• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Kaerobani

Toshiba Satellite A300 - laptop nie uruchamia się po aktualizacji sterowników karty graficznej

Pytanie

Witam, po reinstalacji systemu Windows Vista 32-bit zaktualizowałem sterowniki (karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 3470) korzystając ze strony producenta. Po próbie uruchomienia ponownie laptop zawiesza się zaraz po starcie i nie da się włączyć ani BIOS-a, ani boota z innego dysku, ani trybu awaryjnego. Co mogę z tym zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 31.07.2015 o 10:53, Kaerobani napisał:

Witam, po reinstalacji systemu Windows Vista 32-bit zaktualizowałem sterowniki (karta
graficzna ATI Mobility Radeon HD 3470) korzystając ze strony producenta. Po próbie uruchomienia
ponownie laptop zawiesza się zaraz po starcie i nie da się włączyć ani BIOS-a, ani boota
z innego dysku, ani trybu awaryjnego. Co mogę z tym zrobić?


Eee, jeśli nawet BIOS ci się zawiesza to znaczy że to nie jakiś tyci problem typu sterownik a uszkodzone podzespoły. Więc spytam - jesteś pewny że tam się nie da w ogóle wejść? Bo w Toshibach do BIOS''u wchodzisz poprzez:
a) Trzymasz klawisz ESC i włączasz notebooka nie puszczając ESC.
b) I wciskasz F1.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110677

Zacznij od spróbowania tego - jeśli jednak się >da< to znaczy że problem leży w systemie operacyjnym a to już prostsze w naprawie aniżeli gdyby jakimś cudem proces instalacji sterowników spalił ci kartę graficzną (co brzmi absurdalnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie sądzę, żeby podzespoły były uszkodzone, skoro jeszcze godzinę, dwie temu wszystko działało poprawnie. Tuż przed tym wszystkim aktualizowałem też sterowniki karty dźwiękowej (Conexant), ale nie sądzę, żeby miało to związek.

Włączyłem opisaną metodą, komputer zaczął piszczeć. Czyżby umarł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 31.07.2015 o 11:45, Kaerobani napisał:

Nie sądzę, żeby podzespoły były uszkodzone, skoro jeszcze godzinę, dwie temu wszystko
działało poprawnie.

Ja też sądzę że to nie powinno być to ale komputer który zdycha jeszcze PRZED uruchomieniem systemu operacyjnego musi mieć trzaśnięte coś więcej niż tylko sterowniki Windowsa.

Dnia 31.07.2015 o 11:45, Kaerobani napisał:

Włączyłem opisaną metodą, komputer zaczął piszczeć. Czyżby umarł?

Hmmmm...

A próbowałeś walić po klawiaturze F8 od momentu uruchomienia komputera? W teorii powinno to przywołać okno wyboru w jakim trybie chcesz uruchomić system operacyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak, F2, F8, F12, nie reaguje na nic i da się jednym naciśnięciem przycisku Power go wyłączyć, choć zazwyczaj trzeba trzymać go wciśniętym kilka razy. Jak nic nie da rady to później spróbuję poodłączać niektóre podzespoły, np. dysk twardy. Jeśli to on może być winnym (a czemu nie), to po prostu podłączę do innego kompa, sformatuję i przeinstaluję system jeszcze raz.

Nie wiem czy mi się wydaje czy faktycznie coś jest nie tak, ale ekran bootowania wydaje się być lekko przyciemniony. Sterowniki chyba raczej nie palą sprzętu, tylko po prostu sprawiają, że źle funkcjonuje i wydaje się, że nie działa, więc nie sądzę, żeby karta padła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 31.07.2015 o 12:03, Kaerobani napisał:

Nie wiem czy mi się wydaje czy faktycznie coś jest nie tak, ale ekran bootowania wydaje
się być lekko przyciemniony. Sterowniki chyba raczej nie palą sprzętu, tylko po prostu
sprawiają, że źle funkcjonuje i wydaje się, że nie działa, więc nie sądzę, żeby karta
padła.


Bo tak to powinno wyglądać. Tylko że sterowniki ładowane są dużo po BIOS''ie i działają na poziomie systemu operacyjnego. A u ciebie problem pokazuje się dużo szybciej niż to. Co prawda kilka wpadek zdolnych uszkodzić sprzęt kojarzę (jakiekolwiek zaniki zasilania podczas aktualizacji firmware, bardzo rzadkie i poważne błędy w sterowniku) ale to raczej nietypowe. Choć może to jakiś dziwaczny wykastrowany BIOS i wpadka w Windowsie go też paraliżuje... też mało prawdopodobne ale bardziej niż uszkodzenie sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Przez weekend nad tym posiedzę, na razie laptop nie jest mi potrzebny i mam drugi komputer do dyspozycji. Dzięki za pomoc!

W sumie z podobnych rzeczy przypomina mi się ostatnia "awaria" stacjonarnego, gdy zamiast uruchamiać się po prostu piszczał, ale wystarczyło tylko podłączyć dobrze monitor.

Nie zdziwiłbym się, gdyby BIOS był walnięty, bo Toshiby mają tragiczne konfiguracje fabryczne. Dlatego też od jakiegoś czasu instaluję z "czystej" Visty, wtedy mam spokój z toną badziewia zainstalowanego w systemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Udało mi się "naprawić" komputer. Okazało się, że winowajcą była myszka, po jej odłączeniu od kompa ten uruchamia się bez problemu.

Jeszcze raz dzięki za pomoc! Temat można już zamknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować