Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Apel o poprawną pisownię na forum!

895 postów w tym temacie

Dnia 06.09.2007 o 21:08, ziptofaf napisał:

Taa, jasne. To nie tyle dysleksja się rozrasta, co coraz więcej ludzi zauważa, że daje to więcej
czasu na egzaminach. A później mogą pisać: "Ortograwia sie nie liczy. Pszeciesz i tak warzne,
co sie pisze, a nie jak
"


Nie zauważyłeś chyba ironii w mojej wypowiedzi. Chociaż z drugiej strony, zapomniałem wziąć "coraz popularniejsza dysleksja" w cudzysłów. Wątek dysleksji przewijał się już niejednokrotnie przez ten temat, więc miło byłoby, gdybyś zerknął na poprzednie wypowiedzi. Nie mam tu na myśli 37 stron, tylko chociaż zerknąć na początek tematu.

Dnia 06.09.2007 o 21:08, ziptofaf napisał:

No cóż, chyba jednak nie spełnił. Bardzo dużo osób na tym forum (i nie tylko na nim) ma ortografię
w (_!_) (bez urazy dla prawdziwych dyslektyków/dysortografów).
PS Ja piszę w Operze, która nie ma modułu sprawdzania pisowni. I (chyba) błędów nie robię.

A ja jednak uważam, że spełnił. Ponieważ to właśnie po jego powstaniu, dodano odpowiedni punkt w regulaminie. Tyle teorii ;) W rzeczywistości taki temat nie jest w stanie nawrócić społeczeństwa i nie taki był jego cel. Jednak każda osoba udzielająca się w tym temacie, chyba przynajmniej przez kilka pierwszych postów ma go w pamięci i stara się nie popełniać (za dużo) błędów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, uważam że to lekkie przegięcie.... Jeżeli ktoś po prostu ma problemy z ortografią to wg. mnie to jest zwykła dyskryminacja takich np. dyslektyków, czego regulamin bodajże zabrania... :/

@@@@Rzezim@@@@
Co ty się tak kłócisz z tą logiką???;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 09:38, greg_f napisał:

Mniemam, iż chciałeś powiedzieć dysortografia bądź dysgrafia.


W pewnym sensie dobrze mniemasz. Jednak, tak jak napisałem przed chwilą, nie wziąłem tego fragmentu w cudzysłów, w wyniku czego możesz uważać to za moją pomyłkę. W rzeczywistości zacytowałem kilka "tłumaczeń" wymienionych przez szanownych forumowiczów w tym temacie. Można zatem wnioskować, że niektórzy nie wiedzą co im dolega ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 20:00, OloMax napisał:

Wiecie co, uważam że to lekkie przegięcie.... Jeżeli ktoś po prostu ma problemy z ortografią
to wg. mnie to jest zwykła dyskryminacja takich np. dyslektyków, czego regulamin bodajże zabrania...
:/

A pisanie z błędami odbiera niektórym użytkownikom przyjemność korzystania z serwisu co też jest niezgodne z regulaminem.
Nie chodzi nam o to, żeby dyskryminować dyslektyków, ale żeby nie wymigiwali się od poprawnego pisania jakimś papierkiem. Bo tylko wymigiwaniem się i lenistwem można wytłumaczyć fakt, że ktoś taki nie może zainstalować FF z modułem sprawdzania pisowni i poprawiać to co mu się na czerwono podświetla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 20:00, OloMax napisał:

Wiecie co, uważam że to lekkie przegięcie.... Jeżeli ktoś po prostu ma problemy z ortografią
to wg. mnie to jest zwykła dyskryminacja takich np. dyslektyków, czego regulamin bodajże zabrania...

Owszem, ale jest druga strona medalu. Napatrzy się piszący poprawnie na słowa z błędami, i potem sam tak pisze. (zresztą sam tak dysortografię zwalczam: dużo czytając tyle że książek z biblioteki, bo na tym forum bym się raczej cofnął ;) Pozatym jest jeszcze firefox z jego podkreślaczem nieznanych słów (od wersji 2.0 wbudowany, nie trzeba nic doinstalowywać) opera też ma (chyba, nie lubię jej jakoś więc pewności nie mam czy wbudowana czy trzeba osobno sprawdzarkę instalować), tyle że polski słownik "fanowski" , i niewiem czy zaskoczy w najnowszych wersjach. A najlepiej by było jak by ktoś (a raczej masa ktosiów, bo trzeba by to ręcznie robić a postów od groma i jeszcze kilka) zmieniał kolor czcionki wyrazów z błędami np na czerwony, żeby się od napisanych zgodnie z zasadami ortografii wyróżniały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, po co poprawnie pisać tak właściwie? Tylko dla tego żeby jakiś pedancik nie został porażony jakimiś błędami? Hehe śmieszne doprawdy:D. Jest to śmieszne i temat zresztą też bo nie jest w stanie on nic zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 21:03, Konował napisał:

Mam pytanie, po co poprawnie pisać tak właściwie? Tylko dla tego żeby jakiś pedancik nie został
porażony jakimiś błędami? Hehe śmieszne doprawdy:D. Jest to śmieszne i temat zresztą też bo
nie jest w stanie on nic zmienić.


Otóż mylisz się ;)
Moderatorzy się wstrzymywali z karaniem za notoryczne błędy ortograficzne. Ten apel może to zmienić i w końcu delikwenci nieszanujący polski język zostaną ukarani. Osobiście bardzo, ale to bardzo, tego pragnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 21:03, Konował napisał:

Mam pytanie, po co poprawnie pisać tak właściwie? Tylko dla tego żeby jakiś pedancik nie został
porażony jakimiś błędami? Hehe śmieszne doprawdy:D. Jest to śmieszne i temat zresztą też bo
nie jest w stanie on nic zmienić.

1. Po to aby posty były czytelne i schludne, żeby ładnie wyglądały i się je przyjemnie czytało. Co wolisz, oglądać film w zaśmieconym, śmierdzącym, podniszczonym kinie, czy też może w ładnie posprzątanym, w którym wszystko jest nowiutkie i świeże. Niby film ten sam i tak samo się ogląda, ale jednak otoczenie przyjemniejsze
2. Po to żeby szanować Polski język. Jakby nie patrzeć urodziłeś się w tym kraju, wychowałeś etc. etc. to jakąś odrobinę szacunku powinieneś mieć, a jak się nie podoba to sio za granicę
3. Żeby nie zostać wziętym za prymitywa :-) Na innych forach można sobie robić co chcesz, ale to forum akurat ma jakaś klasę i poziom i pisanie postów na widok których aż oczy bolą nie jest tu zbyt mile widziane.
Nie zmieni ?? Och wierz mi, nacisk społeczności, bardzo wiele rzeczy jest w stanie zmienić :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 21:03, Konował napisał:

Mam pytanie, po co poprawnie pisać tak właściwie? Tylko dla tego żeby jakiś pedancik nie został
porażony jakimiś błędami? Hehe śmieszne doprawdy:D. Jest to śmieszne i temat zresztą też bo
nie jest w stanie on nic zmienić.


Mnie nauczyli w domu i w szkole, że do drugiego człowieka należy zwracać się z szacunkiem. Więc jeśli ktoś do mnie coś pisze to oczekuję, że będzie to napisane bez rażących notorycznych błędów ortograficznych. A wymigiwanie się brakiem czasu czy papierkiem odbieram jako brak szacunku do mojej osoby (w końcu w zasadzie każdy używa office''a lub jego darmowego odpowiednika, więc sprawdzenie pisowni to kwestia 1-2 minut) i dość często nie mam ochoty nawet wysilać się, żeby komuś takiemu pomóc, bo niby czemu jeśli on mnie traktuje jak "śmiecia".
Poprawna pisownia należy też mimo wszystko do dobrego wychowania, więc sposób pisania może powiedzieć co nieco o człowieku. Wnioski wyciągnij sam.
A jeśli chodzi o to czy temat może coś zmienić czy nie. Otóż już zmienił, w regulaminie znalazł się punkt, dotyczący poprawnej pisowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2007 o 21:03, Konował napisał:

Mam pytanie, po co poprawnie pisać tak właściwie? Tylko dla tego żeby jakiś pedancik nie został
porażony jakimiś błędami? Hehe śmieszne doprawdy:D. Jest to śmieszne i temat zresztą też bo
nie jest w stanie on nic zmienić.

Poza tym co napisał Nufiko jest jeszcze jeden powód. Jak coś mówisz do kogoś to chcesz coś przekazać dlatego starasz się mówić w miarę składnie językiem zrozumiałym dla odbiorcy; bełkotać w swym prywatnym języku można w samotności - tam to nie wadzi. A jak to się ma do pisania? Analogicznie: jak coś piszesz to w języku zrozumiałym dla odbiorcy i ponownie: bełkot bez kropek i przecinków dobry jest tak nikt nie będzie tego czytał. Sprawa stosowania bardziej zawiłych elementów polskiej ortografii ("ó" czy "u"?) oraz polskich znaków jest trochę bardziej skomplikowana. Z grubsza polega to na tym, że znak po znaku czytasz jak się czytania uczysz (luba jak go się nie chcesz nauczyć i osiemnastkę obchodzisz w pierwszej klasie gimnazjum bo chyba wcześniej nie można teraz "siedzieć") potem czytasz po całych wyrazach, ciągach znaków. Im lepszy jesteś w czytaniu tym więcej znaczeń rozpoznajesz po całych ciągach znaków no i pojawia się problem: jak tam są błędy to słowa nie rozumiesz i musisz się zatrzymać, zwolnić, by przeczytać raz jeszcze, literka po literce. Gdybym znał kogoś, co szybko czyta (powiedzmy strona A4 w 10 sekund) to zrobiłbym eksperyment: dałbym tej osobie tekst wypełniony bykami. Przewiduję, że przeczytanie go zajęło by tej osobie znacznie więcej czasu.
Dlatego właśnie należy pisać poprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm według mnie Gram.pl bymogło wprowadzić autokorektor który albo by podkreślał tekst na czerwono w miejscu w którym zrobiliśmy błąd , napewno większość użytkowników zwróciła by na to uwagę , a po kliknieciu na taki wyraz pokazywała by się lista dostępnych słow oczywiście poprawnych ;}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy dyslektyk (mówię tu o ich "dyskryminacji") powinien, próbować pisać, sprawdzać w edytorach, a NIE zasłaniać się papierami "mam papiórka i mam waz w dópię"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie potrzebuje autokorektora ponieważ FireFox jest moim korektorem, podkreśla mi błędy na czerwono i pokazuje mi listę dostępnych słów :D

PS. Poprawię twoje błędy tylko bez obrazy :D


Hmm według mnie Gram.pl bymogło wprowadzić autokorektor który albo by podkreślał tekst na
czerwono w miejscu w którym zrobiliśmy błąd , napewno większość użytkowników zwróciła by
na to uwagę , a po kliknieciu na taki wyraz pokazywała by się lista dostępnych słow oczywiście
poprawnych ;}


Hmm według mnie Gram.pl pomogło wprowadzić autokorektor który albo by podkreślał tekst na
czerwono w miejscu w którym zrobiliśmy błąd , na pewno większość użytkowników zwróciła by
na to uwagę , a po kliknięciu na taki wyraz pokazywała by się lista dostępnych słów oczywiście
poprawnych ;}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A po co cudować, jak każda poważna przeglądarka ma opcję autokorekty bądź zaznaczania błędów w tekście? Zresztą, czasami tworzy się nowe wyrazy na potrzeby sytuacji, a co chwilę wyskakująca lista sugerowanych słów potrafiłaby doprowadzić do szewskiej pasji. Moim zdaniem wystarczy nakłonić do:
a) nauki ortografii, gramatyki i języka polskiego ogółem (nie, analizę i interpretację tekstu mogą sobie odpuścić)
b) używania "korektora" w przeglądarce
c) jak nie pierwsze i nie drugie to niech nie korzystają z forum ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę tego nie rozumiem. W wieku 12 lat powinno już się w miarę poprawnie pisać bez popełniania elementarnych błędów graficznych, a chyba mniej więcej tyle mają najmłodsi gramowicze. Przecież to podstawa w nauce i wstyd, naprawdę wstyd, by ktoś sadził "kfiatki" typu "byłem se dzis u kómpla po lekcjah". A co do dyslektyków: piszcie w Wordzie, tam Wam wyłapie błędy, zapamiętacie, przyswoicie sobie i na następny raz będziecie wiedzieli. To, że macie papierek, nie uprawnia do kaleczenia języka "bo sie nie chce", tylko zwrócenia większej uwagi na swoją pisownię i praca nad sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.09.2007 o 21:15, Hubi Koshi napisał:

1. Po to aby posty były czytelne i schludne, żeby ładnie wyglądały i się je przyjemnie czytało.
Co wolisz, oglądać film w zaśmieconym, śmierdzącym, podniszczonym kinie, czy też może w ładnie
posprzątanym, w którym wszystko jest nowiutkie i świeże. Niby film ten sam i tak samo się ogląda,
ale jednak otoczenie przyjemniejsze

Dziwne porównanie...czytanie to dla ciebie oglądanie filma w kinie?;P Dla mnie nie. Lubie czytać ale jednak to co innego.

Dnia 07.09.2007 o 21:15, Hubi Koshi napisał:

2. Po to żeby szanować Polski język. Jakby nie patrzeć urodziłeś się w tym kraju, wychowałeś
etc. etc. to jakąś odrobinę szacunku powinieneś mieć, a jak się nie podoba to sio za granicę

Nie jestem patriotą. Nie musisz mnie wyganiać sam wyjadę za jakiś czas.

Dnia 07.09.2007 o 21:15, Hubi Koshi napisał:

3. Żeby nie zostać wziętym za prymitywa :-) Na innych forach można sobie robić co chcesz, ale
to forum akurat ma jakaś klasę i poziom i pisanie postów na widok których aż oczy bolą nie
jest tu zbyt mile widziane.
Nie zmieni ?? Och wierz mi, nacisk społeczności, bardzo wiele rzeczy jest w stanie zmienić
:-)

Wiesz czasami jak patrzę na to forum to mam wrażenie że zeszło na psy...i wcale nie chodzi mi o ilość błędów w postach(to przecież drobnostka którą w tym temacie moim zdaniem niepotrzebnie ludzie się zajmują) ale o to że za dużo tu sześciolatków albo ludzi o umyśle na podobnym poziomie -_-. Co do tych nacisków to nie zawsze działa sam wiesz pewnie.

Ktoś jeszcze mi pisał(sorry ale nie mam ochoty odpowiadać na wszystkie 4 posty:P) że to jest brak szacunku. Wyluzujcie trochę, jesteście przewrażliwieni, nie myślcie że każdy was obraża robiąc błąd, albo mając po prostu "gdzieś" błędy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2007 o 11:08, Konował napisał:

Dziwne porównanie...czytanie to dla ciebie oglądanie filma w kinie?;P Dla mnie nie. Lubie czytać
ale jednak to co innego.

Jak dla mnie jest ono całkiem sensowne. Informacje można przekazać zarówno w ładnej formie jak i w formie która skręca mózg obrzydzeniem. Pytanie brzmi, co wolisz

Dnia 08.09.2007 o 11:08, Konował napisał:

Nie jestem patriotą. Nie musisz mnie wyganiać sam wyjadę za jakiś czas.

Miłego wyjazdu :-)

Dnia 08.09.2007 o 11:08, Konował napisał:

-_-. Co do tych nacisków to nie zawsze działa sam wiesz pewnie.

Z tym że to właśnie społeczność zawsze narzucała swoje podejście i opinie jednostkom. Stąd się właśnie bierze taki rozimprezowany, pełny alkoholu i często narkotyków (o papierosach nie wspominam :-P) styl współczesnej młodzieży, takie rzeczy Ich społeczeństwo uznaje za Okej, a jak się nie dostosowujesz to jest dziwak i odludek, więc lepiej się dostosuj.

Dnia 08.09.2007 o 11:08, Konował napisał:

Ktoś jeszcze mi pisał(sorry ale nie mam ochoty odpowiadać na wszystkie 4 posty:P) że to jest
brak szacunku. Wyluzujcie trochę, jesteście przewrażliwieni, nie myślcie że każdy was obraża
robiąc błąd, albo mając po prostu "gdzieś" błędy.

Pisanie bez błędów to okazywanie szacunku innym użytkownikom. Pisanie bez błędów to ułatwianie zrozumienia i ewentualnej odpowiedzi na posta. Dziwisz mnie trochę, sam błędów nie robisz więc czemu ciskasz się na tych, którzy chcą żeby większość/wszyscy użytkownicy pisali bez błędów, ładnie i czytelnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2007 o 11:56, Hubi Koshi napisał:

Pisanie bez błędów to okazywanie szacunku innym użytkownikom. Pisanie bez błędów to ułatwianie
zrozumienia i ewentualnej odpowiedzi na posta. Dziwisz mnie trochę, sam błędów nie robisz więc
czemu ciskasz się na tych, którzy chcą żeby większość/wszyscy użytkownicy pisali bez błędów,
ładnie i czytelnie.

Tak tylko jest różnica między tymi, którym czasami trafi się błąd (ja mam np. problem z pisaniem ''nie'' z różnymi wyrazami) a co innego jak ktoś CELOWO wali byki byle by tylko rąbnąć komuś po oczach... bo zwyczajne błędy to przechodzą. A jak już ktoś napisze "rzułf" (żółw) to przesada. Chodzi o to, żeby nie dyskryminować tych, którzy mają z niektórymi wyrazami problem tylko nacisnąć na tych co celowo robią błędy. Osobiście jak ktoś wali celowe byki to ignoruję taką osobę (zazwyczaj nie jest zdolna do sensownej dyskusji) a jak drobne to również ignoruję, ale nie osobę lecz błąd, bo ten zdarza się każdemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować