HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Ostatnio zauważyłem, że mam chyba przesyt fantasy - żadna książka, nawet kolejne tomy Pieśni Lodu i Ognia - nie jest w stanie mocniej mnie wciągnąć. Spróbowałem więc jednego kryminału [Nie mów nikomu Harlana Cobena] i chyba to jest to. Stąd prośba - możecie polecić jakieś inne tytuły? Mogą być tego samego autora, mogą być inne, obojętnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Krótko na temat paru rzeczy:

Wywiad z wampirem A. Rice - Pierwsza część "Kronik wampirów". Znajomość filmu odbiera sporo wrażeń przy czytaniu. Poza tym, oględnie mówiąc, sama książka nie zachwyciła. Z jednej strony niezły klimat, a z drugiej ogólna monotonia emocjonalno-egzystencjalna, momentami bełkotliwe dialogi i do tego działające na nerwy postacie. Początkowo miałem zamiar przeczytać przynajmniej pierwsze trzy (ta, "Wampir Lestat" i "Królowa potępionych"), ale druga podobno jeszcze bardziej drętwa. Streszczając: smutne, samotne, cierpiące nieśmiertelność wampiry. I tak przez całą książkę.

Dwanaście prac Herkulesa A. Christie - Dwanaście krótkich opowiadanek - w porównaniu do innych książek autorki zbyt pobieżnych i uproszczonych, żeby wciągnąć, a ogólna koncepcja zbyt naciągana.

Czarnoksiężnik z Archipelagu U. Le Guin - Początek cyklu o Ziemiomorzu, czyli klasyka fantasy z lat 70''. Ogólnie całkiem niezłe i chętnie poczytam dalej. Można odnieść wrażenie (nie wiem, czy uzasadnione), że książka wywarła wpływ np. na system magii w Morrowind.

Autostopem przez galaktykę - D. Adams - Nie przekonała mnie do siebie z podobnych powodów co "Kroniki Jakuba Wędrowycza" - za często ma się wrażenie, że autor pisze co mu ślina na język przyniesie, bez szczególnego sensu i celu. W dobie pełnego idiotyzmów internetu, absurd i humor w tej książce wywołuje co najwyżej ziewnięcia.

Pięćdziesiąt twarzy Greya - E.L. James - Ze wszech miar amatorskie sex-fiction, rozgrywające się w świecie atrakcyjnych studentek-dziewic i dwudziestokilkuletnich miliarderów, gdzie on - niegrzeczny chłopiec - chce się zmienić akurat właśnie dla niej, a ona - zupełnie niedoświadczona - z marszu potrafi stosować "głębokie gardło" bez żadnej wiedzy i przygotowania. I zawsze dochodzi pierwsza. Zawsze. No chyba, że on jej nie pozwoli. Schemat tej rozbudowanej na 600 stron erotycznej fantazji był klepany niezliczoną ilość razy, z pewnością w formach bogatszych językowo i stylistycznie, ale o dziwo - książka mimo wszystko potrafi bawić, i to nie tylko pustotą głównej bohaterki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 18:20, JayL napisał:

Spróbowałem więc
jednego kryminału [Nie mów nikomu Harlana Cobena] i chyba to jest to. Stąd prośba
- możecie polecić jakieś inne tytuły? Mogą być tego samego autora, mogą być inne, obojętnie.


Do wyboru, do koloru
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=108&pid=8003

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Kłamca 4 - Kill''em All" -Jakub Ćwiek

Z tą serią to w ogóle były cyrki - gdy wyszła trzecia część, ukazała się w tak niskim nakładzie, że w ogóle jej nie można było dostać, a pierwszy dodruk zrobili dwa lata później. Wynikało to z tego co wiem (niestety nie jestem bardzo w temacie, kiedyś czytałem o sprawie trochę na blogu Ćwieka) z jakiś machloj z wydawnictwem, "oszukaństwem", kłamstwami, oszczerstwami, szantażem, groźbami niewypłacania tantiemów i innych nieprzyjemnych spraw, zwłaszcza dla czytelników. Zgaduję, że także w wyniku tych sporów trzecia część miała zakończenie dosłownie "w połowie sceny", a czwarta ukazała się ... cztery lata po premierze trzeciej. Czy warto było czekać? Czy jest to pełnoprawne zakończenie serii, czy może już jej popłuczyny? Truno jednoznacznie ocenić, ale jednak skłaniałbym się ku tej drugiej opcji. Zabrałem się do lektury mając niejasne wspomnienia co do wydarzeń z poprzednich części, ale grubsza miałem obraz wydarzeń. Niestety czwarta część nie zachwyca - przez połowę książki ciągnie się mało porywający wątek Lokiego w krainie Króla Oberona (tego ze Snu nocy letniej), równolegle idą wydarzenia na Ziemi. Niestety brak już tego polotu i pomysłowości, Loki już jakoś nie jest strasznie badass, akcja jakoś niby idzie dość szybko, niby się wlecze, wiele zdawałoby się istotnych wątków zostaje pominiętych albo zignorowanych, a czasem widać jakiś wyraźny brak pomysłu na dalszy ciąg. Zakończenie raczej nie spodoba się zbyt szerokiemu gronu - jakieś takie zbyt proste jest i naciągane.
To tylko kilka moich uwag - ogólnie tylko dla największych fanów Kłamcy, równie dobrze można skończyć na części trzeciej i zbyt wiele nie stracić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 21:23, Fimbulvinter napisał:

Łoezusmarija jakie to drogie. Chyba sobie odpuszczę na razie.


Fakt książki są cholerycznie drogie.
Pozostaje czekać na jakąś promocję np. w Empiku są przeceny do 50%
1001 filmów, które musisz zobaczyć kosztowało 100zł obecnie po przecenie 50zł (taniej niż na allegro)
Inna alternatywa to tania książka na której wcześniej czy później w.w. pozycja się pojawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 10:04, kerkas napisał:

Inna alternatywa to tania książka na której wcześniej czy później w.w. pozycja się pojawi.

Ja ostatnio to głównie tam kupuję. I właśnie - tak jak piszesz - czekam aż dana pozycja tam się pojawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś fajne tytuły o zombiakach, coś jak Jestem Legendą, albo Komórka, nie koniecznie horror?

A w ogóle opłaca się np. przeczytać Powołanie Trójki nie znając poprzednich części? Bo u nas w bibliotece leży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 19:52, zerohunter napisał:

Macie jakieś fajne tytuły o zombiakach, coś jak Jestem Legendą, albo Komórka, nie koniecznie
horror?

Max Brooks. Przeczytaj "World War Z", szczególnie jako podkład pod nadchodzący film, który jednak nie zapowiada się na wierną ekranizację. Ewentualnie sprawdź Mirę Grant. Ostatnio widuję jej książki w księgarniach, ale jakoś nie orientuje się w kwestii jakości jej dzieł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 19:52, zerohunter napisał:

Macie jakieś fajne tytuły o zombiakach, coś jak Jestem Legendą, albo Komórka, nie koniecznie
horror?

A w ogóle opłaca się np. przeczytać Powołanie Trójki nie znając poprzednich części? Bo
u nas w bibliotece leży.


Zombie survival - Max Brooks
Reanimator - H.P.Lovecraft
Szkarłatna dżuma - Jack London

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie ostatnio czytam opowiadania Lovecrafta. Nie dość, że czytam je w nocy będąc sam w domu to jeszcze przez 3 dni była taka gęsta mgła. Mam fajny widok z okna na park i stare miasto więc klimat był niesamowity.
Muszę wrócić do czytania Wiedźmina, 2 pierwsze tomy były nudne i mam nadzieję że się trochę akcja rozkręci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2012 o 14:40, jarekao napisał:

A ja sobie ostatnio czytam opowiadania Lovecrafta. Nie dość, że czytam je w nocy będąc
sam w domu to jeszcze przez 3 dni była taka gęsta mgła. Mam fajny widok z okna na park
i stare miasto więc klimat był niesamowity.
Muszę wrócić do czytania Wiedźmina, 2 pierwsze tomy były nudne i mam nadzieję że się
trochę akcja rozkręci.

Z tego co pamiętam drugi tom był najgorszy :P Ale owszem, ostatnie trzy są według mnie całkiem niezłe, nudy tam nie ma.
Ale i tak przychylam się do powszechnego zdania że zbiór opowiadań stanowiący swoisty prolog do 5 tomów sagi jest najlepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2012 o 14:40, jarekao napisał:

Muszę wrócić do czytania Wiedźmina, 2 pierwsze tomy były nudne i mam nadzieję że się
trochę akcja rozkręci.


Pierwsze trzy tomy to zdecydowanie te dobre.

Spoiler

Potem dzieje się coś dziwnego i wszystko znika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2012 o 14:48, Fimbulvinter napisał:

Pierwsze trzy tomy to zdecydowanie te dobre.

Spoiler

Potem dzieje się coś dziwnego i wszystko
znika.



Jeśli jest faktycznie tak jak mówisz, to już prawdopodobnie nie dokończę tej sagi. Przeczytałem 2 zbiory opowiadań oraz 2 pierwsze tomy, i o ile opowiadania mi się podobały, to przez tomy jakoś ciężko mi się przechodzi. Dzięki za uprzedzenie, przynajmniej nie będę marnował na tym czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opowiadania o Wiedźminie czytałem po 3 razy. Mimo wszystko przemęczę ten pięcioksiąg i sam ocenie, ale jak już wspominałem to po 2 tomach wątpię czy wróce kiedyś po przeczytaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiele książek Sapkowskiego przeczytałem
1. Wiedźmin - wszystkie tomy
2. Żmija - Akcja rozgrywa się w Afganistanie czy gdzieś obok, dawno temu przeczytana
3. Trylogia husycka - każdy wytrwały fan książek Sapkowskiego powinien przeczytać te książki, razem 2 tys stron, ale przeżycia niesamowite

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżelii chcę zacząć czytać Piekarę to sugerujecie na początek książkę "Sługa Boży"?
Bo rozumiem, że jest to pierwsza część serii o Inkwizytorze?

Ogólniew: warto się za to zabierać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2012 o 13:06, Abi_Dalzim napisał:

Ogólniew: warto się za to zabierać?


Nudne, miałkie, biedny styl, jednowymiarowe postaci, epatowanie przemocą i penisami obijającymi się o twarze kurtyzan. Straszny gniot, ledwo co przebiłem się przez Sługę Bożego. Naprawdę odradzam, chyba, że chcesz kompletnie się odmóżdżyć, bo ciężko to nazwać literaturą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się