Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Kodowanie popkultury: Fantasy pozbawione fantazji

6 postów w tym temacie

Temat tak szeroki, że głowa mała, to fakt. Nie wiadomo z której strony ugryźć. Winni zaś zainstniałej sytuacji (chodzi o przewagę chłamu nad rzeczami wartościowymi) jesteśmy nie tylko na tym polu, ale pewnie w każdym obszarze szeroko rozumianej kultury. Większość informacji i treści, które dzisiaj do nas docierają za pośrednictwem mediów to ścieki, ale to już temat z trochę innej beczki. Nieważne. Kolejny fajny artykuł i ogólnie bardzo fajny cykl. Dzięki, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się przyznam, że lubię czytać cały ten chłam :D W młodości przetłukłem się przez wiele powieści, nad których tytułami widniały napisy Forgotten Realms czy Warhammer. Dziś już czytam rzadko ale z racji wykonywanej pracy przerzuciłem się na audiobooki. Dalej wsłuchuję się w książki z mojego ulubionego gatunku fantasy. Lepsze czy gorsze, zawsze sprawiają mi sporo frajdy. Audiobooki mają to do siebie, że jeśli lektor ma odpowiedni talent to nawet słabych powieści słucha się z przyjemnością. Dla przykładu Stephen Fry sprawił, że cała saga Harrego Pottera podobała mi się bardziej niż powinna ;)

Najgorzej to się jednak czeka na kontynuacje współczesnych powieści. Krew mnie zalewa gdy pomyślę, że muszę czekać z 5 lat aż taki Patrick Rothfuss napisze kontynuacje "Name of the Wind" ("The Kingkiller Chronicle"), Brandon Sanderson pokaże następną część "Worlds of Radiance" ("The Stormlight Archive"), a ten grubas Martin w końcu wypuści "The Winds of Winter" (" A Song of Ice and Fire "). Całe to czekanie potrafi dobić człowieka. Niestety, następnej powieści ze świata Discworld już się nie doczekam :(

Jak już siedzimy w tym temacie to z chęcią wysłuchałbym jakiś ciekawszych propozycji z tego gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proporcja chłamu do rzeczy wartościowych jest taka sama w każdym gatunku literackim i podejrzewam że w każdej dziedzinie sztuki. W fantastyce na sukces mogą liczyć jednak ci, którzy mają na tyle wyobraźni, by odejść od kanonu. Cykl Brandona Sandersona nie sięga do schematów, tworzy nową jakość i robi to naprawdę dobrze. Martin, jak sam powiedział, napisał nie fantastykę tylko powieść historyczną, której historię zna tylko on. Steven Erikson nawymyślał pełno nowych ras i mu to nie zaszkodziło. Nasz Sapkowski wziął w swoje ręce kanon i schematy, a potem tak mistrzowsko je zdekonstruował, że pozostawił resztę polskich fantastów kilka długości za sobą. Koniec końców i tak wszystko sprowadza się do tego, czy ktoś potrafi pisać. Jeśli ma dar lub/i potrafi się przyłożyć, to z najbardziej oklepanej historii zrobi arcydzieło. Jedno z najlepszych rzeczy, jakie przeczytałem w życiu nie tylko z literatury fantasy, znalazłem w zbiorku opowiadań ze świata Warhammera, gdzie oprócz jednej perełki były może ze dwa inne opowiadania, które czytałem bez zarzenowania. To co autor "Śmiechu mrocznych bogów" zrobił z elementami świata stworzonego pod gierki rpg i figurkowego bitewniaka, udowodniło mi, że fantasy w odpowiednich rękach może być literaturą najwyższych lotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

Jak już siedzimy w tym temacie to z chęcią wysłuchałbym jakiś ciekawszych propozycji z tego gatunku.

Niedługo się i tym zajmę - na razie ponarzekałem, ale nie zamierzam marudzić bez końca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soporowski napisał:

 Cykl Brandona Sandersona
Martin, jak sam powiedział, napisał nie fantastykę 
Steven Erikson nawymyślał pełno nowych ras 
Nasz Sapkowski wziął w swoje ręce kanon i schematy,
 

 Stój, nie wyrzucaj mi na blat kart z rękawa trzymanych na później ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować