Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gry AAA sprzedają się coraz słabiej - idzie kryzys?

29 postów w tym temacie

Wg mnie gier wychodzi za dużo w zbliżonym czasie i są za drogie. Do tego żeby cieszyć się pełnią produktu trzeba zapłacić drugie tyle za przepustkę sezonową... Pomijam fakt, że większość gier jest jest pełna bugów czy ma "zajebi*tą" optymalizację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ja to widzę. Po pierwsze sprzedaż pudełkowych wydań będzie nadal leciała w dół, bo co za sens kupić płytkę po zainstalowaniu której i tak musisz założyć konto lub przypisać grę do istniejącego na platformie. Żeby chociaż coś dokładali ciekawego do tych pudełek, jak to dawniej bywało. A teraz nawet głupiej mapki często nie uświadczysz, że już nie wspomnę o instrukcji czy poradniku. Wyjątkowo kupiłem wieśka 3 w pudełku, bo CDP wciąż dokłada fajne dodatki fizyczne. Dalej gry AAA są faktycznie za drogie, a ich stosunek do jakości i długości to ło ho ho. Wyjątki też są. Znów wiesiek 3 gdzie dostałeś masę godzin rozgrywki i bardzo dobry produkt w adekwatnej cenie, ale najwięksi wydawcy nachapać się nie mogą. Dalej DLC- każą płacić za "kupę" duże pieniądze. gdyby DLC były takie jak do wieśka...hmmm. I na koniec - ja też mam ogromną kolekcję gier których nigdy nie ruszyłem, a czasu brak. Żebym teraz na coś wydał kasę to musi być to naprawdę coś. Ps. przepraszam że non stop "wiesiek", ale uważam że ostatnimi czasy to była najbardziej uczciwa propozycja (jakość/kasa) wydawnicza na rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat co do Gears of War 4 to ja chyba wiem, o co chodzi. X1 sprzedał się dobrze, ale jednak w porównaniu z PS4 słabo. Poza tym gra chodzi na Win10, które jest hejtowane. Gdyby wyszło na Win7 i Steam, pewnie wiele więcej osób by się tym zainteresowało.

No i jeszcze pamiętać należy, że nie każdy PeCetowiec zaktualizował sprzęt pod nex-genowe produkcje, a wymagania skoczyły dość nagle dwukrotnie. Jeszcze nie aż tak dawno temu 4 GB RAM to był szczyt zalecanych, teraz coraz częściej da się dojrzeć 16 GB i 6-8 GB w minimalnych.

Zresztą kiedyś musieli gracze powiedzieć "stop" i zacząć ogrywać backlog. Jak tu kupić Watch Dogs 2, jak "jedynka" leży zakurzona. W folii. Od kilku lat. I tak z wieloma innymi nawet nie grami, a seriami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się strasznie rozczarowałem nowym Deus Exem, jak w poprzednią część się zagrywałem jeszcze na X360, tak tutaj grało mi się dziwnie i po kilkunastu minutach odpuściłem na razie, dziwaczna mechanika, brakuje tego czegoś.
Miałem okazję zobaczyć nowe CoD i kampania jest bardzo fajna, chyba najlepsza dla mnie od czasów MW3, ale multi fatalne, znowu malutkie mapy, mnóstwo dodatków do broni które działają jak wallhack i długość życia na poziomie 8 sekund.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się strasznie rozczarowałem nowym Deus Exem, jak w poprzednią część się zagrywałem jeszcze na X360, tak tutaj grało mi się dziwnie i po kilkunastu minutach odpuściłem na razie, dziwaczna mechanika, brakuje tego czegoś.
Miałem okazję zobaczyć nowe CoD i kampania jest bardzo fajna, chyba najlepsza dla mnie od czasów MW3, ale multi fatalne, znowu malutkie mapy, mnóstwo dodatków do broni które działają jak wallhack i długość życia na poziomie 8 sekund.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie wspomniał o jednym czynniku, który masowo rozpowszechnił się w ciągu ostatnich 2 lat - Denuvo. Gry są droższe i nie można ich sprawdzić przed kupnem. Ostatnie dwie gry jakie kupiłem to były te, które dało się spiracić i były to tytuły mniejszych wydawców. Bardzo lubię DE:HR i jeszcze bardziej Dishonored, ale jeśli mam wydać ponad 150zł za sequele, które nie wiem czy są tego warte to podziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gry AAA się gorzej sprzedają z następujących powodów.

