Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Dnia 06.08.2006 o 15:55, morthi napisał:

no ciekawe czy cos takiego by przeszlo :) tylko wtedy osoby robiace bledy ortograficzne bylyby
linczowane :P

No i te, które nie piszą polskich liter, bo takie błędy też by były podkreślane.
Myślę, że to warto zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2006 o 16:04, morthi napisał:

niestety nie chce dzialać z firefoxem w wersji 1.5.06 :)

u mnie działa ta z linka który dałem (a przynajmniej nie przestał działać po automatycznym uaktualnieniu, sprawdzanie wtyczek przy tej okazji też nie robiło problemów), tylko trzeba wersje współpracującą z 1,5 (ta po polsku działa do 1.0, zresztą mam wrażenie że wszystkie spolszczone są w dość starych wersjach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra - ale jak na innym temacie rozmawialiśmy - nie kazdy korzysta z FF (ja tak ale nie oto chodzi).

mogą zaimplementować sprawdzanie na forum - dla wszystkich i opficjalnie. to taki ich wkład w akcję

hoho - szefostwo! ... ??? ... co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka mała dygresja na temat ewentualnego lenistwa tudzież dysleksji.

Kiedy chodziłem do podstawówki problem takowy nie istniał (być może nie był znany i zdiagnozowany).
O pierwszym dyslektyku dowiedziałem się będąc w klasie maturalnej, kiedy to koledzy na huraaaa się rzucili do załatwiania zaświadczeń. O dziwo żaden z nich nie był miłośnikiem książek, a niektórzy wręcz chwalili się później jak to im się udało zdać maturę nie czytając lektur (o czytaniu dla samej przyjemności nie wspomnę nawet).
Ja sam staram się sporo czytać, zwłaszcza jak zbyt dużo czasu spędzę na czytaniu różnych forumowisk.
Jest to jedyny chyba sposób, żeby nie zapomnieć tego, czego się człowiek w szkole nauczył.

Jeszcze może słówko na temat dualizamu - "tu piszę tak, w życiu piszę inaczej".
Trzeba trochę lat przeżyć, żeby móc obiektywnie stwierdzić, że ta reguła się nie sprawdza.
Jeśli większą część dnia ludzie spędzają pisząc na różnych forach, byle szybciej, to musi i ma to odzwierciedlenie w ich prywatnym życiu. Nie da się tego rozdzielić ot tak po prostu. To tak jakbyś przez pół dnia udawał, że jesteś kim innym. W końcu się wszystko miesza i przestaje robić różnicę, a jeśli w jednym aspekcie się poddamy i przestanie nam zależeć, to przeniesie się to na inne dziedziny.
Dlatego proszę o podjęcie chociaż najmniejszej próby o poprawne pisanie, dla Waszego własnego dobra :)
i ogólnie wszystkich forumowiczów. Zwróćcie uwagę jak dużo młodzieży tu przebywa, oni dopiero kształcą i szlifują swój język, nie róbcie im krzywdy pisząc jak analfabeci, świećcie przykładem jeśli potraficie, dodawanie ogonków tam gdzie trzeba to żaden wstyd, nikt Ci tu nie powie, że z tego powodu jesteś niefajny.
Pewnie, że do Miodka i innych polonistów mi daleko, ale mam satysfakcję, że się staram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2006 o 12:01, DemonCleaner napisał:

O pierwszym dyslektyku dowiedziałem się będąc w klasie maturalnej, kiedy to koledzy na huraaaa
się rzucili do załatwiania zaświadczeń. O dziwo żaden z nich nie był miłośnikiem książek, a
niektórzy wręcz chwalili się później jak to im się udało zdać maturę nie czytając lektur (o
czytaniu dla samej przyjemności nie wspomnę nawet).


Fakt dużo osób się tym czwaliło, ale czy napewno jest z czego?? ALe to chyba idzie odgórnie ludzi idą na łatwizną i nie czytają zastępują książkę np. TV, internecik, etc.

Dnia 07.08.2006 o 12:01, DemonCleaner napisał:

Dlatego proszę o podjęcie chociaż najmniejszej próby o poprawne pisanie, dla Waszego własnego
dobra :)
i ogólnie wszystkich forumowiczów. Zwróćcie uwagę jak dużo młodzieży tu przebywa, oni dopiero
kształcą i szlifują swój język, nie róbcie im krzywdy pisząc jak analfabeci, świećcie przykładem
jeśli potraficie, dodawanie ogonków tam gdzie trzeba to żaden wstyd, nikt Ci tu nie powie,
że z tego powodu jesteś niefajny.
Pewnie, że do Miodka i innych polonistów mi daleko, ale mam satysfakcję, że się staram.

Czasami aż rażą takie błędziki na forach. :D Może to śmieszne będzie co napiszę, ale jak nie wiem jak nie jestem pewien jak się pisze wyraz siegam po komórkę (T9 włączony) i sprawdzam, żeby nie zrobić jakiegoś krzaczka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2006 o 12:01, DemonCleaner napisał:

Jeszcze taka mała dygresja na temat ewentualnego lenistwa tudzież dysleksji.

Kiedyś już była dosyć obszerna dyskusja na temat deslesji i dysgrafii, która toczyła się (o ile dobrze pamiętam) w 2 wątkach. Jeden z nich to był ten:
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=1270&u=47
Jesli chcesz, to możesz się z nim zapoznać.
Drugiego wątku nie pamietam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Może nie wszyscy o tym wiedza, ale wynikła pewne nieprzyjemna sprawa z upomnieniami o pisownię. Więc chciałbym Was ostrzec, że jesli ktoś wpadnie na taki jak ja pomysł, aby upomnieć kogoś w poście nie związanym z tematem, niech tego lepiej nie robi, ponieważ moderatorzy zgodnie regulaminem moga to uznać za spam. Niestety, będzie to skutkowało degradem, lub ostrzeżeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2006 o 12:00, Budo napisał:


Może nie wszyscy o tym wiedza, ale wynikła pewne nieprzyjemna sprawa z upomnieniami o pisownię.
Więc chciałbym Was ostrzec, że jesli ktoś wpadnie na taki jak ja pomysł, aby upomnieć kogoś
w poście nie związanym z tematem, niech tego lepiej nie robi, ponieważ moderatorzy zgodnie
regulaminem moga to uznać za spam. Niestety, będzie to skutkowało degradem, lub ostrzeżeniem.


to pewnie jestem na liście obserwowanych - nie zostałem jeszcze upomnioany; a ze 2 razy poprawiłek kogoś tam :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gupi temat... wogule po co komó takie petycje, apekle, i tak nikt teko nie chyta i to jesdt blee...

a tak serio to ja mam dysmozgowie ale staram się pisac poprawnie... co prawda nie zawsze wychodzi, często wpadnie jakas literóka :) ale staram się... WY tez się starajcie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2006 o 17:19, explotion napisał:

co prawda nie zawsze wychodzi,
często wpadnie jakas literówka :) ale staram się... WY tez się starajcie!!


No i ostatecznie złożyłeś apel. :) I o to chodzi w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2006 o 12:01, DemonCleaner napisał:

Jeszcze taka mała dygresja na temat ewentualnego lenistwa tudzież dysleksji.
...


Święte słowa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się,m że trzeba z tym problemem walczyć... W całym internecie jest dotrzegalny, i to na koszmarną skalę. Jak dla mnie na CDP winna być robiona kontrola i posty z np. więcej niż 3 błędami ortograficznymi winne być usuwane. Jak takiemu "dyslektykowi" skasujecie 4 razy jego "potoki myśli", to może sprawdzi następne w Wordzie (albo w necie - ludzie, rozejrzyjcie się, jest sporo stron, które same wam pisownię poprawią!), albo chociaż opuści forum i przestanie je zaśmiecać.

Ale jestem w sumie przeciw tępieniu nieużywania PL liter i literówek. To się może każdemu zdarzyć, a to pierwsze zależy zwykle od przyzwyczajeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Kiedyś na forum czytałem jednego posta (ludzie - kosmos ortograficzy). Najbardziej podobał mi się wyraz "fshut" - dla nierozumiejących chodziło "wschód".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2006 o 09:20, Jarys napisał:

Kiedyś na forum czytałem jednego posta (ludzie - kosmos ortograficzy). Najbardziej podobał
mi się wyraz "fshut" - dla nierozumiejących chodziło "wschód".


W sumie brzmi podobnie, ale nic poza tym ;D
Gdyby mi się coś takiego przytrafiło, chyba bym się ze wstydu spalił.
Jeśli mam wątpliwości co do pisowni to zdecydowanie wolę sprawdzić.
Jest taka fajna książka, która powinna być w każdym domu "Słownik Poprawnej Polszczyzny",
nie dość że rozwieje większość naszych wątpliwości, to czasem można jakieś nowe słówko poznać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2006 o 09:10, dRaiser napisał:

Jak dla mnie na CDP winna być robiona kontrola i posty z np. więcej niż
3 błędami ortograficznymi winne być usuwane. Jak takiemu "dyslektykowi" skasujecie 4 razy jego
"potoki myśli", to może sprawdzi następne w Wordzie (albo w necie - ludzie, rozejrzyjcie się,
jest sporo stron, które same wam pisownię poprawią!), albo chociaż opuści forum i przestanie
je zaśmiecać.

To co widzisz na forum to tylko czubek gory lodowej. (ja polskich znakow nie uzywam, chyba ze post staje sie bardzo nieczytelny). Podstawowe pytanie czy jestescie gotowi zniszczyc forum w imie walki z wiatrakami. 90% nowych by odeszlo, polowa starych wyjadaczy przestala by pisac. jak zauwazyles problem jest w calym internecie czyli maja gdzie pojsc. jezeli chodzi o orty, fakt, czasami trafiaja sie takie krzaki "rze"... :) sprawdzic pisownie powiadasz? ja robie jak na maturze - jak nie wiem czy dobrze pisze to wstawiam inne slowo, problem z glowy, dalej pisze tak samo szybko. owszem, nadal sa bledy (ciekawe ile w tym poscie, nie liczcie) , ale post jest. no, chyba ze wolicie siedziec w 3 osoby na pustym forum dumni ze zniszczyliscie zlo tego swiata :) aha, nie zapomnijcie o pracownikach cdp - niektorzy tez nie uzywaja polskich znakow :P

Dnia 17.08.2006 o 09:10, dRaiser napisał:

Ale jestem w sumie przeciw tępieniu nieużywania PL liter i literówek. To się może każdemu zdarzyć,
a to pierwsze zależy zwykle od przyzwyczajeń.


:) problem ze nie ma czegos takiego ze tu pisze tak a tu tak (jak ktos wczesniej napisal). Siedze w firmi i caly czas musze pisac maile do klientow - tam nie moge sobie pozwolic na bledy, trzeba wszystko sprawdzic 2x bo orty wylapie każdy program ale poprawnosc zdan, sensowność, niech to mi jakis prog poprawi.

co od papierow na dygrafie i inne takie - chwalic sie na prawo i lewo ze czlowiek jest w jakis sposob wadliwy... do CV też to sie wpisuje? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2006 o 09:35, gmx napisał:

To co widzisz na forum to tylko czubek gory lodowej. (ja polskich znakow nie uzywam, chyba
ze post staje sie bardzo nieczytelny). Podstawowe pytanie czy jestescie gotowi zniszczyc forum
w imie walki z wiatrakami. 90% nowych by odeszlo, polowa starych wyjadaczy przestala by pisac.
jak zauwazyles problem jest w calym internecie czyli maja gdzie pojsc. jezeli chodzi o orty,
fakt, czasami trafiaja sie takie krzaki "rze"... :) sprawdzic pisownie powiadasz? ja robie
jak na maturze - jak nie wiem czy dobrze pisze to wstawiam inne slowo, problem z glowy, dalej
pisze tak samo szybko. owszem, nadal sa bledy (ciekawe ile w tym poscie, nie liczcie) , ale
post jest. no, chyba ze wolicie siedziec w 3 osoby na pustym forum dumni ze zniszczyliscie
zlo tego swiata :) aha, nie zapomnijcie o pracownikach cdp - niektorzy tez nie uzywaja polskich
znakow :P

Musielibyśmy yć wszyscy polonistami, żeby poprawnie pisać :P A jak komuś raz na jakiś czas się zdarzy zrobić jakiś "kfiatek" w zdaniu to trzebz mu wybaczyć :D No chyba że ktoś robi to nagminnie, wtedy trzeba mu przemówić jakimnś drastczniejszym sposobem:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować