle. Nie ma co zadowalac wszystkich na sile. Zyjemy w popapranym swiecie, gdzie tworca nie moze zrobic nic jesli nie zadowoli ludkow. Co to za tworczosc, jesli jej ksztalt jest na tworcy wymuszany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

To nie paradoks. To demokracja, czyli rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości.
Jeśli ci się to nie podoba, proponuję wycieczkę do dżungli, gdzie nikt nie ogranicza
lepiej przystosowanych jednostek na rzecz wyrównania szans tych gorzej przystosowanych.
Cywilizacja, która polega właśnie na takim wyrównaniu i która przyniosła nam tak wiele
zdobyczy, najwyraźniej nie jest dla ciebie.


Bardzo ciekawa definicja demokracji. Cywilizacja, która przyniosła nam tak wiele zdobyczy, to cywilizacja w której OD ZAWSZE silniejsi, mądrzejsi i bardziej zaradni realizują swoje pomysły i cele rękami tych którym się mniej poszczęściło w loterii genetycznej, miejscu urodzenia czy koneksjach. Na szczęście w dzisiejszych czasach jesteśmy na takim etapie, że i spora część osób nieco niżej w drabince władzy i zamożności może godnie żyć.
Szanuję prawo do wolności KAŻDEGO człowieka i NAPRAWDĘ chciałbym żeby każdy na świecie żył szczęśliwie i dostatnio.

Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

Dokładnie tę samą argumentację stosowali amerykańscy konfederaci z Południa gdy unioniści
z Północy próbowali ich zmusić do zniesienia niewolnictwa. Właściciele plantacji też
bronili swojej kultury, nie przyjmując do wiadomości, że ich niewolnicy mają swoją kulturę
i prawa, które są naruszane. I tak przy okazji chciałbym też wiedzieć, która to kultura
nakazuje ci atakowanie homoseksualistów, feministek i przedstawicieli innych ras? Ta
nasza, tutejsza? Bazująca na chrześcijańskich wartościach? Tych samych wartościach, które
w najbardziej podstawowych przykazaniach każą ci kochać bliźniego jak siebie samego?
Jeśli tego nie robisz, to coś mi się wydaje, że tak naprawdę wyrzekasz się tej kultury...
więc powoływanie się na jej bronienie jest argumentem, cóż... głupim trochę?


Wydaje mi się, że zupełnie nie zrozumiałeś co chciałem przekazać. Ta różnorodność w europejskim stylu o której mówię charakteryzuje się poszanowaniem podstawowych praw człowieka (mamy w dorobku wiele aktów prawnych, które obligują państwa do przestrzegania pewnych zasad, które stawiają człowieka na pierwszym miejscu). Więc dla mnie nie ma znaczenia kolor skóry, płeć, wyznanie czy orientacja seksualna. Naprawdę mnie to nie interesuje - człowiek to człowiek. Ja nie biegam dookoła i nie krzyczę żeby każdy się przyglądał jaki mam kolor skóry, w co wierzę, co mam w spodniach i co chciałbym żeby miała moja druga połówka.

Podążając tym tropem "atakowanie" o którym wspomniałem, to nie mowa o jakiejkolwiek przemocy fizycznej (która powinna być napiętnowana), a mowa o agresji słownej, która spotkać może każdego. To, że podnosi się larum tylko w niektórych przypadkach takowej nie znaczy, że nie dotyczy ona wszystkich.

Dnia 20.06.2015 o 02:53, KeyserSoze napisał:

Zabawne, ale jestem przekonany, że to ci wcale nie przeszkadza w domaganiu się, by inni
żyli tak jak ty uważasz, że żyć powinni, a nie tak jak by chcieli.


Zabawne jak łatwo wyciągnąłeś taki wniosek, zastanawia mnie jedno...na podstawie czego? Żyję sobie dokładnie tak jak chcę, ale nie twierdzę, że to jedyna słuszna droga. Ba, uważam, że byłoby cholernie nudno na świecie jakby każdy robił to co ja, wyglądał jak ja i zachowywał się jak ja. Żyj i pozwól żyć innym, a jak zaczynasz dyskusję na trudny temat nie oczekuj, że każdy się z tobą zgodzi i będzie ci przyklaskiwał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy japonczycy sie czepiaja ze w zachodnioeuropejskich grach nie ma skosnookich ? Nie, problem zawsze jest tylko z murzynami czy arabami ktorzy maja jakies kompleksy. Czy ludzie mieli pretensje do Petera Jackson ze we wladcy pierscieni nie ma murzynow ? Moze trzeba bylo wziac jakiegos czarnoskorego na Aragorna :p. Ja Wychodze z zalozenia ze akcja widzmina rozgrywa sie na kontynencie przypominajacym Europe a murzyni skosnoocy czy inni nie sa rdzennymi mieszkancami Europy. W wiedzminie cos tam sie mowi o tych krajach za morzami czy gorami , jak np Zarrikania (czy tam zerrikania) i tam moze sobie zyja skosnoocy czy murzyni. Z reszta nie wiem jak macie wy, ale kiedy ja czytam ksiazki fantastyczne i jest mowa o < ludziach > wsrod innych ras, to zawsze dla mnie ci < ludzcy > bohaterowie sa biali, oczywiscie jesli autor nie napisal jasno ze sa czarni czy tam inni jacys.

< uwzglednienie mniejszosci, jesli nie ma ku temu fabularnych przeciwskazan >.
Wiedzmin opiera sie na ksiazkach Sapkowskiego, ktore czytalem conajmniej 4-5 razy i nie przypominam sobie zeby w ktoryms momencie w opisie postaci figurowal inny kolor skory.
W Wiedzminie sa mniejszosci, sa nimi inne rasy jak elfy, krasnoludy czy niziolki. Poza tym ludzie nie sa rdzennymi mieszkancami swita wiedzmina i jak sie nie myle to doplyneli tam na lodziach. Jesli uznamy ze np swiat wiedzmina to Ameryka, a ludzie ktorzy tam doplyneli to zaloga statkow KolumBa to przypuszczam ze w tej zalodze tez nie bylo przedstawicieli rasy innej niz biala, wiec wten sposob tez mozna tlumaczyc brak < kolorowych >

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować