sylwasss

Forum umiera? - może czas na zmiany

140 postów w tym temacie

Przepraszam ale w mojej ocenie, jeżeli jakiś za przeproszeniem idiota nie wcieliłby w życie swojego planu unicestwienia tego forum- forum żyłoby i tętniło życiem jak dawniej.

Przecież facebook wtedy istniał, blogi były równie popularne jak obecnie a mimo to, na forum przebywał ogrom ludzi.

Nic uwierzę, że to przez facebooka i po prostu ewolucję internetu z dnia na dzień forum opuściły setki forumowiczów. I dziwnym zbiegiem okoliczności dokładnie wtedy gdy ktoś sobie zamarzył zmienić kompletnie wizję tego forum.

 

Kiedyś to forum było podstawowym miejscem wymiany swoich poglądów w wielu różnych tematach, z tego protalu czerpało się informacje w temacie nowinek technicznych, premier gier. Na forum przebywało wielu forumowiczów ekspertów w swoich dziedzinach- pomagali przy wyborze komputera, laptopa, ratowali gdy sypał się system.

Teraz to forum to kpina.

W niczym nie przypomina tego sprzed lat.

Forum towarzyszyło mi przez wiele lat.

Całe liceum, całe studia, potem początki w pracy.

Forum zawsze miałem odpalone i aktywnie się udzielałem.

I co? I z dnia na dzień dałem sobie spokój jak forum upadło. Tak, upadło.

Poznałem tu wiele wspaniałych osób, społeczność była na prawdę silna. Nawet wojna z co niektórymi moderatorami na swój sposób miała swój urok.

 

Tyle chciałem powiedzieć.

Pozdrawiam tych którzy towarzyszyli mi tu przez wiele lat.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Citkowsky napisał:

 

Z drugiej strony czy aby nie jest tak, że zwyczajnie część osób... po prostu odeszła i wcale nie z powodu zmian na forum? Nie mówię, że wiele osób zawiedzionych zmianami tego nie uczyniła, ale nawet widząc po swojej aktywności zwyczajnie przeniosłem się z dyskusjami oraz wyrażaniem opinii na Twittera, rzadziej Facebooka i nie widzę potrzeby większego dyskutowania w piętnastu miejscach na raz. Dodatkowo obowiązki sprawiają, że to właśnie tymi kanałami prowadzi mi się rozmowy o wiele łatwiej oraz szybciej.

Co nie oznacza, że nie chciałbym wrócić do czasów, gdy forum gramowe było dla mnie czymś w rodzaju okna na "giereczkowy" świat. Chciałbym, bo dzięki temu forum w pewien sposób ukształtowałem swoją dalszą drogę w tej materii. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widziec że po tylu latach nadal trafiam w punkt :) No ale serio - gram.pl jak widze zdycha a forum to wyznacznik tej że agonii. Bardzo wielka szkoda bo na gram.pl w polskim znanym mi internecie były najbardziej dopasowane do mego gustu recenzje. Szkoda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2017 o 00:03, Zyklon napisał:

Dobrze widziec że po tylu latach nadal trafiam w punkt :) No ale serio - gram.pl jak widze zdycha a forum to wyznacznik tej że agonii. Bardzo wielka szkoda bo na gram.pl w polskim znanym mi internecie były najbardziej dopasowane do mego gustu recenzje. Szkoda. 

Jedyne, co mogę powiedzieć to to, że gram z mojego punktu widzenia nie zdycha i nadal trzymamy się całkiem dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze ma problem z newsami i operą? Gdy próbuję wejść w newsa wyskakuje 400 Bad Request. Błąd ten nie występuje na chromie. To coś u mnie, czy ogólny problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, TigerXP napisał:

Czy ktoś jeszcze ma problem z newsami i operą? Gdy próbuję wejść w newsa wyskakuje 400 Bad Request. Błąd ten nie występuje na chromie. To coś u mnie, czy ogólny problem?

Czasami dochodzi do małego przytkania się ciasteczek. Najlepiej wtedy wyczyścić cache przeglądarki i powinno działać bez problemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Muradin napisał:

Czasami dochodzi do małego przytkania się ciasteczek. Najlepiej wtedy wyczyścić cache przeglądarki i powinno działać bez problemu :)

Alleluja. Faktycznie, teraz już wszystko działczy. Podziękował :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Dziwna rzecz. Leżąc na łóżku i zasypiając przypomniałem sobie to miejsce. To forum, gdzie dobre kilka lat temu spedzałem po kilka dobrych godzin dziennie. Miałem zajawkę z gransajtem. Ech, spoko czasy, inny tok myślenia, trochę inne życie. Niestety po siedzeniu to tych kilku lat zacząłem się oddalać od tego miejsca. Z resztą nie ja sam. W cholerę ludzi stąd chyba uciekło. Czemu tak się stało? Jeśli chodzi o mnie, zmieniło się życie, priorytety, spędzanie wolnego czasu. Całe gimnazjum, trochę szkoły średniej byłem aktywnym userem tego forum. Nawet mimo wysokich cen w sklepie gramowym zamawiałem gry, żeby wesprzeć to wszystko. Niestety życie zweryfikowało, praca, druga połówka, imprezy, inne zajawki. Jednak widzę, że jeszcze niektórzy ze starej gwardii zostali co jest miłym akcentem ? za rok będzie 10 lat jak się zarejestrowałem... Jak ten czas zapieprza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.07.2018 o 00:59, SongoX napisał:

Siemanko. Dziwna rzecz. Leżąc na łóżku i zasypiając przypomniałem sobie to miejsce. To forum, gdzie dobre kilka lat temu spedzałem po kilka dobrych godzin dziennie. Miałem zajawkę z gransajtem. Ech, spoko czasy, inny tok myślenia, trochę inne życie. Niestety po siedzeniu to tych kilku lat zacząłem się oddalać od tego miejsca. Z resztą nie ja sam. W cholerę ludzi stąd chyba uciekło. Czemu tak się stało? Jeśli chodzi o mnie, zmieniło się życie, priorytety, spędzanie wolnego czasu. Całe gimnazjum, trochę szkoły średniej byłem aktywnym userem tego forum. Nawet mimo wysokich cen w sklepie gramowym zamawiałem gry, żeby wesprzeć to wszystko. Niestety życie zweryfikowało, praca, druga połówka, imprezy, inne zajawki. Jednak widzę, że jeszcze niektórzy ze starej gwardii zostali co jest miłym akcentem ? za rok będzie 10 lat jak się zarejestrowałem... Jak ten czas zapieprza.

Ja sam pamiętam czasy, gdy na forum "przepisywałem" połowę dnia z wieloma osobami. Niestety, dziś to wygląda trochę inaczej. Z jednej strony - pojawiają się nowe obowiązki. Z drugiej - społeczności również się zmieniają, Gramowe forum to trochę taki "relikt przeszłości".

Zresztą - dużo by mówić. Właściwie, to znów powtarzałbym te wszystkie słowa, które powtarzałem przez te wszystkie lata po stronie użytkownika i Ekipy gram.pl. 

Przykładowo: mimo mojej wielkiej miłości do Gramsajtów, z których wyszedłem, nie jestem pewny czy w dzisiejszych czasach spełniałyby one swoją rolę w stu procentach. W momencie ich tworzenia plusem była bardzo prosta formuła ich tworzenia i "gotowość do działania". Dawno temu pierwszy lepszy użytkownik sieci nie miał aż takich możliwości publikacji własnych treści. Nawet postawienie bloga było pewnym wyzwaniem. Dziś wykupienie najtańszej domeny z wtyczką Wordpressa jest w zasięgu każdego. Miejsc do publikacji swoich treści jest multum. Dlatego też zrobienie nowego i "odświeżonego" modułu blogowego tylko po to, aby był nowy i pachnący mija się z celem. Za tym musi iść również nowa idea, która przyświecała starym Stroblonom.

Podobnie wygląda temat Forum - tu potrzeba zupełnie nowego podejścia do społeczności, które będzie łączyło pewne tradycje i nowości, które już dawno pojawiły się w sieci i są podstawą społeczności 2.0 czy nawet zaraz 3.0. Mam wrażenie, że trochę na siłę zostaliśmy w tej strukturze 1.0, bo wiele osób podchodziło do tematu "stare było lepsze". No nie... nie było. Mogę się mylić, ale wielu z tych, którzy krzyczeli najgłośniej o potrzebie powrotu do tradycji, odeszli ze społeczności mówiąc na odchodne "bo nie ma zmian, to ja spadam". Tym bardziej, że wiele razy z Zoso z ramienia Gramika robiliśmy tyle, ile fabryka dawała, gdy jeszcze nie działaliśmy w samym gram.pl.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że kryzys społecznościowy na gramie ciągnie się już dobre kilkanaście lat. W tym czasie było dużo różnych prób, zrywów, partyzanckich rajdów, aby całość rozruszać. Nadal jestem zdania, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wrócić i nieco rozruszać ten cały bałagan, aby pokazać "ej, żyjemy i mamy się dobrze". I nie mówię tego z poziomu "czerwonego", a raczej użytkownika, który przez te wszystkie lata robił tyle, ile mógł, aby pokazać, że to wszystko jest warte zachodu. Tym bardziej, że gram.pl dla wielu z nas to nadal potężna bomba nostalgii, miłych wspomnień, tysięcy rozmów i napisanych wpisów na Gramsajtach. O to zawsze warto walczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.07.2018 o 10:04, Muradin napisał:

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że kryzys społecznościowy na gramie ciągnie się już dobre kilkanaście lat. W tym czasie było dużo różnych prób, zrywów, partyzanckich rajdów, aby całość rozruszać.

Kilkanaście lat? Bez przesady... Do momentu tych wspaniałych "zmian" forum funkcjonowało prawidłowo i aktywność była zadowalająca. Prawdziwy spadek na dno rozpoczął się jakieś 4 lata temu. Wszystkie poprzednie zaniki aktywności były niczym w porównaniu do tego co jest teraz. Wiadomo, że czasu się nie cofnie i lata świetności tego forum nigdy nie wrócą. Wiele z osób, które się wtedy udzielały są teraz w wieku +/- 30 lat i nawet gdyby forum cudownie odżyło i tak nie mieliby czasu na regularne przesiadywanie tutaj, bo po prostu nie są już nastolatkami, którzy poza szkołą nie mają żadnych obowiązków. 

Co do tego, że fejsbuki, twittery i inne tego typu rzeczy zabijają fora internetowe - jest to tylko w połowie prawda. Konkurencyjny portal o grach (tzw. "g-o") ma fatalne forum, a mimo to do dzisiaj pisze tam masa ludzi i to nie tylko ze starego pokolenia. Z forum.gram.pl byłoby identycznie, gdyby nie drastyczne zmiany, fatalny wygląd i nieintuicyjna nawigacja. To wszystko sprawiło, że starzy użytkownicy odeszli, a nowi nie chcieli tutaj pisać, bo większość pisanych przez nich tematów lub postów z jakimiś pytaniami pozostawała bez odpowiedzi. 

Dalej tęsknię za starym wyglądem forum, gdzie na jednej stronie mieściła się masa tematów.

* Obecne konto mam od 2014 roku, ale gram.pl śledzę od 2005. 

120151009194406.jpg

Edytowano przez SplitGrave

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, SplitGrave napisał:

Kilkanaście lat? Bez przesady... Do momentu tych wspaniałych "zmian" forum funkcjonowało prawidłowo i aktywność była zadowalająca. Prawdziwy spadek na dno rozpoczął się jakieś 4 lata temu. Wszystkie poprzednie zaniki aktywności były niczym w porównaniu do tego co jest teraz. Wiadomo, że czasu się nie cofnie i lata świetności tego forum nigdy nie wrócą. Wiele z osób, które się wtedy udzielały są teraz w wieku +/- 30 lat i nawet gdyby forum cudownie odżyło i tak nie mieliby czasu na regularne przesiadywanie tutaj, bo po prostu nie są już nastolatkami, którzy poza szkołą nie mają żadnych obowiązków. 

To chyba byliśmyw  na dwóch różnych forach, bo początek spadku aktywności użytkowników widoczny był już w 2011-2012 roku, gdy tak właściwie nie było komu zająć się społecznością. Wtedy i liczba aktywnych użytkowników zaczęła spadać, zaczęła spadać również liczba postów. O Gramsajtach nie wspominając.

Co do wieku - to niestety prawda. A idzie za tym jeszcze chociażby to, że młodzi raczej korzystają z grup na Facebooku niż forów dyskusyjnych. Taka niestety istota społeczności 2.0 czy 3.0. Z drugiej strony... gdy sobie popatrzę na komentarze pod newsami w innych miejscach, to tam dopiero odbywa się dziki zachód. U nas zawsze wszelkie przejawy głupoty i złego zachowania były tępione - czy to przez moderatorów, czy to przez ekipę. Gdybyśmy w tym momencie ogłosili, że na gramie panuje radosna anarchia, to dopiero wtedy by się zaczęło... zalew spamu i dziwnych komentarzy gwarantowany :P

49 minut temu, SplitGrave napisał:

Co do tego, że fejsbuki, twittery i inne tego typu rzeczy zabijają fora internetowe - jest to tylko w połowie prawda. Konkurencyjny portal o grach (tzw. "g-o") ma fatalne forum, a mimo to do dzisiaj pisze tam masa ludzi i to nie tylko ze starego pokolenia. Z forum.gram.pl byłoby identycznie, gdyby nie drastyczne zmiany, fatalny wygląd i nieintuicyjna nawigacja. To wszystko sprawiło, że starzy użytkownicy odeszli, a nowi nie chcieli tutaj pisać, bo większość pisanych przez nich tematów lub postów z jakimiś pytaniami pozostawała bez odpowiedzi. 

Nie, nie byłoby lepiej. Nadal byłoby narzekanie, że jesteśmy daleko za konkurencją, że nie ma nowości i że nikt nic nie robi. Tak było przed zmianami... a po zmianach było jeszcze gorzej.

Żeby jednak nie było - gdy weszły zmiany sam byłem orędownikiem tego, aby po ich wprowadzeniu zacząć dostosowywać całość do naszych wymagań. Wszak, jakby nie patrzeć, też użytkownikiem forum jestem i tysiące postów tutaj przepisałem. Problem w tym, że niestety, ale do tego nie doszło, a ja sam zachęcałem wszystkich nie do bojkotu, a raczej do współpracy. Nowy wygląd czy funkcjonalności wcale nie oznaczają gorszego miejsca, jeśli pogodzi się to co było z tym co jest nowe. Tylko tyle i aż tyle. 

Dlatego też w pewnym stopniu nadal boli mnie to, że do tych wszystkich rozmów nawet nie doszło. Obydwie strony "strzeliły focha" na siebie... i koniec. Z całego misternego planu nici, a dziesiątki tysięcy znaków zapisanych przeze mnie w sprawie społeczności mogłem sobie od tak wyrzucić do kosza. Ba, nawet wyszło na to, że Muradin to broni tych złych i niedobrych z gram.pl, bo już został przekupiony przez "zielonych" :D 

Nie mniej jednak przyznam szczerze - cały czas myślę o tym, jak ruszyć to wszystko od nowa. Dlaczego? Ano dlatego, że przez te wszystkie lata (a na gramie jestem właściwie od początku istnienia), nadal pewną wiarę w ten cały bałagan mam. Mimo różnych słabości czy tez problemów z różnych stron nadal myślę, że jesteśmy w stanie stworzyć społeczność na nowo. Tak - strasznie tęsknię za starymi czasami, bo były one cholernie magiczne. Ale żeby tchnąć życie w gram.pl na nowo nie wystarczy tylko mówić, "że kiedyś to kurła Pjoter było", a myśleć do przodu. To do niczego nie prowadzi, a każde kolejne podejście, jakkolwiek by nie było dobrze przygotowane, może się odbić od betonu niczym gumowa kulka z automatu w Międzyzdrojach. 

Tak jak już kiedyś wspominałem dawno temu, tak samo wspomnę i teraz - jeśli ktoś ma pomysły, chce pomóc w budowaniu społeczności na nowo, to zawsze się może do mnie zgłosić i pogadać. Kiedyś robiliśmy tematy z "obradami". Tam pomysłów było multum. Większość z nich już z pewnością się zdezaktualizowała, co nie oznacza, że nie można ich zmodyfikować i usprawnić. Mamy więcej doświadczenia, narzędzia się zmieniają... Zmiany na plus zawsze są możliwe. 

Potrzebne jest tylko jedno - wola w narodzie. Jeśli tego nie ma, to właściwie trudno jest cokolwiek zacząć, cokolwiek ruszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.07.2018 o 12:41, Muradin napisał:

Nie mniej jednak przyznam szczerze - cały czas myślę o tym, jak ruszyć to wszystko od nowa. Dlaczego? Ano dlatego, że przez te wszystkie lata (a na gramie jestem właściwie od początku istnienia), nadal pewną wiarę w ten cały bałagan mam. Mimo różnych słabości czy tez problemów z różnych stron nadal myślę, że jesteśmy w stanie stworzyć społeczność na nowo. Tak - strasznie tęsknię za starymi czasami, bo były one cholernie magiczne. Ale żeby tchnąć życie w gram.pl na nowo nie wystarczy tylko mówić, "że kiedyś to kurła Pjoter było", a myśleć do przodu. To do niczego nie prowadzi, a każde kolejne podejście, jakkolwiek by nie było dobrze przygotowane, może się odbić od betonu niczym gumowa kulka z automatu w Międzyzdrojach. 

Potrzebne jest tylko jedno - wola w narodzie. Jeśli tego nie ma, to właściwie trudno jest cokolwiek zacząć, cokolwiek ruszyć.

To się nigdy nie stanie. Odpowiedź na pytanie "dlaczego?" znajduje się właściwie już w pierwszym poście tego tematu.

Cytat

Dnia 10.10.2016 o 22:41, mad_cinus napisał:
Forumowicze mają już na forum wy****.
Pracownicy gram.pl mają na forum wy****.[m-r]
Nic nie poradzisz. Forum umarło dawno temu.
Nie ma nawet czego ratować.

Pamiętam jak kiedyś wydawało mi się, że gramowe forum nie ma prawa upaść chociażby ze względu na nieśmiertelne tematy tj. "Upgrade kompa", w których zawsze ktoś pisał. Obecnie nawet one umarły, a użytkownicy, którzy je w znacznym stopniu napędzali również odeszli. Co tu dużo mówić... mamy kolejny przykład tego, że wszystko co dobre się kiedyś kończy. 

Dobrze, że przynajmniej pozostała opcja umożliwiająca przeglądanie swoich starych postów (aktywność konta). Jedyny plus. 

Edytowano przez Hommicide

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Hommicide napisał:

To się nigdy nie stanie. Odpowiedź na pytanie "dlaczego?" znajduje się właściwie już w pierwszym poście tego tematu.

No to właściwie trudno jest mówić o jakimkolwiek rozpoczęciu rewolucji, jeśli tak właściwie nikt nie chce w niej brać udziału. 

 

29 minut temu, Hommicide napisał:

Pamiętam jak kiedyś wydawało mi się, że gramowe forum nie ma prawa upaść chociażby ze względu na nieśmiertelne tematy tj. "Upgrade kompa", w których zawsze ktoś pisał. Obecnie nawet one umarły, a użytkownicy, którzy je w znacznym stopniu napędzali również odeszli. Co tu dużo mówić... mamy kolejny przykład tego, że wszystko co dobre się kiedyś kończy. 

Dobrze, że przynajmniej pozostała opcja umożliwiająca przeglądanie swoich starych postów (aktywność konta). Jedyny plus. 

Nie chodzi o ruch w tematach, a o to, że Forum nikt nie zamknie z tego powodu, że Forum jest integralną częścią serwisu gram.pl. Tak samo, jak Gramsajty - te mogą być zmienione, zmodyfikowane, ich idea może być inna, ale nikt ich nie zamknie. 

Jedyna rzecz, która się aktualnie zmienia, to sklep - ten zostaje w pewien sposób przejęty przez Sferis, co moim zdaniem może wyjść nawet gramowi na plus. Uniezależnienie sklepu od redakcji pozwoli między innymi na skupieniu się głównie na treściach redakcyjnych. Mimo, że mam ogromny sentyment do gramowego sklepu i to właśnie on był jednym z głównych powodów, dla których większość użytkowników tutaj się zarejestrowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To forum nie ma przyszlosci bo do tego potrzeba sporej ilosci uzytkownikow ktorzy mogliby sie w cos takiego na nowo zaangazowac. Ale jak pisalem wczesniej sa  oni na takim etapie swojego zycia ze forum nie jest  juz dla nich czyms na tyle waznym zeby przejmowac sie jego losem, przesiadywac tutaj po kilka godzin dziennie i tworzyc aktywnosc na nowo. Zreszta nie ma co sie oszukiwac. Chcialbys powrotu forum bo masz z nim mile wspomnienia. Nawet jesli by sie cos ruszylo i aktywnosc wzrosla to szybko zdalbys sobie sprawe z tego, ze to jednak nie jest to samo. Inni uzytkownicy, inny klimat i ogolnie inny czas. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.07.2018 o 12:41, Muradin napisał:

To chyba byliśmyw  na dwóch różnych forach, bo początek spadku aktywności użytkowników widoczny był już w 2011-2012 roku, gdy tak właściwie nie było komu zająć się społecznością. Wtedy i liczba aktywnych użytkowników zaczęła spadać, zaczęła spadać również liczba postów. O Gramsajtach nie wspominając.

Spadek aktywności na gram.pl zaczął się jeszcze wcześniej bo w 2008 roku kiedy to gram.pl oddzieliło się od CDP :P Ilość postów na forum wyraźnie zaczęła powoli i sukcesywnie spadać. W 2012 roku ludzie pisali 5 razy mniej postów niż w najlepszym 2007 roku (mam pozapisywane staty miesięczne ze statów Vilmara czy Roba i ładnie to tam widać). Myślę, że powiązany z tym koniec rejestracji elektronicznej gier CDP na gramie, był bardzo istotnym czynnikiem odcinającym jedną z dróg napływu potencjalnych nowych userów forum. Po tym żadne działania jakie gram.pl podjęło nie sprawiły, że aktywność użytkowników forum ustabilizowała się w dłuższym okresie czasu. Dla mnie rok 2008 zawsze był powolnym początkiem końca :(

 

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, mad_cinus napisał:

Spadek aktywności na gram.pl zaczął się jeszcze wcześniej bo w 2008 roku kiedy to gram.pl oddzieliło się od CDP :P Ilość postów na forum wyraźnie zaczęła powoli i sukcesywnie spadać. W 2012 roku ludzie pisali 5 razy mniej postów niż w najlepszym 2007 roku (mam pozapisywane staty miesięczne ze statów Vilmara czy Roba i ładnie to tam widać). Myślę, że powiązany z tym koniec rejestracji elektronicznej gier CDP na gramie, był bardzo istotnym czynnikiem odcinającym jedną z dróg napływu potencjalnych nowych userów forum. Po tym żadne działania jakie gram.pl podjęło nie sprawiły, że aktywność użytkowników forum ustabilizowała się w dłuższym okresie czasu. Dla mnie rok 2008 zawsze był powolnym początkiem końca :(

 

O, to. Forum zaczęło zdychać gdy zniknęła rejestracja gier CDP i całe te gramPLNy czy jak nazywał się tamten system, a nie wprowadzono niczego nowego. Potem zaczęły się roszady ekipy i moderatorów, czasy poprawności politycznej typu zabranianie pisania MS z dolarem zamiast S przy braku żadnych benefitów z forumowania (fajnie jest bronić swojego sklepu przed negatywnymi komentarzami na firmy nie dając niczego w zamian), wieczne zasłanianie się frazą "w kwestiach nieuregulowanych niniejszym regulaminiem należy dostosować się do decyzji moderatorów i ekipy gram.pl" aż wreszcie "rework forum" po którym dużo osób, ktore od czasu do czasu wchodziły całkowicie to sobie darowały.

 

Dla mnie największym "jednorazowym" spadkiem aktywności był oczywiście ów "rework" forum, natomiast sam trend spadkowy widzieliśmy latami. Był taki moment, gdy postawiono na nowo gramIRCa, że miałem nadzieję że ekipa pójdzie za ciosem - ale cóż, IRC padł raz i trzeba było długo czekać na jego przywrócenie, potem padł drugi raz i to było tyle. Tak samo na dobrych chęciach rozbiły się wszystkie aktywności ekipy, a kulminacją tego był rework forum po którym miały być rozmowy aby dostosować je do oczekiwań użytkowników a skończyło się na tym że RedNacz się zwinął a temat umarł razem z forum.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2018 o 20:47, mad_cinus napisał:

Spadek aktywności na gram.pl zaczął się jeszcze wcześniej bo w 2008 roku kiedy to gram.pl oddzieliło się od CDP :P Ilość postów na forum wyraźnie zaczęła powoli i sukcesywnie spadać. W 2012 roku ludzie pisali 5 razy mniej postów niż w najlepszym 2007 roku (mam pozapisywane staty miesięczne ze statów Vilmara czy Roba i ładnie to tam widać). Myślę, że powiązany z tym koniec rejestracji elektronicznej gier CDP na gramie, był bardzo istotnym czynnikiem odcinającym jedną z dróg napływu potencjalnych nowych userów forum. Po tym żadne działania jakie gram.pl podjęło nie sprawiły, że aktywność użytkowników forum ustabilizowała się w dłuższym okresie czasu. Dla mnie rok 2008 zawsze był powolnym początkiem końca :(

 

To też jest możliwe, akurat w latach 2007-2008 nie byłem aż tak aktywnym użytkownikiem. O wiele mocniej odczułem spadek z późniejszego okresu ;)

Ale też możesz mieć rację. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się