HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Ja w końcu się zmobilizowałam i poszłam do biblioteki pożyczyć "Inny świat" Herlinga Grudzińskiego. Nie zdążyłam przeczytać gdy w liceum przerabialiśmy, więc czytam teraz. Kolejna książka, która powinna trafić do listy ulubionych lektur szkolnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2011 o 20:38, Nagaroth napisał:


> ''Hyperion'' Dana Simmonsa.

To czyste s-f a nie fantasy.


Proszę, nie żartuj nawet. Wiem że to tylko szufladka jednak nie mogę się zgodzić że Hyperion to s-f. Z Hyperiona takie s-f jak z star warsów :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2011 o 19:41, lord0 napisał:

cześć, możecie mi polecić jakaś naprawdę dobrą książkę fantasy ?


A ja dodam oprócz świetnej Malazańskiej Księgi Poległych, Pieśni Lodu i Ognia oraz Pana Lodowego Ogrodu (ale im dalej tym słabiej, tom trzeci jest zwyczajnie nudny) także cykl inkwizytorski Piekary oraz Achaję (imo cykl niedokończony) Ziemiańskiego.


Shinigami ---> Jesli już czytać DL chronologicznie to jeszcze przed Kuźnią należy przeczytać Bratnie Dusze oraz Gorączkę Podróży. Wojna Dusz też jest świetna. I dopiero potem jest kicha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Usiłuję przypomnieć sobie tytuł książki, którą czytałem jakiś czas temu (myślę, że ok. roku). Nie za wiele pamiętam, ale może akurat ktoś z Was też to czytał i pamięta tytuł. Dość charakterystyczne było to, że książka ta była napisana w formie listu/listów do adwokata. Ich autorem był chłopak, który siedział w więzieniu i liczył na pomoc owego prawnika. Kojarzycie? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2011 o 20:50, Arlik napisał:

Wiem że to tylko szufladka jednak nie mogę się zgodzić że Hyperion to s-f. Z Hyperiona takie s-f jak z star warsów :p

Niestety nic na to nie poradzisz :-) Wszyscy zaliczają tą powieść do kategorii SF (podobnie jak "Diunę"). Choć rozumiem, że możesz mieć poważne wątpliwości.
Miałem je i ja. Jednak trzeba uznać, że elementy charakterystyczne dla powieści SF są tam w przewadze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2011 o 23:39, moniqueonfire napisał:

A tak z inne beczki - czytał ktoś R.A.Salvatore???


Tak, ktoś pewnie coś tam przeczytał.

Salvatore to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy autor książek spod znaku Forgotten Realms. Rozpoznawany głównie dzięki kreacji Podmroku i pewnego mrocznego elfa imieniem Drizzt. Co oczywiście nie jest równoznaczne z tym, że to fantasy naprawdę dobre. Jak to zwykle w przypadku wielotomowych serii bywa im dalej w las tym ciemniej.

Oczywiście nie są to jego jedyne książki. Sporo z nich nie zostało jednak wydanych w naszym kraju. Poszukasz a znajdziesz.

Zresztą gdzieś tutaj powinien być osobny topic poświęcony temu autorowi. Odpal wyszukiwarkę.

Evertsen_Dante

Można choć nie ukrywam, są to książki znacznie gorsze od tych napisanych przez Hickmana i Weis. Jeśli jednak ktoś chce mieć pełne ''podłoże'' dla właściwej sagi to pewnie nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie jakaś ciekawa, ilustrowana książka o astronomii. Najlepiej z ostatnich lat, zawierająca świeżą wiedzą o wszechświecie. Miałby ktoś dla mnie jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2011 o 23:01, Kardithron napisał:

Interesuje mnie jakaś ciekawa, ilustrowana książka o astronomii. Najlepiej z ostatnich
lat, zawierająca świeżą wiedzą o wszechświecie. Miałby ktoś dla mnie jakieś propozycje?

Polecam "Astronomię - Przewodnik po wszechświecie" wydawnictwa Arkady.
Tylko kup możliwie najnowsze wydanie, bo nasza wiedza o astronomii w ostatnich latach niesamowicie szybko się zmienia. To, czego się uczyłem w szkole już dawno jest nieaktualne :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie, bo mnie skleroza dopadła. Nie pamiętam ani autora, ani tytułu.

S-F. Ludzkość odkrywa tajemnicze urządzenie obcych. Okazuje się, że służy ono do "skoków" w przestrzeni kosmicznej. Niestety, nikt nie ma pojęcia jak się obsługuje panel sterujący. Ochotnicy "skaczą" w nieznane. Niektórym się udaje i przywożąc artefakty obcych, stają się bohaterami i bogaczami, inni giną bez śladu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2011 o 16:56, Anjinsan napisał:

Pomóżcie, bo mnie skleroza dopadła. Nie pamiętam ani autora, ani tytułu.

S-F. Ludzkość odkrywa tajemnicze urządzenie obcych. Okazuje się, że służy ono do "skoków"
w przestrzeni kosmicznej. Niestety, nikt nie ma pojęcia jak się obsługuje panel sterujący.
Ochotnicy "skaczą" w nieznane. Niektórym się udaje i przywożąc artefakty obcych, stają
się bohaterami i bogaczami, inni giną bez śladu.


Frederic Pohl "Gateway"
http://en.wikipedia.org/wiki/Gateway_(novel)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy można gdzieś przeczytać po polsku lub angielsku opowiadanie Do i po (До и после) Dmitrija Głuchowskiego, to w którym opisuje jak doszło do wojny której skutki widzimy w Metrze 2033?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2011 o 20:30, KrwawaMary napisał:

Ja w końcu się zmobilizowałam i poszłam do biblioteki pożyczyć "Inny świat" Herlinga
Grudzińskiego. Nie zdążyłam przeczytać gdy w liceum przerabialiśmy, więc czytam teraz.
Kolejna książka, która powinna trafić do listy ulubionych lektur szkolnych.


Jeśli spodobał ci się inny świat przeczytaj "Archipelag Gułag" Aleksandra Sołżenicyna - też pouczające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2011 o 14:23, Ronid napisał:

> Ja w końcu się zmobilizowałam i poszłam do biblioteki pożyczyć "Inny świat" Herlinga

> Grudzińskiego. Nie zdążyłam przeczytać gdy w liceum przerabialiśmy, więc czytam
teraz.
> Kolejna książka, która powinna trafić do listy ulubionych lektur szkolnych.

Jeśli spodobał ci się inny świat przeczytaj "Archipelag Gułag" Aleksandra Sołżenicyna
- też pouczające.



Jak tylko wybiorę się do biblioteki by oddać Inny świat gdy go przeczytam, to popatrzę za tym tytułem. Dzięki wielkie za propozycję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2011 o 13:46, darkwind21 napisał:

Orientuje się ktoś czy można gdzieś przeczytać po polsku lub angielsku opowiadanie Do
i po (До и после) Dmitrija Głuchowskiego,
to w którym opisuje jak doszło do wojny której skutki widzimy w Metrze 2033?


Jeśli nie znasz rosyjskiego, to ja zabieram się za tłumaczenie. Myślę, że w tydzień się wyrobię. Jeśli jesteś chętny do przeczytania mojej pracy to kontakt jest na moim gramsajcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2011 o 19:41, Clavius1986 napisał:

Jeśli nie znasz rosyjskiego, to ja zabieram się za tłumaczenie. Myślę, że w tydzień się
wyrobię. Jeśli jesteś chętny do przeczytania mojej pracy to kontakt jest na moim gramsajcie.

A gdzie planujesz zamieścić to opowiadanie? Też na gramsajcie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę pt. Trzeci świat autorstwa Macieja Guzka. To sci-fi pomieszane z fantasy, a do tego podlane sosem polskiej swojskości. Świat przedstawiony w powieści to przyszłość naszego globu, w której nasza ojczyzna jest największą światową potęgą militarną i gospodarczą, a to dlatego, że istnieją u nas portale do tzw. Legend, czyli innych rzeczywistości, trochę tak jakby baśniowych światów, w których czas płynie sporo wolniej niż na Ziemi (jeden dzień ziemski to kilka do kilkunastu "legendarnych"). Skutkuje to tym, że polskie firmy przeniosły swoją działalność do Legend, gdzie mogą produkować taniej i szybciej, co tłumaczy ekonomiczną supremację Polski na arenie międzynarodowej.
W Legendach istnieje również magia oraz rasy baśniowe (kanon fantastyki z elfami i krasnalami na czele, ale również inne oryginalne gatunki inteligentne).
Trzeci świat to nazwa Legendy przynoszącej Polsce największe korzyści. Książka ma formę dziennika-reportażu z podróży po Trzecim świecie, którego bohaterem jest pewien polski dziennikarz.

Istnieje też druga książka osadzona w tym uniwersum pt. Królikarnia. Królikarnia to nazwa elitarnej formacji wojskowej Rzeczpospolitej, która operuje w Legendach - innymi słowy najlepsza armia świata. Jak tylko uda mi się ją dorwać w swoje łapska, zdam relację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2011 o 19:50, A-cis napisał:

> Jeśli nie znasz rosyjskiego, to ja zabieram się za tłumaczenie. Myślę, że w tydzień
się
> wyrobię. Jeśli jesteś chętny do przeczytania mojej pracy to kontakt jest na moim
gramsajcie.
A gdzie planujesz zamieścić to opowiadanie? Też na gramsajcie?


Umieścić chyba za bardzo nie mogę, bo prawa autorskie tu mogą zdaje się zadziałać. Tłumaczenie będzie dla własnego użytku, chętnym mogę podesłać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się