- Gry 3A są często wielkim rozczarowaniem nie spełniając oczekiwań graczy i po prostu część graczy się spaliła na ostatnich wielkich premierach z ostatnich 3 lat. No i dochodzie tutaj kwestia ceny owej gry gdzie wiele wydawców nadal sobie życzy na konsolach 60 USD/EURO za swoje gry(o preorderach nie wspomnę), podczas gdy ich prawdziwa wartość powinna oscylować w granica 30-40 USD/EURO. No i jeszcze kwestia season passa który w większości przypadków jest jedną z 3 opcji:

1) Jest wart swojej ceny i faktycznie dodaje od siebie do gry i ta opcja występuje dosyć żadko - osobiście to jedynie mogę to powiedzieć o Bioshock infinite oraz Wiedźmin 3.

2) Coś tam dodaje ale zazwyczaj to są elementy pierwotnie wycięte z gry i tylko część jest zupełnie nowa, ale za to cena jest jeszcze do przyjęcia - większa część jeśli chodzi o season pass.

3) Praktycznie nic dodaje co byłoby warte uwagi za wyjątkiem elementów które zostały totalnie wycięte z gry względem poprzednich części jeśli takowe były i cena nie adekwatna do jakości oraz w niektórych przypadkach prawie tyle samo co sama gra -  i tutaj niestety to jest wzrastający trend i warto wymienić XCOM 2 oraz Arkham Knight.

- Sprawa techniczna owych gier pozostawia wiele do życzenia i ja nie mam namyśl tylko gier PC, bo ostatnie 2 lata pokazały jak to deweloperzy partaczą wersje na konsole. Dla przykładu XCOM 2 w dniu premiery na PC to była totalna padaka jeśli chodzi o optymalizację i błedy w grze. Wydali niedawno patch klóry dodaje obsługę pada od xkloca ale sprataczyli przy tym grę. No, a jak ma się wersja konsolowa do pecetowej, a odpowiedź brzmi -> JESZCZE GORZEJ!! Nie dość że błedy z czasów Bety to jeszcze zupełnie nowe. Dodatkowo wspomnijmy o fuszerkach takich jak np. AC: unity, BF4. Kóre uczą by nie kupować gier zwłaszcza 3A w dniu permiery. Tylko poczekać 1-2 miesiące aż połatają i prawdowpodobnie gra stanieje.

- Po części z powyższym związane czyli Graphical Downgrade. Piękne tak zwane gameplay trailery, a potem wersja finalna sporo gorzej wygląda(choć nie znaczy to że gra od razu jest zła) i od razu przypominają się takie gry jak:

* Wiedźmin 3 - gdzie twórcy na forum własnej gry przyznali, że downgrade to wina konsol or kontraktu który zobowiązywał do tego by wersje na wszystkie platformy nie różniły się za bardzo. Ta nawet wersja na PS4 oberwała a pc nie Efektów Physx jeśli chodzi o ogień itp.  I tylko na PC jest możliwość grania z grafiką przynajmniej z E3 2014 i po części z E3 2016 dzięki modom takim jak STLM.

* Watch Dogs - Afera z wersją PC po tym jak moderzy odkryli ukryte opcje grafiki oraz sam fakt jak bardzo grafika została pociachana na konsolach. 

* The Divsion - co kolejne E3 to kolejny downgrade grafiki.

* No Man's Sky

* Aliens Colonial Marines

- Jest za dużo gier 3A i nadal w większość  większych wydawców ma mentalność wydawania wszystkiego po koniec roku co odstrasza potencjalnych nabywców.

- No i zostaje oczywista kwestia jak bardzo deweloperzy kłamią w swoich zapowiedziach czego to ich gra nie będzie miała. No i tutaj należy wspomnieć należy o legendarnym już Aliens Colonial Marines. Kurde nic się nie zgadzało w wersji finalnej. Graficznie na konsolach to dosłownie poziom Playstation 2(gry na PS2 miały lepszy ragdoll niż to coś) i gameplay to masakra straszna. I wielu pewnie myślało, że nikt podobnej kity nie odstawi i tak w roku pańskim 2016 Anno Domini czyli 3 lata po ACM Hello Games i Sony wydało na świat No Man' Sky i dosłownie doszło do powtórki z rozrywki. Dochodzą do tego embarga na recenzje które jeszcze bardziej wywieszają czerwoną flagę dla potencjalnych klientów.  

  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować