Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kolejne DLC do Batman: Arkham Knight w połowie lipca

14 postów w tym temacie

> Wiem, że piątek i wiem, że wytykanie błędów jest obleśne, ale "w tę postać wciela się
> Barbara Gordon", a nie "w tą".

Ja tam używam tylko "tę" jak na końcu też jest ę albo e, a w przypadku "postaci" nie ma, więc dlaczego nie? :P W ogóle mam gdzieś jak się mówi, język jest dla ludzi, a nie odwrotnie, a mi kompletnie durnie brzmi "tę postać", a bardziej naturalnie "tą". Czy to wytłumaczenie - wiem - bardzo marne, ale błąd też nie jest rażący, szczególnie w mowie potocznej, a to w końcu internet, a nie artykuł w gazecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> W ogóle mam gdzieś jak się mówi...

No proszę Was. Typowa postawa tzw. młodych ludzi. Wszystko (nie tylko język) jest dla ludzi. Ale byłoby wspaniale gdyby ludzie nie kaleczyli swojego ojczystego języka. Usprawiedliwienie, że to internet - jest żałosne. Nawet jeśli nie wiesz jak się mówi (czy pisze) właśnie w internecie znajduje się wiele słowników. Korzystanie z nich naprawdę nie boli. A piszący artykuły - gdziekolwiek - powinni przestrzegać zasad polszczyzny. Powinno być: "w tę postać wciela się Barbara" i np. "tą postacią gram".
I tak oto zmusiłeś mnie do napisania pierwszego komentarza w życiu od 45 lat.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

" W tą postać wciela się Barbara Gordon, która przez pewien czas była przywiązana do wózka inwalidzkiego po postrzale w kręgosłup przez Jokera, ale w później wyzdrowiała. "

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > W ogóle mam gdzieś jak się mówi...
>
> No proszę Was. Typowa postawa tzw. młodych ludzi. Wszystko (nie tylko język) jest dla
> ludzi. Ale byłoby wspaniale gdyby ludzie nie kaleczyli swojego ojczystego języka. Usprawiedliwienie,
> że to internet - jest żałosne. Nawet jeśli nie wiesz jak się mówi (czy pisze) właśnie
> w internecie znajduje się wiele słowników. Korzystanie z nich naprawdę nie boli. A piszący
> artykuły - gdziekolwiek - powinni przestrzegać zasad polszczyzny. Powinno być: "w tę
> postać wciela się Barbara" i np. "tą postacią gram".
> I tak oto zmusiłeś mnie do napisania pierwszego komentarza w życiu od 45 lat.
> Pozdrawiam
>

Tylko, że tutaj nie mamy błędu typu "rzułf" tylko formę, która jest dozwolona w mowie potocznej i razi tylko typowych gramatycznych nazi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2015 o 17:52, Gosen napisał:

> > W ogóle mam gdzieś jak się mówi...
>
> No proszę Was. Typowa postawa tzw. młodych ludzi. Wszystko (nie tylko język) jest
dla
> ludzi. Ale byłoby wspaniale gdyby ludzie nie kaleczyli swojego ojczystego języka.
Usprawiedliwienie,
> że to internet - jest żałosne. Nawet jeśli nie wiesz jak się mówi (czy pisze) właśnie

> w internecie znajduje się wiele słowników. Korzystanie z nich naprawdę nie boli.
A piszący
> artykuły - gdziekolwiek - powinni przestrzegać zasad polszczyzny. Powinno być: "w

> postać wciela się Barbara" i np. "tą postacią gram".
> I tak oto zmusiłeś mnie do napisania pierwszego komentarza w życiu od 45 lat.
> Pozdrawiam
>

Tylko, że tutaj nie mamy błędu typu "rzułf" tylko formę, która jest dozwolona w mowie
potocznej i razi tylko typowych gramatycznych nazi :)

...co zabawniejsze ultrapoprawnosć jest błędem językowym. Tak samo jak np. błędem w savoir-vivre jest przyjście na imprezę ogrodowa w smokingu. Przesada nie jest dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > W ogóle mam gdzieś jak się mówi...
>
> No proszę Was. Typowa postawa tzw. młodych ludzi. Wszystko (nie tylko język) jest dla
> ludzi. Ale byłoby wspaniale gdyby ludzie nie kaleczyli swojego ojczystego języka. Usprawiedliwienie,
> że to internet - jest żałosne. Nawet jeśli nie wiesz jak się mówi (czy pisze) właśnie
> w internecie znajduje się wiele słowników. Korzystanie z nich naprawdę nie boli. A piszący
> artykuły - gdziekolwiek - powinni przestrzegać zasad polszczyzny. Powinno być: "w tę
> postać wciela się Barbara" i np. "tą postacią gram".
> I tak oto zmusiłeś mnie do napisania pierwszego komentarza w życiu od 45 lat.
> Pozdrawiam
>

To język ma służyć człowiekowi, a nie na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można się było domyślić, bo w Wieży Zegarowej wisi strój dla Kobiety Kota :) z chęcią zakupię. Na razie na szybko przechodzę Nową Fabułę +, potem rozsiądę się nad DLC z Harley Quinn a potem pozostanie czekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2015 o 10:28, Levario napisał:

Można się było domyślić, bo w Wieży Zegarowej wisi strój dla Kobiety Kota :) z chęcią
zakupię. Na razie na szybko przechodzę Nową Fabułę +, potem rozsiądę się nad DLC z Harley
Quinn a potem pozostanie czekać :)

To kostium Batgirl, a nie Kota...

A co do kwestii "tą"/"tę" - jedna forma jest poprawna i tylko tę należy akceptować. Rozumiem, że część forumowiczów nie widziałaby niczego złego w zdaniu "Ja żem tam był i poszłem tam, rzeby wziąść tą książkę"? Jeśli tak, to coraz bardziej obawiam się, że wydarzenia z filmu "Idiokracja" dzieją się na naszych oczach. Przerażające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować