Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Final Fantasy XIV Heavensward, czyli krótka historia niemożliwego sukcesu

8 postów w tym temacie

> Czy jest ktoś w stanie powiedzieć na ile ten artykuł jest prawdziwy a na ile jest tekstem
> sponsorowanym?

Nie grałem w pierwszą wersję FF14. Ale widziałem jak Suomalainenka rąbie w betę ARR, potem w pełniaka. I szlag trafił zamiłowanie do The Old Republic czy The Secret World. Ba, nawet bardzo pożądane tytuły singlowe teraz ma gdzieś i rąbie dalej w Fajnala na PC. A ja z nią na PS4 i muszę przyznać, że naprawdę miodne to bydlę, choć MMO średnio mi podchodzą. Jest multum rzeczy do zrobienia, multum klas (a wszystkie można wymaksować na 1 postaci, zero altów!), świetne questy (choć miejscami fabuła z głównej linii jest wypchana debilnymi zapychaczami, co później szczęśliwie inne postaci w fabule strasznie krytykują :D), przez brak F2P nie ma aż tylu idiotów na serwerach...

Suomalainenka się na MMO zna i mówi, że to najlepsza taka gra, jaką poznała dotąd w życiu. Ja z MMO mam tyle wspólnego co nic, więc tylko powiem, że to bardzo dobra gra i faktycznie warta opłacania tego abonamentu. I choć nie lubię abonamentów, to opłacamy oba naraz - swój i Suomalainenki. Ta już Heavensward zdążyła przejść i już się ślini na update''y. Ja dopiero gdzieś w połowie "podstawki", ale już widzę, że po 50. poziomie doświadczenia też zaopatrzę się w dodatek - a do tego czasu cena nieco spadnie, jak znam życie.

EDIT: Jeśli to będzie uznane za reklamę, niech moderator tę część wykasuje. Tutaj recka Finki odnośnie podstawki - za jakiś czas winna wpaść recka dodatku: http://swiatgry.pl/recenzja/pc/664,final_fantasy_xiv_a_realm_reborn (mam wrażenie, że gdyby dziś po patchach dawała ocenę końcową, byłoby to 9 albo 9,5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@One_of_the_Many
jako autor tekstu jestem w stanie Ci powiedzieć, że tekst nie jest sponsorowany.

zresztą poczytaj kilka recenzji, sprawdź średnią na metacriticu (jeśli to zestawienie uważasz za miarodajne) i wyciągnij wnioski. Ja nie chciałem recenzować Heavensward, tylko pokazać w kontekście niedawnej premiery dodatku, jaką niesamowitą drogę przebyła "czternastka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jeszcze raz przywoła jako przykład gry Free to Play - SWTOR, to wyjdę z siebie. Ta gra jest zupełnie niegrywalna w formie Free to Play! Przejdziesz sobie fabułę. I? Co dalej? Płać jak chcesz mieć endgame. Płać za wszystko inne. Najgorsza możliwa wersja FtP to taka, która darmowych użytkowników karze ograniczeniami. Dobre FtP równa graczy, a ci którzy płacą za ewentualne premium mają po prostu bonusy, skiny czy inne pierdoły. W SWTOR czuję się, jakby mnie karano za to, że gram i nie płacę. "Nie płacisz?! Ha! Ciach, dwa sloty na postać! Ciach, wszystko inne! Ha, sknerusie!".

Dziękuję, rant_off.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi jakoś A Realm Reborn nie podszedł - co prawda jest dużo rzeczy do zrobienia i wiele fajnych opcji, ale sam gameplay mnie irytuje - po prostu nie mogę sobie wyobrazić siebie tłuczącego w klawiaturę w takim modelu rozgrywki przez więcej te ~20h jakie poświęciłem na zapoznanie się z tytułem. możliwe jednak, że moja opinia jest bardziej negatywna z uwagi na GW2, który chociaż nie jest idealny to jednak oferuje chyba najprzyjemniejszy gameplay z gier MMO - aż chce się pójść w dzicz i tak dla przyjemności tłuc mobki (ew. graczy w pvp), kolejnym mmo, w którym czerpałem podobną radość z samej gry był blade and soul jako kung fu master i czekam na oficjalną premierę eu.

