Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Windows 10 działa już na 14 milionach urządzeń

27 postów w tym temacie

Niech jak najszybciej naprawią mechanizm domyślnych przeglądarek. Teraz wmuszają swoje Edge (IE-dge z uwagi na to że silnik to fork Tridienta w nowej skórce) próbując znowu zepchnąć internet w średniowiecze jak to się działu po tym jak zniszczyli Netscape monopolistycznymi praktykami i przejęli rynek.

Inne przeglądarki nie mogą się już ustawić jako domyślne przeglądarki systemowe, można to zrobić poprzez panel administracyjny ale przeciętna ciocia Krysia nie będzie wiedziała jak to zrobić. A przy aktualizacji, niezależnie jaką miałeś domyślną przeglądarkę - Microsoft zmienia ją na Edge.

W skrócie - MS wraca do swoich brudnych praktyk. Rebranding i wmuszanie produktu. Żeby było zabawniej, instrukcje warunkowe przestały działać a przeglądarka identyfikuje się jako webkit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nie klikać ekspresowej instalacji i wtedy można nie ustawiać Edge jako domyślnej przeglądarki. Trzeba czytać, co się instaluje i jak się instaluje.

Anyway, jakoś nikt się nie czepia tego, że Apple na iOS/Macu domyślnie ustawia Safari, Google w ChromeOS i Androidzie ustawia Chrome''a (który jest zamulający w porównaniu do Edge''a) a Mozilla ustawia Firefoxa w FirefoxOS. Ich system, ich przeglądarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja żałuje że zmieniłem tak szybko, 2 dnia wywaliło mi błąd krytyczny nie działał mi pasek start przekopałem pół internetu żeby znaleźć rozwiązanie, nie polecam narazie zmieniać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> W skrócie - MS wraca do swoich brudnych praktyk. Rebranding i wmuszanie produktu. Żeby

Dnia 03.08.2015 o 11:45, dariuszp napisał:

było zabawniej, instrukcje warunkowe przestały działać a przeglądarka identyfikuje się jako
webkit.



^^ Microsoft w SWOIM systemie jako domyślną (jak ktoś nie czyta tego co jest napisane - patrz post Henrara) ustawia SWOJĄ przeglądarkę. No coś takiego, straszliwe monopolistyczne praktyki ! Skandal po prostu, powinni rozwiązać tą żałosną firmę !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też żałuję, mam błędy ciągnące się od win 8, czyli okrutne zużycie albo zasobów dysku albo procesora przez usługi systemowe, co prowadzi do kilkunastu sekundowych do nawet pół minutowych zawiasów całego systemu. Już była zabawa w wyłączanie antywirusów (co poskutkowało obrabowaniem mi konta w PoE, gdzie nie zwracają itemów), wyłączanie Superfetch i Prefetch, wyłączanie windows search (chociaż ten po jednorazowym zindeksowaniu przestaje mulić), wyłączaniu BITS itd. itp. Zaraz zostanie mi suchy system bez usług a zawiasy dalej będą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie rozumiem co kierowało ludźmi, którzy przerzucili się na tak młody system. Rozumiem jakąś sekretarkę Basię co to się nie zna na komputerach i wierzy w te kolorowe reklamy i powiadomienia o Windows 10.

Ale gracze?!
Ok, ciekawość, ale wtedy instaluje się na wirtualce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> ^^ Microsoft w SWOIM systemie jako domyślną (jak ktoś nie czyta tego co jest napisane
> - patrz post Henrara) ustawia SWOJĄ przeglądarkę. No coś takiego, straszliwe monopolistyczne
> praktyki ! Skandal po prostu, powinni rozwiązać tą żałosną firmę !

Microsoft ma za sobą przegrany proces w sprawie monopolistycznych praktyk względem Netscape i 2 wyroki w UE gdzie zostali za nie ukarani a później powtórnie ukarani za niezastosowanie się do wyroku (mieli umieścić ekran wyboru przeglądarki to umieścili popsuty - tzn taki co się nie pokazywał). Jeżeli nie znasz tematu to się głupio nie wypowiadaj.

Poza tym tu nie chodzi o nowe instalacje. Tu chodzi o to że blokują innym przeglądarkom możliwość ustawienia się jako domyślną a dodatkowo w wypadku aktualizacji systemu przestawiają Twoją domyślną przeglądarkę ponownie na swoją.

Dodaj do tego że Edge wysyła na serwer Microsoftu klawisze jakie naciskasz podczas korzystania z niego i masz pełen obraz sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W10 jak na razie zainstalowałem tylko na laptopie. Działa całkiem dobrze, wygląd tez niczego sobie choć białe tło okienek jest dość irytujące (na szczęście idzie to obejść) Problemów jako takich jeszcze żadnych nie miałem. W Edge za to przyczepiłbym się do braku kompatybilności z Nortonem i google toolbar ale to kwestia czasu. Tak działa szybko i sprawienie ale to w sumie nie nowość. IE od werji 10 już praktycznie nie odstawało od topowych przeglądarek (no ale hejterzy wiedzą swoje.)
Z instalacją na stacjonarce i testami w grach jeszcze jednaka poczekam aż wszyscy spokojnie powydają odpowiednie sterowniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Poza tym tu nie chodzi o nowe instalacje. Tu chodzi o to że blokują innym przeglądarkom
możliwość ustawienia się jako domyślną a dodatkowo w wypadku aktualizacji systemu przestawiają Twoją domyślną
przeglądarkę ponownie na swoją.


Zaintrygowało mnie to więc sprawdziłem i można spokojnie zmienić domyślą przeglądarkę na inną niż Edge i nie zmienia tego ustawienia po wgraniu aktualizacji. Przestawiłem na IE 11 oraz Google Canary wszystko działa.

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Dodaj do tego że Edge wysyła na serwer Microsoftu klawisze jakie naciskasz podczas korzystania
z niego i masz pełen obraz sytuacji.


Można to wyłączyć w ustawieniach prywatności lub na początku instalacji. A jak masz wersję Pro to całą telemetrie można wyłączyć.


Ja mam za to problem na laptopie firmy Lenovo. Co jakiś czas ekran zaczyna mi się wyłączać, mruga i skacze na boki, tego jeszcze nie rozgryzłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Microsoft ma za sobą przegrany proces w sprawie monopolistycznych praktyk względem Netscape
i 2 wyroki w UE gdzie zostali za nie ukarani a później powtórnie ukarani za niezastosowanie
się do wyroku (mieli umieścić ekran wyboru przeglądarki to umieścili popsuty - tzn taki
co się nie pokazywał). Jeżeli nie znasz tematu to się głupio nie wypowiadaj.

I ostatecznie rzecz biorąc - co z tego?
Konkurencja robi dokładnie to samo, a w przypadku Google, który ma mniej więcej takie same udziały na rynku mobilnym jak Microsoft na desktopach, nikt się nie czepia.

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Poza tym tu nie chodzi o nowe instalacje. Tu chodzi o to że blokują innym przeglądarkom
możliwość ustawienia się jako domyślną a dodatkowo w wypadku aktualizacji systemu
przestawiają Twoją domyślną przeglądarkę ponownie na swoją.

Gdzie niby blokują, skoro przy aktualizacji właśnie był wybór, czy kontynuować używanie dotychczasowych domyślnych aplikacji czy zastąpić je tymi Microsoftowymi?
Masz w trakcie konfiguracji mozliwość ustawienia domyślnych odtwarzaczy muzyki, wideo, przeglądarki zdjęć i przeglądarki. Poza tym - nikt ci nic nie blokuje. Jak chcesz zmienić przeglądarkę to ją zmienisz.

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Dodaj do tego że Edge wysyła na serwer Microsoftu klawisze jakie naciskasz podczas korzystania
z niego i masz pełen obraz sytuacji.

Co, gdzie, jak. Nie pomyliło ci się to z wersją Preview?

PS. Inne przeglądarki również gromadzą dane. Witamy w świecie Big Data.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> I ostatecznie rzecz biorąc - co z tego?
> Konkurencja robi dokładnie to samo, a w przypadku Google, który ma mniej więcej takie
> same udziały na rynku mobilnym jak Microsoft na desktopach, nikt się nie czepia.

Po pierwsze tu nie chodzi o Google a Microsoft gdybyś nie czytał newsa i komentarzy, po drugie Google nie ma na koncie aktywnych działać mających na celu zniszczyć konkurencyjną firmę. Myślisz że tak z zasady się do nich sąd w stanach oraz UE przyczepili?

> > możliwość ustawienia się jako domyślną a dodatkowo w wypadku aktualizacji systemu

Spora część aktualizacji są robione w opcji ekspresowej. Tam przynajmniej w dniu premiery W10 takiej opcji nie było. Zwyczajnie zmienia Ci ustawienia systemu na przeglądarkę MS.

> przeglądarki zdjęć i przeglądarki. Poza tym - nikt ci nic nie blokuje. Jak chcesz zmienić
> przeglądarkę to ją zmienisz.

Nie z poziomu przeglądarki. Dla cioci Krysi, typowego użytkownika internetu to jest problem. Próba ustawienia Chrome albo Firefox w dniu premiery z poziomu samej przeglądarki kończyła się fiaskiem. A typowi użytkownicy internetu stanowią jego drastyczną większość.

Mam nadzieje że ktoś siądzie im na to za kark i ukrócą te praktyki. Inaczej czas internetu z IE wróci a to był najgorszy okres w jego historii dla web developerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Jeżeli nie znasz tematu to się głupio nie wypowiadaj.

Nie każdy wyrok musi być przez każdego uznany za sensowny. W Ubuntu domyślnie jest Firefox, w Debianie Iceweasel, w MacOS X Safari. W Androidach przeglądarka od... google! Microsoft jest tutaj traktowany szczególnie bo ma największe udziały na rynku.

Zaś co do:

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

po drugie Google nie ma na koncie aktywnych działać mających na celu zniszczyć konkurencyjną firmę

Orly? Przeczytaj jaka była reakcja Google gdy Facebook nie zgodził się na zmowę cenową co do pensji w Krzemowej Dolinie i zaczął podbierać im pracowników.

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Poza tym tu nie chodzi o nowe instalacje. Tu chodzi o to że blokują innym przeglądarkom
możliwość ustawienia się jako domyślną a dodatkowo w wypadku aktualizacji systemu
przestawiają Twoją domyślną przeglądarkę ponownie na swoją.

Ekhem, przy instalacji/aktualizacji systemu masz do wyboru dużo różnych opcji. Wśród nich taką do zmiany domyślnej aplikacji używanej do odtworzenia czegoś. Jedno kliknięcie więcej. Już nie przesadzajmy że to praktyki monopolistyczne, nie usuwa ci nic tego Firefoxa z dysku... Odnoszę wrażenie że popadamy w absurd, chyba nie chcesz wersji Extreme-N z gołym systemem i notatnikiem, a resztę sobie sam masz ściągnąć... oh wait, nie ma przeglądarki więc nie ściągniesz, masz sobie skopiować z pendrive'a.
Poza tym - co masz na myśli przez to że blokują? Mam w domu Windows 10 Pro N, tutaj zaś jest 10 Home:
http://puu.sh/jnDUk/c63cc9dc4a.png
Jedno kliknięcie i z głowy. Ale mi "blokowanie". Edge już się potem nie włącza jak to zmienię z automatu gdy kliknę w jakikolwiek link.

Dnia 03.08.2015 o 13:29, dariuszp napisał:

Dodaj do tego że Edge wysyła na serwer Microsoftu klawisze jakie naciskasz podczas korzystania
z niego i masz pełen obraz sytuacji.

Masz na myśli telemetrię? To jest już od czasów Visty i to nie tylko w Edge.
http://winaero.com/blog/how-to-disable-telemetry-and-data-collection-in-windows-10/
https://www.reddit.com/r/technology/comments/3fjaon/the_real_price_of_windows_10_is_your_privacy/

To już nawet czysta instalacja Androida (nie ta zasyfiona przez spyware od Samsunga/LG itd.) ma 10x więcej tego rodzaju "szpiegowania" w sobie. Ba, lepiej zobacz co robią iPhone''y - wszystko co powiesz do Siri może potem iść do analizy głosu (i są ludzie których pracą jest słuchanie tego), podobnie co drugi SmartTV. Microsoft ma przynajmniej tyle przyzwoitości że pozwala ci wszystkie te funkcje powyłączać i opisuje je w krótkich słowach a nie 100-stronowym żargonie prawniczym. Nie to że ich chwalę ale też nie demonizujmy, im naprawdę najbardziej zależy na tym jaką odległość pokonała twoja myszka i do jakich przycisków sięgasz najczęściej a nie czy w zakładkach masz "how to hack NSA" czy jakieś strony +18.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2015 o 14:01, dariuszp napisał:

Po pierwsze tu nie chodzi o Google a Microsoft gdybyś nie czytał newsa i komentarzy,
po drugie Google nie ma na koncie aktywnych działać mających na celu zniszczyć konkurencyjną firmę.
Myślisz że tak z zasady się do nich sąd w stanach oraz UE przyczepili?

Nie, wcale Google nie ma spraw w UE o praktyki monopolistyczne xD Oczywiście że ma i to sporo.

Dnia 03.08.2015 o 14:01, dariuszp napisał:

Spora część aktualizacji są robione w opcji ekspresowej. Tam przynajmniej w dniu premiery
W10 takiej opcji nie było. Zwyczajnie zmienia Ci ustawienia systemu na przeglądarkę MS.

Mam Windowsa od początków wersji Preview. Jeszcze ani razu aktualizacja nie zmieniła mi Chrome''a jako domyślnej przeglądarki, nawet wtedy jak pojawił się Spartan/Edge.

Dnia 03.08.2015 o 14:01, dariuszp napisał:

Nie z poziomu przeglądarki. Dla cioci Krysi, typowego użytkownika internetu to jest problem.
Próba ustawienia Chrome albo Firefox w dniu premiery z poziomu samej przeglądarki kończyła
się fiaskiem. A typowi użytkownicy internetu stanowią jego drastyczną większość.

Typowy użytkownik Internetu, jeżeli używa Chrome, to będzie wiedział jak go zainstalować. W końcu już teraz go używa.
Co śmieszniejsze, Microsoft choć ma monopol na desktopowe systemy operacyjne, to nie ma monopolu na przeglądarki internetowe, bo najpopularniejszą przeglądarką jest Chrome.
Firefox jest na drugim miejscu, dopiero na trzecim jest IE z wynikiem 3 razy gorszym od Firefoksa (i sześć razy gorszym od Chrome).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć w miarę czystą 10, bez wszystkich zbędnych programów, w tym EDGE / Cortany w tym innego pre-instalowanego śmiecia to jedyna opcja to Enterprise.

Tak w ramach ciekawostki, do blokady jest trochę więcej :P

20150803143614

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

System zaktualizowałem w piątek, z wersji Win 7 Pro N do 10 Pro N, media feature pack(czy jak to zwą) doszedł dopiero wczoraj, ale jest i działa. System włącza się około 2-3s wolniej na razie, wszystkie aplikacje pokroju xampp czy Sublime Text 2 działają bez zarzutu(gry także), od ustawień przy instalacji mam domyślnie Firefoxa. Widzę, że poprawili sporo rzeczy, przez które kląłem na 8/8.1, a to dopiero początek systemu, więc jest git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.08.2015 o 14:36, Shinigami napisał:

Jak chcesz mieć w miarę czystą 10, bez wszystkich zbędnych programów, w tym EDGE / Cortany
w tym innego pre-instalowanego śmiecia to jedyna opcja to Enterprise.

Tak w ramach ciekawostki, do blokady jest trochę więcej :P


Czyli generalnie większość z tego co wyłączasz to gromadzenie danych diagnostycznych systemu. A potem jest jedno wielkie narzekanie, że system ma bugi xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować