HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie


Wyspa doktora Moreau H.G. Wells - Bezludna wyspa + niemoralne eksperymenty + trochę grozy = klasyczne sci-fi poruszające kwestię przeszczepów i chirurgicznych modyfikacji zanim stały się modne. Pomimo ponad 100 lat pozostaje względnie świeże i aktualne.

Władca much W. Golding - Bezludna wyspa + grupa dzieci-rozbitków + sporo alegorii = symboliczne przedstawienie społeczeństwa i władzy. Nie było jakoś szczególnie porywająco, ale chyba warto to znać.

Świat króla Artura + Maladie A. Sapkowski - Początkowy esej o mitach arturiańskich jest ciekawy i poszerza horyzonty, a dodatkowe opowiadanie trzyma przyzwoity poziom. Dość przyjemna i strawna lektura.

Lśnienie S. King - Klasyka horroru w postaci odciętego od świata górskiego hotelu wywołującego psychozę. Znajomość ekranizacji pozbawia prawie całego suspensu związanego z budowaniem wydarzeń i rozwojem akcji (rozbieżności są raczej kosmetyczne), ale w dalszym ciągu to kawał porządnie napisanego horroru, który czyta się z przyjemnością.

Taniec ze smokami - część 2 G.R.R. Martin - Druga część piątego tomu wyróżnia się pozytywnie. Martin znowu wyciął parę brzydkich numerów, więc parę wątków zupełnie zmieniło kierunek, parę się pojawiło, a parę w zaskakujący sposób się zakończyło. Wciąż czyta się to bardzo serialowo, aż szkoda, że kolejna część dopiero za jakieś dwa lata. Spis postaci na końcu książki obejmuje już chyba coś w okolicach 1000 nazwisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2012 o 22:12, Validus napisał:

Taniec ze smokami - część 2 G.R.R. Martin - Druga część piątego tomu wyróżnia
się pozytywnie. Martin znowu wyciął parę brzydkich numerów, więc parę wątków zupełnie
zmieniło kierunek, parę się pojawiło, a parę w zaskakujący sposób się zakończyło. Wciąż
czyta się to bardzo serialowo, aż szkoda, że kolejna część dopiero za jakieś dwa lata.
Spis postaci na końcu książki obejmuje już chyba coś w okolicach 1000 nazwisk.


To chyba różne Tańce czytaliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2012 o 21:54, Outlander-pro napisał:


> O dziękuję :)
Tylko nie miej zbytnio wygórowanych oczekiwań, bo ta seria to czytadło, ale czytadło
przyjemne i bardzo łatwo łyka się tom, za tomem :) Ogólnie warto, zatem dołączam się
do polecenia.


Oj to nie ma być moralne i filozoficzne rozgryzanie rzeczywistości, tylko krwista akcja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2012 o 22:30, Evertsen_Dante napisał:

To chyba różne Tańce czytaliśmy.


Na pewno nie jest tak dobry jak "Nawałnica mieczy", ale chyba lepszy niż "Uczta dla wron". Umieściłbym go gdzieś na poziomie I i II tomu.

Ale może ta różnica w odbiorze nie wzięła się znikąd, bo taka "Achaja" należąca do Twoich ulubionych, w moim odczuciu jako całokształt zalicza się do największych gniotów, jakie wydała polska literatura (jeśli można to w ogóle literaturą nazwać). No chyba, że różne Achaje czytaliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2012 o 23:06, Validus napisał:


> To chyba różne Tańce czytaliśmy.

Na pewno nie jest tak dobry jak "Nawałnica mieczy", ale chyba lepszy niż "Uczta dla wron".
Umieściłbym go gdzieś na poziomie I i II tomu.


Też tak sądziłem, ale przypomniałem sobie lepsze momenty z Uczty (wiec) i porównałem je z lepszymi w Tańcu (czyli tylko początek pierwszego tomu) i bezlitośnie uznałem, że Taniec to najsłabsza część Pieśni imo.

Dnia 22.10.2012 o 23:06, Validus napisał:

Ale może ta różnica w odbiorze nie wzięła się znikąd, bo taka "Achaja" należąca do Twoich
ulubionych, w moim odczuciu jako całokształt zalicza się do największych gniotów, jakie
wydała polska literatura (jeśli można to w ogóle literaturą nazwać). No chyba, że różne
Achaje czytaliśmy.


Narazie czytam cykl Diuny więc mam co robić, ale kiedyś z ciekawości muszę poczytać jeszcze raz Achaje po latach, ale kiedy ją czytałem podobała mi się i to wrażenie zostało podtrzymane przez "Pomnik…". A tak btw. poważnie pisałem o Achai ostatnio, że jest moją ulubioną lekturą? :) Nawet nie wiedziałem, muszę teraz zapalić dodatkowe świeczki na ołtarzyku dla MKP :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2012 o 22:12, Validus napisał:

Władca much W. Golding /.../Nie było jakoś szczególnie porywająco,
ale chyba warto to znać.

Zdecydowanie warto. Pod budką z piwem o tej książce raczej nie podyskutujesz, ale kręgach kulturowych dosyć często są do niej odniesienia.
Powwieść została zresztą również sfilmowana.
Tak na marginesie: czytałeś może "Dwa lata wakacji" Verna? Ciekawe jest porównanie tych dwóch powieści :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem pierwszy tom "Oka Jelenia" Pilipiuka i mogę z czystym sumieniem
polecić tę pozycję wszystkim, którzy lubią tego autora. Nie wiem czy cala saga trzyma poziom, ale
już za moment biorę się za drugą część:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2012 o 20:46, Dark_elves napisał:

Właśnie przeczytałem pierwszy tom "Oka Jelenia" Pilipiuka i mogę z czystym sumieniem
polecić tę pozycję wszystkim, którzy lubią tego autora. Nie wiem czy cala saga trzyma
poziom, ale
już za moment biorę się za drugą część:)

Chyba Waćpan żartujesz. naprawdę Ci się to podobało? Przecież to są tak niesamowite nudy, że ciężko oczy otwarte utrzymać czytając to :) Najgorsze, że zapowiada się ciekawie, ale akcja się ciągnie i ciągnie w nieskończoność. Przeczytałem kilka tomów (wtedy to były wszystkie, ale nie mam pewności, że Pilipiuk czegoś nie dopisał później jeszcze), tylko dlatego, że jak już coś zacznę czytać, to nie zostawiam niedokończonego. Ogólnie - nie polecam, nie warto tracić czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie chyba nietypowe pytanie - książka w której jednym z motywów [ głównym? ] jest obraz świata w momencie gdy drugą wojnę światową wygrałby jednak Hitler, gatunek to prawie na pewno science-ficion, możliwe że w tytule jest coś ''szklanego'' lub ''kryształowego''. Chyba. No i napisał to prawdopodobnie jakiś znany pisarz. Ktoś kojarzy co to może być za tytuł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2012 o 21:16, Tyler_D napisał:

Będzie chyba nietypowe pytanie - książka w której jednym z motywów [ głównym? ] jest
obraz świata w momencie gdy drugą wojnę światową wygrałby jednak Hitler, gatunek to prawie
na pewno science-ficion, możliwe że w tytule jest coś ''szklanego'' lub ''kryształowego''.
Chyba. No i napisał to prawdopodobnie jakiś znany pisarz. Ktoś kojarzy co to może być
za tytuł?

Jedyne co mi się kojarzy to "Człowiek z Wysokiego Zamku"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_z_Wysokiego_Zamku
Tylko że nie ma nic "kryształowego"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2012 o 21:16, Tyler_D napisał:

Będzie chyba nietypowe pytanie - książka w której jednym z motywów [ głównym? ] jest
obraz świata w momencie gdy drugą wojnę światową wygrałby jednak Hitler, gatunek to prawie
na pewno science-ficion, możliwe że w tytule jest coś ''szklanego'' lub ''kryształowego''.
Chyba. No i napisał to prawdopodobnie jakiś znany pisarz. Ktoś kojarzy co to może być
za tytuł?


Człowiek z Wysokiego Zamku - Philip K.Dick. Jest tam pokazany świat, w którym Japonia, Niemcy i Włochy wygrywają II wojnę światową. Akcja książki toczy się w Ameryce podzielonej na strefy okupacyjne między Japonię a III Rzeszę.
[edit]
Nie chicałem dublować informacji, tylko Hubi_Koshi ubiegł mie, gdy pisałem posta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2012 o 21:16, Tyler_D napisał:

Ktoś kojarzy co to może być za tytuł?

Kurczę, pamiętam że niejednokrotnie przechodziłem koło tej książki w Empiku. Z tym że nie była to ta podana wyżej. Była to bodajże jakaś krótka seria napisana przez polskiego pisarza. Nazwiska sobie na pewno nie przypomnę, ale tytuł mam na końcu języka. Może coś z wilczym szańcem w nazwie.

A motyw ze szkłem zapewne wziąłeś z "Zapachu Szkła", które również wala się w większości Empików :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2012 o 12:49, Boguslav4 napisał:

Podobno Siergiej Łukjanienko napisał następną część cyklu Patroli... Wiadomo coś czy
"New Watch" będzie dostępny w Polsce i kiedy, jeśli już? :)

W styczniu 2013 , podobno cały cykl ma być wznowiony .
http://www.mag.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2623&postdays=0&postorder=asc&start=3060&sid=482e297d6f451cc154ccf97c2aa3af9b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2012 o 14:00, prf napisał:

> Podobno Siergiej Łukjanienko napisał następną część cyklu Patroli... Wiadomo coś
czy
> "New Watch" będzie dostępny w Polsce i kiedy, jeśli już? :)
>
W styczniu 2013 , podobno cały cykl ma być wznowiony .
http://www.mag.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2623&postdays=0&postorder=asc&start=3060&sid=482e297d6f451cc154ccf97c2aa3af9b


Czyli jeśli dobrze rozumiem zostanie wydany w dwóch wersjach? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.10.2012 o 14:43, Boguslav4 napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem zostanie wydany w dwóch wersjach? :)

Tak , zostanie wydany w dwóch wersjach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się