Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gestapowskie fantasy dla dorosłych. Recenzja Tyranny

26 postów w tym temacie

> Można dusić niemowlęta zakrwawionymi rękami? Dobra, przekonałeś mnie.

To znaczy wyobrażam sobie, że były zakrwawione. Tuż przed zabiłem matkę w sumie, która broniła kołyski. A wcześniej dziadka. I parę innych osób z rozszerzonego gospodarstwa domowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > Można dusić niemowlęta zakrwawionymi rękami? Dobra, przekonałeś mnie.
>
> To znaczy wyobrażam sobie, że były zakrwawione. Tuż przed zabiłem matkę w sumie, która
> broniła kołyski. A wcześniej dziadka. I parę innych osób z rozszerzonego gospodarstwa
> domowego.

A tak na poważnie, czy bycie złym ma jakieś bardziej rozbudowane podstawy niż to zazwyczaj bywa w popularnych grach\filmach? Tzn. czy stoi za tym jakiś interes, jakaś rozbudowana motywacja, pokręcona moralność, cel inny niż "jestem zły, bo jestem zły"?

Czytając recenzje przypomniała mi się trylogia o Night Lords Dembskiego-Bowdena, gdzie też tliły się jakieś resztki człowieczeństwa, ale gra było zdominowana przez zło w jego różnych postaciach i odcieniach i miało swoje mniej lub bardziej sensowne powody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> A tak na poważnie, czy bycie złym ma jakieś bardziej rozbudowane podstawy niż to zazwyczaj
> bywa w popularnych grach\filmach? Tzn. czy stoi za tym jakiś interes, jakaś rozbudowana
> motywacja, pokręcona moralność, cel inny niż "jestem zły, bo jestem zły"?

Właśnie cały urok Tyranny polega na tym, że ma to podstawy. I że tak naprawdę nie jest się złym, nie w swoim własnym mniemaniu. Bo nikt nigdy nie jest. Nawet najwięksi zbrodniarze uważali, że robią dobrze. Tu jest ten sam mechanizm. Wykonujesz rozkazy najlepiej jak potrafisz, dla dobra ogółu. Ale jak się spojrzy z boku, wyrywając z kontekstu, to robisz za bezlitosnego gestapowca. Który na dodatek później włącza się do gry o władzę, też zostawiając za sobą szlak ze zdrady i krwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>
> > A tak na poważnie, czy bycie złym ma jakieś bardziej rozbudowane podstawy niż to
> zazwyczaj
> > bywa w popularnych grach\filmach? Tzn. czy stoi za tym jakiś interes, jakaś rozbudowana
>
> > motywacja, pokręcona moralność, cel inny niż "jestem zły, bo jestem zły"?
>
> Właśnie cały urok Tyranny polega na tym, że ma to podstawy. I że tak naprawdę nie jest
> się złym, nie w swoim własnym mniemaniu. Bo nikt nigdy nie jest. Nawet najwięksi zbrodniarze
> uważali, że robią dobrze. Tu jest ten sam mechanizm. Wykonujesz rozkazy najlepiej jak
> potrafisz, dla dobra ogółu. Ale jak się spojrzy z boku, wyrywając z kontekstu, to robisz
> za bezlitosnego gestapowca. Który na dodatek później włącza się do gry o władzę, też
> zostawiając za sobą szlak ze zdrady i krwi.

Brzmi bardzo ciekawie. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza recenzja na gramie od baaaardzo dawna. Nie tylko dla tego, że idealnie oddaje moje odczucia, choć to na pewno pomaga ;p Jedynie z tym, że Hegemon to wielkie i bezlitosne zło można by polemizować ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Najlepsza recenzja na gramie od baaaardzo dawna. Nie tylko dla tego, że idealnie oddaje
> moje odczucia, choć to na pewno pomaga ;p Jedynie z tym, że Hegemon to wielkie i bezlitosne
> zło można by polemizować ;p

w każdej innej grze fantasy RPG mógłby spokojnie robić za Głównego Złola :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra recenzja, w sumie przekonałeś mnie do Tyranny a myślałem, że będzie to taka zrobiona na szybko kalka Pillarsów. Szkoda tylko, że znów jest sporo walki - imo jednego z najsłabszych elementów PoE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > Najlepsza recenzja na gramie od baaaardzo dawna. Nie tylko dla tego, że idealnie
> oddaje
> > moje odczucia, choć to na pewno pomaga ;p Jedynie z tym, że Hegemon to wielkie i
> bezlitosne
> > zło można by polemizować ;p
>
> w każdej innej grze fantasy RPG mógłby spokojnie robić za Głównego Złola :)

Aaaa i właśnie o to chodzi. Większość erpegów, szczególnie głównego nurtu. jest dość czarno-biała i jednowymiarowa. Jest jakiś Główny Zły i wszystko co robi jest paskudne. Tymczasem Hegemon to kawał dziada, ale raczej typu "dziel i rządź".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale optymalizacja lezy jak zwykle, Obsidian jest w tym w recz mistrzem. Mi gra przestaje dzialac za kazdym razem przy wczytywaniu, to sobie pogralem. To juz trzeba byc naprawde banda amatorow zeby uzywac tego samego silnika co w poprzedniej swojej grze i nadal to sknocic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra jest naprawdę świetna, walki rzeczywiście trochę za dużo. Największym minusem dla mnie jest to że gra kończy się tak jak się kończy i jest krótka, mam nadzieje na kolejną część bo bycie tym złym mi się bardzo podoba.

Czytałem wyżej że są problemy podczas wczytywania gry, ja osobiście takich problemów nie uświadczyłem i gra mi działa beż problemów co nie zmienia faktu ten silnik dupy nie urywa i nie będzie urywać, tutaj mogą coś innego wyczarować.

UP: Nazwać tych ludzi bandą amatorów to już trzeba mieć tupet...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Ale optymalizacja lezy jak zwykle, Obsidian jest w tym w recz mistrzem. Mi gra przestaje
> dzialac za kazdym razem przy wczytywaniu, to sobie pogralem. To juz trzeba byc naprawde
> banda amatorow zeby uzywac tego samego silnika co w poprzedniej swojej grze i nadal to
> sknocic.
Współczuję, ale masz pecha. U mnie gra na takim samym sprzęcie, na którym grałem w PoE działa lepiej i płynniej. Co ma ewidentny bug do optymalizacji, nie mam pojęcia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.11.2016 o 23:02, zbyglu napisał:

UP: Nazwać tych ludzi bandą amatorów to już trzeba mieć tupet...


Serio? Tupet to trzeba mieć żeby za każdym razem popełniać ten sam błąd i brać za to kasę. Bez najmniejszego wahania napisze ponownie pod względem optymalizacji swoich gier, Obsidian to amatorzy, żeby nie być gołosłownym o to przykłady:

* Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - gra miała fatalna optymalizacje, bugi, trzeba było czekać na patche bo nie dało rady nawet ukończyć tej gry.

* Neverwinter Nights 2 - gra tnie mi się do tej pory, z komputerem o konfiguracji 10 krotnie lepszej niż ta gra wymaga.

* Fallout: New Vegas - Ponownie optymalizacja koszmar, błędy, brak balansu...etc etc

* Alpha Protocol - Tu już pobili nawet samych siebie, nigdy nie grałem w bardziej zabugowana grę od tej. Jak ta gra w ogolę trafiła na polki sklepowe to ja nie wiem.

Co do Tyranny to wiesza się podczas wczytywania, kiedy za którymś razem w końcu uda mi się wejść do gry to musze sie zmagać ze słabą optymalizacja. Głównym moim problemem jest to ze gra się zatrzymuje (freze) za każdym razem kiedy klikam NPC, bez znaczenia czy wyskoczy tylko krótki dialog nad głową czy otworzy się cały pasek rozmowy, fps spadają do zera i gra staje na kilka sekund. Czasami tez przy odkrywaniu nowej lokacji lub przy starcie walki.

Gram na Intel Core i7 6700 2,60 GHz, 16 GB Ram DDR5, Geforce GTX 960 4 Gb, komputer moze nie najwyzszych lotow ale do takiej gry powinien w zupełności wystarczyć. Daje rade z Xcom 2 i Cywilizacja 6 na maksymalnych ustawieniach, no ale Obsidianowi zawsze mało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo dobra recenzja, w sumie przekonałeś mnie do Tyranny a myślałem, że będzie to taka
> zrobiona na szybko kalka Pillarsów. Szkoda tylko, że znów jest sporo walki - imo jednego
> z najsłabszych elementów PoE.

Dokładnie tego samego się spodziewałem, takiego większego moda Pillarsów. A tu proszę, zaskoczenie na całej linii. I fakt, walki jest sporo, ale gra krótsza o połowę bez tych wszystkich niepotrzebnych side-questów, więc i walki dwa razy mniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> Gram na Intel Core i7 6700 2,60 GHz, 16 GB Ram DDR5, Geforce GTX 960 4 Gb, komputer moze
> nie najwyzszych lotow ale do takiej gry powinien w zupełności wystarczyć. Daje rade z
> Xcom 2 i Cywilizacja 6 na maksymalnych ustawieniach, no ale Obsidianowi zawsze mało...

Rzeczywiście dziwne. U mnie na i5, 8 GB RAM i GTX 670 zero, ale autentycznie zero problemów z wydajnością, stabilnością i tak dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie tego średniaka do genialnego Age of Decadence to jakiś żart. W Tyranny jest niemal zerowa interakcja, nie ma większych opcji co do wykonywanych zadań (w AoD każde zadanie można było wykonać na co najmniej 3, zupełnie różne sposoby, w tym niemal zawsze była opcja niesiłowego załatwienia sprawy), a walki ssą. Porównywanie gier turowych z pauzą mija się z celem, bo pierwszy system pozwala na taktyczne podejście, a drugi to nudna klikanina, która polega na wybieraniu specjalnych ataków, potem cooldown i tak w kółko.

Postacie jak i same zadania też nawet nie mogą się równać z tymi z AoD. Gdzie tak wspaniałe kreacje jak Miltiades? Neleos? Feng? Gaelius? Levir? Szkoda gadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > UP: Nazwać tych ludzi bandą amatorów to już trzeba mieć tupet...
>
> Serio? Tupet to trzeba mieć żeby za każdym razem popełniać ten sam błąd i brać za to
> kasę. Bez najmniejszego wahania napisze ponownie pod względem optymalizacji swoich gier,
> Obsidian to amatorzy, żeby nie być gołosłownym o to przykłady:
>
> * Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - gra miała fatalna optymalizacje, bugi,
> trzeba było czekać na patche bo nie dało rady nawet ukończyć tej gry.
>
> * Neverwinter Nights 2 - gra tnie mi się do tej pory, z komputerem o konfiguracji 10
> krotnie lepszej niż ta gra wymaga.
>
> * Fallout: New Vegas - Ponownie optymalizacja koszmar, błędy, brak balansu...etc etc
>
> * Alpha Protocol - Tu już pobili nawet samych siebie, nigdy nie grałem w bardziej zabugowana
> grę od tej. Jak ta gra w ogolę trafiła na polki sklepowe to ja nie wiem.
>

Warto zauważyć, że Cykada85 nigdy czegoś podobnego nie napisał o bethesdzie, która produkuje od 1996 roku coraz większe bugfesty i to mimo że każda kolejna ich gra jest coraz bardziej dumbed-down. Firmie o znacznie większym majątku, dziale QA i nigdy nie poganianej przez wydawców.

Nie ma ani jednego tematu o f4 w którym Cykada85 napisał ''Jak ta gra w ogolę trafiła na polki sklepowe to ja nie wiem'' mimo że f4 przebił pod względem bugów nawet skyrima.

Nie ma ani jednego tematu o którejkolwiek grze beth w której Cykada85 napisałby " Tupet to trzeba mieć żeby za każdym razem popełniać ten sam błąd i brać za to kasę" mimo że to właśnie beth robi bugfest za bugfestem za bugfestem i jeszcze chcą za te swoje bugfesty kasę.

Ot taka ciekawostka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Porównywanie tego średniaka do genialnego Age of Decadence to jakiś żart. W Tyranny jest
> niemal zerowa interakcja, nie ma większych opcji co do wykonywanych zadań (w AoD każde
> zadanie można było wykonać na co najmniej 3, zupełnie różne sposoby, w tym niemal zawsze
> była opcja niesiłowego załatwienia sprawy), a walki ssą. Porównywanie gier turowych z
> pauzą mija się z celem, bo pierwszy system pozwala na taktyczne podejście, a drugi to
> nudna klikanina, która polega na wybieraniu specjalnych ataków, potem cooldown i tak
> w kółko.
>
> Postacie jak i same zadania też nawet nie mogą się równać z tymi z AoD. Gdzie tak wspaniałe
> kreacje jak Miltiades? Neleos? Feng? Gaelius? Levir? Szkoda gadać.

W porównaniu do Age of Decadence to wszystko ssie. Ale Tyranny ssie najmniej. Fajnie jest mieć wiele opcji w zadaniach, oczywiście, tak samo jak kilka zupełnie różnych sposób na przejście gry, ale solidna, liniowa fabuła też bywa dobra. Taka jak ta tutaj. Co do walki to się zgodzę, do falloutowskiego systemu z AoD ma się nijak.

Ale... przynajmniej jest porównanie do Age of Decadence. To trochę straszne, jak mało znana jest ta przegenialna gra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować