Zaloguj się, aby obserwować  
Fett-PL

Witajcie na Forum 3.0 oraz w odświeżonej społeczności gram.pl!

786 postów w tym temacie

Dnia 22.10.2015 o 19:18, Rick napisał:

To tak jakby odczepić dwa koła z samochodu, wczepić zamiast nich kółka od wózka dziecięcego
i dziwić się dlaczego lepiej nie jeździ. ;)


Don powinien uważać, bo za takie wywrotowe komentarze wobec establishmentu jeszcze mu banhammera zabiorą ;3

Swoją drogą, dla tych co nie mieli okazji / przeoczyli jest taka nieoficjalna ankieta oceniająca nowe forum:
https://docs.google.com/forms/d/1ZNpt7a2xHS0qjtdgzTkvEXOD14luRoPxN6ZmjQ00IfY/viewform

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a tak pomijając niesprecyzowane marudzenie (którego trochę tu jest), pomijając nawet wygląd (który, powiedzmy, jest kwestią gustu i przekonań ideowych), jedno ważne pytanie: doczekamy się poprawy optymalizacji? Na chwilę obecną korzystanie ze strony jest mało wygodne, do tego (nie wiem na ile na to jest wpływ, ale tak czy siak) uważam, że jeśli już to najpierw powinien pojawiać się tekst, a dopiero potem awatary. Jakby nie patrzeć, forum odwiedza się dla treści...

...której, nawiasem mówiąc, jest ostatnio tyle co nic. Nie wierzę, że nikt nie zwraca na to uwagi, no ale... Szkoda mi tego miejsca, bo mniej czy więcej, ale zawsze było tutaj co czytać. Cóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2015 o 21:14, Adjatha napisał:

Jakby nie patrzeć, forum odwiedza się dla treści...

To co właśnie powiedziałeś jest, niestety, mało wykonalne. Albo raczej - sam protokół WWW działa w określony sposób. I obrazki zawsze są ładowane w tle (to nie jest tak że strona przestaje się ładować i czeka na każdy obrazek z osobna).

Można by na siłę zmienić ten układ, i owszem. Stosując javascript by ładować awatary dopiero po załadowaniu całej treści, wcześniej byłyby tylko wiodące do nich niewidzialne linki. Ale tak nie robi chyba nikt... i słusznie bo to dziwne i rozjedzie ci układ strony.

W praktyce można zrobić jedno - korzystać z mniejszej ilości/mniejszych awatarów (zmniejszając ich sumaryczny rozmiar).

Dnia 23.10.2015 o 21:14, Adjatha napisał:

...której, nawiasem mówiąc, jest ostatnio tyle co nic. Nie wierzę, że nikt nie zwraca
na to uwagi, no ale... Szkoda mi tego miejsca, bo mniej czy więcej, ale zawsze było tutaj
co czytać. Cóż.


Ech, oddzielenie forum od newsów jest tutaj istotnym problemem. I co gorsza takim którego obawiam się programiści gramu nie tkną. A da się - można napisać to tak by post napisany poprzez Disqusa był widoczny z poziomu forum i odwrotnie. To nie jest nawet aż tak trudne (śmiem twierdzić że byłbym w stanie napisać coś takiego w 1-2 dni robocze - kwestia kopiowania postów z forumowej bazy danych do newsowej opartej na Disqusie i odwrotnie - odrobinę upierdliwe ale biorąc pod uwagę ruch na forum - tutaj nie mówimy o nawet tysiącu postów dziennie więc obciążenie jakiegokolwiek realnego serwera będzie minimalne). Ale wymaga toto istotnych zmian w backendzie a ten chyba nie był ruszany w dużym stopniu przy okazji redesignu strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>To nie jest nawet aż tak trudne

Dnia 24.10.2015 o 10:20, ziptofaf napisał:

(śmiem twierdzić że byłbym w stanie napisać coś takiego w 1-2 dni robocze)


Widzę, że chciałbyś zawstydzić IT gramu po raz kolejny... coś mi się wydaje, że siedzą tam ludzie tacy jak z pasty o tym IT z korpo - tylko aktualizują adobe readera i instalują google ultrona :S

20151024114439671

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 11:45, Outlander-pro napisał:

Widzę, że chciałbyś zawstydzić IT gramu po raz kolejny... coś mi się wydaje, że siedzą
tam ludzie tacy jak z pasty o tym IT z korpo - tylko aktualizują adobe readera i instalują
google ultrona :S


Tego nie wiem. Nie znam działu IT Gramu, nie wiem czym się zajmują na co dzień i nie wiem kogo skierowali w ogóle do prac nad forum i na jak długo. Poza tym sama osoba odpowiedzialna za IT może być ogarnięta ale już ci wyżej niekoniecznie. Często fajny design graficzny zostaje zrujnowany przez klienta który chciałby "większych obrazków, więcej kolorów i w ogóle jakieś mało efektowne toto". Nawet nie wiem czy gramowy layout to był zrobiony przez ichny dział IT czy przez jakieś zewnętrzne studio/freelancera (a jeśli to drugie - czy w ogóle mają jeszcze z nim kontakt czy też muszą teraz poprawiać natworzony syf). No i nie znam jakości kodu samej witryny - widzę tyle że to jedzie na starym Microsoft IIS 6.0 z czasów Windowsa XP bodaj. I że kiepsko się skaluje (choć nie znam się za dobrze na serwerach jadących na ASP i Windowsach, od dawien dawna nie pracowałem w takim środowisku). Jeśli w międzyczasie zmieniali się im programiści a całość była napisana na jakimś antycznym frameworku to też bym trzymał się z dala od skomplikowanych modyfikacji witryny bo zaraz się okaże że jedna niewielka zmiana powoduje dziesiątki błędów i szybsze byłoby przepisanie połowy kodu od nowa (na co nikt się nie zgodzi chyba że masz absurdalne możliwości przekonywania). Ot, IT to takie pole gdzie nie zawsze należy winić programistę za to że efekt końcowy jest kiepski.

Samodzielne połączenie Disqusa z forum jest tak czy siak prawie niewykonalne "od zewnątrz" - musiałbym ręcznie indeksować wszystkie komentarze w newsach i posty na forum (w trochę podobny sposób do bota Roba który zajmował się gramstatami) i łączyć konkretnych użytkowników z konkretnymi postami w newsach i forum żeby utworzyć jakiś punkt odniesienia. I przy okazji to trzymać na własnych serwerze oraz odświeżać naprawdę często bo postów jednak na dzień się trochę pojawia (a w przeciwieństwie do samego gramu - ja z zewnątrz nie potrafię określić kiedy dokładnie pojawia się nowy post a u nich jest to zapisywane w bazie). To coś co da się względnie szybko (jak pisałem - 1-2 dni gdybym miał takie coś robić od zera) zrealizować tylko od środka (ale od zewnątrz dużo dłużej). No, zakładając że jakość forumowego back-endu jest wystarczająca by wprowadzić takie modyfikacje bez nadmiernego zgrzytania zębów. Tym niemniej powątpiewam by ktoś z gramu miał się tym zająć w najbliższym czasie. Bo to nie są małe zmiany a zupełnie nowy element który trzeba sobie na spokojnie rozpisać, napisać i solidnie przetestować. Małą zmianą to byłby powrót do starego wariantu gdzie news = post na forum. Ale łączenie dwóch różnych systemów to nieco inna para kaloszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>To nie jest nawet aż tak trudne
>> (śmiem twierdzić że byłbym w stanie napisać coś takiego w 1-2 dni robocze)

Dnia 24.10.2015 o 11:45, Outlander-pro napisał:

Widzę, że chciałbyś zawstydzić IT gramu po raz kolejny... coś mi się wydaje, że siedzą
tam ludzie tacy jak z pasty o tym IT z korpo - tylko aktualizują adobe readera i instalują
google ultrona :S


Pomijając to, że Ziptofaf zaczyna urastać w moich oczach na mrocznego mesjasza, który nas wszystkich zbawi (yay Saya true end!), to ten tekst był genialny! Może trzeba zainstalować Goole Ultron by forum prawidłowo działało? xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 13:08, Alamut napisał:

Pomijając to, że Ziptofaf zaczyna urastać w moich oczach na mrocznego mesjasza, który
nas wszystkich zbawi (yay Saya true end!), to ten tekst był genialny! Może trzeba zainstalować
Goole Ultron by forum prawidłowo działało? xD

Masz pierwszą część bo Out dał tylko drugą :>

20151024132355531

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 13:24, Wipu napisał:

Masz pierwszą część bo Out dał tylko drugą :>


O bogowie xD

Ale z drugiej strony jestem skory uwierzyć w takie historie. Na pierwszym roku studiów miałem dobry kontakt z uczelnianym informatykiem, dzięki czemu mogłem prosić o laptopy do prezentacji etc. bezpośrednio i niego, z pominięciem tej całej papierkologii. Kiedyś opowiadał mi historię o tym jak dwie dziewczyny zupełnie zniszczyły laptopa - jedna z nich krzywo włożyła płytę do napędu i wszystko się zablokowało. Zamiast zanieść maszynę z powrotem (albo żyć tej dziurki w panelu, dzięki czemu można otworzyć go mechanicznie) laski zaczęły podważać napęd ołówkiem i pilniczkiem... No i było po obudowie ;3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 10:20, ziptofaf napisał:

Ech, oddzielenie forum od newsów jest tutaj istotnym problemem. I co gorsza takim którego
obawiam się programiści gramu nie tkną. A da się - można napisać to tak by post napisany
poprzez Disqusa był widoczny z poziomu forum i odwrotnie. To nie jest nawet aż tak trudne
(śmiem twierdzić że byłbym w stanie napisać coś takiego w 1-2 dni robocze - kwestia kopiowania
postów z forumowej bazy danych do newsowej opartej na Disqusie i odwrotnie - odrobinę
upierdliwe ale biorąc pod uwagę ruch na forum - tutaj nie mówimy o nawet tysiącu postów
dziennie więc obciążenie jakiegokolwiek realnego serwera będzie minimalne).


Sorry, ale uśmiałem się. :D Chciałbym zobaczyć jak w 2 dni robocze robisz mechanizm do dwustronnej replikacji komentarzy z disqusa na forum i odwrotnie. Może jako studencki projekt to by jeszcze przeszło (zawsze można liczyć, że oceniający sprawdzi tylko 2 podstawowe funkcjonalności, które akurat działają, a zignoruje 10 innych specyficznych scenariuszy, które już się sypią), ale nie jako produkcyjny serwis z tysiącami użytkowników, gdzie musisz obsługiwać edycje postów (w obie strony), załączniki, formatowanie tekstu, komentarze napisane z kont niepowiązanych z gram, moderację, listy zbanowanych użytkowników itd... Życzę szczęścia, zwłaszcza z API disusa - to już prościej byłoby wywalić disqusa i znowu obsługiwać komentarze przez forum.

BTW: Forum z komentarzami jest dostępne tutaj: https://disqus.com/home/forum/wwwgrampl/ - pewnie będzie wygodniejsze niż główna, choć tak jak w przypadku starego rozwiązania, ktoś musi się poświęcić i napisać pod newsem komentarz, żeby wątek był widoczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 15:15, rob006 napisał:

Sorry, ale uśmiałem się. :D Chciałbym zobaczyć jak w 2 dni robocze robisz mechanizm do
dwustronnej replikacji komentarzy z disqusa na forum i odwrotnie. Może jako studencki
projekt to by jeszcze przeszło (zawsze można liczyć, że oceniający sprawdzi tylko 2 podstawowe
funkcjonalności, które akurat działają, a zignoruje 10 innych specyficznych scenariuszy,
które już się sypią), ale nie jako produkcyjny serwis z tysiącami użytkowników, gdzie
musisz obsługiwać edycje postów (w obie strony), załączniki, formatowanie tekstu, komentarze
napisane z kont niepowiązanych z gram, moderację, listy zbanowanych użytkowników itd...


A prawdopodobnie masz rację. Napisanie to jedno, drugim są testy (o czym miałem wspomnieć ale gdzieś mi wcięło posta i musiałem go pisać ponownie). Prawdę mówiąc nawet nie myślałem o tej części, interesował mnie tylko aspekt wyświetlenia postów z newsów na forum i odwrotnie. Tyle dałoby radę zrobić szybko.

W dwa dni robocze... hmm... Tak w pełni uczciwie - zakładając na chwilę że byłoby to środowisko które znam dobrze to prawdopodobnie byłbym w stanie doprowadzić do stanu działania które na pewno byłoby lepsze niż kompletny brak integracji jaki jest teraz. Czyli same newsy pojawiające się na forum i komentarze z forum w newsach. Bez obsługi załączników.

Z tego co widzę to samo formatowanie tekstu nie jest nadmiernym problemem. Z prostego powodu - forum jest tutaj bardziej ograniczone więc równamy w dół. Zostawiamy pogrubienie, kursywę, podkreślenie oraz znak nowej linii. A wycinamy pozostałe znaczniki, i tak chyba nikt ich tutaj w newsach nie używa. Ot, może się przez to zdarzyć że odpowiadasz na inaczej sformatowany post poprzez forum na coś w newsach, tymczasowo uznajemy że to nie błąd.

Idealne toto zdecydowanie nie jest ale przynajmniej zapewniłoby JAKIŚ rodzaj komunikacji forum-newsy. Potem można to rozbudować... Zresztą, ja się z tobą zgodzę że czegoś takiego normalnie do środowiska produkcyjnego się nie wrzuca. Z jednym ale - całe to forum te reguły zignorowało. Nawet któryś z konsuli twierdził że mieli bardzo krótkie testy, coś im nie działało i woleli wrzucić zmiany do środowiska produkcyjnego. W piątek wieczorem. A kiedyś tam poprawią. Więc śmiem twierdzić że mój powstały na szybko kod nie odstępowałby jakością od tego co powstało tutaj ostatnio.

Co do wywalenia Disqusa i powrotu do starego systemu. Tu się zgodzę, sam pisałem wcześniej że to dużo prostsze rozwiązanie. Ale z tego co zrozumiałem to nieakceptowalne dla ekipy Gramu więc pozostaje tylko ścieżka numer 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2015 o 15:39, ziptofaf napisał:

W dwa dni robocze... hmm... Tak w pełni uczciwie - zakładając na chwilę że byłoby to
środowisko które znam dobrze to prawdopodobnie byłbym w stanie doprowadzić do stanu działania
które na pewno byłoby lepsze niż kompletny brak integracji jaki jest teraz.


Nie byłoby lepsze, bo błędy praktycznie zawsze są gorsze niż braki w funkcjonalności. To byłaby prowizorka pewnie gorsza niż to co pokazali w urodziny, w dodatku przekombinowana, koszmarnie trudna w rozwoju i utrzymaniu. Osoba która przyklepałaby takie rozwiązanie powinna dostać bęcki, bo rozwiązanie tego w ten sposób to proszenie się o kłopoty i dokładanie sobie bezsensownej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jak by to miało wyglądać od strony zarządzania z pozycji administratora/moderatora?
Czy moderowany przez system discusa komentarz był by tez zmieniany w wersji widocznej na forum, czy trzeba by to podwójnie moderować? Bo discus to zamknięty system, gdzie jest odrębny panel moderatora i podobnie forum - odrębny twór z odrębnym narzędziem do zarządzania postami/userami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.10.2015 o 10:54, Zekzt napisał:

I jak by to miało wyglądać od strony zarządzania z pozycji administratora/moderatora?
Czy moderowany przez system discusa komentarz był by tez zmieniany w wersji widocznej
na forum, czy trzeba by to podwójnie moderować? Bo discus to zamknięty system, gdzie
jest odrębny panel moderatora i podobnie forum - odrębny twór z odrębnym narzędziem do
zarządzania postami/userami.


Zależy od tego ile czasu miałby programista na przygotowanie tego.
Jeśli byłoby go mało to można zrobić tylko coś co wyglądałoby jak normalny temat na forum będąc newsem.
Ale kliknięcie na Dodaj post tak naprawdę korzystałoby w większości z Disqusa i nadal istniało tylko w bazie newsów, po prostu byłoby widoczne z poziomu forum i wyglądało tak jakby przez forum było tworzone.

O, takie coś:
http://puu.sh/kWS4l/7666c09f62.png
http://puu.sh/kWRvj/edf95a5dde.png (to prototyp napisany na szybko więc są jeszcze błędy w formatowaniu)
I odpowiadający news:
http://www.gram.pl/news/2015/10/02/divinity-original-sin-2-zbiorka-pieniedzy-zakonczona-wielkim-sukcesem.shtml

Ot, wówczas jest to tylko "iluzja" tego że to temat na forum. Można byłoby dodać post z poziomu forum i będzie to wyglądało normalnie. Ale za kulisami doda go tylko do newsów i korzystając z API Disqusa. Bądź jeszcze prościej, żeby z API Disqusa nie korzystać nadmiernie bo jest niezbyt przyjazne - żeby dodać komentarz to musisz już przejść do danego newsa a z poziomu forum zapewnić tylko możliwość przeglądania newsa i komentarzy tak jakby były tematami i postami.

A w drugą stronę, żeby to na forum było widoczne - bierzesz po prostu newsy wszystkie po kolei i zamieniasz je na tematy a komentarze na posty. Z tym że to zaledwie "iluzja". I taką trywialną implementację to ja mam już nawet częściową napisaną, trochę parsowania i formatowania tekstu by coś co nie było tematem jak temat wyglądało i się wyświetlało na forum w osobnej kategorii.

Od strony moderatora - tak naprawdę wszystko co jest newsem niezależnie od wyglądu i tego gdzie jest pozostaje newsem. Więc usunięcie/edycja/moderacja jest normalnie poprzez narzędzia Disqusa.

Oczywiście, można by dwa systemy zintegrować całkowicie. Edycja z poziomu forum = edycja z poziomu Disqusa itp, pełny system replikacji danych z jednego miejsca do drugiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Disqus ma API, więc teoretyczne po moderacji na forum możliwe jest automatyczne moderowanie komentarzy na Disqusie. W drugą stronę już pewnie trudniej - jak ostatnio sprawdzałem, to Disqus nie pozwalał pobrać ostatnich zmian, a jedynie ostatnie komentarze. Czyli trudne byłoby zsynchronizowanie moderacji np kilkudniowych komentarzy. Całość też działałby z opóźnieniem, np minutowym.

Generalnie to jest kiepski pomysł. Jeśli ludzie wchodzili na newsy z poziomu forum, wystarczyłoby tworzyć fejkowe tematy z komentarzami, które po kliknięciu przenosiłyby do newsa. Synchronizacja komentarzy, i to jeszcze w obie strony, to masakra - tego praktycznie nie da się zrobić dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musze się zgodzić, jeśli discus na gramie zostaje, to jedyne sensowne rozwiązanie wygląda tak jak rob pisze. Tematy wyświetlane na forum ale dodawanie posta wywalało by już do newsa.
Wygenerowało by to chyba najmniej problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No musze to napisac. Po [ponownym] otwarciu (/otworzeniu, ponoc obie formy sa poprawne) watku "POLSKA - POLITYKA, GOSPODARKA, KWESTIE SPOŁECZNE, STATYSTYKA" stwierdzam definitywnie droga Wladzo Gramu- zabiliscie forum. Pies was tracal, naczelny i tak wpatruje sie tylko w slupki wejsc na strone, wiec jego podwojnie niech pies traca.

Adios, przerwa bedzie na pewno dluga; szkoda mi jedynie watku o UP kompa i czytania postow Ziptofafa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejny tydzień się zaczął, a ja nic o tym nie wiem... Dobra, żarty żartami, bo i mnie powoli na żarty się nie zbiera. Napisałem w innym wątku dotyczącym Forum to napiszę i tutaj:

"Na razie jeśli chodzi o zmiany tak jak podsyłacie mi wszelkie błędy podaję dalej do informatyków róbcie to nadal - wszystko staram się na bieżąco podawać dalej, niektóre z rzeczy udaje się poprawić w tym co jest. Co do reszty, kiedy zostanie wprowadzone cokolwiek nowego lub też zmienionego - nie wiem.

Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć tak, że ogólnie jest kocioł i od następnego tygodnia (patrz: obecnego) powinny wejść jakieś zmiany. Nie, nie pytajcie się mnie czy będzie powrót do starego forum czy komentarzy pod newsami na forum - tego nie wiem. Szczerze mówiąc nawet nie wiem w którą stronę cokolwiek pójdzie w tym momencie bo i też nie wiem w którą stronę mogłoby to wszystko pójść w tej chwili. Zresztą ujmę to tak: cisza często jest o wiele bardziej niepokojąca niż burzliwa dyskusja.

Dlatego dopóki nie zostaną rozwiązane problemy po naszej stronie raczej ciężko jest mi powiedzieć co dalej z tym wszystkim. Próbowałem w pewien sposób zastanowić się jak to dalej powinno się potoczyć i ostatecznie wymyśliłem równe zero. Ostatecznie mógłbym wystosować kilkustronicowy angry rant... To też jest wyjście. Ale na chwilę obecną wszystko obecnie stoi i czekamy na "dalsze rozkazy"."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2015 o 10:46, Muradin_07 napisał:

Ale na chwilę obecną wszystko obecnie
stoi i czekamy na "dalsze rozkazy"."


Dobrze, że choć taka informacja jest. Generalnie wiemy, że nic nie wiemy, ale jeśli jest szansa, że mamy na co czekać to może widać jakieś światełko w tunelu. Oby nie było to światełko nadjeżdżającego pociągu w postaci kompletnego zaorania forum "bo nierentowne".
Boje się tylko, że jak tak dalej pójdzie, to nawet jeśli forum zostanie ogarnięte do stanu używalności, to nie będzie komu być tego światkiem. Ludzi na forum coraz mniej. A inni, jak ja, mimo, że tu nadal są to już nie piszą, albo jedynie w tematach o "nowych sztach" forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, iż jest mi po prostu przykro że tak to wszystko się ciągnie, a ostatnie zawirowania raczej nie pomagają. Nie mniej jednak robimy co możemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować