HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Nikt jeszcze nie pisał o "Inferno" Dana Browna?
Powiem to od razu: moja ulubiona powieść pana Browna. Głównie ze względu na to, że bazuje na niesamowicie ciekawej tematyce jaką jest "Boska Komedia" Dantego oraz światowej apokalipsie. W odróżnieniu od innych książek autora, "Inferno" nie jest już zwykłą zagadką kryminalną czy osobistym dochodzeniem profesora Langdona lecz dramatycznym wyścigiem z murowaną katastrofą na skalę światową. Co gorsza, konflikt dobra ze złem wcale nie jest już tak oczywisty. Tym razem można zrozumieć motywy głównego antagonisty, a nawet poniekąd się z nimi zgadzać. Straszne, ale przez to aż do samego końca powieści nie potrafiłem w 100% stanąć po stronie Langdona.
Cieszy również fakt, że Brown przybliża czytelnikowi nieco bardziej skomplikowane dzieło Dantego. Od dawna chciałem przeczytać przynajmniej pierwszą część "Komedii" czyli "Piekło", ale to już wyższa szkoła jazdy. Brown świetnie wplata w swoją opowieść Dantejską wizję zaświatów, przybliża główną oś historii i tłumaczy część symboliki jak chociażby 9 kręgów piekła. Rozbudza tym samym apetyt na oryginalną powieść.
"Inferno" ma też niestety kilka słabszych stron. Przede wszystkim powtarzalność. Jeżeli ktoś czytał przynajmniej część ostatnich książek autora to na pewno nie będzie zaskoczony. Langdon zostaje złapany w kłopotliwej sytuacji, przez którą musi uciekać przed organizacją X i zawsze będąc zaledwie o krok do przodu, rozwiązuje kolejne zagadki prowadzące go do celu. Oczywiście w towarzystwie młodej damy, bo jakże by inaczej. Ponadto, każda rozwiązana zagadka musi być dobitnie objaśniona krok po kroku w formie dialogu pomiędzy dwoma geniuszami aby przeciętny czytelnik nie musiał przypadkiem się zatrzymać i samemu przeanalizować całą wersję wydarzeń. Wygląda to bardzo nienaturalnie i potrafi wybić z rytmu, przypominając nam, że to tylko zwykła książka. Niektórym nie podoba się również zakończenie całej historii, ale mi akurat bardzo przypadło do gustu. Nie spodziewałem się takiego zagrania ze strony autora i jestem ciekaw czy ten wątek zostanie w jakiś sposób kontynuowany w następnych powieściach Dana Browna.
Ogólnie mówiąc, bardzo dobra książka. Jeżeli ktoś spodziewa się jakiejś głębi czy kunsztu literackiego to polecam poszukanie czegoś innego. Fani Browna natomiast dostaną dokładnie to czego po nim oczekują - ciekawej opowieści kryminalnej z masą bujnych nawiązań i interpretacji. Moim zdaniem, najlepsza powieść od czasu "Kodu da Vinci".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2013 o 18:12, Robertcik1 napisał:

serio muszę powtórzyć


Nie radzę. Zostań lepiej z dobrymi wspomnieniami. Belgariadę, Malloreon, Elenium i Tamuli czytałem po kilka razy mając kilkanaście lat. Zbliżając się teraz do trzydziestki postanowiłem do nich wrócić. To co kiedyś urzekało, teraz frustrowało. Dialogi drętwe, sztuczne a momentami wręcz żenujące. Postawy postaci i relacje między nimi irytujące.
Jest czas na czytanie Eddingsa i jest to gimnazjum/wczesne liceum.
Pomimo tego, miło było do niego wrócić. Jednak dorosłym bym tych książek nie polecał.

@Hubi_Koshi
>Z drugiej strony motyw gdzie Garion rozpędza dwie Mimbrackie Armie za pomocą burzy z piorunami, trąb powietrznych i płonącego miecz... to trzeba zobaczyć żeby uwierzyć. Jeden z moich ulubionych momentów.

Mój ulubiony motyw to zniszczenie bramy do twierdzy kultu w Strażnikach zachodu. Garion chciał wyważyć bramę mocą, ale klejnot poczuł euforię i w efekcie brama uległa dezintegracji, pół muru runęło a kamienie spadały kilka kilometrów od miejsca zdarzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2013 o 19:24, Astropath napisał:

Mój ulubiony motyw to zniszczenie bramy do twierdzy kultu w Strażnikach zachodu. Garion
chciał wyważyć bramę mocą, ale klejnot poczuł euforię i w efekcie brama uległa dezintegracji,
pół muru runęło a kamienie spadały kilka kilometrów od miejsca zdarzenia :)

Tak to był piękny "Whoops przesadziłem" moment XD Piękne jeszcze było to jak postawił sprawę małżeństwa Mandorallena na przysłowiowym "ostrzu miecz" XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś wypisać może kilka tytułów książek o piratach? Trochę mnie naszło za sprawą AC4 a prócz tego mam w zamyślę poprowadzenie kampanii w której gracze byli by piratami na Karaibach właśnie więc chcę trochę powiększyć swoją wiedzę na temat pirackiego życia i przygód. Dotąd mam przeczytane "Pod piracką flagą" Michael Crichtoni zacząłem "Drapieżne ptaki" Wilbura Smitha. Pomożecie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2013 o 19:11, Thalanthas napisał:

Mógłby ktoś wypisać może kilka tytułów książek o piratach?

Klasyk to jest "Wyspa skarbów" Roberta L. Stevensona :-)
Ponadto proponuję "Kapitana Blooda" Rafaela Sabatiniego a także trylogię piracką naszego Janusza Meissnera "Opowieść o korsarzu Janie Martenie" (Czarna bandera, Czerwone krzyże, Zielona brama).
To tak na goraco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2013 o 18:01, Outlander-pro napisał:

Krótka piłka: Haruki Murakami, od czego zacząć?


"Kroniki Ptaka Nakręcacza"

Znak jakości mojej niewiasty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do czytających Malazańską. Aktualnie jestem na 7 tomie i tak się zdarzyło, że dostałem Kuźnię Ciemności :).
I tu mam zagwozdkę- czy zabierać się już za Kuźnię czy bez przeczytania 10 tomów MKP nie ma to sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z pamięcią. Znalazłem kiedyś w internecie pewną powieść, ale zapomniałem zapisać. Nie mogę sobie jej teraz przypomnieć. Książka z tych poważniejszych. Traktowała o schizofrenii. Wydaje mi się, że amerykańskiej autorki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Skończyłem dzisiaj czytać "Szczęśliwą Ziemię" Łukasza Orbitowskiego. Nie mogę tu przeklinać, więc zamiast okrzyków zgrozy i zaskoczenia, będzie:
Zgroza, zgroza, o zgroza mać! Książka zdecydowanie nie do czytania jeśli ma się depresję. Idealna na jesień. Napisana wspaniale, o życiu. Po prostu - o największej grozie na świecie. Prawdziwa makabra. Nie, nie czytało mi się jej lekko. Nie, nie śmiałem się przy niej ani razu. Nie, to nie jest zła książka. To jest książka wspaniała. Zdecydowanie, powtórzę za Twardochem i wieloma innymi - najlepsza książka Orbitowskiego. I jedna z lepszych, jakie czytałem w tym roku, a czytam dużo.

Z innej beczki - zacząłem własnie nowego Wiedźmaka. Pierwszy rozdział (ten udostępniony w sieci) jest do pupci. Reszta - jak na razie jest dobrze i Sapkowski jest Sapkowskim. Ale już widzę - nie, to nie jest to samo co Saga. Tak, to raczej jest dobra Sapkowska książka. Miłe zaskoczenie po Zaskrońcu :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostane gdzieś wersje pl wh40k wolfblade? Wujek przysłał mi swoje stare książki, w których były te traktujące o Ragnarze, ale od 4 tomu sa po ang, a dla mnie język w tych książkach jest za trudny. Siedziałem ze słownikiem i przeczytałem(bez radości z czytania), ale zastanawiam się czy kto to ''na boku'' przetłumaczył te książki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mógłby ktoś polecić dobrą książkę w fabule podobną do House of Cards, polityka, władza i intrygi :D
Do tej pory oprócz wyżej wymienionej pozycji mam za sobą Master of the Senate, I''Claudius i Rodzinę Borgiów.
Rzecz jasna Pieśń Lodu i Ognia też nie jest mi obca.
Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2013 o 18:34, Szyneczka007 napisał:

Witam, mógłby ktoś polecić dobrą książkę w fabule podobną do House of Cards, polityka, władza i intrygi :D

"Waszyngton za zamkniętymi drzwiami" - Johna Ehrlichmana. Na podstawie tej powieści zrobiono serial, który swego czasu cieszył się dużym powodzeniem. Może oglądałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2013 o 23:44, A-cis napisał:

"Waszyngton za zamkniętymi drzwiami"


Przyznam się nie oglądałem, ale z tego co widzę serial jest mało popularny w Polsze, także czuję się usprawiedliwiony. Książka wygląda jakby się idealnie wpasowywała w to czego szukam, do tego kosztuję z przesyłką 12 zł na allegro, biorę bez zastanowienia! Także dzięki za propozycje, martwi tylko mała ilość stron (256).

Wiem że to pewnie pytanie w pustkę, ale czy nie ma jakichś książek tego typu o naszym, polskim rządzie?
Czasy współczesne i im bliskie byłyby świetne, ale może jest coś, tylko usytuowane gdzieś dalej w przeszłości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2013 o 18:37, Szyneczka007 napisał:

Wiem że to pewnie pytanie w pustkę, ale czy nie ma jakichś książek tego typu o naszym, polskim rządzie?
Czasy współczesne i im bliskie byłyby świetne, ale może jest coś, tylko usytuowane gdzieś dalej w przeszłości?

"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi - Mostowicza :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2013 o 18:44, A-cis napisał:

"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi - Mostowicza :-D


Obawiam się że oglądałem, i to nie raz :p No chyba że treść książki jest na tyle inna by było warto ją czytać, poza tym naprawdę nie ma nic? Pomyśleć że mamy tu tyle karierowiczów i przekrętów, a nikt nie chcę o tym pisać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2013 o 18:51, Szyneczka007 napisał:

Obawiam się że oglądałem, i to nie raz :p No chyba że treść książki jest na tyle inna
by było warto ją czytać, poza tym naprawdę nie ma nic? Pomyśleć że mamy tu tyle karierowiczów
i przekrętów, a nikt nie chcę o tym pisać :D


Film jest bardziej popularny.
Poza tym masz rację o części przekrętów nie napisano ani jednej książki np.
http://histmag.org/Zbrodnia-doskonala-w-gomulkowskiej-Warszawie-cz.-2-7621

O innych owszem np.
80 milionów Katarzyna Kaczorowska

Pierwszy milion Marek Miller


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się