HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Ja mam takie pytanko kto tłumaczył Diunę z wydawnictwa Phantom Press czy Łoziński czy ten drugi którego nie pamiętam naziwska ;p wolę oczywiście tego drugiego gdyż bardziej trzyma się orginałowi :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 21:50, DEViANCE napisał:

A teraz konkretne pytanie. Ostatnio w tv gdzieś zauważyłem książkę "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego.
Co to jest? Czy to jakaś fantastyczna, S-F, czy może coś innego. Warto znaleźć tą książkę,
czy raczej darować sobie?


trudno jednoznacznie określić gatunek "narrenturm" Wartka akcja, barwni bohaterowie, romans, fantstyka, magia, a wszystko osadzone w realiach średniowiecznego Śląska i opisane żywym językiem stylizowanym na epokę... taki opis można znaleźć na okladnce książki wydanej przez ŚK. jaka jest prawda? cóż dla mnie jako że czytałe też wiedźmina i inne opowiadania Sapkowskiego to może nie jest wspaniałe dzieło ale kawał porządnej literatury. da się przeczytać ale jeden raz w zupełności wystarczy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2005 o 22:25, Puszkin napisał:

To dobrze bo jak czytałem troche jak poprzetłumaczał Łoziński niektóre nazwy np Fremeni na Wolanie

Uważaj, bo on również tłumaczy pod nickiem Jerzewski.
Nie pamiętam pod którym nazwiskiem tłumaczył "Władcę pierścieni" ale tam też podobno (ja na szczęście czytałem nie jego wersję) są ładne kwiatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2005 o 01:46, A-cis napisał:

Uważaj, bo on również tłumaczy pod nickiem Jerzewski.
Nie pamiętam pod którym nazwiskiem tłumaczył "Władcę pierścieni" ale tam też podobno (ja na
szczęście czytałem nie jego wersję) są ładne kwiatki.

Inna rzecz, ze gdy czytalem Tolkiena w oryginale, dotarlo do mnie, iz tlumaczenie Skibniewskiej rowniez nie jest najlepsze. (Tylko niech mi nikt nie kaze dawac przykladow, bo to dawno bylo :-); najbardziej chyba czepialem sie Silmarilliona.).

Slyszalem, ze jest jeszcze jakies trzecie tlumaczenie "Wladcy", czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, ciężkoprzetłumaczyć cos takiego jak Silmarillion. Pełno nazw własnych i innych fikuśnych form stylistycznych. Ale i tak Skibniewska pozostaje najlepszą tłumaczką Tolkiena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2005 o 01:53, Elwro napisał:

Slyszalem, ze jest jeszcze jakies trzecie tlumaczenie "Wladcy", czy to prawda?

Tego nie wiem, ale w tradycyjnym wydaniu (chyba właśnie Skibniewskiej) pierwszy tom nosi tytuł "Drużyna pierścienia", a u Łozińskiego vel Jerzewskiego ma on tytuł "Bractwo pierścienia" i już po tym można go poznać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dnia 06.12.2005 o 21:50, DEViANCE napisał:

A teraz konkretne pytanie. Ostatnio w tv gdzieś zauważyłem książkę "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego.
Co to jest? Czy to jakaś fantastyczna, S-F, czy może coś innego. Warto znaleźć tą książkę,
czy raczej darować sobie?


Narrenturm dzieje się w Polsce (choć nie tylko, Czechy też się tam pojawiają), w okresie kiedy na naszych ziemiach panoszyła się inkwizycja, a za głoszenie herezji była jedyna "słuszna" kara - stos. Głównym bohaterem jest niejaki Reinmar von Bielau, lub jak kto woli Rejnevan z Bielawy. Książke treudno sklasyfikować. Niby opowiada dzieje prawdziwego rycerza, ale nie do końca. Raczej był on pierwowzorem bohatera. Są elementy fantasy, ale i spora dawka historii (podanej w sposób przystępny i z humorem).

Czy warto? Hmmm.. trudne pytanie. Mi osobiście książka podobała się bardziej od Wiedźmina, ale to jest tylko moja opinia (spowodowana tym, iż mam wrażenie, że od 3 tomu sagi Sapkowi nie chciało się już pisać i na siłe zrobił zakończenie). Ja w każdym razie polecam i z niecierpliwością czekam na 3 część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo lubię litereturę historyczną( starożytną) np. Faraon albo Ja Klaudiusz.

A coś tak ostatnio wzieło mnie na cegiełki Forgoten Realms i nawet trylogia o Drizzcie Do''Urdenie mi się spodobała. Trylogia BG też ale medal daje części Tron Baala, chyba sobie przeczytam jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2005 o 10:42, VuLgAtUs napisał:

Narrenturm dzieje się w Polsce (choć nie tylko, Czechy też się tam pojawiają)


W zasadzie na Slasku, choc troche w Czechach i w Polsce tez, w XV w.

Dnia 20.12.2005 o 10:42, VuLgAtUs napisał:

Są elementy fantasy, ale i spora dawka historii
(podanej w sposób przystępny i z humorem).


Dla mnie to taka powiesc na historycznym tle z kilkoma fikcyjnymi bohaterami i dodatkiem w postaci magii (przy czym raczej w slowianskim wydaniu - bez magow w spiczastych kapeluszach z laskami).

Dnia 20.12.2005 o 10:42, VuLgAtUs napisał:

Czy warto? Hmmm.. trudne pytanie. Mi osobiście książka podobała się bardziej od Wiedźmina,
ale to jest tylko moja opinia (spowodowana tym, iż mam wrażenie, że od 3 tomu sagi Sapkowi
nie chciało się już pisać i na siłe zrobił zakończenie).


W pelni potwierdzam.

Dnia 20.12.2005 o 10:42, VuLgAtUs napisał:

Ja w każdym razie polecam i z niecierpliwością
czekam na 3 część.


Moim zdaniem juz "Bozy Bojownicy" byli slabsi i ksiazka zaczela zmierzac w kierunku romansu przygodowego, albo powiesci awanturniczej. Miejscami autor przesadzal i bylo zwyczajnie nudno - w pewnym momencie Reynevan jest porywany chyba z 6 razy z rzedu przez roznych wrogow. Wygladalo to tak, jakby Sapkowskiemu konczyly sie pomysly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2005 o 13:27, HumanGhost napisał:

"Lśnienie" jest super. :-) Mam tę książkę w swojej kolekcji. Film zresztą tez jest dobry -
ta pierwsza wersja.

masz rację ale czy właściwie jest jakaś druga??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2005 o 19:45, kuba121 napisał:

masz rację ale czy właściwie jest jakaś druga??


Owszem. Pierwsza to ta z Nicholsonem Stanleya Kubricka z 1980 roku. A druga wersja pochodzi z 1997 roku, której reżyserem jest Mick Garris.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam do was ludzie takie małe pytanko. Czy lubicie czytać książki i czy mówicie o tym. Bo ja bardzo lubie i mówie o tym a niektórzy moi kumple lubia czytać ale nie mówia o tym bo się wstydzą że ktos ich wybrecha. A jak jest z wami???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2005 o 19:11, Masiol napisał:

Mam do was ludzie takie małe pytanko. Czy lubicie czytać książki i czy mówicie o tym. Bo ja
bardzo lubie i mówie o tym a niektórzy moi kumple lubia czytać ale nie mówia o tym bo się wstydzą
że ktos ich wybrecha. A jak jest z wami???


No co Ty wstydzic sie czytania ksiazek ?! Ja jezeli juz czytam to fantasy glownie i wacle sie tego nie wstydze.
Jak ktos pyta to odpowiadam jak jest, ale nie biegam sam i oznajmiam swiatu czy i co czytam :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.12.2005 o 19:11, Masiol napisał:

Mam do was ludzie takie małe pytanko. Czy lubicie czytać książki i czy mówicie o tym. Bo ja
bardzo lubie i mówie o tym a niektórzy moi kumple lubia czytać ale nie mówia o tym bo się wstydzą
że ktos ich wybrecha. A jak jest z wami???


Ja lubię czytać ale wtedy kiedy mam ochotę (czasem przez miesiąc mogę połknąć kilkanaście, a czasem przez jakiś czas nie tknąć żadnej). Co do kolegów to nieprzejmuje się ich zdaniem. A mój ulubiony autor to Steinbeck.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się