Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Nie mogę wybaczyć branży, że odpuściła sobie split-screena

11 postów w tym temacie

"Nieobecność tego trybu wytłumaczyć można tylko i wyłącznie względami biznesowymi. Najwyraźniej ktoś "na górze" uznał, że zaimplementowanie takiego rozwiązania będzie za drogie."

Nie tyle zaimplementowanie będzie za drogie, co sprzedaż może okazać się za niska. Jeśli multi jest tylko przez sieć, to każdy musi mieć własną kopię, konto - a jeśli na konsolach granie przez sieć jest płatne, to i te dodatkowe opłaty będą wpływały od każdej osoby. Grupa 4 znajomych którzy grają przez sieć to 4 kopie gry i 4 opłaty za multi, co daje znacznie lepsze pieniądze niż 1 kopia gry bez dodatkowych opłat, gdy gra się na kanapie np. zamiennie.
Oczywiście to jest myślenie krótkoterminowe, ale takie obecnie dominuje w branży. Raporty są kwartalne, budżet trzeba domknąć na dany rok, a po co inwestować w grę, która starczy na parę lat, jeśli kolejna odsłona wyjdzie za rok czy dwa? I dopóki ludzie będą kupowali gry wydawane w ten sposób, to taki model biznesowy będzie dominował, bo producentom się najbardziej opłaca. Daje świetne wyniki finansowe niewielkim kosztem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba jestem jednym z nielicznych, którym tego nie brakuje. Oczywiście, grałem ze znajomymi na split-screenie w jakieś gry na PS2 czy nawet PSX swego czasu, ale np. granie w FPSy przeciwko sobie to była dziwna rzecz. Poza tym zawsze mi przeszkadzało granie na "górnej połowie" i w ogóle ograniczenie ekranu w rozgrywce na ten mniejszy prostokąt. Dlatego też wolę grać chociażby tworząc jakąś grupę, siedzieć wraz ze znajomymi na TSie lub Skype i w ten sposób się bawić. Ewentualnie każdy ma swój laptop i gramy, każdy ma pewną swobodę użytkowania sprzętu tak jak lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Split screen zrobił z mojej ps3 najlepszy sprzęt imprezowy jaki w życiu miałem. Ps4 rezerwuje cały ekran dla ciebie tak żeby reszta mogła najwyżej popatrzeć. Owszem, są bijatyki, gry sportowe i inne takie, ale faktycznie kiedyś było tego więcej. Branża straciła poczucie humoru :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie boli brak splitscreena głównie z uwagi na to, iż obecnie mamy coraz większe ekrany, monitory i telewizory, co pozwalałoby grać w gry w tym trybie znacznie wygodniej, niż do tej pory na zwykłych kinseskopowoych telewizorkach. Ale cóż zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ten artykuł to nadal myślałbym, że tylko mi brakuje podzielonego ekranu. :D

NFS zakończył go chyba na Hot Pursuit 2. W ścigałkach to w zasadzie pozostał DiRT 3, a z gier nowych GRID: Autosport. Pomijając już fakt, że na jednej klawiaturze zagrać się i tak nie da. Nie żebym na to jakoś narzekał, ale akurat nie miałem pod ręką drugiego kontrolera, więc... czemu nie? Nie, bo nie.

Oby moda zaczęła jednak powracać. Coraz popularniejsze są monitory 21:9, a na takich grałoby się bardzo wygodnie. Z resztą coraz popularniejsze są też rozdzielczości większe niż FHD. Gdy za jakieś 10-20 lat większość z nas będzie może mieć monitor minimum 27" w rozdzielczości 4K, to na podzielonym ekranie można by zagrać nawet w czwórkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak dlatego jest, że na konsolach większe korporacje coraz częściej próbują na nich wcisnąć rozwiązania z PC. Z tym że na PC ma to jako taki sens.(z wyjatkiem usunięcia możliwości grania po LANie) Ale oczywiście zamiast sprowadzić coś co jest dobre to biorą to co najgorsze i mnożą to "x"razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamil, podpisuję się pod Twoim apelem wszystkimi kończynami. Split-screen to absolutna podstawa, a zwłaszcza w grach wyścigowych.

Nie wyobrażam sobie także "Gearsów" i kilku innych strzelanin bez tego trybu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się zgadzam. Bardzo czesto brakuje mi możliwości pogrania z kolegą, czy żoną w takiego NFS na split-screenie, jak czesto robiło się za dawnych lat. Brak split-screena to zjawisko niewybaczalne w wielu grach, a presja ze strony środowiska w kierunku leniwych producentów jest niestety żadna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować