Zaloguj się, aby obserwować  
Black_Dog

StarCraft 2 - temat ogólny [M]

10149 postów w tym temacie

Dnia 18.05.2010 o 02:59, Dann napisał:

To ja dla odmiany zapytam o pomoc przy Protossach. Co budować przeciwko Vikingom ? Void
Rays padają jak muchy, Stalkery są do bani, Feniksy... a ktoś ich w ogóle używa ?, no
i tak powoli kończą nam się opcje.



Stalkery + Sentry. Stalkery jadą Vikingi aż miło, a jeśli Vikingi zmienią się na ground, to odpalasz shielda z Sentry i spokojnie bijesz je dalej.

Ogólnie u Tossa ciężko skontrować Vikingi w air, bo Toss ma najgorszego aira w całej grze: Vikingi mają zasięg większy od Carrierów i przy dobry micro nie podlecisz niczym. Feny natomiast są do kontrowania jednostek light i z Vikingami mają małe szanse.

@Hamynelypham

Jakim cudem nie rozwalasz proxy? ;) Skoro gość mówisz, że wpada Ci przez WG, to znaczy, że masz masę czasu na zrobienie MMM i kontrowanie tego. Zabudowujesz rampy supply? Inna sprawa, że jeśli Toss nie robi Zealot rusha albo worker harassa, to spokojnie jedziesz go dwoma Reaperami dopóki nie wystawisz MM. Nie wiem, jak jest w bronze/copper, ale w moich ligach to rush dwoma workerami na terrka jest w 9 na 10 przypadków.

Poza tym na light jednostki polecam Heliony, które sprawdzają się aż miło.

Pozdrawiam
C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 09:58, Macios napisał:

Feniksy po którymś z ostatnich patchy mogą atakować w czasie lotu, więc w rękach kogoś,
kto ma bardzo dobre micro są potężną bronią.


Czyli nie w moich. ;-)

Dnia 18.05.2010 o 09:58, Macios napisał:

Myślę, że do obrony przed harassem wikingów dobre będą 2-3 cannony w mainie i expach
przy probach.


No właśnie też się nad tym zastanawiałem. Na początek powinno być OK.

Dnia 18.05.2010 o 09:58, Macios napisał:

A jeśli idzie w taką masę wikingów, że cannony nie wystarczają to jest
ewidentny sygnał, że ma bardzo małe wojsko naziemne i tylko się prosi zrobić mu wjazd
na bazę ;) Nie radzisz sobie z obroną przed Vikingami to zaatakuj i zniszcz go szybciej
:P


Jasne, tylko że taki ktoś po cichu zapewne massuje sobie krążowniki. :-) A skoro Void Rays odpadają, bo Vikingi je masakrują, to jaka opcja mi pozostaje ? Ewentualnie iść we własne Carriery, które w dużej ilości powinny dać sobie radę z Vikingami... powinny.
Dzisiaj spróbuję jeszcze High templarów + Storm + Archony.
Jeśli to nic nie da, wtedy i''m out of ideas ? Czy Protossi mają jakąkolwiek sensowną naziemną obronę przeciwlotniczą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 11:24, Deathscythe napisał:

Stalkery + Sentry. Stalkery jadą Vikingi aż miło, a jeśli Vikingi zmienią się na ground,
to odpalasz shielda z Sentry i spokojnie bijesz je dalej.


Tylko problem pojawia się wtedy, kiedy towarzyszy mu drugi gracz z Zealotami, a te masakrują Stalkery. :-) Inna sprawa, że mój teammate nie starał się za specjalnie, tylko bezsensownie wymassował Brood Lordy, które padły mu w sekundę od Vikingów. No ale co poradzić.
Dlatego pytałem o coś bardziej uniwersalnego dla Protossów... i gdzie cholibka są moje Reavery pytam się ? :-) Dlatego pomyślałem o Archonach + PS od HT.

Dnia 18.05.2010 o 11:24, Deathscythe napisał:

Ogólnie u Tossa ciężko skontrować Vikingi w air, bo Toss ma najgorszego aira w całej
grze: Vikingi mają zasięg większy od Carrierów i przy dobry micro nie podlecisz niczym.
Feny natomiast są do kontrowania jednostek light i z Vikingami mają małe szanse.


Osobiście uważam, że Blizzard ma jeszcze dużo do zbalansowania i że to patchowanie będzie się ciągnęło jeszcze dłuuuuuugo po premierze gry. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 13:25, Dann napisał:

Jasne, tylko że taki ktoś po cichu zapewne massuje sobie krążowniki. :-) A skoro Void
Rays odpadają, bo Vikingi je masakrują, to jaka opcja mi pozostaje ? Ewentualnie iść
we własne Carriery, które w dużej ilości powinny dać sobie radę z Vikingami... powinny.
Dzisiaj spróbuję jeszcze High templarów + Storm + Archony.
Jeśli to nic nie da, wtedy i''m out of ideas ? Czy Protossi mają jakąkolwiek sensowną
naziemną obronę przeciwlotniczą ?


Massowanie BC? Nie wiedziałem, że takie coś jest w ogóle możliwe :P Przecież trzeba zrobić techa (prawie wszystkie budynki terrana), co najmniej 2 Starporty, jeśli jeszcze dorabia Vikingi. No i same cruisery są drogie. To już pochłania masę minerałów i gazu a przede wszystkim czasu. Do tego jakieś jednostki ground. Nie wyobrażam sobie tego :P No ale w 2v2 nie gram prawie wcale, więc może ten tryb rządzi się swoimi prawami.
Stormy też nie wydają mi się dobre na Vikingi. Odlecą z obszaru burzy i tyle co im zrobiłeś. Po chwili będzie po manie, a Archony są ogólnie pomyłką (no, może zerglingi jako jedyne się ich boją).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 13:47, Macios napisał:

Massowanie BC? Nie wiedziałem, że takie coś jest w ogóle możliwe :P Przecież trzeba zrobić
techa (prawie wszystkie budynki terrana), co najmniej 2 Starporty, jeśli jeszcze dorabia
Vikingi.


Jest mozliwe, polecam. :) Faktycznie troche to kosztuje, ale dzieki temu bardzo szybko sie czlowiek uczy, ze warto miec kilka exp. Wtedy nawet jak glowna baze nam przeciwnik zmasakruje to jest gdzie i za co w miare szybko sie odbudowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 14:02, Wojman napisał:

Jest mozliwe, polecam. :) Faktycznie troche to kosztuje, ale dzieki temu bardzo szybko
sie czlowiek uczy, ze warto miec kilka exp. Wtedy nawet jak glowna baze nam przeciwnik
zmasakruje to jest gdzie i za co w miare szybko sie odbudowac.


Hah, ja wiem, że trzeba mieć expy. Ale wciąż nie potrafie sobie wyobrazić jak wygląda masowanie BC... Ma ktoś jakiś replay albo filmik z turnieju, gdzie któryś z top terranów to robi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 14:04, Macios napisał:

Hah, ja wiem, że trzeba mieć expy. Ale wciąż nie potrafie sobie wyobrazić jak wygląda
masowanie BC... Ma ktoś jakiś replay albo filmik z turnieju, gdzie któryś z top terranów
to robi?


Mam replaya jak jakis tam Wojman to robi. :) Co prawda sam bylem jeszcze na dosc wczesnym etapie, przeciwnicy zreszta tez, ale nadal jestem dumny z tamtego zwyciestwa (bo sojusznik to noob byl...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 14:25, B1SH0P napisał:

U was też jest "chwilowa przerwa w działaniu battlenet" ?


Niestety nie mam teraz mozliwosci, zeby sprawdzic, bo jeszcze w pracy siedze. Jak bede w domu to dam znac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 14:53, Wojman napisał:

Mam replaya jak jakis tam Wojman to robi. :) Co prawda sam bylem jeszcze na dosc wczesnym
etapie, przeciwnicy zreszta tez, ale nadal jestem dumny z tamtego zwyciestwa (bo sojusznik
to noob byl...).


Hmm... ten Wojman? Najlepszy Terran, bijący na głowę również Koreańczyków? :P ;)
Jakbyś mógł to podeślij na m_podstawka@yahoo.pl ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 13:47, Macios napisał:

Massowanie BC? Nie wiedziałem, że takie coś jest w ogóle możliwe :P Przecież trzeba zrobić
techa (prawie wszystkie budynki terrana), co najmniej 2 Starporty, jeśli jeszcze dorabia
Vikingi. No i same cruisery są drogie. To już pochłania masę minerałów i gazu a przede
wszystkim czasu. Do tego jakieś jednostki ground.


Nawet sobie sprawy nie zdajesz, jak szybko można zbudować z 8-10 BC. To naprawdę nie jest sztuka.
Przede wszystkim nie dwa Starporty, tylko 4 co najmniej. Ja budując sobie śmieszne 3 Gateway myślałem, że jestem Hardcorem... dopóki nie zauważyłem na replayach gości budujących po 10!! :-)
Vikingi nie są drogie, a dołączając do jednego Starporta reaktor można budować dwa naraz.
Jeśli mapa jest duża i mamy 2vs2, wtedy bitwy mogą trwać nawet do kilkudziesięciu minut... rekordy widywałem i ponad godzinę. :-) A wtedy w pewnym momencie masz kasy na wszystko, jeśli tylko jakoś się utrzymasz na początku. Ground jednostki ? A po co ? :-)

Owszem, pro-gracze prawdopodobnie stale takiego kogoś by harrasowali i nie pozwolili mu tak się rozwinąć, ale to trzeba umieć grać.

Dnia 18.05.2010 o 13:47, Macios napisał:

Nie wyobrażam sobie tego :P No ale
w 2v2 nie gram prawie wcale, więc może ten tryb rządzi się swoimi prawami.
Stormy też nie wydają mi się dobre na Vikingi. Odlecą z obszaru burzy i tyle co im zrobiłeś.


Ale nim odlecą to oberwą, poza tym nie ośmielą się wylądować. :-)

Dnia 18.05.2010 o 13:47, Macios napisał:

Po chwili będzie po manie, a Archony są ogólnie pomyłką (no, może zerglingi jako jedyne
się ich boją).


Archonami jeszcze nie grałem, ale z tego co widzę, masakrują wszelką piechotę, są dość wytrzymałe i mogą atakować air units. A to już czyni je bardziej atrakcyjnymi od dajmy na to Immortali, które w ogóle nie atakują air... chyba żeby je połączyć z jakąś inną jednostką anti air.. tylko z jaką ? Jedynie Archony przychodzą mi do głowy, bo Stalkery są za słabe i padają od zealotów itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 15:51, Dann napisał:

Archonami jeszcze nie grałem, ale z tego co widzę, masakrują wszelką piechotę, są dość
wytrzymałe i mogą atakować air units. A to już czyni je bardziej atrakcyjnymi od dajmy
na to Immortali, które w ogóle nie atakują air... chyba żeby je połączyć z jakąś inną
jednostką anti air.. tylko z jaką ? Jedynie Archony przychodzą mi do głowy, bo Stalkery
są za słabe i padają od zealotów itp.


Grając w Gold/Plat nie spotkałem się ani razu, żeby ktoś stawiał Archonów. To chyba wiele świadczy o ich użyteczności xD

Pozdrawiam
C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 15:55, Deathscythe napisał:

Grając w Gold/Plat nie spotkałem się ani razu, żeby ktoś stawiał Archonów. To chyba wiele
świadczy o ich użyteczności xD

Pozdrawiam
C.


Ja tylko raz na filmiku. :-)
A High Templarów chociaż używają ? :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Może jak pytacie się o porady, buildy, kontry etc. to precyzujcie ligę i tryb gry (1v1, 2v2). Jakiekolwiek konkrety pojawiają się dopiero w 1v1. Drużynówki to obecnie taka gra for fun, gdzie pr0 taktyki typu masowanie BC są na porządku dziennym, a APM czy startowy build order ma marginalne znaczenie (przynajmniej w tych niższych ligach). 10 Starportów to jakaś esencja casualu, przecież w normalnej grze (tzn. obaj gracze mają sprawne obie ręce i działający monitor) tego się nie da wybudować... To wpompowane w same budynki 1500 min i 1000 gazu oraz 500 sec na podstawki plus 500 min/250 gas/250 sec na Tech laby...

A Archony, nawet na turniejach, widziałem, chociażby na replayach z ostatniego Zotaca. Choć nie jako podstawowa jednostka, tylko taka, jaką widzi ją Blizzard - koniec many, walka trwa, to coś trzeba z HT zrobić.

Przy okazji:
http://forums.battle.net/thread.html?topicId=24915153347&sid=5000

Jak sądzicie, ile pomimo tego komunikatu będzie raportów "błędu" w BN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 15:58, Dann napisał:

Ja tylko raz na filmiku. :-)
A High Templarów chociaż używają ? :-)


Również gram w Gold i uwierz, że tam już nikt nie używa BC czy Carrierów, a już na pewno nie może być mowy o ich masowaniu. Nawet oglądając teraz repka Wojmana widać było, że mogli go w każdej chwili rozwalić groundem, gdzie po 10 minutach gry miał tylko 4 marines w bunkrze i 1 BC. Po prostu żaden dobry gracz nie da Ci zmasować tak drogich jednostek, a wykończy Cię zauważając brak jakiejkolwiek obrony. Harass nie jest niczym wielce wymagającym ;)
High Templary są używane, ale częściej widuje się colosy, które mają podobne zastosowanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2010 o 21:50, Feallan napisał:

Po prostu tylko very easy jest dostępne.


Haha. Easy też fajny. Niby żadne wyzwanie a przynajmniej da czas na poznanie jednostek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 16:24, Macios napisał:

Również gram w Gold i uwierz, że tam już nikt nie używa BC czy Carrierów, a już na pewno
nie może być mowy o ich masowaniu. Nawet oglądając teraz repka Wojmana widać było, że
mogli go w każdej chwili rozwalić groundem, gdzie po 10 minutach gry miał tylko 4 marines
w bunkrze i 1 BC. Po prostu żaden dobry gracz nie da Ci zmasować tak drogich jednostek,
a wykończy Cię zauważając brak jakiejkolwiek obrony. Harass nie jest niczym wielce wymagającym
;)


Nie no jasne... takie akcje w pro to tylko w 1vs1 na mapach 256x256. ;-)
Ale w grze na poziomie -1 takie rzeczy są normalką. Tym bardziej na mapach novice. Jak ktoś zrobi rush kilkoma Reaperami, to jest IMBA. :-)

Dnia 18.05.2010 o 16:24, Macios napisał:

High Templary są używane, ale częściej widuje się colosy, które mają podobne zastosowanie
;)


Kolosy dostają po głowach od air units, więc na Terrana chyba słabe. Poza tym nie atakują air units.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 17:41, Dann napisał:

Nie no jasne... takie akcje w pro to tylko w 1vs1 na mapach 256x256. ;-)
Ale w grze na poziomie -1 takie rzeczy są normalką. Tym bardziej na mapach novice. Jak
ktoś zrobi rush kilkoma Reaperami, to jest IMBA. :-)


Hehe :) Przed chwilą sam zagrałem 2vs2 z jednym z gramowiczów przeciw 2 kolesiom sklasyfikowanym w Gold. Teraz widzę jak system klasyfikacji w SC kuleje, gdyż potrafiłem pokonać ich 2 samemu. Najpierw drobny harass helionami i marinesami prawie zabił zerga. Potem obaj się zabudowali do przesady wieżyczkami, co tylko prosiło się o Nuke. I w momencie gdy wieżyczki zerga wyparowały w jednej chwili ten wyszedł z gry ^^

Dnia 18.05.2010 o 17:41, Dann napisał:

Kolosy dostają po głowach od air units, więc na Terrana chyba słabe. Poza tym nie atakują
air units.


Jeśli chodzi o walkę z air to wiadomo, że są bezużyteczne. Natomiast, moim zdaniem, w walce z ground units są już lepsze od templarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macios - może nie tyle kuleje, co niektórzy są zbyt wysoko w lidze ze względu na wykorzystanie bugu/niezbalansowanej jednostki. Ewentualnie się wywindowali grając wcześniej w parze z kimś lepszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2010 o 18:03, Bambusek napisał:

Macios - może nie tyle kuleje, co niektórzy są zbyt wysoko w lidze ze względu na wykorzystanie
bugu/niezbalansowanej jednostki. Ewentualnie się wywindowali grając wcześniej w parze
z kimś lepszym.


pary są liczone oddzielnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować