HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy książki Terry''ego Pratchett''a z serii o Świecie Dysku są ze sobą ściśle powiązane czy mogę wziąć pierwszą, lepszą z brzegu i przeczytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2009 o 19:01, Daviochlebak napisał:

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy książki Terry''ego Pratchett''a z serii o Świecie
Dysku są ze sobą ściśle powiązane czy mogę wziąć pierwszą, lepszą z brzegu i przeczytać?


Czy są powiązane? I tak i nie.
Chodzi o to, że istnieją wśród nich pod serie np. o Straży Miejskiej. Aczkolwiek nie są one ze sobą związane na tyle, żebyś nie zrozumiał o co chodzi, po prostu nie będziesz znał jakichś tam zdarzeń czy postaci, które pojawiły się w poprzednich książkach, a w akuratnie czytanej zostały wspomniane.
Myślę, że jeśli masz zamiar przeczytać większą ilość książek Pratchetta, to warto zacząć od początku, czyli od "Kolor Magii".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
No właśnie też się ostatnio zastanawiałem, czy one są ze sobą jakoś powiązane.
Będąc w empiku wziąłem jedną do ręki i szukałem czy jest na niej jakiś numer, którą
byłaby częścią , albo coś takiego, ale nic nie znalazłem ( możliwe, że nie dojrzałem)
Czy mógłbyś podać Twoim zdaniem tak z pięć pierwszych jakich warto przeczytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2009 o 11:53, Dark_elves napisał:

Dla mnie to takie trochę dziwne czekając na koniec sagi, żeby się za nią zebrać:) Ale jak kto woli.

Jak widać są różne szkoły czytania :-) Ja pamiętam, jak kiedyś czytałem cykl Hamiltona zapoczątkowany "Dysfunkcją rzeczywistości". Kupiłem I tom gdy wyszedł już tom II. Przeczytałem więc ciurkiem oba tomy. Kolejne jednak wychodziły co ok. 1 - 1,5 roku. Trzecią część jakoś z problemami przeczytałem, ale gdy wyszła kolejna, czwarta część, po rozpoczęciu czytania stwierdziłem, że sporej liczby wątków już nie pamiętam. Odłożyłem więc całość na półkę i dopiero gdy wyszedł ostatni (7) tom przeczytałem od początku całość. :-)
Wszystkie te problemy są spowodowane nową modą wydawania po jednej części kolejnych tomów cyklu (w tym celu każdy tom ma swój własny tytuł, co powoduje kolejne zamieszania).
Młodszym czytelnikom przypomnę, że kiedyś był zwyczaj, że pisarz nie wydawał powieści dopóki jej całej nie ukończył. Mimo, że to nieraz trwało wiele lat. To co się obecnie dzieje, to jest sprawa chyba ostatnich 20- 30 lat. Rozpoczęły się tasiemcowe telenowele, i podobnie zaczęli pisać pisarze. Mamy w ten sposób cykle, które nawet nie wiadomo czy będą kiedykolwiek ukończone (bo pisarz nie ma pojęcia jak to zakończyć).
A co do metod czytania, to myślę, że wszystko zależy od szybkości wydawania kolejnych tomów. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2009 o 19:53, Dark_elves napisał:

/.../
No właśnie też się ostatnio zastanawiałem, czy one są ze sobą jakoś powiązane.
Będąc w empiku wziąłem jedną do ręki i szukałem czy jest na niej jakiś numer, którą
byłaby częścią , albo coś takiego, ale nic nie znalazłem ( możliwe, że nie dojrzałem)
Czy mógłbyś podać Twoim zdaniem tak z pięć pierwszych jakich warto przeczytać?


Z tego co mi się zdaje, to na pierwszych stronach jest chronologiczny spis...
A które warto przeczytać?
Zdecydowanie, jak już mówiłem, warto zacząć od "Kolor Magii", żeby się wprowadzić w świat książek i w ogóle... a potem to... szczerze Ci powiem, że ciężko wskazać jakieś konkretne, bo wszystkie są moim skromnym zdaniem genialne. Fajnie by było czytać je po kolei, ale wiadomo, że czasem ciężko dorwać jakiś tom.
Ja na początku zrobiłem tak, że po prostu brałem co popadnie. Czasem nie rozumiałem jakichś odniesień, do wcześniejszych książek, ale cóż... takie życie. Potem z każdym kolejnym zakupionym tomem wszystko co wcześniej było niejasne się wyjaśniało.

Ale słuchajcie, szczerze wam powiem, że możecie śmiało łapać pierwszą książkę z brzegu, najlepiej z tych starszych, bo je się da spokojnie zrozumieć i polubić (bardzo!) bez znajomości wszystkich historii itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej więc chyba będzie zacząć od serii o Rincewindzie. Swego czasu zniechęciłem się do Terry''ego, ponieważ gdy chciałem wypożyczyć coś w bibliotece pani poleciła mi właśnie Pratchetta. Słyszałem już o nim, no i myślę sobie: czemu nie? No i dała mi "Pomniejsze Bóstwa". Bardzo ciężko było mi się wczuć i czy to oznacza, że żadna z jego powieści mi nie podejdzie czy trafiłem po prostu na "trudny" tom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2009 o 13:15, Daviochlebak napisał:

Bardzo ciężko było mi się wczuć i czy to oznacza, że żadna z jego powieści mi
nie podejdzie czy trafiłem po prostu na "trudny" tom?

Cóż każdy cykl, a niekiedy i książki w poszczególnych cyklach różnią się od siebie klimatem. Dincewind to seria przygodowo/komediowa, biedny Czarodziej z Ujemnym Potencjałem Magicznym ciągle przed czymś ucieka. Cykl o Straży Miejskiej z kolei jest bliższy książkom detektywistycznym i politycznym thrillerom (Łups! na przykład przywiódł mi na myśl czasy Prohibicji) Cykl o Śmierci jest... o Śmierci, wysokim szkielecie w czarnej szacie z kosą, to ogólnie nieco absurdalny humor i masa zabawy z mitami, baśniami, bajkami (np. wnuczka Śmierci gdy znajdzie stracha pod łóżkiem to łapie pogrzebacz i uczy go Manier XD)
Jeśli miałbyś ochotę na coś "cięższego" klimatem to mógłbyś spróbować Straż Nocną, to chyba najpoważniejsza książka Pratchetta, dość mroczna i niekiedy paskudna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2009 o 13:15, Daviochlebak napisał:

Najlepiej więc chyba będzie zacząć od serii o Rincewindzie. Swego czasu zniechęciłem
się do Terry''ego, ponieważ gdy chciałem wypożyczyć coś w bibliotece pani poleciła mi
właśnie Pratchetta. Słyszałem już o nim, no i myślę sobie: czemu nie? No i dała mi "Pomniejsze
Bóstwa". Bardzo ciężko było mi się wczuć i czy to oznacza, że żadna z jego powieści mi
nie podejdzie czy trafiłem po prostu na "trudny" tom?


Podpisuję się pod tym co napisał Hubi-Koshi.
Może po prostu trochę ciężko się Ci czytało ze względu na nieznajomość świata. Tak to jest na początku, ale z drugą, trzecią książką, gdy wkręcisz się już w świat, będzie zdecydowanie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam książki z której będe się mógł dowiedziec sporo o Ameryce. Może to być biografia jakiegoś człowieka , książka dokumentalna , albo opowiadanie fabularne z amerykańskim klimatem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony chciałbym polecić książkę Stefana Dardy "Dom na Wyrębach". Fakt jej obecności w mediach nie nastrajał mnie optymistycznie (wiadomo, tam królują książki pokroju Harry''ego Pottera), ale naprawdę zostałem mile zaskoczony. Historia przedstawia mężczyznę, który decyduje się na zakup domu na Podlasiu i, jak się zapewne domyślacie, dom ten jest można powiedzieć nawiedzony. Jest jeszcze nawiedzony sąsiad ze straszną tajemnicą, opuszczony poniemiecki cmentarz i budzący grozę puszczyk. No i wiadomo- albo ktoś umie pisać horrory albo nie. I Stefan Darda akurat umie. Naprawdę klimat jest tajemniczy i nastrojowy, nie ma się wrażenia zaściankowości wynikającej z umiejscowienia akcji w Polsce. Może porównania do Kinga są przesadzone (Stephen ten sam klimat osiągnąłby opisując grę w domino), ale nie wymagajmy też za wiele-King jest tylko jeden. Czyta się naprawdę ciekawie, książka wciąga i szkoda, że tak szybko się kończy. Fajny jest pomysł z podzielonym na 3 części epilogiem, które to części są umiejscowione w środku książki. Naprawdę polecam na jesienno-zimowe wieczory- po lekturze najdzie Was nieprzeparta chęć postawić na oknie zapaloną świeczkę.

P.S.Trochę ten tekst brzmi jak reklama, ale książka jest warta takich pochwał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mark Twain "Pod gołym niebem" , "Życie na Missisipi" , "Biały Słoń" , "Jak kandydowałem na gubernatora"


Ps. Nie wspominałeś czy chodzi o współczesną Amerykę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2009 o 21:56, kerkas napisał:

Mark Twain "Pod gołym niebem" , "Życie na Missisipi" , "Biały
Słoń"
, "Jak kandydowałem na gubernatora"


Ps. Nie wspominałeś czy chodzi o współczesną Amerykę.

Bardziej o tą współczesną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2009 o 21:58, Net_com napisał:

Bardziej o tą współczesną ;)


A to przepraszam , książki które wymieniłem dotyczą przełomu XiX i XX wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Percy Jackson i bogowie olimpijscy
http://merlin.pl/Percy-Jackson-i-bogowie-olimpijscy-tom-1-Zlodziej-Pioruna_Rick-Riordan/browse/product/1,664877.html

Miał ktoś możliwość przeczytać? Z recenzji wynika, że jest to bardzo przyjemna lektura. Niedługo do kin wejdzie film na podstawie pierwszej części. A ja się zastanawiam, czy warto sobie zrobić prezent na Święta w postaci wszystkich tych tomów które do tej pory się ukazały. Tylko proszę, bez wyskoków że to "nieambitne medialne czytadło dla niemyślących". :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.12.2009 o 21:19, Net_com napisał:

Szukam książki z której będe się mógł dowiedziec sporo o Ameryce. Może to być biografia
jakiegoś człowieka , książka dokumentalna , albo opowiadanie fabularne z amerykańskim
klimatem ;)


Odkrywanie Ameryki Mariusza Maxa Kolonki. Serio. Albo z powieści Amerykańscy Bogowie Gaimana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2009 o 18:10, el_machete napisał:

> Szukam książki z której będe się mógł dowiedziec sporo o Ameryce. Może to być biografia

> jakiegoś człowieka , książka dokumentalna , albo opowiadanie fabularne z amerykańskim

> klimatem ;)


Odkrywanie Ameryki Mariusza Maxa Kolonki. Serio. Albo z powieści Amerykańscy
Bogowie
Gaimana. Dawno czytałem, ale chyba coś tam będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy ktos moze polecic dobra ksiaze, cos w stylu " jak manipulowac ludzmi" badz "czytanie odgadywanie gestow" i takie tam, kiedys widzialem cos takiego w empiku przeczytalem kilka linijek i bardzo mi sie spodobalo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się