HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie


Poczytałem trochę ostatnio:


Stephen King

Po zachodzie słońca - Zbiór 13 opowiadań grozy. W porównaniu z innym jego zbiorem pt. "Wszystko jest względne" ten wydał mi się mocno nieszczególny, nawet słaby. W całym zbiorze naprawdę podobało mi się chyba tylko opowiadanie "N." dość podobne w swojej narracji i klimacie do lovecraftowskich. Zamiast tego zbioru polecam "Wszystko jest względne", do którego regularnie wracam co kilka lat.

To - 1100-stronicowa cegiełka o grupie dzieciaków stawiających czoło lęgnącemu się w mieście Złu. Jest w niej parę dziwnych, nawet jak na Kinga, motywów. Rozległe i głębokie retardacje w formie rozmaitych retrospekcji mogą spodobać się osobom lubiącym szczegółowo i dogłębnie nakreślone historie postaci. Mnie, szczerze mówiąc, w pewnym momencie zaczęło to męczyć i nużyć, bo ciężko było oprzeć się wrażeniu, że książka mogłaby być przynajmniej o połowę krótsza i dzięki temu znacznie intensywniejsza, ale... w miarę jak zbliżałem się do końca, uczucie męczenia książki zaczęło być wypierane zżyciem się z historią i, bądź co bądź, czytając ostatnie strony, jednak ogarniały mnie te charakterystyczne ciarki i mimo wszystko nie mogę żałować, bo poczułem trochę czytelniczej magii.

Bastion - Przypadkiem uwalnia się superwirus i wykańcza prawie 100% ludzkości. Niektórzy uważają tę książkę za dzieło jego życia. Osobiście liczyłem, że będzie bardziej postapo, jednak po 500 stronach (na 1100 całości) resztki ocalałych dopiero zaczynają się gromadzić i organizować. Gdyby nie bardzo duże natężenie teologiczno-fantastycznego wątku, książka byłaby raczej zwykłym opisem sytuacji w momencie wybuchu epidemii, jej trwania, oraz pierwszych prób odtwarzania dotychczasowego życia z punktu widzenia Amerykanów. Czyta się to w miarę dobrze (jak to z reguły bywa z Kingiem), ale nie znalazłem w niej nic, co sprawiłoby że miałbym kiedykolwiek ochotę do niej wracać.

+++

Coś z klimatów steampunkowo-wiktoriańsko-kolonialnych i klasyka sci-fi zarazem:

Jules Verne

20000 mil podmorskiej żeglugi - Przygodowa sci-fi z dużą dawką popularnonaukowości. Niemal całość akcji toczy się pod wodą, przeplatana sporą ilością opisów podwodnej flory & fauny. Nie zdezaktualizowała się zbytnio, ale w porównaniu ze współczesną zwulgaryzowaną literaturą może sprawiać wrażenie młodzieżowej powiastki. Historia i postacie nie do końca przypadły mi do gustu, co wcale nie znaczy, że książka jest zła.

W 80 dni dookoła świata - Trzymający w napięciu dżentelmeński zakład, wartka akcja i wciągająco gmatwająca się fabuła. Niby dość prosta i krótka, ale precyzyjnie i ciekawie pomyślana, pozbawiona zbędnego nudziarstwa. Czyta się to całkiem przyjemnie i chyba warto ją znać.


H.G. Wells

Wojna światów - Książka zapoczątkowała chyba wałkowany po dziś dzień nurt sci-fi obracający się wokół inwazji kosmitonów oraz była inspiracją dla najlepszego być może trollingu w historii. Autor raczej unika rozwlekłych dygresji, stawiając bardziej na akcję, do tego zawarł parę przemyśleń socjologicznej natury, a otoczka sci-fi pomimo upływu ponad 100 lat pozostaje jeszcze znośna, więc całość pozwala na w miarę bezbolesne zapoznanie się z klasyką.

Wehikuł czasu - Tu z kolei zaczątki nurtu związanego z podróżami w czasie. Da się to czytać bez zgrzytania zębów i nawet potrafi zaciekawić, a i niektóre z przewidywań autora na temat powolnej degeneracji społeczeństwa okazują się całkiem trafne.

Niewidzialny człowiek - Całkiem dobrze pokazuje rozmaite plusy i minusy jakie daje człowiekowi idealna przezroczystość. Sporo humoru ułatwia czytanie, a "naukowe" uzasadnienie nawet dziś jest dość przekonywające.

+++


Ktoś miał może kontakt z "Pięćdziesiąt twarzy Greya"? Proponuje mi to pewna wielbicielka "Zmierzchu", a pobieżne opinie zdają się podkreślać ogólną płyciznę i prymitywny język, jakim zostało to napisane (od razu przychodzi mi na myśl tragiczna "Achaja").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2012 o 15:13, Validus napisał:

Ktoś miał może kontakt z "Pięćdziesiąt twarzy Greya"? Proponuje mi to pewna wielbicielka
"Zmierzchu", a pobieżne opinie zdają się podkreślać ogólną płyciznę i prymitywny język,
jakim zostało to napisane (od razu przychodzi mi na myśl tragiczna "Achaja").


Szkoda czasu. Głupiutki romans z komicznymi scenami S&M. Książkę bym rzucił pewnie po 100 stronach. Na szczęście miałem audiobook, który słuchałem jeżdżąc na rowerze, więc jakoś to zmęczyłem. Polecam tylko jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega fenomen tej książki (mokre sny autorki). Jeśli czytasz dla samej przyjemności z czytania, lepiej sobie daruj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mógłby ktoś polecić jakąś dobrą książkę historyczną wydaną po 1989 roku ? Muszę przeczytać na piątek, a jakoś pomysłu nie mam, dobrze by było jakby nie miała dużo stron i była ciekawa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma mieć mało stron to poszukaj książek z Bellony z serii o najważniejszych bitwach świata. Każda książka traktuje o okresie przed i po bitewnym, a także opisuje samą bitwę - wybór samej bitwy zależy od tego co Cię ciekawi, a wybór jest duży więc nie powinieneś narzekać. Książki te nie są może wybitne, ale czyta się je lekko i są krótkie - a tego oczekujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś bestsellera który wzbudzi we mnie spore emocje i zapamiętam go przez długi czas. Gatunek jest obojętny. Chciałbym jedynie, aby była to pojedyncza książka, nie związana z żadną serią bądź trylogią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gram obecnie w Call of Cthulu i bardzo mi się podoba duszny klimat i wszechobecne zaszczucie. Wstyd się przyznać, ale nie znam żadnej książki z mitologii Cthulu. Prosto z mostu, co polecacie? Ważna jest chronologia? Jak zacząć, gdzie skończyć? Wielkie dzięki z góry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2012 o 21:14, MastAlol napisał:

Gram obecnie w Call of Cthulu i bardzo mi się podoba duszny klimat i wszechobecne zaszczucie.
Wstyd się przyznać, ale nie znam żadnej książki z mitologii Cthulu. Prosto z mostu, co
polecacie? Ważna jest chronologia? Jak zacząć, gdzie skończyć? Wielkie dzięki z góry
:)


http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=108&pid=7127

Potem dowolne zbiory od Zysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.10.2012 o 21:14, MastAlol napisał:

Gram obecnie w Call of Cthulu i bardzo mi się podoba duszny klimat i wszechobecne zaszczucie.
Wstyd się przyznać, ale nie znam żadnej książki z mitologii Cthulu. Prosto z mostu, co
polecacie? Ważna jest chronologia? Jak zacząć, gdzie skończyć? Wielkie dzięki z góry
:)


H.P. Lovecraft - Najlepsze Opowiadania tom 1 i 2. Kolejność nie ważna, nie są one ze sobą powiązane w jakiś konkretny ciąg zdarzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sa tylko dwa opowiadania w których opowiedziana historia łączy sie ze sobą postaciami, ale nie ma to najmniejszego znaczenia.

Pozycji na naszym runku jest już tyle, że nie ma też sensu polecać jakiejś jako "kanonicznej", choć u nas niewątpliwie takim jest dawne wydanie z Czytelnika (1983r.) zatytułowane po prostu "Zew Cthulhu", a wznowione w 2004 przez C&T pod takim samym tytułem.
W tomiku tym są zawarte chyba najlepsze opowiadania i jednocześnie najbardziej znane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szukam książek dowolnego gatunku, które zawierają w sobie ciekawe, warte refleksji spostrzeżenia na świat, otaczającą nas rzeczywistość, przemiany zachodzące w ludziach, opisujące różnorakie zależności - cóż, szerokie spektrum perspektyw, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi.
Można by tu przytoczyć Fight Club, ale to skrajność, chodzi mi raczej o nieco subiektywne, bo trudno o obiektywizm, lecz trafne uwagi.
Gdyby wybierać z Biblii wybiórczo byłaby idealnym przykładem. :)

EDIT: A, Paulo Coelho nie wchodzi w rachubę. Zależy mi raczej na opisaniu jednostki ludzkiej, wzorców zachowań, przykładów moralnego postępowania, lub takiego, które ma sens w obecnych czasach, konstruktywnej krytyce. Wiem, że to straszne ogólniki, ale liczę, że ktoś zrozumie, co mam na myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2012 o 22:35, CreateYourself napisał:

Witam,

Szukam książek dowolnego gatunku, które zawierają w sobie ciekawe, warte refleksji spostrzeżenia
na świat


Po takim opisie kojarzy mi się "Obcy" Alberta Camus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2012 o 22:35, CreateYourself napisał:

Szukam książek dowolnego gatunku, które zawierają w sobie ciekawe, warte refleksji spostrzeżenia
na świat, otaczającą nas rzeczywistość


Paweł Matuszek "Kamienna Ćma" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie, wiec rozbieznosc gatunkowa duza:

Kiedy bylem dzielem sztuki - Eric Emmanuel Schmitt
Grek Zorba - Nikos Kazantzakis
Atlas Shrugged, The Fountainhead, Anthem - Ayn Rand
Folwark zwierzecy, 1984 - Orwell
Diuna - Frank Herber (stara saga); Brian Herbert, Kevin Anderson (nowe powiesci)
Tako rzecze Zaratustra i inne od Nietzsche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla ciebie:

Kafka: Proces i Zamek, Dostojewski: Bracia Karamazow i Idiota, Camus: Mit Syzyfa (to zbiór esejów), Obcy i Kaligula, i jeszcze Dżuma. Philip K. Dick: Transmigracja Timothy''ego Archera i Czy androidy marzą o elektrycznych owcach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2012 o 20:42, maniekk napisał:

O dziękuję :)

Tylko nie miej zbytnio wygórowanych oczekiwań, bo ta seria to czytadło, ale czytadło przyjemne i bardzo łatwo łyka się tom, za tomem :) Ogólnie warto, zatem dołączam się do polecenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się