nie sposób się nie zgodzić z @Cecylio - SWTOR był projektowany na grę bez mikropłatności (wszystkie opcje od razu odblokowane) i w momencie przejścia na f2p po prostu pocięli coś całego i kompletnego na niepasujące, i nieporęczne kawałeczki, które próbują sprzedać dzielnie. SWTOR w wersji free jest niegrywalny i każdemu odradzam, opcja byłego suba jest nieco lepsza, ale ten podstawowy poziom to właśnie gra na abonamencie (po przejściu na f2p istnieje jeszcze jeden poziom: abonament + mikropłatności, ale tego nie będę komentował). ogólnie mi lubię swtor, ale od strony fabularnej - jest to jeden z nielicznych fabularyzowanych mmo dostępnych na rynku i trochę szkoda, że jego rozwój poszedł w nieco złą stronę - powinni skupić się nad tym co ich wyróżnia, a nie próbować dogodzić graczom standardowych gier mmo, mają w dalszym ciągu łatkę "gorszego wowa". myślę, że bioware zauważył to i spróbują odczarować grę w knights of fallen empire i może będziemy mogli mówić o podobnej metamorfozie co FF14, ponieważ nowy dodatek ma nie być związany z poprzednią fabułą i wprowadzić nową świeżość - szkoda, że feralny model biznesowy raczej pozostanie bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie warto w to grać - od gry wieje nieopisaną nudą - głównie przez zadania - a wiecie jakich epickich zadań będzie od was wymagała gra - Tak! To nie żart: walki z dużymi biedronkami, rozwieszanie plakatów, pytanie ludzi o ich ulubiony kolor.

A cały system to kalka z WoWa, dodatkowo pierwszy filmik jaki zobaczycie na silniku gry powinien zanudzić was do reszty - zacznijmy od tego, że jest całkiem niemy i bezmuzyczny, a ty jedziesz na wozie i czytasz przez długi czas co mówi ci kompan podróży.

Nie polecam, 100% beznadziejności kryje się w tym MMO i aż dziwię się, że ktoś wytrzyma z nim chociaż dwa dni.

Jeśli wolicie jakąś recenzję bardziej pokazową jaki to potworek wśród gier to na YouTubie jest kanał Ichaboda, który przedstawia to dość dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2015 o 08:20, UnEsCo napisał:

Nie warto w to grać - od gry wieje nieopisaną nudą - głównie przez zadania - a wiecie
jakich epickich zadań będzie od was wymagała gra - Tak! To nie żart: walki z dużymi biedronkami,
rozwieszanie plakatów, pytanie ludzi o ich ulubiony kolor.

Takie epickie zadania są w każdym MMO.

Dnia 30.07.2015 o 08:20, UnEsCo napisał:

A cały system to kalka z WoWa, dodatkowo pierwszy filmik jaki zobaczycie na silniku
gry powinien zanudzić was do reszty - zacznijmy od tego, że jest całkiem niemy i bezmuzyczny,
a ty jedziesz na wozie i czytasz przez długi czas co mówi ci kompan podróży.

Silnik gry korzystał z DX 9 teraz masz DX 11, widać że grałeś tylko na wersji trial. muzyka podczas walk z bossami jest genialna. I owszem część contentu nie ma dźwięku tylko napisy ale zmienia się to dość szybko.

Dnia 30.07.2015 o 08:20, UnEsCo napisał:

Nie polecam, 100% beznadziejności kryje się w tym MMO i aż dziwię się, że ktoś wytrzyma
z nim chociaż dwa dni.

Wytrzymałem... pół roku, nie gram z braku czasu. Dobra fabuła, fajne pomysły na bossów, świetna oprawa muzyczna, tona smaczków dla fanów serii Final Fantasy, ciekawy system klas (można wbić maks w każdej klasie na jednej postaci), rozwinięty system tworzenia przedmiotów, sporo do roboty na maksymalnym poziomie (dungi w wersji Hard mode, bossowie w wersji Hard oraz Extreme nie tylko z większą ilością HP ale z nowymi umiejętnościami, raidy, areny pvp) i co najważniejsze bardzo pozytywna społeczność.

Dnia 30.07.2015 o 08:20, UnEsCo napisał:

Jeśli wolicie jakąś recenzję bardziej pokazową jaki to potworek wśród gier to na YouTubie
jest kanał Ichaboda, który przedstawia to dość dokładnie.

O ile to coś można nazwać recenzją.
Pomija intro bo ma gdzieś historię świata ok... bardzo profesjonalne podejście.
"Wybieram opcje które mi nic nie mówią" - opis jak byk po lewej stronie ekranu podobnie jak opisy ras ale co tam.
I po tym wstępnie panu podziękowałem i filmik wyłączyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować