HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 04.07.2009 o 19:45, sham4n napisał:

Może jest tu jakaś osoba, która podałaby mi tytuł jakiejś fajnej ksiażki? :)


Określ gatunek kryminał , SF , horror , powieść historyczna itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 19:47, kerkas napisał:

Może jest tu jakaś osoba, która podałaby mi tytuł jakiejś fajnej ksiażki? :)


Określ gatunek kryminał , SF , horror , powieść historyczna itd.

Nie mam jeszcze określonego gatunku który najchętniej czytam, ale moze być z gatunku SF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 19:49, sham4n napisał:

> Może jest tu jakaś osoba, która podałaby mi tytuł jakiejś fajnej ksiażki? :)

Określ gatunek kryminał , SF , horror , powieść historyczna itd.

Nie mam jeszcze określonego gatunku który najchętniej czytam, ale moze być z gatunku
SF.

"Piknik na skraju drogi" A i B Strugaccy

"Przyjaciel z piekła" A i B Strugaccy

"Przesiadka w przedpieklu"

"Eksperyment terminalny"

"Fahrenheit 451"

"Ptak śmierci" Harlan Ellison

"Człowiek z Marsa , Dzienniki gwiazdowe , Niezwyciężony , Powrót z gwiazd , Solaris" - Stanisław Lem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 20:13, kerkas napisał:

"Piknik na skraju drogi" A i B Strugaccy

"Przyjaciel z piekła" A i B Strugaccy

"Przesiadka w przedpieklu"

"Eksperyment terminalny"

"Fahrenheit 451"

"Ptak śmierci" Harlan Ellison

"Człowiek z Marsa , Dzienniki gwiazdowe , Niezwyciężony , Powrót z gwiazd , Solaris"
- Stanisław Lem



Wielkie dzięki, poszukam w bibliotece, może znajde te tytuły:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam na oku 3 książki, oczywiście Stephen''a King''a : ) Może ktoś czytał to powiedziałby mi, która z wymienionych poniżej jest najlepsza ? Z góry dziękuję : )

Wielki Marsz
Mroczna Połowa
Christine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajne są książki Cusslera, np. Bieguny Zagłady, albo Sahara ... przyzwoite, jeśli komuś zależy na przeczytaniu normalnej powieści przygodowej to polecam :) Czytelnym językiem pisane i przede wszystkim akcja zaskakuje ... bo mnie denerwują niektóre książki-seriale, w których jest jeden i ten sam schemat, np. zło i dobro - konfrontacja, przewaga zła , zwycięstwo dobra ... A tam w najmniej oczekiwanym momencie wydarzy się rzecz najmniej oczekiwana ... polecam .. autor zna się na rzeczy:) Akcja w różnych ciekawych miejscach .. nawet Mongolia się trafiła .. czekam tylko na powieść z akcją w Polsce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 20:13, kerkas napisał:

"Piknik na skraju drogi" A i B Strugaccy

"Przyjaciel z piekła" A i B Strugaccy


W zasadzie mogłeś napisać cokolwiek Strugackich. No bo czemu np. nie "Poniedziałek zaczyna się w sobotę"?

Dnia 04.07.2009 o 20:13, kerkas napisał:

"Fahrenheit 451"


Ray Bradbury dodajmy. Ale IMO nie aż takie dobre. Ciekawy pomysł, jednak nie do końca wykorzystany potencjał i widać po tym upływ czasu.
Dodałbym za to Bestera "Gwiazdy moje przeznaczenie".

Dnia 04.07.2009 o 20:13, kerkas napisał:

"Człowiek z Marsa , Dzienniki gwiazdowe , Niezwyciężony , Powrót z gwiazd , Solaris"
- Stanisław Lem


Właściwie znowu cokolwiek Lema. Równie dobrze można dorzucić Pirxa, Cyberiadę, Bajki robotów.

Może być też Dukaj - tu polecam zwłaszcza "Inne pieśni" oraz "W kraju niewiernych" to ostatnie to zbiór opowiadań. Niezłe rzeczy pisuje też Chiang. Niedawno wydano ponownie po polsku "Pan światła" Zelazny''ego i zdecydowanie warto po to sięgnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 00:20, pkapis napisał:

> "Piknik na skraju drogi" A i B Strugaccy
>
> "Przyjaciel z piekła" A i B Strugaccy

W zasadzie mogłeś napisać cokolwiek Strugackich. No bo czemu np. nie "Poniedziałek zaczyna
się w sobotę"?


"Poniedziałek to SF/Fantasy + troszkę horroru.

Dnia 05.07.2009 o 00:20, pkapis napisał:


> "Fahrenheit 451"

Ray Bradbury dodajmy. Ale IMO nie aż takie dobre. Ciekawy pomysł, jednak nie do końca
wykorzystany potencjał i widać po tym upływ czasu.
Dodałbym za to Bestera "Gwiazdy moje przeznaczenie".

> "Człowiek z Marsa , Dzienniki gwiazdowe , Niezwyciężony , Powrót z gwiazd , Solaris"

> - Stanisław Lem

Właściwie znowu cokolwiek Lema. Równie dobrze można dorzucić Pirxa, Cyberiadę, Bajki
robotów.


To znają wszyscy , Pirx chyba wiciąż jest lekturą szkolną.

Dnia 05.07.2009 o 00:20, pkapis napisał:


Może być też Dukaj - tu polecam zwłaszcza "Inne pieśni" oraz "W kraju niewiernych" to
ostatnie to zbiór opowiadań. Niezłe rzeczy pisuje też Chiang. Niedawno wydano ponownie
po polsku "Pan światła" Zelazny''ego i zdecydowanie warto po to sięgnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 19:49, sham4n napisał:

Nie mam jeszcze określonego gatunku który najchętniej czytam, ale moze być z gatunku
SF.

tylko uważaj na niektóre książki Strugackich bo są takie które dobrze się czytają a są takie nazwijmy to bardziej pokręcone które mogą cię zniechęcić. ja polecam wszystkie książki Janusza A. Zajdla:
- "Wyjście z cienia"
- "Cylinder van Troffa"
- "Limes intefior"
- "Paradyzja"
- "Cała prawda o planecie Xsi"
które dobrze jest czytać w takiej kolejności jak wymieniłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 20:35, Qbasmok napisał:

Mam na oku 3 książki, oczywiście Stephen''a King''a : ) Może ktoś czytał to powiedziałby
mi, która z wymienionych poniżej jest najlepsza ? Z góry dziękuję : )

Wielki Marsz
Mroczna Połowa
Christine


Ja z tych czytałem "Wielki Marsz" i "Mroczną połowę". Słyszałem, że "Christine" to jedna z najlepszych książek, więc uchylam się do tej pozycji, aczkolwiek "Wielki Marsz" też jest świetny. "Mroczna połowa" leciutko od nich odstaje, z powodu słabego zakończenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.07.2009 o 12:56, master962 napisał:

tylko uważaj na niektóre książki Strugackich bo są takie które dobrze się czytają a są
takie nazwijmy to bardziej pokręcone które mogą cię zniechęcić. ja polecam wszystkie
książki Janusza A. Zajdla:
- "Wyjście z cienia"
- "Cylinder van Troffa"
- "Limes intefior"
- "Paradyzja"
- "Cała prawda o planecie Xsi"
które dobrze jest czytać w takiej kolejności jak wymieniłem :)


To mi lektury zadałeś trochę. :) Dzięki, postaram się przeczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 18:37, sham4n napisał:


To mi lektury zadałeś trochę. :) Dzięki, postaram się przeczytać.

nie musisz oczywiście wszystkich książek Zajdla czytać bo to nie jest jakaś seria i każda książka jest o czym innym. ale jeśli będziesz czytał w tej (albo zbliżonej) kolejności to zobaczysz jak autor coraz bardziej się rozkręcał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poleciłby mi ktoś jakąś dobrą książkę osadzoną w realiach Forgotten Realms? Jeśli jest oczywiście taka. Tzn. DOBRA. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 20:35, Qbasmok napisał:

...

Christine zostaw sobie na koniec. Najlepsze zawsze na deser. Wielki Marsz jest bardzo dobry natomiast Mrocznej Połowy nie czytałem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc postanowione, na pierwszy ogień zamawiam Wielki Marsz.
A co myślicie jeszcze o :
''Cmentaż zwieżąt'' i ''Mroczna strefa'' ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 20:25, 8bit napisał:

Poleciłby mi ktoś jakąś dobrą książkę osadzoną w realiach Forgotten Realms? Jeśli
jest oczywiście taka. Tzn. DOBRA. ;)


No to nie ma xD.
Tzn. wszystko zależy. Imho nie ma dobrego standalone''a w FR. Bo tu w ogóle bardzo mało standalone''ów. Prawie same serie. Ja z FR wyrosłem i ze swojej perspektywy nie polecam, ale jeśli jesteś niedoświadczonym czytelnikiem, to możesz się wciągnąć w to i czerpać z tej lektury sporo przyjemności. Ponadto da Ci to dobrą bazę pod typowe fantasy i pozwoli docenić inne ksiażki ;].

A co czytać?
- seria o Drizzcie to kwestia dyskusyjna - przeczytałem wszystko, co wydano w PL i mi się podobało (młody i głupi bylem ;p), ale ta ostatnia trylogia to już hardcore totalny
- Cunningham fajnie pisze - seria Pieśni i Miecze to przyjemna lekturka, a trylogia Liriel to inne spojrzenie na drowy (ale PiM imho lepsze)
- pięcioksiąg Cadderly''ego - powiem: ok. bez rewelacji, ale jak na RASa, nawet dobre
- Wojna Pajęczej Królowej - bezapelacyjnie najlepsza seria w całym FR. Serio. Nawet Athans (to ten, co zbezcześcił w książkach sagę Baldur''s Gate) się postarał.
- trylogia Powrót Arcymagów jest też ok, ale czasem męczące
- antologie "Krainy... [czegośtam]". Kwestia gustu, opowiadania są naprawdę różne. W każdym zbiorku trafi się kał i perełka. Wszystkie przeczytałem i nie ma takiego, który bym polecił lub odradził.

Poza tym jest sporo innych serii, typu Cormyr, Trylogia Awatarów (imho kanon), Trylogia Kamienia Poszukiwacza (też ;p), Groźby z Morza (czy jakoś tak, podobno lepiej się wystrzegać), etc. Jak to wszystko przeczytasz, to: a.) i tak jesteś niezły b.) pewnie będziesz miał dość c.) a jak nie, to zgłoś się po więcej ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 21:23, Qbasmok napisał:

Więc postanowione, na pierwszy ogień zamawiam Wielki Marsz.
A co myślicie jeszcze o :
''Cmentaż zwieżąt'' i ''Mroczna strefa'' ?


Lepszy jest Cmętarz Zwieżąt choć obydwu powieścią stawiam 10/10. Obie ksiązki emanują smutkiem. Martwa Strefa jest napewno smutniejszą od Cmętarza ale od obydwu czuć smutek, cierpienie i beznadziejność. Na "lepszejściość" Cmętarza składa się groza, której w Strefie brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 23:43, Taschon napisał:

[ciach]
Jak to wszystko przeczytasz, to: a.) i tak jesteś niezły b.) pewnie będziesz miał
dość c.) a jak nie, to zgłoś się po więcej ;p

Wszystkiego to raczej nie. ;) Mam po prostu ostatnio trochę więcej wolnego czasu, więc zachciało mi się jakiejś książki fantasy. A że FR dobrze znam, to pomyślałem, że może warto spróbować. Pisząc "dobra" nie miałem na myśli ambitna. Po prostu coś, co się dobrze czyta. Coś w sam raz na upalne dni, żeby jednocześnie trochę pobudzić wyobraźnię. ;)
Chyba skuszę się na "Wojnę Pajęczej Królowej", bo już wcześniej coś o niej słyszałem.
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2009 o 10:48, 8bit napisał:

Pisząc "dobra" nie miałem na myśli ambitna. Po prostu coś, co
się dobrze czyta. Coś w sam raz na upalne dni, żeby jednocześnie trochę pobudzić wyobraźnię.
;)

W sumie racja bo FR i "ambitne" to daleko od siebie są ;p.

Dnia 06.07.2009 o 10:48, 8bit napisał:

Chyba skuszę się na "Wojnę Pajęczej Królowej", bo już wcześniej coś o niej słyszałem.

WPK będzie niezłym wyborem, bo czyta się dobrze, jak większość z FR.Pieśni i Miecze wciąż polecam, Liriel już mniej. Drizzt jest bardzo kontrowersyjny, ale "Ojczyzna" jest warta przeczytania imho tak czy inaczej. Arcymagów odradzam, bo mimo że warto znać, ale przyjemność mierna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 23:43, Taschon napisał:

- Cunningham fajnie pisze - seria Pieśni i Miecze to przyjemna lekturka, a trylogia Liriel to inne spojrzenie na drowy (ale PiM imho lepsze)


Cunningham jest bezapelacyjnie najlepszą autorką FR. Wszystko, co napisała, bardzo mi się podobało, szczególnie Evermeet.

Dnia 05.07.2009 o 23:43, Taschon napisał:

- Wojna Pajęczej Królowej - bezapelacyjnie najlepsza seria w całym FR. Serio. Nawet Athans
(to ten, co zbezcześcił w książkach sagę Baldur''s Gate) się postarał.


Przypomniała mi się plotka, jaka pojawiła się po premierze tej książki, jakoby to sam Salvatore zdecydował się pomóc koledze i napisał książkę za niego. ;] A odnośnie samego Unicestwienia, to nie uważam, żeby Athans się postarał. To coś jest po prostu tragiczne. Bardzo odstaje poziomem od pozostałych części serii.

Dnia 05.07.2009 o 23:43, Taschon napisał:

Poza tym jest sporo innych serii, typu Cormyr, Trylogia Awatarów (imho kanon), Trylogia
Kamienia Poszukiwacza (też ;p)


Może TKP kanonem nie jest, ale na pewno jest bardzo dobrą lekturą, nawet poza standardami FR.
Co do FR poleciłbym jeszcze Sługę Reliktu, praktycznie zero Drizzta, a książka nawet niezła, pomijając tragiczne polskie wydanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się