HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Ubezdźwięcznień nie ma. Ale nawet w zwykłym zdaniu typu "There is rope" /p/ można wyrzucić. Generalnie o ile pamiętam jeśli dowolny zwartowybuchowy znajduje się na końcu wyrazu i jest poprzedzany samogłoską/dyftongiem to może dojść do sytuacji, w której mamy "no audible release".
Tutaj fragment z moich notatek:
- no audible release in final position

in word-final position, the closure stage may be maintained, the air compression becoming weak and the release being achieved by a gentle, delayed, and relatively inaudible opening of the oral closure (e.g. map, mat, mac, robe, road, rogue).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszła paczuszka. Poszperałem trochę na stronie, którą polecił KrzysztofMarek i jak zwykle wpadłem w szał zakupów. Niektórzy tak mają z ciuchami, ja mam z książkami. A później oczywiście narzekam, że nie mam czasu czytać. Całkowita wartość rachunku ~60 PLN

20150222102632

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiem, że książki nie ocenia się po okładce, ale zobaczyłem wczoraj "Łowca z Lasu" i strasznie mi się spodobała(okładka). Postanowiłem, że zapoznam się z tym tytułem. Jednak jestem ciekaw, czy by cieszyć się lekturą, trzeba zaznajomić się z tymi książkami wypisanymi na początku książki jako niby cykl, ale innych autorów: "Ołowiany świt","Ślepa plama" itd.?

Kolega też namawia mnie bym zaznajomił się z twórczością Pana Kołodziejczaka, np. Biała Reduta. Możecie przedstawić mi swoje opinie na temat książki, mam teraz mało czasu na czytanie i chcę dobrze wybrać lektury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nietypowe pytanie: Czy poleci ktos dobra ksiazke na temat patriotyzmu?

Jestem na etapie, w ktorym nie rozumiem patriotycznych idei i wywyzszania sie dzieki szczesliwemu urodzeniu (a to ze Twoj dziadek walczyl o Polske przekonuje mnie jeszcze mniej), a chetnie zapoznam sie jakie argumenty i myslenie ma druga strona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2015 o 14:50, Piotrek-14 napisał:

Nietypowe pytanie: Czy poleci ktos dobra ksiazke na temat patriotyzmu?

/.../

Myśli nowoczesnego Polaka - Roman Dmowski ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2015 o 14:50, Piotrek-14 napisał:

Nietypowe pytanie: Czy poleci ktos dobra ksiazke na temat patriotyzmu?


Pewnie byś oczekiwał czegoś bardziej naukowego, ale jak pytasz o ten temat, to po prostu nie mogę nie polecić tej książki "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe" Jacka Dukaja.
Krótki zbiór opowiadań, w których autor rozprawia się z ideą patriotyzmu po prostu w sposób mistrzowski. Ta książka niszczy i przepełnia sztos. Po jej przeczytaniu byłem naprawdę zawładnięty tymi historiami jeszcze przez dłuższy czas. Autor niesamowicie trafnie zderza ze sobą idee "szlachetnej walki o wolność ojczyzny" ze zwykłym zbrodniarstwem wojennym, brakiem zahamowań moralnych i etycznych, zezwierzęceniem i dążeniem do celów za wszelką cenę, bo "cel uświęca środki". Rewelacyjna lektura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2015 o 15:08, Outlander-pro napisał:

Pewnie byś oczekiwał czegoś bardziej naukowego, ale jak pytasz o ten temat, to po prostu
nie mogę nie polecić tej książki "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe" Jacka Dukaja.


Dzieki, podejrzewam, ze jeszcze bardziej utwierdzi mnie w obecnym przekonaniu, ale przynajmniej bede go troche pewniejszy :)

@Kerkas
Dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2015 o 15:18, Piotrek-14 napisał:

Dzieki, podejrzewam, ze jeszcze bardziej utwierdzi mnie w obecnym przekonaniu, ale przynajmniej
bede go troche pewniejszy :)


Pewnie tak, bo Dukaj obchodzi się w tym dziele z narodowowyzwoleńczymi ideami dość brutalnie.
Cieszę się, że mogłem pomóc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zamówiłeś materiały do nauki japońskiego. :) Odnośnie przedostatniej pozycji, to miałem okazję ją przejrzeć w poglądzie na stronie wydawcy i muszę stwierdzić, że to całkiem niezły podręcznik do nauki tego języka. Wiem jednak, że istnieją ciekawsze materiały do nauki tego języka, jednak musisz się liczyć z faktem, iż są to pozycje anglojęzyczne, np. Genki 1. Podręcznik ten jest bardzo obszerny, przejrzysty i napisany prostym językiem, nawet dla obcokrajowca znającego angielski na poziome średniozaawansowanym. Ponadto zawiera różnego rodzaju ciekawostki kulturalne i interesujące dialogi, co tylko motywuje do dalszej nauki, tak więc jeśli będziesz nadal chciał się uczyć japońskiego, to naprawdę warto wziąć tę książkę pod uwagę.

Swoją drogą cieszę się, że znalazł się ktoś z podobnymi do moich zainteresowaniami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Póki co, mam jeszcze sesję na karku, więc o przyjemnościach mogę zapomnieć. Kiedy mój cudowny USOS pokaże, że wszystko jest w porządku, wtedy dopiero przysiądę na dłużej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2015 o 17:21, Tuchaczevsky napisał:

/.../

Jeżeli przez dłuższy czas miałbyś dużo zajęć, to polecam zainteresować się wtedy fiszkami. Generalnie nigdy nie korzystałem z tego sposobu do nauki języka, jednakże z pewnością za ich pomocą można szybko i łatwo przyswoić sobie podstawowe słownictwo. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o książkę do gramatyki japońskiej to dobrą lekturą a zarazem zeszytem ćwiczeń jest "Język japoński dla początkujących" Ewy Krassowskiej-Mackiewicz wydawnictwa PJWSTK. A jeśli już przygotowywać się bezpośrednio do kursu N5 to "Nihongo wa kantan desu yo!" wydawnictwa Matsumi które jest najobszerniejszą materiałowo pozycją na polskim rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2015 o 07:43, akwyx napisał:

Ubezdźwięcznień nie ma. Ale nawet w zwykłym zdaniu typu "There is rope" /p/ można wyrzucić.

No nie do końca. Może w /p/ nie ma audbile release, ale nadal słychać tam ten dźwiek, choć nie jest całkiem wyartykułowany. Nie jestem specem od fonetyki (moja specjalizacja to historia i kultura), ale nigdy nie widziałem, żeby "rope" (czy słowa analogiczne) było gdziekolwiek przetranskrybowane jako /rəʊ/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2015 o 18:32, Wipu napisał:

Jeśli chodzi o książkę do gramatyki japońskiej to dobrą lekturą a zarazem zeszytem ćwiczeń jest "Język japoński dla początkujących" Ewy Krassowskiej-Mackiewicz wydawnictwa PJWSTK.

Ten podręcznik ma jedną dużą wadę - otóż całość napisana jest w romanji, a w japońskim występują 3 alfabety, których trzeba się nauczyć, aby móc czytać po japońsku - mowa tu o hiraganie, katakanie i znakach kanji.

Drugiej pozycji nie miałem okazji sprawdzić, więc się o niej nie wypowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przekazuję co mi powiedział człowiek od fonetyki.
I chodzi tu o mowę raczej potoczną, więc chyba mało kto by to w transkrypcji umieszczał (poza tym chyba wtedy /p/ zapisuje się z odwróconą L nad nim. I ten dźwięk tak... troszkę, troszkę słychać. Dlatego odniosłem się do tego co napisał KM, że po pewnym czasie, zaczął te "niepojawiające się" dźwięki słyszeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem jakie są alfabety. Nie napisałem że książka jest do całkowitej nauki języka japońskiego, tylko do gramatyki. A takową w mojej ocenie najlepiej się ogarnia na romanji niżeli na znaczkach bo masz łatwiejszą przyswajalność jej zasad niżeli miałbyś czytać od razu na znaczkach. Wiedzę którą uzyskujesz z tej książki następnie przenosisz na grunt rozbudowany o znaczki. Różni ludzie, różne metody, ta jest dla mnie sensowniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było, żeby wszystko było zapisane po japońsku z transkrypcją. To ważne, bo czasem zdarzają się różnice między zapisem a wymową, np. partykułę, którą wymawia się jako "o" zapisuje się już jako "wo", podobnie jest z partykułą kierunku, którą wymawia się "e", a mimo to zapisuje się ją jako "he", a to ciężko będzie wytłumaczyć w takiej książce, w której jest samo romanji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecenia też? Poza tym skąd wiesz co jest jak wytłumaczone w tej książce? Przeanalizowałeś każdą stronę dokładnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2015 o 12:16, Wipu napisał:

Poza tym skąd wiesz co jest jak wytłumaczone w tej książce. Przeanalizowałeś każdą stronę dokładnie?

Nie, ale miałem okazję ją sobie poczytać. Poza tym to trzeba mieć przeanalizowaną każdą stronę, aby móc książkę podsumować?

Poza tym tytuł tej książki jest mylący, skoro nie uczy ona alfabetów, a to niezwykle ważna rzecz. Dlatego chciałem na to zwrócić szczególną uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się