Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Nie oczekuję od nikogo, aby miał na nazwisko Miodek, czy też pisał postów na poziomie prac doktoranckich. Proszę tylko o to, żeby przynajmniej większość użytkowników forum (szczególnie tych młodszych) zastanowiła się dwa razy nad pisownią danego wyrazu zamiast strzelać byki w stylu: przeŻucić, juRZ, czy ktUry. Naprawdę, nie jest wielkim wysiłkiem wpisanie interesującego nas słowa w wyszukiwarce i upewnienie się czy dobrze je napisaliśmy. Jeszcze lepiej mieć słownik w okolicach biurka z komputerem i sięgnąć po niego raz na jakiś czas. On naprawdę nie gryzie. Wiadomo, że każdemu się spieszy, jednak czasami warto przystopować.
Taka mała rada dla młodych forumowiczów. Najlepiej, najłatwiej i kompletnie bezboleśnie można nauczyć się poprawnej gramatyki czytając książki! Zapamiętujemy wtedy pisownię czytanych wyrazów bez wkuwania całego słownika na pamięć. Nawet jeżeli ktoś nie trawi szkolnych lektur, może skusić się po jakieś pozycje "kultowe" (Tolkien), lub (modne ostatnio słowo) "komercyjne" - jak choćby kolejne części serii "Harry Potter", "Kod Leonarda Da Vinci", itp. Oczywiście nie chcę się tutaj spierać z ludźmi, którzy mają inną opinię na temat powyższych tytułów. Tych zapraszam do tematu o książkach.
Poprawne pisanie świadczy jednocześnie o użytkowniku. Kto będzie chciał na poważnie rozmawiać z kimś, kto stawia błąd na błędzie? Każdemu może przytrafić się błąd podczas pisania tekstu, jednak większość użytkowników internetu szczególnie na anonimowych forach, kompletnie "olewa" sobie kwestię poprawnej pisowni. Sam nie jestem ideałem, ale staram się jak mogę, aby w moich postach było jak najmniej byczków :)
Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie. Ty tutaj przedstawiasz nam bardzo ładne argumenty, ale tu chodzi o mentalność ludzi. Są za leniwi, żeby sprawdzić cokolwiek w Wordzie na przykład. Wolą się zasłonić papierkiem i uważać, że są nietykalni i mogą robić tyle błędów ile im się podoba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram "Jeżeli piszesz to z głową i ze słownikiem przed sobą" :]
BTW: najgorsze są osboniki co jeśli nie wiedzą jak coś napisać czy przez rz czy przez ż to piszą sh, albo czy użyć u czy ó to piszą oo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>(...)


A jak ktos ma dyslekcje??Przed kazdym napisanym postem mam wziąsc słownik i kazdy wyrac jaki chce napisac mam w nim sprawdzic przecierz to kpina.Ja np mam dyslekcje staram sie pisac poprawnie no ale coż nie zawsze mi to wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, są za leniwi. Sam łapię się czasem na klikaniu "dodaj post" bez wczesniejszej korekty (błędy zdarzają się każdemu, poprawiają przed wysłaniem nieliczni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:53, Marrbacca napisał:

A no właśnie. Ty tutaj przedstawiasz nam bardzo ładne argumenty, ale tu chodzi o mentalność
ludzi. Są za leniwi, żeby sprawdzić cokolwiek w Wordzie na przykład. Wolą się zasłonić papierkiem
i uważać, że są nietykalni i mogą robić tyle błędów ile im się podoba


Dokładnie. Co szkodzi takim dyslektykom otworzyć slownik? Swoją drogą prawdziwych dyslektyków jest naprawdę bardzo, bardzo mało. Pozostali załatwili sobie papierek np. na potrzeby matury, a w życiu żadnej książki nie przeczytali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiscie plagą sa literówki, brak dużych i małych liter oraz interpunkcja. Ale sam bardzo często takie babole strzelam jak za szybko chce cos napisac na klawiaturze. No i najlepsze, że czasem tryb klawiatury przełacza się sam z Polski na Polski (214) - y zamienione z z itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:54, Sycylius napisał:

>(...)


A jak ktos ma dyslekcje??Przed kazdym napisanym postem mam wziąsc słownik i kazdy wyrac jaki
chce napisac mam w nim sprawdzic przecierz to kpina.Ja np mam dyslekcje staram sie pisac poprawnie
no ale coż nie zawsze mi to wychodzi

Piszesz w wordzie kopiuj wklej i już :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:54, Sycylius napisał:

A jak ktos ma dyslekcje??Przed kazdym napisanym postem mam wziąsc słownik i kazdy wyrac jaki
chce napisac mam w nim sprawdzic przecierz to kpina.Ja np mam dyslekcje staram sie pisac poprawnie
no ale coż nie zawsze mi to wychodzi


Nic na siłe, ale chyba dyslekcje można uleczyć zmuszająć sie do nauczenia sie zasad ortografii, poprzez czytanie książek czy nawet poprawianie w Wordzie i zobaczenia jekie błędy sie popełniło.

To chyba nie boli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:50, Filip92 napisał:

Kazdemu zdarzy siewłaczyc podczas psiania CAPSLOCK i jak ktośnapsize to nie patrzy na błedy
odrazu dodaje post


... W podanych przeze mnie przykładach błędem nie był wciśniety klawisz Caps Lock :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:58, Martimat napisał:

No i najlepsze,
że czasem tryb klawiatury przełacza się sam z Polski na Polski (214) - y zamienione z z itp.

CRTL+SHIFT :D
conradzik - tu nie chodzi nawet o otwarcie słownika, sam rzadko korzystam z papierowego, szybciej mi sprawdzić dane słowo w internetowym. I to też jest sposób...
olbin - nie chodzi mi tutaj o ludzi, którym raz na jakiś czas zdarzy się literówka, czy ort. Bardziej o nagminnie łamiących zasady pisania, którym nie chce się nic z tym zrobić, bo chroni ich jakiś papierowy świstek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam przeciwko małym błędom nie jestem. Ale jak widzę niektórych pisownie, to się płakac chce. Nie raz, to nawet nie wiem o co komu chodzi (sorry, że nie piszę ci z kreską, bo coś nie moge zrobic).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:59, Filip92 napisał:

Każdy pisze byle szybko nikomu niezależy na poprawnosci pisania.
Nawet znaki ortograficzne mają być ???


Brawo! Więcej takich a za kilkadziesiąt lat w Polsce językiem narodowym stanie się angielski. Bo nie mają tak trudnych literek jak: ó, ż, ź... przecież to istna udręka ten prawy alt!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 13:59, Filip92 napisał:

Każdy pisze byle szybko nikomu niezależy na poprawnosci pisania.

A to bardzo, bardzo źle. To bardzo źle świadczy o naszym społeczeństwie. Ja sobie pozwalam na pisanie bez interpunkcji, lub polskich literek na ircu, bo tam rzeczywiście dyskusja toczy się szybko i nie każdy ma identyczne kodowanie, żeby mu się wszystko poprawnie wyświetlało. Ale forum? Co Ci szkodzi napisać posta zgodnie z zasadami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.08.2006 o 13:57, conradzik napisał:

Dokładnie. Co szkodzi takim dyslektykom otworzyć slownik? Swoją drogą prawdziwych dyslektyków
jest naprawdę bardzo, bardzo mało. Pozostali załatwili sobie papierek np. na potrzeby matury,


Tak mało nie jest. Mój syn ma stwierdzoną dyslekcję od 4 lat (teraz zdał do 4 klasy), ale "papierka" do szkoły nie zaniosłem. Z roku na rok sie poprawia, chociaż na początku było mu bardzo trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2006 o 14:01, Mac Cry napisał:

Ja tam przeciwko małym błędom nie jestem. Ale jak widzę niektórych pisownie, to się płakac
chce. Nie raz, to nawet nie wiem o co komu chodzi (sorry, że nie piszę ci z kreską, bo coś
nie moge zrobic).

N0 wł4śn13 cz454m1 c13żk0 j357 c05 prz3czy74ć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować