• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Kajmal

Wybór pomiędzy kartami sieciowymi

Pytanie

Witam.Mam internet 250mb/s z UPC i waham się nad kupnem pomiędzy dwoma modelami kart sieciowych, gdzie jedna jest na USB, a druga na PCI-e:
-D-Link DWA-172
-TP-LINK TL-WDN4800
Dodam, że karta jest pod komputer stacjonarny, a priorytem jest bezproblemowe granie przez internet, rozmowy oraz szybki transfer pobierania plików!Prosiłbym o pomoc, bo naprawdę mam problem co wybrać z tego pod stacjonarkę. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

/.../

Jeśli masz internet 250 mbps to należy zakupić tak router jak i kartę sieciową koniecznie w standardzie 802.11ac. O przepustowości przynajmniej 867 Mbps.

Większość routerów 802.11n oferuje zaledwie prędkości 150-300 Mbps. Z czego te wartości graniczne osiągane są tylko gdy jesteś pół metra od routera. I, co ważne, one działają w trybie Half-Duplex. Czyli 50% tej przepustowości to upload a 50% to download. Czyli czego byś nie robił, na 802.11n prawdopodobnie w realnej sytuacji nie dobijesz do więcej niż 100 mbps.

Wniosek - jeśli chcesz móc przez wifi mieć prędkości rzędu 250 Mbps potrzebujesz rzeczy następujących:
- karta WiFi pod USB 3.0 bądź PCI-E. Przykłady: EdiMac AC1200 (EW-7822PIC), Asus PCE-AC56, TP-Link Archer T8E, TP-Link Archer T4UH, Asus USB AC56.
- Router WiFi pracujący w standardzie AC. Najtańsze modele tego typu które wspierają 867 Mbps (433 to za mało bo realnie będziesz mieć ze 180-190 Mbps) kosztują ok. 270 zł. Przykłady: TP-Link Archer C5 , NetGear AC1200R. Od razu uprzedzę - routery oferowane bezpośrednio przez dostawców internetu raczej tych warunków nie spełniają i może nie obejść się bez tego zakupu.

Ot, wady szybkiego internetu. Dla kabla i 1 Gbps to nie problem. Ale dla WiFi trzeba się nieźle wykosztować by mieć realne transfery powyżej 100 Mbps. Czasem wręcz warto pomyśleć czy nie taniej po prostu kupić 5-10 metrów kabla i przeciągnąć do PC-ta, oszczędzasz sobie wtedy większości kosztów (byleby router wspierał 1 Gbps a nie tylko 100 Mbps ale to akurat nie jest problemem dla większości modeli powyżej 150 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A z czystym sercem możesz mi polecić tego Archera T8E, bo widzę, że wygląda dość solidnie i co najważniejsze osbługuje te najważniejsze formaty(ac,5ghz itd)?!

PS:taka karta sieciowa będzie pasowała do każdego komputera, bo o kartach sieciowych mam zerowe pojęcie?! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 25.07.2015 o 16:08, Kajmal napisał:

PS:taka karta sieciowa będzie pasowała do każdego komputera, bo o kartach sieciowych
mam zerowe pojęcie?! ;)


Każdego z Windowsem XP i wyższym który ma złącze PCI-E x1. Tylko pamiętaj że 802.11ac jest w tak samym stopniu uzależnione od routera jak i karty sieciowej - a takie routery które wspierają ac 1300 mbps są dość drogie. Na starszym sprzęcie który wspiera tylko 802.11n bądź słabszych routerach z ac (433 mbps) nie wykorzystasz pełni swojego łącza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 25.07.2015 o 20:09, ziptofaf napisał:

> PS:taka karta sieciowa będzie pasowała do każdego komputera, bo o kartach sieciowych

> mam zerowe pojęcie?! ;)

Każdego z Windowsem XP i wyższym który ma złącze PCI-E x1. Tylko pamiętaj że 802.11ac
jest w tak samym stopniu uzależnione od routera jak i karty sieciowej - a takie routery
które wspierają ac 1300 mbps są dość drogie. Na starszym sprzęcie który wspiera tylko
802.11n bądź słabszych routerach z ac (433 mbps) nie wykorzystasz pełni swojego łącza.


Właśnie dzwoniłem dzisiaj do obsługi teczhnicznej i gościu mi zalecił właśnie kartę sieciową ze standardem 802.11ac do tego dekodera co mam i powiedział, że kupno samej karty starcza.W takim razie dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam jeszcze jedno pytanie.Właśnie zakupiłem tą kartę sieciową i jak to skonfigurować, żeby ta sieć działała na pasmie 5 ghz i standardzie ac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 30.07.2015 o 21:32, Kajmal napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie.Właśnie zakupiłem tą kartę sieciową i jak to skonfigurować,
żeby ta sieć działała na pasmie 5 ghz i standardzie ac?


To jest niezależne od karty sieciowej (byleby te standardy wspierała), 802.11ac ustawiasz na routerze.

Na Archerze C5 robisz tak:
Z poziomu przeglądarki internetowej w polu adresu wpisujesz 192.168.0.1 bądź 192.168.1.1 (zakładając wartości domyślne) i klikasz Enter. Zostaniesz zapytany o login i hasło - jeśli nigdy ich nie zmieniałeś to najpewniej będzie to admin i admin (choć zależy od konkretnego routera).
Patrzysz jak to wygląda w statusie, u mnie o tak:
http://puu.sh/jjeHw/fbbb4049a8.png
Jest tam info o Wireless 5GHz, w tym ac.
W samym menu routera masz też zakładkę Wireless 5GHz:
http://puu.sh/jjeNs/93fef688c0.png
Z jej poziomu ustawiasz sobie nazwę i typ sieci, jej typ zabezpieczeń i hasło (Wireless Security) i inne potrzebne ci zmiany.

Ale jako że router masz zapewne inny - to nie jestem w stanie udzielić ci dalszych porad. Znajdź gdzieś info o tym jaki masz (od razu się powtórzę - jak to jakiś Livebox czy inne badziewie bezpośrednio od dostawcy internetu to na 99% nie wspiera 802.11ac) i poszukaj porad u Google''a gdzie znaleźć potrzebne ci opcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować