HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 05.03.2015 o 22:45, KrzysztofMarek napisał:

Podobnie jak A-cis wracam do Trylogii, ale nie doczytuję do końca. Nie znoszę, gdy pozytywny bohater ginie,

Ja również nie doczytuję do końca. Tylogię czytam nietypowo, bo biorę pierwszy lepszy tom, otwieram na przypadkowej stronie i czytam kilka godzin. Akcję znam na tyle dobrze, że miejsce z którego zaczynam czytanie nie ma dla mnie znaczenia (chyba, że chcę sobie przypomnieć jakąś konkretną sytuację).
Po prostu rozkoszuję się językiem Sienkiewicza :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem czytać cykl inkwizytorski Jacka Piekary. Okazuje się, że tomy wg. daty wydania nie są zgodne z linią czasową fabuły książki. To prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. "Płomień i krzyż" to prequel całego cyklu, natomiast wszystkie części zaczynające się od "Ja inkwizytor." to wcześniejsze opowiadania od pierwszych czterech wydanych, czyli "Sługi Bożego", "Młotu na czarownice", "Miecza aniołów" oraz "Łowcy dusz".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2015 o 20:01, Kraju napisał:

Tak. "Płomień i krzyż" to prequel całego cyklu, natomiast wszystkie części zaczynające
się od "Ja inkwizytor." to wcześniejsze opowiadania od pierwszych czterech wydanych,
czyli "Sługi Bożego", "Młotu na czarownice", "Miecza aniołów" oraz "Łowcy dusz".


Czyli najlepiej zacząć od "Płomień i Krzyż", potem "Sługa Boży", "Młot na Czarownice", "Miecz Aniołów", "Łowca Dusz" i kończąc opowiadaniami. Coś w tym stylu? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2015 o 20:15, maniekk napisał:

Czyli najlepiej zacząć od "Płomień i Krzyż", potem "Sługa Boży", "Młot na Czarownice",
"Miecz Aniołów", "Łowca Dusz" i kończąc opowiadaniami. Coś w tym stylu? ;)


Sprawa wygląda tak, że "Płomień i krzyż" to dopiero pierwszy tom, kolejne są w planach, ale nie wiadomo kiedy wyjdą. Części od "Ja Inkwizytor" cały czas będą wychodziły (pewnie jedna na rok). Także ciężko jest zapoznać się z serią biorąc pod uwagę chronologię wydarzeń, bo cały czas wychodzą lub będą wychodziły prequele. Dlatego chyba najlepiej zacząć czytanie biorąc pod uwagę datę publikacji. W "Ja Inkwizytor." jest sporo nawiązań do różnych postaci i niekoniecznie można to wszystko ogarnąć, nie znając wcześniej wydanych części. Ja polecam zacząć od "Sługi Bożego" po "Łowcę Dusz", a później już zgodnie z chronologią, czyli "Płomień i krzyż" oraz wszystkie "Ja Inwkizytor.". Chyba nie zagmatwałem zbytnio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2015 o 21:34, Kraju napisał:

Chyba nie zagmatwałem zbytnio.


Wyszło na to, że jedynym gmatwającym jest sam autor cyklu. Bo za grosz nie widzę sensu w wydaniu prequela po X napisanych poprzednich tomach. ;) Trzeba będzie czytać po dacie wydania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2015 o 16:47, KrzysztofMarek napisał:

Aż mi się nie chce wierzyć. Zaledwie 66 lat! Żal i szkoda, to jedyne, co mogę napisać.

Chory był od dawna i domagał się eutanazji... Nie znamy szczegółów, więc nie chce spekulować, ale czytałem że każdy kolejny mini-udar może być ostatnim...

Dodam tylko od siebie, że jako wierny fan autora, cieszę się że Cholewa ma jeszcze troszeczkę do tłumaczenia, a i wydaje mi sie że Discworld nie umrze wraz z autorem (a przynajmniej bardzo na to liczę). I aż dziw, że tweet brzmiał "The End", a nie "THE END".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100%. Kiedy zdiagnozowali Alzheimera spodziewałem się że właśnie w stylu Śmierci będzie wiadomość pożegnalna, a tak to cóż... Nie pojawił się na zeszłorocznym zlocie fandomu chyba po raz pierwszy od kiedy się zaczęły odbywać, co dawało trochę do myślenia. Ech, miałem nadzieję na przynajmniej 1-2 książki jeszcze jego autorstwa dopóki było to jeszcze możliwe (całkowicie jego, nie tak jak z Długą Ziemią, Marsem itd.). Przyznam, że nie przeczytałem jeszcze wszystkich książek z cyklu Świata Dysku, a teraz (tegoroczny maturzysta) to niestety do matury nadrabianie zaległości nieszkolnych odkładam (chyba że nadrobię zaległe lektury, ale raczej się na to nie zapowiada). W tym momencie chyba to, co każdy fan czuje oddaje ten cytat (notabene głównie Śmierci):
"JAK SIĘ NAZYWA TO UCZUCIE W GŁOWIE, UCZUCIE TĘSKNEGO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TAKIE, JAKIE NAJWYRAŹNIEJ SĄ?
- Chyba smutek, panie. A teraz...
JESTEM ZASMUTKOWANY"

edit: Jednak był odpowiedni tweet pożegnalny, rozdzielony tylko na trzy zdania ( i tym samym trzy tweety):
AT LAST, SIR TERRY, WE MUST WALK TOGETHER.
Terry took Death’s arm and followed him through the doors and on to the black desert under the endless night.
The End.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>I aż dziw, że tweet brzmiał "The End", a nie "THE END".

Bo pojawiły się trzy tweety:
"AT LAST, SIR TERRY, WE MUST WALK TOGETHER.

Terry took Death’s arm and followed him through the doors and on to the black desert under the endless night.

The End."

Wiedziałem, że ma ciężki i rzadki przypadek Alzheimera, ale jedna liczyłem, że jeszcze pożyje i uraczy fanów jeszcze niejedną książką. Doprawdy szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno do przetłumaczenia jest "The Shepherd''s Crown" i " Scouting for Trolls" (ukończone w 90 %, pewnie ktoś dokończy). Poza tym, jest jeszcze wiele wiele szkiców, etc. zakładam że ktoś to pozbiera, zredaguje i wyda. Liczę też, że Świat Dysku zostanie (co sam autor zapowiadał) otwarte na innych autorów.

EDIT:

@Olo:

zobaczyłem jakims cudem tylko ten ostatni;/. Mae Culpa.


A co do cyklu z Baxterem, to o ile nie zakończyli jej w "Długim Marsie"( jeszcze nie przeczytałem), myślę że kolejne części się ukarzą.

I jeszcze jedna ciekawostka. Był taki pisarz David Eddings. Jego książki dokończyła...Żona;). Tylko, że ona była jego redaktorem i współautorem (tylko że cichym) od wielu lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mnie ta wiadomość dobiła :/. Sir Pratchetta i jego Świad Dysku szczerze uwilbiam, książki z tej serii stanowią zdecydowanie wyróżniającą się część mojej kolekcji.

Teraz jak go nie ma sam nie wiem czy chcę żeby pojawiały się nowe książki z tego uniwersum :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2015 o 17:40, Alexei_Kaumanavardze napisał:

Na pewno do przetłumaczenia jest "The Shepherd''s Crown" i " Scouting for Trolls" (ukończone
w 90 %, pewnie ktoś dokończy). Poza tym, jest jeszcze wiele wiele szkiców, etc. zakładam
że ktoś to pozbiera, zredaguje i wyda.


W to nie wątpię, ale mi chodziło bardziej o nowe zupełnie książki a nie nieprzetłumaczone, prawie gotowe czy szkice, które wiadomo że chętnie się przeczyta ;)

Dnia 12.03.2015 o 17:40, Alexei_Kaumanavardze napisał:

Liczę też, że Świat Dysku zostanie (co sam autor
zapowiadał) otwarte na innych autorów.


W sumie nie wiem czy to dobrze. Inni autorzy niewątpliwie będą różnić się od Pratchetta, więc to nie będzie już to samo. Jak to wypali to czemu nie (zwłaszcza że sam autor chciał tak zrobić) - można tak zrobić, zawsze to więcej Świata Dysku (a więc chętnie przeczytam), ale jak mówię - Świat Dysku nie będzie już taki jak wcześniej mimo wszystko.

Dnia 12.03.2015 o 17:40, Alexei_Kaumanavardze napisał:

A co do cyklu z Baxterem, to o ile nie zakończyli jej w "Długim Marsie"( jeszcze nie
przeczytałem), myślę że kolejne części się ukarzą.


Chyba nie zakończyli (też nie przeczytałem), bo widziałem dzisiaj reklamę "The Long Utopia" jeszcze z Pratchettem pisanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.03.2015 o 16:47, KrzysztofMarek napisał:

Aż mi się nie chce wierzyć. Zaledwie 66 lat! Żal i szkoda, to jedyne, co mogę napisać.

Czytywałeś go? Jak go oceniasz? Wydawało mi się, że on pisze ksiązki tylko dla młodzieży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2015 o 02:29, A-cis napisał:

> /.../> Czytywałeś go? Jak go oceniasz? Wydawało mi się, że on pisze ksiązki tylko dla młodzieży.

Z książkami mam pewien problem - po dwóch, trzech latach mogę czytać książkę na nowo i tylko bardzo z grubsza przypomina mi się, podczas czytania, jej treść i zakończenie. A już do tytułów to zupełnie nie mam pamięci, żeby sobie przypomnieć, czy czasem jakiejś książki nie czytałem, muszę ja otworzyć i przeczytać parę stron. Pratchetta pamiętam jakąś o wojnie, chyba była to długa wojna.
To, ze książka jest "dla młodzieży" wcale mnie nie zraża - ja po prostu lubię czytać. Pratchett zmarł w wieku zaledwie 66 lat i to mnie lekko zszokowało - to stanowczo za mało, jak na pisarza. Stąd też mój wpis taki, jaki był. Jego twórczości nie ocenię, bo za mało pamiętam. Ale po tym, ze nie mam żadnej jego książki sądzę, że to "do jednokrotnego przeczytania" - dla mnie, oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.03.2015 o 02:29, A-cis napisał:

Czytywałeś go? Jak go oceniasz? Wydawało mi się, że on pisze książki tylko dla młodzieży.


Wydaje mi się, że "młodzież" nie jest w stanie zrozumieć wszystkich aluzji Pratchetta. To takie książki, które przyjemnie czyta się wiele razy na przestrzeni lat, wyłapując smaczki wraz z nabieraniem doświadczenia. To, że są napisane lekkim językiem, który łatwo się czyta, nie oznacza że są tylko dla młodzieży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2015 o 13:18, Alexei_Kaumanavardze napisał:

To takie książki, które przyjemnie czyta się wiele razy na przestrzeni lat, wyłapując
smaczki wraz z nabieraniem doświadczenia. To, że są napisane lekkim językiem, który łatwo
się czyta, nie oznacza że są tylko dla młodzieży...

W żadnym razie nie chciałem obniżać rangi pisarza. Choćby dlatego że sam żadnej jego powieści nie czytałem. Po prostu spotkałem się z taką opinią i dlatego właśnie pytałem.
Inna sprawa, że dla mnie "młodzież", to z pewnością inna grupa wiekowa niż dla Ciebie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się