Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Cliff Bleszinski –; "tworzenie gier wysokobudżetowych jest nieopłacalne"

14 postów w tym temacie

Zgadzam się w sumie. Nie oszukuje się większość gier jest najwyżej dobra i w ciągu roku jest tylko kilka które można zaliczać do grona bardzo dobrych, jeszcze mniej jest wybitnych.

Co do tego że ludzie kupują coś co już znaja też jest prawdą bo wielu sięgnie po sprawdzony już produkt w nowej wersji niż coś nowego.

Ja na przykład kupuje zawsze assassin's creed Bo wiem czego się spodziewać, nie ma rewelacji ale jednak dostarcza mi to godziny zabawy, chociaż chciałbym widzieć więcej majstersztykow pokroju Nioh, nier Automata czy wiedźmina 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego gry AAA powinny wychodzić rzadziej ale gdy już wyjdą... to pieniądze na stół, bo majstersztyk. A jak wylewają się takie chłamy to i inne gry AAA są po prostu mniej opłacalne bo ludzie w ciemno nie pójdą już tak chętnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Bleszinskim, tyle ostatnio chłamu pod szyldem AAA wychodzi że nawet kolejne części jak np. BF 1 średnio im wyszedł, Quake Champions też za dobrze się nie zapowiada... wieje nudą na maksa jak większość teraz wychodzących gier Multiplayer... pogra się ze 3 mecze i quit... (For Honor, Star Wars: Battlefront od EA), GTA Online w GTA V miało by potencjał na grę MMO gangsterską ale twórcy wolą z GTA Online robić jakieś TrackManie, Thory, Gwiezdne Wojny itp. tak jak mnie kupili Trailerami na PC'ową wersję tak się już zacząłem nudzić contentem Online GTA a fabułę oczywiście przeszedłem Singlową ;] i była świetna.

Nowy Gears of War 4 też nie powala jeśli chodzi o grafikę...

Kiedyś gry były wciągające... taki Quake 3 Arena czy Unreal Tournament (99), Soldier of Fortune spędzało się sporo czasu, ponieważ miały ciekawy klimat i można było samemu rozwijać te gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pan Bleszinski juz od dawna nie stworzył niczego ciekawego i mam wrazenie ze takimi wypowiedziami próbuje sobie sam wmówic ze to nie jego wina.

Gry AAA sa dalej opłacalne jesli potrafi sie je robic. Przykładem moze byc chociazby nasz rodzimy wiedzmin. Mozna nie przepadac za CDPR, ale nie da sie im odmówic sukcesu. I nie trzeba byc gigantem pokroju rockstara, zeby stworzyc ciekawa, interesujaca i przedewszystkim dobrze sprzedajaca sie gre AAA.

CDPR jeszcze 10 lat temu byl nowym, nieznanym twórca który, gdyby wierzyc słowom Cliffa nie powinien sie wybic. Nie stal za nim zaden z wymienionych wydawców i co oczywiste, nie posiadali rozpoznawalnej marki. A mimo tego, a dzieki ciezkiej pracy, konkretnemu planowi i swietnej polityce wobec gracza wybili sie i zrobili cos czego teoretycznie nie dalo sie zrobic, zrewidowali gatunek action rpg, od premiery Wiedzmina 3 kazda nastepna tego typu gra bedzie do niego porównywana. Dzieki temu tworza nastepna gre AAA, która tez nie powinna sie wybic bo to nowa, nierozpoznawalna marka, jak bedzie to sie akurat okaze. 

Suma sumarum Bleszinski pieprzy glupoty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nasz rodzimy Wiedźmin 3 jest produkcją klasy AAA i aż dziwne, że nie stało za nim żadne Activision, EA, 2K czy Sony. A może po prostu pan Bleszinski nie ma zbyt wiele do zaoferowania aby starczyło na grę tej klasy?

Edytowano przez metronom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cliff Bleszinski dobrze gada i ci ciągle dają Wiedźmina 3 jako dowód, przeciwko jego wypowiedzi powinni nie odzywać się w ogóle, bo nie mają bladego pojęcia o czym piszą.

Rynek gier AAA przestaje być opłacalny, bo koszt tworzenia gier rośnie z każdą następną generacją.  I ten problem także dotknął trzeciego wieśka, bo niestety taka prawda że jeśli chodzi o sprzedaż w NA to stało za nimi Warner Bros. Interactive Entertainment, a w PAL Bandai Namco Entertainment. I trzeba pamiętać GOG to tylko platforma PC, a CDPR przyznał ,że bez wersji na konsole ósmej generacji gra by w ogóle nie powstała. Czyli byli w pewnej znacznej części zależni od większych dystrybutorów wbrew tego co niektórzy myślą. Jedynym znacznym i wbrew pozorom najważniejszym czynnikiem który zdecydował o sukcesie gry można określić tymi słowami "Czy leci z nami pilot??". Czyli ci co siedzą na szczycie w  CDPR wiedzą co robią i mądrze zarządzali finansami i projektem tworzenia W3 dzięki czemu jak gra okazała się sukcesem sprzedażowym to także o wiele szybciej pieniądze się zwrócą.

I to jest powód dla którego rynek gier AAA przestaje być opłacalny ->zły zarząd. Bo najczęściej decyzje z samej góry są odpowiedzialny za katastrofy związanymi z rynkiem AAA.

I jak ktoś zada głupie pytanie to dlaczego nadal wydają gry AAA?? Bo nie mają wyboru i muszą je wydawać.

Edytowano przez Numenpl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Numenpl napisał:

Cliff Bleszinski dobrze gada...

To sie zdecyduj, albo Cliff dobrze gada i sie nie oplacaja, albo przestaja sie oplacac, albo jednak sie oplacaja, bo sam stwierdziles ze W3 jednak odniosl sukces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TigerXP napisał:

To sie zdecyduj, albo Cliff dobrze gada i sie nie oplacaja, albo przestaja sie oplacac, albo jednak sie oplacaja, bo sam stwierdziles ze W3 jednak odniosl sukces.

To że W3 odniósł sukces nie jest żadnym argumentem przeciwko temu co Cliff gada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TigerXP napisał:

No wlasnie jest.

A właśnie, że nie jest. W3 może odnióśł sukces ale jest także przykładem dlaczego branża gier AAA staje się nieopłacalna. I jak nie potrafisz tego zrozumieć to nie mój problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Numenpl napisał:

A właśnie, że nie jest. W3 może odnióśł sukces ale jest także przykładem dlaczego branża gier AAA staje się nieopłacalna. I jak nie potrafisz tego zrozumieć to nie mój problem.

A wlasnie ze jest. Wiedzmin 3 jest wlasnie doskonałym przykladem ze jesli sie chce i potrafi mozna odniesc sukces. I jak nie potrafisz tego zrozumiec to nie moj problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować