Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Od ponad roku odkładam na później upgrade peceta

25 postów w tym temacie

Mam podobnie. Cały czas odkładam zakup nowego kompa, bo do tego roku grać dawałem radę w każdą nowość, zmieniając tylko dla Wiedźmina 1,5 roku temu procek z DualCore na QuadCore i starego Radeona 4 na r7 240. Na starym kompie W3 ruszył, ale na nowym śmiga na medium i tekstury ultra. Ale atutem moim jest monitor 1280x1024 i tu zyskuję kilkanaście klatek mimo 4GB RAM.

Nawet Arkham Knight idzie, ale już ciężej jest.

Jednak czas skończyć z odkładaniem na później, bo aktualne optymalizacje poza W3 - mistrzostwo optymalizacji, chociaż wcześniejsze łatki były lepsze w tym względzie) za bardzo ingerują w moją bibliotekę gier ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było założenie, że kupię kompa "na raty" a zacznę od karty graficznej. Mój sprzęt to stary i5 3570K, 8GB RAM, dyski pomijam, a płyta Gigabyte Z77X-D3H. Kupiłem tylko kartę - MSI GF GTX 1070 Gaming X 8GB ale planowałem dokupić resztę prócz dysków i napędu BD i obudowy. Gdy karta (fakt, że droga - 2100zł) trafiła w moje łapy odrazu zamontowałem - starą miałem Gigabyte GF GTX 560 SOC 1GB RAM - na początku myślałem, że jest wadliwa bo nie wyświetlała obrazu. Okazało się, że miałem zbyt stary BIOS na płycie. po wgraniu BIOSU odpalałem wymagające gry np Rise of the Tomb Raider, Batman Arkham Knight itp. wszystko na ultra i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że stary proc daje radę, 8GB RAMU i płyta też więc zdecydowałem, że to mi starczy ! Nie wiem na jak długo ale myślę, że 2 lata nie będę inwestował w kompa (podejrzewam, że karta starczy mi na około 4-5 lat). Ewentualnie większą budę kupię bo nowa karta dosłownie weszła mi na styk - dużo gimnastykowałem by ją włożyć. 

Dobry artykuł pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie. Za kilka miesięcy miną 4 lata od kiedy mam mojego kompa z mocno już leciwym i5-3570 (nawet bez "K") i jeszcze bardziej leciwą GTX 660. Tak jak u bartheze w miarę przyzwoite granie zapewnia mi mój nieśmiertelny bo ponad 8-letni monitor 1280x1024 który w czasach jego zakupu był chyba najcenniejszą rzeczą w moim domu ;) Na szczęście gry, w które gram tj. GTA V i Wiedźmin 3 odznaczają się bardzo dobrą optymalizacją, więc na razie wiążę koniec z końcem, ale za długo to niestety nie potrwa :( Z perspektywy czasu cieszę się, że nie kupiłem w te świętanowej GPU, tak jak planowałem, bo dzięki temu mam czas na dodatkową analizę np. wpływu DirectX 12 na wydajność Radeonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brawo!
Wreszcie ktoś się odwarzył o tym zamieścić artykuł ;) Myślę tak samo i z ciekawością czekam co bedzie jeszcze na rynku jak postanowie ulepszyć PC i jaką opłacalną cenę będą miały dzisiejsze "Topowe" karty graficzne, ba!
Za pomocą najprostrzego i najlepszego programu OC "MSI afterburner" i przy zabawie w plikach gry (mody i pliki konfiguracyjne) i nawet bez zmieniania napięć na płycię gram w GTA V, wspomnianego wiedźmina 3, BF1 (nie po najnowszej aktualizacji, spadlo ~15 fps) czy też The Division" na średnich/wysokich ustawieniach w stabilnych 35-40 fps :D czyli lepiej niz ps4 czy xbox one.
Teraz co do sprzętu :D sam nie wierze w jego moc, a moge jeszcze ulepszyc chlodzenie bo poki co mi starczają 3 wiatraki(przod bok i tyl) i temperatura karty nie przebija 75^C.
Możecie mi nie uwieżyć, normalne, ale mój komp został złożony w 2008 roku xD a sama grafika ulepszona do najnowszej mozliwej wspolpracującą ze starą płytą i prockiem (niepodkręcony procesor i orginalne napięcia) co daje do zrozumienia że OC nawet nie sięgneło połowy możliwości, Więc jak złyszę o konsolach jako czymś najlepszym albo widzę recenzję, streamy i inne różne hype'y to po prostu leże ze śmiechu.
A sam sprzęt toooooo! uwaga bo walne nieżle :D :
Procesor: Intel Core 2 Quad Q8400 2,66ghz, płyta Gigabyte EP43T-UD3L rev. A3, ram: 4x Kingston PC3 - 10700 (667Mhz) i karta Gigabyte Radeon HD6990.
Według producentów mój sprzęt nie spełnia żadnych minimalnych wymagań co do najnowszego systemu na którym stoi. To każda gra ostrzega mnie przed niespełnionymi wymaganiami.
Chciałem ulepszyć kompa w zeszłym roku właśnie ze względu na gogleVR ale sie wstrzymałem i poczekam jeszcze :D Nowy Ryzen, coraz ciekawsze konstrukcje najnowszych kart i zaraz na pewno coś jeszcze wymyślą i wtedy za grosze kupie coś co można idealnie kręcić :) Poki co poduczę się w OC i zobacze co jeszcze wyciągnę z mojego staruszka. Jak się spali to mi nie żal bo taki sprzęt teraz raczej ciężko sprzedać.
Pozdrawiam Autora i wszystkich ogarniętych ludzi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje założenie jest mega ambitne. Na obecnym sprzęcie, zakupionym w październiku 2014 r. (I7-4790K, GTX 980, 16GB RAM) muszę wytrzymać do stycznia 2021 r. Wymieniłem tylko grafikę na GTX 1070 i obawiam się, że w końcu padną dyski twarde - systemowy to SSD, więc może wytrzyma, ale pozostałe HDD liczą już sobie 6, 5 i 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lis_23 napisał:

Moje założenie jest mega ambitne. Na obecnym sprzęcie, zakupionym w październiku 2014 r. (I7-4790K, GTX 980, 16GB RAM) muszę wytrzymać do stycznia 2021 r. Wymieniłem tylko grafikę na GTX 1070 i obawiam się, że w końcu padną dyski twarde - systemowy to SSD, więc może wytrzyma, ale pozostałe HDD liczą już sobie 6, 5 i 3 lata.

Ty to kozak jesteś kolego! Ja dopiero zamierzam kupić nowy procesor i powiedz mi proszę jak na tym Twoim potworze i7-4790 się gra? Kreciłeś coś?  Myślę że do Gtx 1060 bedzie idealny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, MisioKGB napisał:

Ty to kozak jesteś kolego! Ja dopiero zamierzam kupić nowy procesor i powiedz mi proszę jak na tym Twoim potworze i7-4790 się gra? Kreciłeś coś?  Myślę że do Gtx 1060 bedzie idealny.

Nie kręciłem. Nie znam się na tym i mam niemiłe doświadczenia z kręceniem I5-2500K: gościu, który mi to robił podbił taktowanie na 4,5 ale zostawił stare napięcie i miałem wysyp blue screenów ;)

Na razie wszystko chodzi na max, w ME:Andromeda nie da się tylko ustawić cieniowania na ultra, Wildlands na ultra waha się pomiędzy 30-40 kl/s ale reszta działa ok, w niektórych grach nawet używam DSR i podbijam rozdziałkę do 2K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lis_23 napisał:

Nie kręciłem. Nie znam się na tym i mam niemiłe doświadczenia z kręceniem I5-2500K: gościu, który mi to robił podbił taktowanie na 4,5 ale zostawił stare napięcie i miałem wysyp blue screenów ;)

Na razie wszystko chodzi na max, w ME:Andromeda nie da się tylko ustawić cieniowania na ultra, Wildlands na ultra waha się pomiędzy 30-40 kl/s ale reszta działa ok, w niektórych grach nawet używam DSR i podbijam rozdziałkę do 2K.

Kręcenie jest proste, ale trzeba pamiętać o napięciu to jasne. Masz wersję k, która bez kręcenia i tak ma 400 Mhz więcej niż standardowa. Fajnie, ja kupię chyba bez odblokowanego mnożnika, nie stać mnie na dodatkowe 200 zł, a moja płyta nie jest dobra do kręcenia czegokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ma być słaby komp? Człowieku! Ja grałem na PCcie z 2008 roku aż do premiery Wiedźmina 3! Procesor AMD Athlon 2x 2,5 GHz GeForce 9600GT 512 mb vram i 2 gb ramu. Kupiłem nowy komputer, bo wiedziałem, że na tym starym już nie będzie szans odpalić Wiedźmina 3 ze względu na DirectX 11. Teraz mam kompa z proc. Intel i5 4x 4cośtam 3,5 GHz, Geforce 970 GTX z 4GB vramu i 8 gb ramu. Dla mnie był to spory skok, ale zdecydowałem się na niego ze względu na directx 12. Nowego kompa kupię pewnie dopiero wtedy, gdy wyjdzie Directx 13 albo inna technologia, która sprawi, że gier nie będzie dało się odpalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że on jest słaby obecnie, obawiam się tylko o to, że będzie już słaby w 2020 roku. Mam jednak nadzieję, że jeżeli nie nastąpi mocne przyśpieszenie w kwestii 4K to ten sprzęt na te trzy, cztery lata wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas jadę na kompie z 2011 roku! Wymieniałem tylko grafikę trzy razy.  Teraz R9 390 nitro.  Ogólnie buda, chłodzenie wodne, zasilacz, procek stary poczciwy i5 2500k podkręcony od 6 lat do 4.5ghz. ramy 8gb i dyski (dokupiony ssd 480gb) mam te same.  Wiesiek w 1080p 60 klatek na ultra. WIęc.. ja tymbardziej nie będę nic wymieniał przed kolejne dwa trzy lata może 4 bo po co?

Największy szkopuł tkwi w kupowaniu sprzętu, który nie postarzeję się tak szybko. Z tym prockiem to fenomen. Stałe niskie temperatury przy 4.5 ghz  od 6 lat!

Apropo podkręcania: Po co komuś procek z wersją K i go nie podkręca? Nie rozumiem.  Posiadanie takiego procka i nie podkręcanie go to jak posiadanie szybkiej pięknej fury ale jeżdżenie max 60km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tekton napisał:

Ja cały czas jadę na kompie z 2011 roku! Wymieniałem tylko grafikę trzy razy.  Teraz R9 390 nitro.  Ogólnie buda, chłodzenie wodne, zasilacz, procek stary poczciwy i5 2500k podkręcony od 6 lat do 4.5ghz. ramy 8gb i dyski (dokupiony ssd 480gb) mam te same.  Wiesiek w 1080p 60 klatek na ultra. WIęc.. ja tymbardziej nie będę nic wymieniał przed kolejne dwa trzy lata może 4 bo po co?

Największy szkopuł tkwi w kupowaniu sprzętu, który nie postarzeję się tak szybko. Z tym prockiem to fenomen. Stałe niskie temperatury przy 4.5 ghz  od 6 lat!

Apropo podkręcania: Po co komuś procek z wersją K i go nie podkręca? Nie rozumiem.  Posiadanie takiego procka i nie podkręcanie go to jak posiadanie szybkiej pięknej fury ale jeżdżenie max 60km/h.

Niestety mam szybką furę i jeżdże max 60km/h bo mam 2600K i nic z nim nie robie? Dlaczego? Bo mi do niedawna starczało podstawowe taktowanie. Ale czuję że jak poznam tajniki podkręcania to starczy mi na koeljne kilka lat :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam dopiero we wrześniu 2016r postawnowiłem zmienić komputer bo mój stary był już...hmm zniedołężniały :D 
AMD Athlon 4200+ 2.2Ghz, 2x2Gb RAM 800mhz, oraz GeForce 8500GT 512 zamieniony później na Radeon HD 4850.

Sprzęt był kupowany w 2007r więc miał już 9 lat, a dalej chodził i gry z roku 2011 i niżej odpalał w tych niskich detalach. Postanowiłem zmienić bo przez te lata narobiły mi się zaległości, a nie ukrywam, że głównym motywatorem aby zarobić sobie na nowy komputer był Wiedźmin 3. Postanowiłem w wakcję pójść do roboty i we wrześniu kupiłem nowy komputerek, który ciągnie teraz wszystko na Wysokich-Ultra w FullHD. i5 6500, 2x4Gb RAM 2133mhz oraz RX 470 4G od MSI. Pewnie też ten komputer długo mi pociągnie i nie zmienię go za szybko. 

Ale co racja to racja. Jeśli sam nie czujesz potrzeby, aby zmieniać komputer to nie warto bo po co? Dopóki gry działają przynajmniej na tych średnich w FullHD to można jeszcze grać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Całość składałem w… 2014 roku. Procesor kupiłem z górką, także jest on najmniejszym problemem, ale już karta graficzna dzisiaj byłaby do znalezienia w sieci za pięćset złotych. Nowa. Do tego standardowe osiem gigabajtów pamięci RAM, dysk twardy 1TB i mały SSD na system i parę najważniejszych aplikacji. To tyle, całość mało imponująca, a już na pewno nie wystarczająca, aby odpalać najnowsze produkcje w 4K i 60 fpsach na sekundę. I jak tu żyć?

No, ja modernizowałem swój zlom (dosłownie, tak się nazywa mój system ;)) rok wcześniej, ale specyfikacja jest podobna. Też jakoś nie czuję presji na modernizację (DOOM w FullHD i średnich detalach śmiga powyżej 40 klatek) i tylko [tak samo jak u autora] zew upgrade'u odzywa się czasem, gdy gra ma słaby "performance".

Oczywiście ja konsoli nie posiadam, więc nie mogę skierować wzroku na wersję konsolową: po prostu gram w HD i niskich detalach, jak za dawnych lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, tekton napisał:

 

Apropo podkręcania: Po co komuś procek z wersją K i go nie podkręca? Nie rozumiem.  Posiadanie takiego procka i nie podkręcanie go to jak posiadanie szybkiej pięknej fury ale jeżdżenie max 60km/h.

Już na wstępie jest wyższe taktowanie niż bez K + tryb turbo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pff, ja używam sprzętu z 2010 roku (i5 760). Wymieniłem raz kartę graficzną z GTX470 na GTX970 i dołożyłem RAMu z 4GB do 8GB. Po co zmieniać coś w komputerze, który ciągnie Wiedźmina 3 w jakości ultra na FullHD w prawie 50 FPSach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SerwusX napisał:

Pff, ja używam sprzętu z 2010 roku (i5 760). Wymieniłem raz kartę graficzną z GTX470 na GTX970 i dołożyłem RAMu z 4GB do 8GB. Po co zmieniać coś w komputerze, który ciągnie Wiedźmina 3 w jakości ultra na FullHD w prawie 50 FPSach?

A w novigradzie, albo w lesie w czasie burzy pewnie spada sporo ponizej 40 fpsów :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TigerXP napisał:
4 minuty temu, SerwusX napisał:

Pff, ja używam sprzętu z 2010 roku (i5 760). Wymieniłem raz kartę graficzną z GTX470 na GTX970 i dołożyłem RAMu z 4GB do 8GB. Po co zmieniać coś w komputerze, który ciągnie Wiedźmina 3 w jakości ultra na FullHD w prawie 50 FPSach?

A w novigradzie, albo w lesie w czasie burzy pewnie spada sporo ponizej 40 fpsów

Nie odnotowałem, a specjalnie sprawdzałem. :) 42 chyba miałem minimum. Ale 8GB RAMu trochę boli, jak gra chodzi, to nie może być włączona nawet jedna karta w przeglądarce. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować