Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Pretendent do tronu 4X. Recenzujemy Endless Space 2

8 postów w tym temacie

Czyli znowu pojawia się dylemat, zmienić PC na nowego PC czy konsole z TV, wszystkie gry X4 wciągłay mnie na bardzo długo. W końcu jakiś solidny argument za PC tym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kindziukxxx napisał:

Czyli znowu pojawia się dylemat, zmienić PC na nowego PC czy konsole z TV, wszystkie gry X4 wciągłay mnie na bardzo długo. W końcu jakiś solidny argument za PC tym razem.

Radził bym PC. Ostatnie strategie mnie do tego przekonały ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zwłaszcza, że tak naprawdę tylko ten Stellaris jest z przodu. Wszystkie inne kosmiczne strategie 4X Endless Space 2 pobiło już na starcie, swoją podstawową, premierową wersją

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy musi na tyle lubić kosmiczne 4X, by zapoznać się z każdym tytułem.

Tym bardziej, gdy kosztuje on gdzieś w okolicach 300zł.

 

Ale nazywanie Stellaris "królem kosmicznych 4X" jest śmieszne dla każdego kto grał zarówno w Distant Worlds: Universe, jak i nadal darmową Aurorę. ;]

 

Próby stawiania Stellarisa i ES2 na tronie, przy akompaniamencie słów:

Cytat

Tylko… czy to jest naprawdę takie fajne? No właśnie nie. Jasne, na początku się tym bawimy jak dzieci. A potem się nudzi. Mamy na głowie całe imperium i zwyczajnie nam się nie chce dłubać przy każdym głupim okręcie

czy przy twierdzeniu, że automatyczne walki ze śladowymi opcjami są OK, bo inaczej byłoby zbyt mozolnie ; świadczą tylko o jednym.

Że obie gry idealnie trafiają do niedzielnych miłośników strategii...

Może to i nawet lepiej, bo tym samym twórcy "Distant Worlds 2" i "Aurora 2" mogą spokojniutko rozbudowywać swoje gry o kolejne dziesiątki opcji, na które prawdziwe tygryski kosmicznych 4X czekają z utęsknieniem. ;]

 

By nie było, ES1 jest całkiem sympatyczną, ale jednocześnie niezwykle prostą i łatwą strategią 4X i pewnie taka sama jest nowa odsłona.

Ale by te casualowe gierki stawiać na piedestał gatunku...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meryphillia napisał:

Że obie gry idealnie trafiają do niedzielnych miłośników strategii...

Gratuluję, właśnie nazwałeś niedzielnym fanem strategii osobę, która zaczynała od Tigers in the Snow, Conflict Vietnam i North Africa '43 na C64 :) To, że coś jest bardziej skomplikowane, nie oznacza, że jest lepsze. W Distant Worlds grałem, sympatyczne, ale nie takie dobre jak Stellaris czy ES2. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KeyserSoze napisał:

To, że coś jest bardziej skomplikowane, nie oznacza, że jest lepsze. W Distant Worlds grałem, sympatyczne, ale nie takie dobre jak Stellaris czy ES2. 

Przecież rozbudowanie i skomplikowanie rozgrywki w kosmicznych 4X ma główne znaczenie właśnie.

Przekłada się to przecież na mnogość taktyk możliwych do rozegrania.

 

O grafice nie ma co rozmawiać w przypadku tych gier, bo ma ona trzeciorzędne znaczenie, wiec przewaga najnowszych gier na tym polu jest mało istotna.

Ratuje je tylko (konkretnie chodzi mi tutaj o Stellaris) rozbudowanie opcji wpływu na inne cywilizacje, w tym te mniej rozwinięte.

Na tym polu faktycznie Stellaris króluje, ale to jest tylko jedna z atrakcji kosmicznych 4X.

Na głównym polu, czyli ekonomii czy taktyki walki, DW:U zjada wszystkie dostępne gry na rynku i nie ma tu nawet o czym dyskutować.

 

Oczywistym jest, że jednemu coś będzie podobało się bardziej, niż drugiemu, ale stawianie na łatwość i widowiskowośc rozgrywki, nie przytłoczonej opcjami, brzmi bardzo słabo jeśli chodzi o kosmiczne 4X.

Nie twierdzę, że gry takie są kiepskie, bo oczywistym jest że nie są, ale Stellaris już zdaążył mi się znudzić, gdy w DW:U gram nieprzerwanie już od kilku lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetna gra i dobra recenzja. W zasadzie to kolejna recenzja p. Sławka, co do której nie mam się o co przyczepić. A może te ostatnie recenzje pisze młoda stażystka, bo precyzyjne i trafne spostrzeżenia wyparły tradycyjny przaśny i obciachowy styl. Tak czy siak, dobra robota, przyjemnie czytać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też gram w Endless Space 2 - wybrałem Sofonów. Tu można zobaczyć, jak mi idzie https://youtu.be/kAS3X1N57wU . Zapraszam na mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/channel/UC9bHwxcu_k2HU8iQlYvIm7Q .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować