HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Mam taką sprawę: odnalazłem u siebie Władcę Pierścieni i coś mi się obiło o uszy, że jest kilka tłumaczeń a któreś jest wybitnie badziewne. Kogo to było tłumaczenie? Jestem ciekaw jaką wersję mam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:31, Outlander-pro napisał:

Mam taką sprawę: odnalazłem u siebie Władcę Pierścieni i coś mi się obiło o uszy, że jest kilka tłumaczeń
a któreś jest wybitnie badziewne. Kogo to było tłumaczenie? Jestem ciekaw jaką wersję mam :P

Badziewne są tłumaczenia niejakiego Łozińskiego vel Jeżewskiego. Radzę ich unikać zarówno jeżeli chodzi o "Władcę pierścieni" jak i o "Diunę".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:31, Outlander-pro napisał:

Mam taką sprawę: odnalazłem u siebie Władcę Pierścieni i coś mi się obiło o uszy, że
jest kilka tłumaczeń a któreś jest wybitnie badziewne. Kogo to było tłumaczenie? Jestem
ciekaw jaką wersję mam :P


Łozińskiego według mnie jest słabe. Dlatego, ponieważ wprowadził on wiele nazw własnych. Czyli zamiast Bagginsa, mamy Bagosza, zamiast Shire mamy Włość, zamiast Smeagola, mamy Smaduła... Generalnie bez komentarza :D
Z tego co wiem, pod presja narzekania czytelników pojawiło się tłumaczenie Łozińskiego bez wprowadzania nazw własnych. Mimo to jakoś wolę tłumaczenie Skibniewskiej, choć niektórzy zarzucają jej, ze jest zbyt ''chłodna''. Cokolwiek to znaczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2011 o 21:35, A-cis napisał:

Badziewne są tłumaczenia niejakiego Łozińskiego vel Jeżewskiego. Radzę ich unikać zarówno
jeżeli chodzi o "Władcę pierścieni" jak i o "Diunę".


Jesli chodzi o Diunę to niezależnie od tłumacza ciężko się czyta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja koncze wlasnie II ksiege "Pustynnej Wloczni", Petera Bretta...zaczalem ja czytac wczoraj,a ze ksiazka ma ok 615 stron, to sporo mowi o tym jak wplywa na czytelnika. Caly cykl, poczawszy od "Malowanego Czlowieka" jest genialny i szczerze polecam kazdemu fanowi tego typu ksiazek. Wiem, ze kto ma go znac, pewnie zna, ale jesli choc 1 osoba ominela to arcydzielo, to dobrze, ze napisalem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:43, Outlander-pro napisał:

Damn, mam tłumaczenie Łozińskiego właśnie, ale ze zmienionymi nazwami, czyli jest Shire,
Baggins itp.


W takim razie masz wydanie poprawione, nie jest super ale jest zdatne do czytania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:48, Evertsen_Dante napisał:

Jesli chodzi o Diunę to niezależnie od tłumacza ciężko się czyta ;)


Ale w dalszym ciągu warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

różne genialne książki i arcydzieła widziałem ale "malowany człowiek" się do nich raczej nigdy nie będzie zaliczał ;] więc proszę cię nie używaj wielkich słów do co najwyżej dobrej książki.

Outlander-pro
to wiele tracisz bagosz, kszaty itp. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 21:36, Feno napisał:

Łozińskiego według mnie jest słabe. Dlatego, ponieważ wprowadził on wiele nazw własnych.
Czyli zamiast Bagginsa, mamy Bagosza, zamiast Shire mamy Włość, zamiast Smeagola, mamy
Smaduła...


A zamiast Obieżyświata (Aragorn na początku) mamy Łazika :D
Ogólnie przeczytałem książkę w tym tłumaczeniu tylko dlatego, że można było się pośmiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ksiazka jest na tyle dobra, na ile sie danemu czytelnikowi podoba, zostaw mi wiec prawo do oceniania jej wg. mojej woli. Nie trzeba sie z tym zgadzac przeciez ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 22:52, darth_16 napisał:

Ale w dalszym ciągu warto :)


No pewnie ;)

Czy ktoś z zaglądających tutaj czytał Kroniki Czarnej Kompanii? Słyszałem, że są bardzo podobne do Malazańskiej Księgi Poległych (która imo jest genialna)... Może się ktoś wypowiedzieć na ten temat? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2011 o 14:58, Evertsen_Dante napisał:

Czy ktoś z zaglądających tutaj czytał Kroniki Czarnej Kompanii?

Nie wiem czy podobne do Malazańskiej bo jej nie znam ale Czarna Kompania to jedno z najlepszych fantasy jakie czytałem, świetne i zdecydowanie warte pieniędzy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2011 o 14:59, Nagaroth napisał:

Nie wiem czy podobne do Malazańskiej bo jej nie znam ale Czarna Kompania to jedno z najlepszych
fantasy jakie czytałem, świetne i zdecydowanie warte pieniędzy. :)


Ok, dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2011 o 14:58, Evertsen_Dante napisał:

Czy ktoś z zaglądających tutaj czytał Kroniki Czarnej Kompanii? Słyszałem, że są bardzo
podobne do Malazańskiej Księgi Poległych (która imo jest genialna)... Może się ktoś wypowiedzieć
na ten temat? :)

Kompania jest dobra, ale na pewno nie poziom Malazańskiej. Warto kupić, bo klasyka, ale są lepsze cykle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2011 o 14:58, Evertsen_Dante napisał:

Czy ktoś z zaglądających tutaj czytał Kroniki Czarnej Kompanii? Słyszałem, że są bardzo
podobne do Malazańskiej Księgi Poległych (która imo jest genialna)... Może się ktoś wypowiedzieć
na ten temat? :)


Nie czytałem Malazańskiej, choć słyszałem o niej pochlebne opinie, ale Kroniki to po prostu kultowa seria i jedna z najlepszych serii fantasy w ogóle.
Nie zawiedziesz się, polecam, polecam, polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2011 o 23:52, Izrafel92 napisał:

Ksiazka jest na tyle dobra, na ile sie danemu czytelnikowi podoba, zostaw mi wiec prawo
do oceniania jej wg. mojej woli. Nie trzeba sie z tym zgadzac przeciez ;)

pewnie :) rozumiem że książka może się bardzo podobać ale arcydziało to trochę inna kategoria. zresztą z chęcią się dowiem w czym"malowany..." jest tak genialny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z Gregario - określenia typu "arcydzieło" czy "genialny cykl" pozostawny dla takich książek, które na to zasługują i zgadza się z tym rzesza ludzi, a nie dla pierdółek co najwyżej średnich.

To tak jakby nazywać Fiata 126p wyścigowym bolidem.
I oczywiście, można mieć własne zdanie. Ale należy mieć świadomość wagi używanych słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2011 o 17:16, Outlander-pro napisał:

Ja się zgadzam z Gregario - określenia typu "arcydzieło" czy "genialny cykl" pozostawny
dla takich książek, które na to zasługują i zgadza się z tym rzesza ludzi, a nie dla
pierdółek co najwyżej średnich.
To tak jakby nazywać Fiata 126p wyścigowym bolidem.
I oczywiście, można mieć własne zdanie. Ale należy mieć świadomość wagi używanych słów.


"Rzesza ludzi" to się zgadza, że Zmierzch jest najlepszą serią ever. Rzesza nie jest najlepszym odzwierciedleniem jakości książek/muzyki/czegokolwiek, więc myślę, że z tymi słowami też trzeba uważać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2011 o 17:28, maciekstaar napisał:

"Rzesza ludzi" to się zgadza, że Zmierzch jest najlepszą serią ever. Rzesza nie jest
najlepszym odzwierciedleniem jakości książek/muzyki/czegokolwiek, więc myślę, że z tymi
słowami też trzeba uważać.


Dlatego użyłem słowa rzesza a nie wszyscy, chodzi o konkretne grupy społeczne, krytyków itp. Każdy w tym temacie Ci powie, że np "Lód" Dukaja to powieść iście genialna, bez przesadzania. Uznanie dużej grupy.
Zdanie jednych liczy się bardziej niż drugich. To, że ktoś powie iż "Zmierzch" to najlepsza seria ever to po prostu się zaśmieję - nie ma pojęcia o literaturze, więc jego zdanie się nie liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się