HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Andrzej Sapkowski – Ostatnie Życzenie

„Ostatnie Życzenie” A. Sapkowskiego to zbiór opowiadań o sławnym wiedźminie Geralcie. Niewątpliwie, Sapkowski miał pełną swobodę w pisaniu tej książki. Wszystkie rozdziały nie są ze sobą zespolone, nie łączą się. Andrzej musiał po prostu napisać kilka opowiadań i stworzyć z tego czytelną i przyjemną książkę. Jak najbardziej mu się to udało.

Ciekawie jest czytać rozdział po rozdziale i przedzierać się w głąb myśli i przygód wiedźmina. Mistrz polskiej fantastyki chce w tym tomie „przedstawić” nam Geralta, jego przyjaciół, jego życie i jego zawód. Robi to bezbłędnie.

Zwykle nie lubię lektur, w których występują przekleństwa, ale w przypadku tej, muszą one tam być. Jak krasnolud może wyrazić swoją radość lub troskę, jeżeli nie posłuży się plugawym językiem? :D

Książkę polecam każdemu. Plus daję jeszcze znaczek jakości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2009 o 20:00, olamis napisał:

Mógłby mi ktoś polecić dobre książki fantasty?

"Fantasty"? --> http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2557493
Chyba "fantasy" :P
(Przepraszam, nie mogłem się oprzeć)

Dnia 23.06.2009 o 20:00, olamis napisał:

Mogą być podobne do tych podanych na moim gramsjacie.

Patrząc na twój wiek oraz treść wpisów na GS - ani chybi Harry Potter i trylogia Eragona. Może coś Prachetta ci podejdzie. Albo poszukaj książek Terakowskiej, akurat na twój wiek, a o niebo "mondrzejsze"od Harrego itp.

No, chyba że źle cię oceniam - wtedy może:
Trylogia Kusziela (Jacqueline Carrey),
Czyny Paskenarrion (Elizabeth Moon),
wszystko Pilipiuka i Piekary (w ogóle większość książek wydanych w Fabryce Słów oraz w Runie),
Achaja (Andrzej Ziemiański),
Sopel (Paweł Kornew),
Wiedźmin (Andrzej Sapkowski),
wszystko co napisała Robin Hobb (trylogia Błazna, trylogia Żywostatków, trylogia Skrytobójcy),
Można jeszcze dużo wymieniać. Zapoznanie się z wyżej wymienionymi zajmie ci całe wakacje (jeśli bardzo szybko czytasz). Jeśli nie - masz robotę na rok :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do tandetności Piekary, ostrzegam przed jego zbiorem opowiadań pt:
"Ani słowa prawdy" o Arivaldzie z Wybrzeża.
Niesamowicie nudne i sztampowe, bez krzty ognia w sobie. Z dziesięciu opowiadań tylko dwa trzymają jako taki poziom i na pewno nie są warte "okładkowych" 29.99zł, mój zakupowy epic fail.

>olaims
Achaja ci się spodoba, jak każdemu zresztą:D
Polecam "Zimne brzegi" i "Nastaje Świt" Siergiej''a Łukanienko oraz "Pies w studni" i "Rekonkwistę" Marcina Wolskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2009 o 23:49, rzuf-malachor napisał:

ciach.


Podzielam oba twoje zdania - "Ani słowa prawdy" jest dobre dla kogoś naprawdę znudzonego, kto nie ma co robić, a wszystkie dobre książki się skończyły - widać to także po innej książce Piekary, "Przenajświętsza Rzeczpospolita". Gniot straszliwy.
"Achaja" jest... moim zdaniem, to najlepsza polska trylogia fantastyczna zaraz po trylogii husyckiej Sapkowskiego. Mnóstwo logicznego myślenia, cięte dialogi, humor zwalający z nóg - komu spodobał się opis nieudanych zamachów z pierwszego tomu na Siriusa, ten wie o co chodzi ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mi "Ani słowa prawdy" całkiem się podobało. Nie, żebym jakoś euforii dostawał, ale czytało się lekko i przyjemnie. Tego z kolei nie mogę powiedzieć o "Achai" - mimo, że polecałem parę postów wyżej - ta książka jest bardzo... mulista, taka ''ciężka''. Co nie zmienia faktu, że to kawał dobrej literatury. Co do fragmentów - niezły jest ten o wbijaniu na pal :D
Jeśli chodzi o twórczość Sapkowskiego - nie trawię tego pana. Opowiadana o Wiedźminie są świetne, z kolei cały pięcioksiąg (pięcio- ?) jest bardzo nierówny - momentami fantastyczny, a momentami miałem ochotę spalić tą książkę :P Inne książki to już w ogóle... Ale co kto lubi. Takiego Prachetta też nie trawię ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast kończę powolutku czytać "Kolekcjonera" Toma Clancy''ego. Całkiem przyjemna w odbiorze lektura, bo i niezbyt skomplikowana fabularnie oraz napisana prostym językiem. Coś w sam raz dla każdego umysłu styranego rokiem szkolnym. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 07:10, kato86 napisał:

Mam pytanko, czy ktoś z forumowiczów czytał książkę "Labirynt odpić" Łukjanienki ?
Ostatnio gdzieś przeczytałem o tej książce i zastanawiam się czy warta poświęconego czasu.

"Labirynt odbić" :-) Chociaż wypić coś podczas czytania też można :-)
Nie czytałem jej ale czytałem niektóre inne książki Łukianienki i mogę powiedzieć, że on ma dosyć lekki styl pisania. Poza tym pisze w "nowoczesnym" stylu tzn. pełno u niego wątków sensacyjnych, nagłych zwrotów akcji i wszystkiego tego co dziś rajcuje czytelnika. Czasami to się odbija na sensie utworu ale jeśli szukasz tylko relaksu, to pewnie będzie Ci się podobać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 07:10, kato86 napisał:

Mam pytanko, czy ktoś z forumowiczów czytał książkę "Labirynt odpić" Łukjanienki ?
Ostatnio gdzieś przeczytałem o tej książce i zastanawiam się czy warta poświęconego czasu.

Łatwa i przyjemna w odbiorze jak większość twórczości Łukianienki ale są lepsze książki tego autora, takie jak "Zimne błyskotki gwiazd" i "Zimne brzegi" wraz ich kontynuacjami. Proponuję pominąć dylogię o "głębi" i książkę "Jesienne wizyty", choć też sam możesz się przekonać o tym, jak słabe są to pozycje.

By the way, czytał ktoś może "Babylon Babys" Maurice G Dantec''a, książkę po której M.Kassovitz popełnił zbrodnię tworząc film Babylon A.D, warte zakupy na ebay''u?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 10:09, A-cis napisał:

"Labirynt odbić" :-) Chociaż wypić coś podczas czytania też można :-)


Już wiadomo o czym myślałem pisząc posta :)

Wielkie dzięki za informacje.

rzuf-malachor

zobaczę te tytuły które mi tutaj podałeś, może będą w mojej bibliotece :)
Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o "Zew Cthulu" pana H.P. Lovecrafta? Słyszałem, że to zbiór opowiadań grozy. Naprawdę są aż tak straszne? I czy hmm... osobie średnio-lubiącej książki spodoba się styl pisania p. Lovecrafta? Od dawna nie czytałem żadnej wciągającej książki (nie licząć "Byłem asystentem dr Mengele) i zastanawiam się właśnie nad nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 11:26, rzuf-malachor napisał:

Łatwa i przyjemna w odbiorze jak większość twórczości Łukianienki ale są lepsze książki
tego autora, takie jak "Zimne błyskotki gwiazd" i "Zimne brzegi" wraz ich kontynuacjami.
Proponuję pominąć dylogię o "głębi" i książkę "Jesienne wizyty", choć też sam możesz
się przekonać o tym, jak słabe są to pozycje.


Akurat "Labirynt odbić" jest książką bardzo dobrą, chociaż kontynuacja już zdecydowanie słabsza - na szczęście Labirynt ma dość zamknięte zakończenie i można na nim zakończyć.

Wrócę jeszcze do Achaji, która mnie się nie podobała. Pierwszy tom jeszcze jako tako, nadrabia humorem, chociaż wykład autora o feminiźmie pod koniec przyprawia o mdłości. Kolejne tomy to równia pochyła. Prymitywne i żenujące wątki bazujące na seksie, które mogą rajcować gimnazjalistów i przerabianie bohaterów na Mary Sue. Jeśli ktoś lubi taką literaturę to niech czyta, ale jest mnóstwo o wiele lepszej fantastyki - tak polskiej jak i światowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 13:20, plada napisał:

Co myślicie o "Zew Cthulu" pana H.P. Lovecrafta? Słyszałem, że to zbiór opowiadań grozy.
Naprawdę są aż tak straszne? I czy hmm... osobie średnio-lubiącej książki spodoba się
styl pisania p. Lovecrafta? Od dawna nie czytałem żadnej wciągającej książki (nie licząć
"Byłem asystentem dr Mengele) i zastanawiam się właśnie nad nią.


Nie nazwał bym książek Lovecrafta strasznymi, ale zdecydowanie posiadają klimat atmosfery grozy i tajemniczości - jednak odbiegają od dzisiejszych standardów tego, co nazywasz horrorem. Ja zdecydowanie bardziej wolę Poe''go (świetne "Przygody Artura Gordona Pyma"!), ale z Lovecraftem warto się zapoznać mimo, że może Cię znużyć archaiczność narrracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 14:05, pkapis napisał:

Akurat "Labirynt odbić" jest książką bardzo dobrą, chociaż kontynuacja już zdecydowanie
słabsza - na szczęście Labirynt ma dość zamknięte zakończenie i można na nim zakończyć.

A mnie właśnie głębia nie wciągnęła i uważam ją za słabą jak na poziom Łukianienki.

Dnia 24.06.2009 o 14:05, pkapis napisał:

Wrócę jeszcze do Achaji, która mnie się nie podobała. Pierwszy tom jeszcze jako tako,
nadrabia humorem, chociaż wykład autora o feminiźmie pod koniec przyprawia o mdłości.
Kolejne tomy to równia pochyła. Prymitywne i żenujące wątki bazujące na seksie, które
mogą rajcować gimnazjalistów i przerabianie bohaterów na Mary Sue. Jeśli ktoś lubi taką
literaturę to niech czyta, ale jest mnóstwo o wiele lepszej fantastyki - tak polskiej
jak i światowej.

Achaja jest jak hollywoodzkie kino akcji, odpręża i nie zmusza do myślenia, choć jest jednorazową przyjemnością to sprawia frajdę.
I takie książki też są potrzebne, a co do prymitywności, żenady i równi pochyłej - to wszystko racja ale kogo to obchodzi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam przeczytałem i poleciłbym tobie Trylogie Warcrafta: Wojny Starożytnych, co prawda, książka została napisana na podstawie gry, lecz jest naprawdę świetna.
Sam porzyczyłem ją od kolegi i teraz żałuje, że mu oddałem. Efektem skończenia książki jest satysfakcja i tęsknota za zakończenie. Fabuła jest naprawdę świetnie rozbudowana i występuje wiele ciekawych wątków. Myślę, że tobie powinna się spodobać.
Sam teraz osobiście czytam "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" słynnego pana J.R.R Tolkiena. Książki całej nie przeczytałem, lecz powiem, ze została napisana (a przynajmniej I opowieść) dla wszystkich, począwszy od małych dzieci po emerytów i rencistów.
Znakomita jest też książka "Hobbit - czyli tam, i z powrotem" również Tolkiena. Książka ta przedstawia przygodę Bilba Baginsa w czasach kiedy był młodym hobbitem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2009 o 13:20, plada napisał:

Co myślicie o "Zew Cthulu" pana H.P. Lovecrafta? Słyszałem, że to zbiór opowiadań grozy.
Naprawdę są aż tak straszne? I czy hmm... osobie średnio-lubiącej książki spodoba się
styl pisania p. Lovecrafta? Od dawna nie czytałem żadnej wciągającej książki (nie licząć
"Byłem asystentem dr Mengele) i zastanawiam się właśnie nad nią.


Ogólnie motyw wielkich przedwiecznych i ich plugawego wpływu na świat ludzi można znaleźć we
wszystkich książkach tego autora ciężko mi stwierdzić które opowiadania i powieści odnoszą się stricte
bezpośrednio do wielkich przedwiecznych a które tylko pośrednio.

Czytałem Tom II Reanimator wydawnictwa SR
W górach szaleństwa

Opowiadania

Ogar
Szczury w murach
Hypnos
Chłodny powiew
Model Pickmana

Dostępność w Polsce

Pierwszym wydaniem opowiadań Lovecrafta w Polsce był zbiór Zew Cthulhu nakładem Czytelnika w 1983 r. Przetłumaczony przez Ryszardę Grzybowską zawierał wybór najistotniejszych utworów. Nowe wydanie tego zbioru pojawiło się w 2004 roku (wydawnictwo C&T). Na początku lat ''90 wyszły trudno obecnie dostępne książki wydawnictw: As-Editor i S.R. Obecnie, wraz z nowymi pozycjami wydawnictw: Zysk i S-ka i Copernicus Corporation, dużo łatwiej jest kupić książkę tego pisarza

Wydawnictwo SR

Tom I Dagon

Tom II Reanimator - ten tom czytałem.

Tom III W poszukiwaniu nieznanego Kadath

Tom IV Kolor z przestworzy

Tom V Przypadek Charlesa Dextera Warda

Tom VI Ukochani zmarli

Zysk i spółka

Obserwatorzy spoza czasu

W górach szaleństwa

Muzyka Ericha Zanna

Duch ciemności

Kolor przestworzy

4. Część z wymienionych pozycji znajdziesz na Allegro

http://www.allegro.pl/search.php?string=lovec...tegory=46427


Ponadto polecam zakup czasopism

Sfera 1/03 wydanie specjalne sylwetka H.P.Lovecraft-a i jego opowiadanie "Szczury w murach"

Sfera 2/03 H.P.Lovecraft - Samotnik z Providence + opowiadanie "Chłodny powiew"

Ponadto w niektórych numerach czasopisma "Magia i Miecz" opublikowano jego opowiadania
Na życzenie mogę poszukać które to numery

W końcu

http://www.allegro.pl/item618606569_lovecraft...cq_nowa.html

Lubisz twórczość Allana Edgara Poe ? Mary Shelley ? Brama Stokera ? Stefana Grabińskiego ? R.L.Stevensona ?.
Jeśli tak to polecam w ciemno wszystko jak leci jeśli nie zacznij od wspomnianego przez Ciebie "Zew Cthulu".
A straszyć Pan Lovecraft potrafi całkiem nieźle.

Polecam na początek opowiadanie "Model Pickmana".

Ps. http://horror.com.pl/sylwetki/sylwetka.php?id=8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ciach, ciach/
WOW O.O Nie spodziewałem się tak szczegółowej odpowiedzi.
Zachęciliście mnie- postaram się zdobyć i przeczytać I tom. Dzięki serdeczne Laid_Back i kerkas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem. Najważniejsze opowiadania Lovecrafa zostały wydane w dwuch zbiorach w 2008 roku. Przez zysk i S-ka (wyzyska)
Naprawde fajne wydania. Opatrzone obszernymi komentarzami S.T Joshiego. Facet się napracował, mam tu życiorys Lovecrafta oraz objaśnione prawie wszystkie ważniejsze motywy w opowiadaniach.
W skład wchodzi: Szczury w Murach, Koloor z Przestworzy, w górach szaleństwa, Piekielna Ilustracja, Ogar, Zew Cthulhu, Coś na progu, przęklęty Dom, Koszmar w Dunwich, Koszmar w Red hok i jeszcze kilka ich było ale już nie pamiętam jakie :P bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się