Zaloguj się, aby obserwować  
Black_Dog

StarCraft 2 - temat ogólny [M]

10149 postów w tym temacie

Dnia 09.05.2010 o 22:33, Oloninho napisał:

Miałby ktoś ochotę, że tak powiem, nauczyć mnie grać w SC2? ^^ Nieważne jaką rasą. W
jedynkę nie grałem, więc jest mi ciężko. Mój nick to "Olo.oloninho".


Ja mogę dać rady ogólne, jednak jakimś pro gosu mega koreańcem nie jestem. :)

-Starcraft (1 czy 2) jest bardzo dynamiczną grą więc im szybciej nauczysz się skrótów z klawiatury i szybciej będzie reagował na to co się dzieje tym wyższy będzie Twój poziom gry.

-Zwiad to podstawa w tej grze - przynajmniej w SC1 było tak że któryś z kolei robotnik (trzeci albo czwarty którego wybudujesz, na początku masz czterech więc razem będzie 7-8) idzie zwiedzić mapę w poszukiwaniu przeciwnika.

-Masz na początku bazę i surowce. Musisz pamiętać że te surowce się kiedyś skończą, a jeżeli do tego czasu nie pokonasz przeciwnika (co się zdarza ale rzadko) to będziesz potrzebował nowych złóż i nowych baz. Tzw. ekspansja jest też jednym z najważniejszych elementów Starcrafta. Musisz starać się więc znaleźć i zająć z czasem lub obserwować najdogodniejsze miejsca na założenie nowej placówki. I co najważniejsze - przeszkadzać w tym zadaniu przeciwnikowi, aby nie okazało się nagle, że Ty masz dwie bazy a on pięć. :)

-Dzięki zwiadowi będziesz wiedział jakie siły i typy jednostek ma przeciwnik. Starcraft to trochę papier-kamień-nożyczki, więc pewne jednostki są zabójcze dla jednych i słabe wobec drugich. Wiedząc co ma wróg buduj więc te jednostki którymi skontrujesz jego. Dobrze jest tak rozbudowywać swoje placówki żeby w jednej chwili móc się przestawić z produkcją jednego typu jednostek na inny. Jest to trudne, ale da się tego nauczyć. :)

-Jak pooglądasz parę replayów lepszych graczy to zauważysz że bitwy u nich są dziwnie rozgrywane, to znaczy - zaczepka i unik, zaczepka i unik, parę strzałów i unik. Rzucenie wszystkich sił na raz bez kontroli ich to w Starze dobra droga do przegranej. Dlatego podpuszcza się wroga i prowokuje do rozproszenia i utraty kontroli nad armią - wtedy łatwiej go wykończyć.

W sumie większość tych porad można zastosować do innych strategii, dawno nie grałem już w SC jednak myślę że te rady nadal są aktualne. :) Acha - dobra podkładka i myszka oraz wygodna klawiatura to też część sukcesu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2010 o 23:58, Galadin napisał:

-Zwiad to podstawa w tej grze - przynajmniej w SC1 było tak że któryś z kolei robotnik
(trzeci albo czwarty którego wybudujesz, na początku masz czterech więc razem będzie
7-8) idzie zwiedzić mapę w poszukiwaniu przeciwnika.


Akurat w SC 2 to działa na mapach robionych do 2vs2 i większych (zakladając, że gramy przeciwko jednej osobie). Przy 1vs1 wiadome są pozycje startowe, a każda rasa ma lepszy sposób na zwiad niż użycie robotnika. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze, ze:

- warto robic upgrade dla broni. Zazwyczaj robie je w stosunku 2:1 czyli dwa dla ataku i jeden do pancerza. Moim zdaniem upgrade do ataku jest wazniejszy niz pancerza. Dlaczego? Jednostka, ktora ma zginac i tak zginie. A to te obrazenia, ktore zada przed smiercia moga sie okazac decydujace, szczegolnie w pierwszej fazie gry.

- grajac 2v2 warto sie dogadac z sojusznikem, ze idziecie w zupelnie inne drzewka techonologiczne. Dla przykladu ja lubie isc w air, wiec zazwyczaj sie dogaduje, ze sojusznik idzie w jednostki naziemne. Obie grupy uderzeniowe wzajemnie sie oslaniaja i niszcza cele, ktore w jakis sposob szkodza drugiej. Czyli piechota zajmuje sie wierzyczkami aa, a statki powietrzne np. rozlozonymi czolgami przeciwnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.05.2010 o 00:48, Bambusek napisał:

Akurat w SC 2 to działa na mapach robionych do 2vs2 i większych (zakladając, że gramy
przeciwko jednej osobie). Przy 1vs1 wiadome są pozycje startowe, a każda rasa ma lepszy
sposób na zwiad niż użycie robotnika. :)


Jakie? Bo jak mi powiesz ze skan zamiast muła to cię wyśmieję :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 00:48, Bambusek napisał:

Akurat w SC 2 to działa na mapach robionych do 2vs2 i większych (zakladając, że gramy
przeciwko jednej osobie). Przy 1vs1 wiadome są pozycje startowe, a każda rasa ma lepszy
sposób na zwiad niż użycie robotnika. :)


Nie.
Właśnie przy 1vs1 jest to najważniejsze, żeby wiedzieć w co idzie przeciwnik, czy np. grając Protossami stara się techować i idzie w robo bay, a może w szybki void ray rush, czy np. w fast four gate rush itd. Jeśli nie będziesz tego wiedział, nie będziesz w stanie odpowiednio zareagować. Przegrasz.
A na początku nie ma sensowniejszego sposobu na skanowanie bazy wroga jak zwiad zbieraczem i odrobina micro. Zerg może wysłać lorda, ale gorzej jak go straci, a poza tym ten jest wolniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 00:48, Bambusek napisał:

Akurat w SC 2 to działa na mapach robionych do 2vs2 i większych (zakladając, że gramy
przeciwko jednej osobie). Przy 1vs1 wiadome są pozycje startowe, a każda rasa ma lepszy
sposób na zwiad niż użycie robotnika. :)



Jedna z taktyk w 1v1 przeciwko terr polega na wysłaniu dwóch scoutów i microwaniu ich do niszczenia SCV budujących racksy czy inne budynki. I jest to połączenie scouta i ataku. Prawda jest taka, że scouta odpuszczasz tylko i wyłącznie w momencie, kiedy jesteś baaaaaaaaaardzo pewny wygranej (rush) albo BO przeciwnika. A w SC2 masz na tyle rozmaite BO, że bez scouta się nie obędzie.

Pozdrawiam
C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie może skąd można jeszcze jeszcze otrzymać klucz do bety? Natomiast jeśli ktoś przypadkiem posiadał by nadmiar takich, to z chęcią przyjąłbym jeden :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 14:49, lukaszczup napisał:

no i zrezygnowałem z zamówienia EK na hmv, bo okazało się, że merlin ma za 267,99 ^^

Albo 254,59 zł jak ktoś ma u nich rabat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 14:49, lukaszczup napisał:

no i zrezygnowałem z zamówienia EK na hmv, bo okazało się, że merlin ma za 267,99 ^^

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego podstawka kosztuje niewiele mniej niż kolekcjonerka?

I czy faktycznie Merlin sprowadza eng wersję? Chętnie bym zamówił na merlinie kolekcjonerkę, gdyby faktycznie była angielska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo się waham, bo rozważam obecnie zamówienie kolekcjonerski w Amazonie UK lub Hmv. Może by najlepiej by było napisać do Merlina, o ile już posiadają sprawdzoną informację. W opisach do obu jest zaznaczona wersja angielska (do zwykłej wersji również), ale same opisy pochodzą z polskiego tłumaczenia (w tym screen z rozpiską zwartości), więc tutaj mam małe wątpliwości póki co czy na pewno sprowadzą angielską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 15:46, Oloninho napisał:

A Hmv i Amazon na pewno wersja angielska, tak? Bo mi szczerze mówiąc zależy na polskiej
;/

Sklepy angielskie to i wersja angielska ;) Nadal jeszcze nie wiadomo jak to będzie z tymi kluczami, może i będzie można tak, że grę będzie się dało zarejestrować na dowolną wersję i pobrać ją. W każdym razie mi zależy na angielskiej bardziej, więc dlatego wolę zamówić grę z zagranicy. Jak chcesz polską to o jej dostępność w Polsce nie musisz się martwić tak czy inaczej, Empik i inne będą ją oferować (tylko ta cena nie jest zachęcająca, różnice w cenach między sklepami są niewielkie i wszędzie póki co zapowiadana jest cena w granicach 200zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna porada która mi dzisiaj się przypomniała:

- zazwyczaj jak zbiera się surowce to po jakimś czasie robi się ich nadwyżka, to znaczy że sporo z nich jest niewykorzystanych. Część lepszych graczy uważa, że jeżeli masz za dużo niewykorzystanych surowców to albo nie wiesz co budować i przez to nie kontrolujesz gry, albo zająłeś się np. tylko poruszaniem jednostek lub walką i zagapiłeś się. Niestety, żeby dobrze grać w Starcrafty to trzeba mieć mocne nerwy i jednocześnie kontrolować budowanie-walkę-ekspansję-zwiad. :) Oczywiście nie jest to możliwe do zrobienia w jednej sekundzie, ale warto wyrobić sobie taki nawyk, że nie skupiasz się na obserwacji idących jednostek skoro nic im nie zagraża. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2010 o 14:49, lukaszczup napisał:

no i zrezygnowałem z zamówienia EK na hmv, bo okazało się, że merlin ma za 267,99


I nawet w Szczecinie jest punkt, w ktorym mozna bezplatnie odebrac paczke. I na dodatek jest to niedaleko miejsca gdzie pracuje. Przy okazji dzieki Merlinowi dowiedzielismy sie, ze dystrybutorem StarCraft II w Polsce jest jednak LEM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować