HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 04.12.2010 o 12:21, Nagaroth napisał:

Ot typowe czytadło. Dla fanów gry, im powinno się podobać. Ale jak się szuka porządnej
lektury to zdecydowanie to nie to.

A więc mi przypasuje :). Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo święta idą, więc myślę sobie nad prezentem.... dla siebie. :D Ciągle zbieram się na tego Dukaja, ale nie wiem co wybrać.
1. Król Bólu
2. Lód
3. Czarne oceany
4. W kraju niewiernych
5. Xavras wyżryn i inne fikcje narodowe
Which one? Lód na pewno zakupię tylko może coś jeszcze? Raczej skłaniałbym się ku 1,4 i 5. Tylko, że nie wiem dokładnie o czym to jest? Jakieś porady? Głównie szukam powieści, ale opowiadania jak będą dobre to też z chęcią przeczytam.
Ktoś wie jakie jest aktualne wydanie Solaris, Lema w sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poza Lodem i Czarnymi Oceanami wszystkie pozostałe ksiażki to zbiory opowiadań. W kraju niewiernych to doskonały wstęp do Dukaja i prezentuje jego co lepsze opowiadania, natomiast ''''Król Bólu'''' to nowy zbiór (choć zawiera też kilka starych opowiadań). Pierwsze recenzje są raczej zachwycające. Polecałbym zakup Lodu i właśnie ''''Króla Bólu''''.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Zatem wstrzymam się z książką Lód i zakupie w Kraju niewiernych albo król bólu aby sprawdzić autora (dalej nie wiem którą), choć mam wrażenie, że Lód i pozostałe jego opowiadania to 2 odmienne rzeczy, ale może się mylę. W sumie o czym są te opowiadania, tak ogólnikowo? Młody jestem (17), więc nie chcę się zrazić do tego autora i wolałbym wiedzieć jakie tematyki porusza, żeby nie umrzeć z nudów albo nie wgapiać się w kartki nic nie rozumiejąc z metafor.
A teraz takie bardziej ogólne pytanie dotyczące książek. Poszukuje powieści przygodowych, sensacyjnych, fantasy, sf i takie fantasy-przygoda (magia objawiająca się w rzeczywistości ?). W pierwszej kolejności podajcie dzieła wybitne. :D Żadnych horrorów. Wiedźmina już mam. Wybaczcie mi za rozwlekły (w sumie jak dla kogo) styl pisania, ale jakoś tak wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

Kraju niewiernych albo król bólu
aby sprawdzić autora (dalej nie wiem którą),


"W Kraju Niewiernych" już dawno za mną, aktualnie czytam "Króla Bólu", osobiście jeśli dopiero zaczynasz z Dukajem to polecam ten pierwszy zbiór. Chociaż w ogóle na start z nim to moim zdaniem najlepsza jest nowela "Extensa".

Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

choć mam wrażenie, że Lód i pozostałe jego
opowiadania to 2 odmienne rzeczy,

Cóż, "Lód" to powieść monumentalna, w każdym znaczeniu tego słowa. Jednakże wszystkie jego teksty są mocno stymulujące intelektualnie i po każdym opowiadaniu i powieści człowiek autentycznie czuje się mądrzejszy. ;)

Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

W sumie o czym są te opowiadania,
tak ogólnikowo?

Tak bardzo ogólnikowo to tematyką "W Kraju Niewiernych", "Xavrasa Wyżryna" patriotyzm a "Króla Bólu" przekraczanie siebie i swoich ograniczeń. Ale to tak mocne uogólnienie jak nazwanie rakiety kosmicznej po prostu narzędziem. Czyli niesamowicie wielkie uproszczenie i uogólnienie. ;)

Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

i wolałbym
wiedzieć jakie tematyki porusza,

Różne, polecam zapoznać się z filozofią transhumanistyczną przed lekturą dzieł Dukaja bo często się do niej odwołuje. Polecam lekturę hasła na angielskiej Wiki, na start powinno wystarczyć.

Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

albo nie wgapiać się w kartki
nic nie rozumiejąc z metafor.

Jak chcesz czytać Dukaja to musisz już teraz przyzwyczaić się do myśli że często i gęsto będziesz musiał robić research w sieci i bibliotekach, nie chodzi o metafory ale Dukaj odwołuje się do wielu rzeczy w swoich tekstach. To nie są proste historyjki i przygody.

Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:

A teraz takie bardziej ogólne pytanie dotyczące książek. Poszukuje powieści przygodowych,
sensacyjnych, fantasy, sf i takie fantasy-przygoda (magia objawiająca się w rzeczywistości
?). W pierwszej kolejności podajcie dzieła wybitne.


Sherlock Holmes (zaczynając od Studium w Szarłacie), Conan, Kopalnie Króla Salomona, Neuromancer, Maszyna Różnicowa, Gwiazda Pandory (część pierwsza to Gwiazda Pandory: Ekspedycja).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii "Diuny". Mianowicie przeczytałem na razie pierwsze 4 części Kronik, zaś pozostałe dwie mam już w kolekcji. Moje pytanie odnosi się jednak do nowych pozycji napisanych przez syna Herberta i Andersona. Czy ktoś czytał którąś z książek napisanych przez ten duet i czy dorównują poziomowi Franka Herberta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2010 o 16:08, revolt505 napisał:



Z Dukaja polecam na początek Inne Pieśni.
Z kryminałów polecam cykl o Harrym Hole''u Joe Nesbo - rozpoczęty Czerwonym Gardłem.
Z fantastyki polecam:
, Grę o tron Martina, http://ksiazki.polter.pl/Gra-o-tron-c22326
Ogrody księżyca Eriksona http://ksiazki.polter.pl/Ogrody-ksiezyca-Steven-Erikson-c21711
Bohaterowie umierają Stovera http://ksiazki.polter.pl/Bohaterowie-umieraja-Matthew-Stover-c21603
Z S-F polecam Hyperiona Dana Simmonsa http://ksiazki.polter.pl/Hyperion-Dan-Simmons-c16126

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2010 o 16:26, Tomicha napisał:

Mam pytanie w kwestii "Diuny". Mianowicie przeczytałem na razie pierwsze 4 części Kronik,
zaś pozostałe dwie mam już w kolekcji. Moje pytanie odnosi się jednak do nowych pozycji
napisanych przez syna Herberta i Andersona. Czy ktoś czytał którąś z książek napisanych
przez ten duet i czy dorównują poziomowi Franka Herberta?

Zignoruj ich istnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Z powodu wielu negatywnych opinii Legend nie będę tykał, ale co z Łowcami i Czerwiami? Czy koniec szóstej części jest satysfakcjonujący? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2010 o 16:32, Tomicha napisał:

Rozumiem. Z powodu wielu negatywnych opinii Legend nie będę tykał, ale co z Łowcami i
Czerwiami? Czy koniec szóstej części jest satysfakcjonujący? :)

Niestety, tych nie czytałem. Jak jesteś złakniony naprawdę dobrego SF to szczerze polecam wymieniony kilka postów wyżej Hyperion (cykl 4tomowy), albo Peanatemę Neala Stephensona (ale to już bardzo trudna lektura, przetykana debatami o fizyce i filozofii - po prostu nie przypasuje każdemu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hyperiona czytałem - jest świetny, może oprócz początku Triumfu Endymiona. A co do Peanatemy to czy jest o wiele trudniejsza od Diuny czy Hyperiona właśnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2010 o 16:38, Tomicha napisał:

Hyperiona czytałem - jest świetny, może oprócz początku Triumfu Endymiona. A co do Peanatemy
to czy jest o wiele trudniejsza od Diuny czy Hyperiona właśnie?

Tak, zdecydowanie. Mimo to, można go czytać z przyjemnością nie wiedząc zbyt wiele w temacie - jak ja zrobiłem. Z jednej strony akcja jest powolna, ale z drugiej pojawia sie bardzo interesująca wizja świata przedstawionego, i sporo wymyślonych słówek wprowadzonych do słownika bohaterów - tak jak np. lubi robić Dukaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Potrzebował bym dobrej książki osadzonej w tematyce zbliżonej do Mass Effect czy świata Warhammera 40k. Słyszałem dobre opinie o Asimovie i Łukianience(chyba coś przekręciłem), zastanawiałem się tez może nad Dukajem, choć wiem że to nie ten styl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2010 o 22:27, DarthStan napisał:

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Potrzebował bym dobrej książki osadzonej w tematyce
zbliżonej do Mass Effect czy świata Warhammera 40k. Słyszałem dobre opinie o Asimovie
i Łukianience(chyba coś przekręciłem), zastanawiałem się tez może nad Dukajem, choć wiem
że to nie ten styl.


Dukaj to zdecydowanie nie to. Jeśli szukasz prostego s-f to polecam serie Starship Mike Resnicka i Zaginiona Flota Jacka Campbella wydane przez Fabrykę Słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2010 o 07:01, revolt505 napisał:

1. Co sądzicie o serii Czarna Kompania?


Bardzo fajna seria. Dość nietypowe fantasy ale bardzo zręcznie napisane z całą galerią ciekawych bohaterów.
Szczególnie pierwsze 5 czy 6 tomów (mam stare wydania dlatego nie wiem jak to jest podzielone we wznowieniu) jest genialnych. Potem troszkę zmienia się klimat ale nadal bardzo fajnie się czyta.

Dnia 07.12.2010 o 07:01, revolt505 napisał:

2. Warta kupna?


Wg mnie zdecydowanie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2010 o 07:01, revolt505 napisał:

Jeszcze takie pytanie.
1. Co sądzicie o serii Czarna Kompania?
2. Warta kupna?

Przeczytać warto, bo klasyka, ale w podobnych klimatach znacznie lepsza jest Malazańska Księga Poległych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2010 o 22:59, Nagaroth napisał:

Dukaj to zdecydowanie nie to. Jeśli szukasz prostego s-f to polecam serie Starship Mike
Resnicka i Zaginiona Flota Jacka Campbella wydane przez Fabrykę Słów.


Nie chodzi o proste, źle się wyraziłem. Chodzi mi o sf z duża ilością batalistyki i rozgrywające się na przestrzeni np. całej galaktyki, a nie jednej planety/miasta. Co do Resnicka czytałem o nim skrajne opinie i właśnie zastawiam się nad zakupem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się