Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Dnia 24.07.2007 o 15:04, Ufo2 napisał:

... rzadnych słowniczków. Piszę raczej poprawnie...

Widać.:)

>A co do karania za ortografię? - bez sensu imo

IYO tak, ale IMO nie.:) Może innym brak szacunku do języka nie przeszkadza, ale mi się normalnie rzygać chce, kiedy patrzę na pisownię niektórych użytkowników tego forum( nie mam oczywiście na myśli ciebie, błędy zdarzają się każdemu:)). W takich wypadkach mam ochotę dostać takiego delikwenta w swoje ręce, wziąć opasły, ciężki słownik ortograficzny( koniecznie w twardej oprawie) i wbić całą jego zawartość w ten pusty łeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja spotykam się czasem z dziwnymi błędami, jednak zazwyczaj nie popełniam żadnych. Co więcej, pisząc teraz ten tekst- i tak jak każde inne zdarza mi się robić błędy nie mniej jednak za każdym razem się cofam. Nie powiem, jestem trochę leniem- i mam gdzieś te całe regułki. Na szczęście mój rozwój w kierunku gramatyki języka Polskiego przebiegał nad wyraz właściwie więc patrząc na dany wyraz mogę ocenić czy jest właściwie napisany czy nie. W sumie forum to nie jest jakiś konkurs ortograficzny, nie mniej jednak jeśli nie uśmiecha ci się zaglądanie do słownika po prostu zainstaluj mozzilę czy jakąkolwiek inną wtyczkę, albo chociaż worda, czy open office- bo nie każdy przecież ma kasę na ten pakiet biurowy tzn. pisze to by nikt nie szukał wymówki.
Ten temat trochę jest jak grochem o ścianę, w końcu jak jakiś troll wpadnie to mu będzie ryba czy i jak pisze.

Co do pomysłu z skryptem- jestem przeciw, bo jest tyle nazw własnych i angielskich, które się ciężko albo w ogóle nie odmieniają w naszym języku- i np taki FF mi wyszukał błąd w "wordzie", i "mozzili".

Ja jednak jestem przeciw tym papierze, bo np sytuacja (w mojej szkole): na języku angielskim dyslektyk może pisać na kartce otrzymanej przez nauczyciela, a już inni nie mogą. O co w tym biega? Tak samo z przedłużonym czasem na testy itp... ok ktoś mi zaraz napisze, że po to aby mieć więcej czasu by poprawiać błędy itp. Tu więc tworzy się paradoks, skoro nie ma nikt słownika to papier staje się tylko wymówką. Bo jak chodzę do szkoły nigdy nie widziałem dyslektyka ze słownikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:06, master962 napisał:

tak od razu degrad ja jestem dyslektykiem i może nie robie tylu błędów co inni np. rze bo i
takie przypadki widziałem ale sam czasem muszę się zastanowić nad jakimś prostym wyrazem np.
żaden bo po prostu 100 razy pisze go dobrze a za 101 już nachodzą mnie wątpliwości dlatego
lepszym pomysłem jest wprowadzenie edycji posta niż karanie albo wziąść przykład z innych krajów
i zrobić reforme języka i po usujwać np. "rz" i zostawić samo "ż" i tak dalej bo język pisany
powinien być przede wszystkim praktyczny!


Ja mimo braku udukomentowanych schorzeń dyslektycznych bardzo często robię błędy. Mam podobnie jak Ty, z tym, że np. pisze jakis wyraz poprawnie przez "rz", a po jakimś czasie cos mi sie przestawi i pisze przez "ż" itp. Też kiedyś postulowałem na tym forum reformę językową jednak spotkałem się tylko z negatywnymi komentarzami. Sam też nie jestem za karaniem za błędy, podaję tylko alternatywy rozwiązań jezeli już miałoby coś takiego być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:24, Ceteris Paribus napisał:

Ja mimo braku udukomentowanych schorzeń dyslektycznych bardzo często robię błędy. Mam podobnie
jak Ty, z tym, że np. pisze jakis wyraz poprawnie przez "rz", a po jakimś czasie cos mi sie
przestawi i pisze przez "ż" itp. Też kiedyś postulowałem na tym forum reformę językową jednak
spotkałem się tylko z negatywnymi komentarzami. Sam też nie jestem za karaniem za błędy, podaję
tylko alternatywy rozwiązań jezeli już miałoby coś takiego być.

ja mam dokumenty :) i pisownię większości wyrazów pamiętam wzrokowo jednak czasami oba warianty mi pasuja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc zdania są podzielone. Szkoda, że a tym forum nie ma możliwości załączenia ankiety do tematu, każdy mógłby oddać głoś, a w poście uzasadnić swój wybór. Tak czy inaczej ja jestem za tym, żeby karać za rażące błędy ortograficzne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 14:57, Luke Shadow napisał:

Poza tym, interpunkcja to nie ortografia.

Jesteś za karaniem ludzi za błędy ortograficzne, a nawet nie wiesz, co wchodzi w skład ortografii? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:36, Luke Shadow napisał:

A więc zdania są podzielone. Szkoda, że a tym forum nie ma możliwości załączenia ankiety do
tematu, każdy mógłby oddać głoś, a w poście uzasadnić swój wybór. Tak czy inaczej ja jestem
za tym, żeby karać za rażące błędy ortograficzne.

tyle że moderatorzy mieli by kupę roboty, bo skrypt natychmiast uznawał by za błąd np nazwy miast czy npc z gier (o mi właśnie firefox npc podkreślił, chociaż błędu tam niema). niemniej jednak nałogowców można by na ziemię sprowadzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:49, samson92 napisał:

> Poza tym, interpunkcja to nie ortografia.
Jesteś za karaniem ludzi za błędy ortograficzne, a nawet nie wiesz, co wchodzi w skład ortografii?
:)

ja w szkole miałem książki do ortografii i interpunkcji (a może na odwrót? toć to 20 lat temu było), więc nie wchodzi w jej skład

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:36, Luke Shadow napisał:

A więc zdania są podzielone. Szkoda, że a tym forum nie ma możliwości załączenia ankiety do
tematu, każdy mógłby oddać głoś, a w poście uzasadnić swój wybór. Tak czy inaczej ja jestem
za tym, żeby karać za rażące błędy ortograficzne.


Dlaczego karać? Przecież w regulaminie nic nie jest o karaniu za ortografię. Chyba, że ty chcesz dodać taki przepis. Ale ja uważam, że to byłoby trochę chamskie. Rozumiem : przeklinać czy obrażać kogoś, ale ortografia nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2007 o 15:51, sig. napisał:

tyle że moderatorzy mieli by kupę roboty

To jest największa wada tego pomysłu, jednak zawsze można "zatrudnić" nowych moderatorów. :D

Dnia 24.07.2007 o 15:51, sig. napisał:

bo skrypt natychmiast uznawał by za błąd np nazwy
miast czy npc z gier (o mi właśnie firefox npc podkreślił, chociaż błędu tam niema). niemniej
jednak nałogowców można by na ziemię sprowadzać

Tak, wiem... Pisałem o tym kilka postów temu, skrypt to niestety zły pomysł.

samson92

Dnia 24.07.2007 o 15:51, sig. napisał:

Jesteś za karaniem ludzi za błędy ortograficzne, a nawet nie wiesz, co wchodzi w skład ortografii? :)

Jak się uprzeć to pod ortografie i interpunkcje można wrzucić, ja miałem na myśli ortografie w najprostszym tego słowa znaczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2007 o 15:56, Dominik000 napisał:

Dlaczego karać? Przecież w regulaminie nic nie jest o karaniu za ortografię. Chyba, że ty chcesz
dodać taki przepis.

Mylisz się. Tutaj wszystko jest wytłumaczone:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=10461&pid=577
Czyżbyś nie czytał regulaminu? ;>

Dnia 24.07.2007 o 15:56, Dominik000 napisał:

Ale ja uważam, że to byłoby trochę chamskie. Rozumiem : przeklinać czy
obrażać kogoś, ale ortografia nie.

A dlaczego nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:56, Luke Shadow napisał:

Tak, wiem... Pisałem o tym kilka postów temu, skrypt to niestety zły pomysł.


Bodajze Churchil powiedział "demokracja parlamentarna to zły system. Tyle, że nikt nie wymyślił jeszcze lepszego" ;-) Myślę, że nie koniecznie musiał by ten skrypt podkreślać np "npc", bo byłby miał tylko polskie wyrazy i je by poprawiał. Nawet jak ktoś by tak napisał "jkndjih" to aby tego nie podkreślał. Wystarczy troche nad tym posiedzieć i pomyśleć i myślę, że dało by radę zrobic tak by wszyscy byli zadowoleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 15:53, sig. napisał:

ja w szkole miałem książki do ortografii i interpunkcji (a może na odwrót? toć to 20 lat temu
było), więc nie wchodzi w jej skład

A ja mam w jednym podręczniku algebrę i geometrię. Czy to znaczy, że algebra wchodzi w skład geometrii, lub na odwrót?:P

Zasady interpunkcji wchodzą w zbiór zasad nazywany ortografią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro jest słowo i to znaczy że nie wchodzą, tak samo jest z interpunkcją i ortografią (gdyby nie to starczyło by samo ortografia, bo interpunkcja była by jej częścią)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 16:16, el-coyote napisał:

> Zasady interpunkcji wchodzą w zbiór zasad nazywany ortografią.
??? Gdzież to żeś wyczytał?

Ortografia i interpunkcja to dwie oddzielne zasady

Polecam zajrzeć choćby na wikipedię:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Błąd_językowy
I zjechać na sam dół...


Jeśli już mamy wymieniać się linkami do wikipedii...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ortografia

Nigdzie nie musisz zjeżdżać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2007 o 16:22, el-coyote napisał:

> Jeśli już mamy wymieniać się linkami do wikipedii...
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Ortografia
I dzięki temu opisowi sugerujesz właśnie, że błąd interpunkcyjny to także błąd ortograficzny?

I dzięki tamtemu opisowi sugerujesy, że błąd interpunkcyjny nie jest błędem ortograficznym?

Interpunkcja to inna "dziedzina", której zasady mimo wszystko wchodzą w skład zasad ortograficznych, pewnie dlatego w tamtym "rozpisie" wyraźnie oddzielono błędy ortograficzne, jak to ktoś określił, "w najprostszym tego słowa znaczeniu." oraz błędy interpunkcyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować