Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Hmm akcje jak najbardziej popieram , ale wśród nas jest pełno dyslektyków , dysortografów i Ci ludzie nic na to nie poradza pozatym też podczas pisowni szczególnie szybkiej robimy pełno literówek a niestety nie mamy możliwości edycji postów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2006 o 20:57, oOreVenOo napisał:

Hmm akcje jak najbardziej popieram , ale wśród nas jest pełno dyslektyków , dysortografów i
Ci ludzie nic na to nie poradza pozatym też podczas pisowni szczególnie szybkiej robimy pełno
literówek a niestety nie mamy możliwości edycji postów...


Co do tego, że jest ich pełno to ja się raczej nie zgodzę, bo niby jak wyjaśnić tak duży wzrost, w ciągu kilku(nastu) ostatnich lat, ludzi posiadających dysfunkcje w pisaniu, jeśli nie lenistwem lub brakiem dobrej woli. Ja nie czepiam się o literówki, które każdemu się zdażają, mi chodzi o karydodne błędy ortograficzne, które nawet dyslektym może zwalczyć pokroju: ktury, rze, tesz pisane zamiennie z tesh itp. Co jak co ale te błędy wynikają moim zdaniem z braku dobrej woli. A skoro już szkoła czy rodzice nie potrafią nauczyć młodych ludzi poprawnej pisowni powinno to przejąć coś innego, a ponieważ wielu młodych ludzi korzysta z internetu to czemu jego do tego nie wykorzystać.

PS. "Kto szybko robi, ten dwa razy robi." ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie napisany post jest bardzo czytelny, a także dobrze świadczy o nadawcy, więc uważam, że trzeba się postarać i pisać poprawnie. A co do dysortografów i innych ludzi mających problemy z ortografią, interpunkcją to myślę, że większość z nich to leniuchy. Sam w klasie mam kolegę co posiada zasiadczenie bodajże o dysortografi, ale powiem, że w podstawówce nie miał problemów z ortografią, a teraz niby ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się pisąc dokłądnie i czytelnie, ale czasem się zdarza, ze coś zgubie czasem dołoze jedną litere za dużo itp. To wszystko przez to, ze szybko pisze na gg. Chyba wszyscy tak mają. Najgorsze jest jak się pisze i jak się wcisnie spacja albo jak napisze kik np. spotkałem swoje dawne kolezankik. ten błąd często sie u mnie zdarza, bo szybko pisze na klawiaturze i tylko dlatego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2006 o 22:02, wilkas napisał:

Ja staram się pisąc dokłądnie i czytelnie, ale czasem się zdarza, ze coś zgubie czasem dołoze
jedną litere za dużo itp.


Dlatego najlepszym sposobem na uniknienie takich literówek, jest wprowadzenie edycji postów na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2006 o 20:31, Seqiu napisał:

Dlatego najlepszym sposobem na uniknienie takich literówek, jest wprowadzenie edycji postów
na forum.


Ma to swoje plusy, ale i minusy. Wyobraź sobie, że napisałeś posta. Ktoś Ci na niego odpowiada, a Ty nagle sobie o czymś przypominasz, dopisujesz kilka zdań i przy okazji poprawiasz kilka literówek. Po takiej przeróbce, post będący odpowiedzią może kompletnie stracić sens, a jego autor, przy szczęściu, wyjść na co najmniej dziwną osobę. Wówczas i on miałby prawo zmienić swojego posta, co z kolei mogłoby wpłynąć na kompletny brak zrozumienia ze strony osób trzecich. Mam nadzieję, że przedstawiłem moją myśl w miarę klarowny sposób :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2006 o 22:02, conradzik napisał:

Ma to swoje plusy, ale i minusy. Wyobraź sobie, że napisałeś posta. Ktoś Ci na niego odpowiada,
a Ty nagle sobie o czymś przypominasz, dopisujesz kilka zdań i przy okazji poprawiasz kilka
literówek. Po takiej przeróbce, post będący odpowiedzią może kompletnie stracić sens, a jego
autor, przy szczęściu, wyjść na co najmniej dziwną osobę. Wówczas i on miałby prawo zmienić
swojego posta, co z kolei mogłoby wpłynąć na kompletny brak zrozumienia ze strony osób trzecich.
Mam nadzieję, że przedstawiłem moją myśl w miarę klarowny sposób :)


Jesli byłaby możliwość edycji tylko do momentu odpowiedzi nie byłoby takich problemów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2006 o 22:06, Nufiko napisał:

Jesli byłaby możliwość edycji tylko do momentu odpowiedzi nie byłoby takich problemów :)


Pewnie tak. Tylko kto pisząc odpowiedź wiedziałby, czy przypadkiem sens pierwotnej wypowiedzi nie uległ już zmianie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Edycja postow sprawdzila sie juz (i nadal sprawdza) na tylu roznych forach, ze nie rozumiem, czemu podjeto decyzje o nie wprowadzaniu jej tutaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam już kiedyś zaczynałem dyskusję na ten temat na naszym forum. Konkluzja: jak ktoś chce, to będzie pisał poprawnie i tak rzecz się ma w przypadku większości forumowiczów. Starają się unikać błędów. Niestey są jednostki, które mają to totalnie gdzieś i nie zmusisz ich do zmiany podejścia.

Ewentualnie można od czasu do czasu wyśmiać za rażące błędy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nierozómiem jak morzna robidź tyle błenduf ci wżyscy lódzie som jakies gópie i wogule !
ja jakos umie psaci dobże i bes blenduf czasmi zdaża mi sie jakis błond ale bardzo żadko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uuch... nie ma nic gorszego niż kilka linijek tekstu bez znaków interpunkcyjnych. a do tego idiotyczne błędy ortograficzne (oprócz literówek - to sie zdarza przecież). niektórzy powinni chyba wrócić do wertowania Elementarza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2006 o 15:50, gaax napisał:

Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia
kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa.


Poza tym, że pierwsza i ostatnia litera ma być na swoim miejscu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bajgorsze jest paniom i weszłem.
Nie do wytrzymania a ortografia i literówki to zupełnie inna sprawa tego nie można sie poprostu czepiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej się zgadzam. Powinno się anty-ortografomanom obniżać statusy na forum. Tylko elita na gram.pl. Nie no to głupi pomysł. Ale proszę Was, troszkę mnie literówek, troszkę więcej sensu w postach :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogłoby być tak, że statusu powyżej np. delegata nie dostanie nikt kto robi poważniejsze byki (literowkę czasem mozna dopóścić). No ale wtedy to i ja mógłbym mieć problemy z awansem; choć przecież nie awansami się żyje na tym forum (to dodatek przecież tylko).

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

He he widziałem wiele literówek i myślałem że nie zaskoczy mnie już nic... Ale dziś tu na forum widziałem słowo "kóla" w znaczeniu kula - lol... kóla ;] Albo "wienc", no bez przesady, ortografia młodzieży jest tragiczna! Mnie to powoli zaczyna nawet denerwować jak ktoś do mnie osobiście tak pisze. Czego oni w tych gimnazjach uczą bo przeważnie jest to właśnie klasyfikacja gimnazjalna, zrozumieć można brak polskich "ogonków" bo można być przyzwyczajonym do pisania "komputerowego" ale bez przesady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawności pisania to na Onecie musieli dodać jakiś słownik sprawdzający poprawną pisownię bo jeżeli jakiś wyraz napisze się źle to jest podkreślony podobnie jak w Wordzie :) Może na tym forum uda się zastosować podobny mechanizm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować