HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Mnie tylko wkurzała ta narracja- mimo że to miał być jakiś zabieg, to mi nie przypasił. Ale co do opinii się zgodzę Rozumiem, że 300 strona to jazda tym pociągiem cały czas?? Potem klimat trochę się zmieni, więcej się zacznie dziać, chociaż i w pociągu dzieje się masa rzeczyW recenzjach czytałem, że zakończenie takie na szybko, ale mi jakoś nie przeszkadzało. To jedna z tych książek, przy czytaniu których człowiek czuje się mądry :) Język, styl, fabuła, rozkminy filozoficzne, klimat- wszystko miażdży. Muszę poczytać coś więcej Dukaja, bo poza Lodem to tylko Wrońca czytałem, ale to raczej taki eksperyment

Ja teraz czytam "Otchłań Głodnych Oczu" t. 1 i 2 Oldiego. Na wakacjach byłem, to sobie na tych stoiskach kupiłem. Językowo super, ale albo ja jestem za głupi albo fabuła jest porwana w sposób tak niesamowity, że nie idzie tego ogarnąć. Jakieś wątki zupełnie od czapy, potem nagle powrót do głównego wątku, ale od innej strony. Nie wiem, może nieuważnie czytałem. A potem chyba zabieram się za horror R.R. Martina- ciekawe czy to potrafi pisać równie dobrze jak fantasy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2010 o 22:22, Erton napisał:

Mnie tylko wkurzała ta narracja- mimo że to miał być jakiś zabieg, to mi nie przypasił.

Co masz dokładnie na myśli? Styl? Rusycyzmy? Archaizmy? Czy ogólnie konstrukcję narracji?

Dnia 23.08.2010 o 22:22, Erton napisał:

Ale co do opinii się zgodzę Rozumiem, że 300 strona to jazda tym pociągiem cały czas??

Tak, cały czas jadą pociągiem. Jak zaczynałem czytać, to wpierw rzuciłem okiem na spis treści i głowiłem się, jak to możliwe, że przez pół książki akcja dzieje się w pociągu. Co tam może być ciekawego? :P Teraz wiem, tyle wątków jest do poruszenia ...

>To jedna z tych książek, przy czytaniu których człowiek czuje się mądry
Mój znajomy powiedział dokładnie to samo :D Zgadzam się, człowiek dostaje aż ataku samouwielbienia, jakie to on mądre rzeczy czyta :P

Dnia 23.08.2010 o 22:22, Erton napisał:

:) Język, styl, fabuła, rozkminy filozoficzne, klimat- wszystko miażdży. Muszę poczytać
coś więcej Dukaja, bo poza Lodem to tylko Wrońca czytałem, ale to raczej taki eksperyment

No teraz jestem pewien, że po Dukaja jeszcze sięgnę. Ponoć "Inne Pieśni" są też dobre, coś mi się tak obiło o uszy, czy "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2010 o 22:37, Outlander-pro napisał:

Co masz dokładnie na myśli? Styl? Rusycyzmy? Archaizmy? Czy ogólnie konstrukcję narracji?

Nie no język, styl wszystko super. Mnie bolała ta, jak to określił sam Dukaj, "pierwszoosobowa narracja trzecioosobowa", czyli te wszystkie "poszło się", "usiadło się" zamiast swojskich "poszedłem" i "usiadłem". Na początku myślałem, że przez to nie przebrnę przez tę książkę, ale jakoś się z bólem przyzwyczaiłem.

Dnia 23.08.2010 o 22:37, Outlander-pro napisał:

Tak, cały czas jadą pociągiem. Jak zaczynałem czytać, to wpierw rzuciłem okiem na spis
treści i głowiłem się, jak to możliwe, że przez pół książki akcja dzieje się w pociągu.
Co tam może być ciekawego? :P Teraz wiem, tyle wątków jest do poruszenia ...

Teraz jak patrzę z perspektywy, to właśnie ta jazda pociągiem najbardziej mi zapadła w pamięć z tej książki. Nie, żeby dalsza część była gorsza- po prostu to był dla mnie literacki strzał między oczy- jak można opisać w gruncie rzeczy hermetyczną "społeczność", ile wątków tam zaplątać. Wątek kryminalny narzucał skojarzenia z Christie i jej Orient Ekspresem, amory z tą Maklanowiczówną (?) to dla mnie czysta szkoła Żeromskiego, a "doładowywanie się" ćmieczą to już po prostu czad. Potem będzie jeszcze więcej atrakcji- dla mnie wątek ludzi zamrożonych w lodzie i "przesuwających się" w tymże lodzie (wiesz o co chodzi) jest strasznie fascynujący

Dnia 23.08.2010 o 22:37, Outlander-pro napisał:

Mój znajomy powiedział dokładnie to samo :D Zgadzam się, człowiek dostaje aż ataku samouwielbienia,
jakie to on mądre rzeczy czyta :P

Z tego co czytałem recenzje, to jest to najlżejsza powieść Dukaja. No to cholercia, będzie się działo :) Ktoś napisał o "Lodzie" "Ale ma jakiś niesamowity klimat, który każe wyjąć z barku koniak i zapalić sobie cygaro". Coś w tym jest- to już nie jest książka do czytania w metrze, o której zapominasz po 10 minutach od przeczytania.

Dnia 23.08.2010 o 22:37, Outlander-pro napisał:

No teraz jestem pewien, że po Dukaja jeszcze sięgnę. Ponoć "Inne Pieśni" są też dobre,
coś mi się tak obiło o uszy, czy "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe".

No ja też się muszę zabrać, ale tyle jest fajnych książek (Sagę Diuny chciałem dokończyć, Triumf Endymiona, w MKP jestem daleko, Kresa czytam, że już o Kingu nie wspomnę), że ciężko zdecydować się akurat na tę najmądrzejszą książkę :), ale na pewno w niedługim czasie zmierzę się z tą wymagającą literaturą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2010 o 22:37, Outlander-pro napisał:

No teraz jestem pewien, że po Dukaja jeszcze sięgnę. Ponoć "Inne Pieśni" są też dobre,
coś mi się tak obiło o uszy, czy "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe".


Jeśli ktoś polubił jedną książkę Dukaja, to podejdą mu w zasadzie wszystkie pozostałe. Jeżeli kogoś od jednej odrzuciło, to i po pozostałe nie ma po co sięgać. Wyjątkiem jest może "Wroniec".
"Inne pieśni" są moim zdaniem najlepsze, ciekawsze niż "Lód". Na początku warto jest sięgnąć po "W kraju niewiernych" - jest to zbiór opowiadań, które dadzą niezłą próbkę stylu i tematyki poruszanej przez Jacka. Ewentualnie "Córka łupieżcy" - bardzo krótkie dzieło, w sam raz by się zapoznać z autorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 23:15, ppoz93 napisał:

Witam,
poszukuje w miarę krótką, osadzoną w świecie fantasy książkę z dużą dawką dobrego humoru.
Co polecacie?


Którakolwiek ze Świata Dysku, od Prattcheta, na początek polecam "Kolor Magii".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 23:15, ppoz93 napisał:

Witam,
poszukuje w miarę krótką, osadzoną w świecie fantasy książkę z dużą dawką dobrego humoru.
Co polecacie?


Potwierdzam to co wyżej, Pratchett będzie odpowiedni. Może "Straż! Straż!" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed paroma godzinami skończyłem czytać ''''Cztery pory roku'''' Stephena Kinga. Po tylu pozytywnych opiniach na jego temat bardzo chciałem przeczytać, którąś z jego książek. Wybór padł na zbiór czterech opowiadań (głównie zdecydowałem się dzięki ''Skazani na Shawshank'' po obejrzeniu filmu ) i nie zawiodłem się. Wszystkie bardzo mi się podobały.
I teraz prośba do was. Jaką następną książkę Kinga byście polecili? Chciałbym teraz przeczytać coś większego, jakąś powieść. Liczę na propozycje : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 22:11, Puszkin napisał:

Czy ktoś śledzi może temat podwyżki VATu na książki ?
Orientuje się ktoś ile to może doprowadzić cen wzwyż w przyszłym roku ?


http://trzynasty-schron.net/


09 sierpnia 2010
Książki będą zVATowane - 14:33 - Squonk
Książki
Jak podaje portal Gazeta.pl - Gospodarka za Rzeczpospolitą, od przyszłego roku ceny książek wzrosną o kilka procent. Nie jest to wynik zbrodniczej polityki premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego jakby chcieli widzieć to fani pewnego panie prezesie, ale skutek wygaśnięcia zerowej stawki VAT na książki.

Więc kto za tym stoi - spytacie się? No ci, którzy prowadzili proces negocjacyjny związany z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i pokpili ogarnięcie tej sprawy do końca. Zaś dziś obecna władza, może i naprawdę ze zbolałym sercem wyrazi smutek, że po wzroście cen książek czytelnictwo w Polsce spadnie jeszcze bardziej. Ale nic straconego, skoro wzrośnie liczba dzieci neo, drechów, graczy z słoneczko - jednym słowem tępego motłochu, który postawi na rozrywkę i zabawę. Czyli na konsumpcję, czyli na wzrost dochodów do budżetu, z tytułu podatków pośrednich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobnież VAT ma wynosić 8%. Chociaż Polska stara się o przedłużenie okresu zerowego VATu na książki, to jednak wystarczy tylko jeden głos sprzeciwu wśród rady ministrów UE, aby prośba została odrzucona. Zostaje nam tylko być dobrej myśli.

Dnia 25.08.2010 o 16:20, kerkas napisał:

Nie jest to wynik zbrodniczej polityki premiera Tuska i prezydenta
Komorowskiego jakby chcieli widzieć to fani pewnego panie prezesie, ale skutek wygaśnięcia
zerowej stawki VAT na książki.

Wyborcy PO i tak nic nie czytają, więc dla nich żadna różnica. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Geez...
Książki dzisiaj już niemało kosztują i nie mogę nigdy kupić sobie tylu, ile bym chciał, tylko zawsze muszę rozkładać na ''raty''. A tu teraz takie info... To ile będą kosztować z vatem? Chyba poniżej 40 zł to ceny nie będą schodzić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2010 o 17:36, Paul_Rodgers napisał:

Podobnież VAT ma wynosić 8%. Chociaż Polska stara się o przedłużenie okresu zerowego
VATu na książki, to jednak wystarczy tylko jeden głos sprzeciwu wśród rady ministrów
UE, aby prośba została odrzucona. Zostaje nam tylko być dobrej myśli.


W Bogu nadzieja

Dnia 25.08.2010 o 17:36, Paul_Rodgers napisał:

> Nie jest to wynik zbrodniczej polityki premiera Tuska i prezydenta
> Komorowskiego jakby chcieli widzieć to fani pewnego panie prezesie, ale skutek wygaśnięcia

> zerowej stawki VAT na książki.
Wyborcy PO i tak nic nie czytają, więc dla nich żadna różnica. ;)


Czytają , czytają ; )
tylko ostatnio trochę czasu brak.

Natomiast a propos książek naszła mnie taka smutna refleksja po przeczytaniu
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=275802&n=179
Postanowiłem zapoznać się z biografią Roberta E. Howarda i w tym momencie dostałem przysłowiową kłonicą przez łeb , otóż jakiejkolwiek biografii Roberta E. Howarda w języku polskim nie ma.
Przez ciekawość zajrzałem na Amazon.com w końcu ileż może być biografii Roberta E. Howarda (jedna góra dwie ?) wynik zwalił mnie z nóg 7 słownie siedem biografii dotyczącej tej postaci
Blood and Thunder: The Life and Art of Robert E. Howard

One Who Walked Alone: Robert E. Howard the Final Years

Robert E. Howard: A Collector''s Descriptive Bibliography

Dark Valley Destiny: The Life of Robert E. Howard

ROBERT E. HOWARD, The Supreme Moment: A Biography

R E H: A Short Biography of Robert E. Howard

The miscast barbarian: A biography of Robert E. Howard (1906-1936)

Na usta ciśnie się pytanie skoro Amerykanie to kretyni (wiem że to stereotyp ale nie jestem w stanie ani go potwierdzić ani zaprzeczyć przyjmuję więc tezę że są) to dlaczego pod względem pozycji książkowych jakie można dostać w języku angielskim biją choćby Polskę na głowę ?.

Nie wspominając iloma wspaniałymi książkami przetłumaczonymi na ich język mogą się cieszyć a my nie.
Dla przykładu:

Jack Finney "Time and Again"

Lionel White "Clean Break"

Jim Thompson "The Killer Inside Me" , "The Grifters" czy też cały cykl powieściowy o detektywie Mike-u Hammer-że

W.R. Burnett "Little Caesar"

Eugene Burdick and Harvey Wheeler "Fail-Safe"

i inne

Tego jednego zazdroszczę Amerykanom.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem dwie na razie "Miasteczko Salem" i "Christine", ten pierwszy to horror. Miał taki klimat, że ja pierniczę, w nocy się bałem pójść do łazienki, ale jak czytać to tylko w nocy. Teraz zamierzam przeczytać "Lśnienie", może postraszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2010 o 16:16, kedzior141 napisał:

I teraz prośba do was. Jaką następną książkę Kinga byście polecili? Chciałbym teraz przeczytać
coś większego, jakąś powieść. Liczę na propozycje : )

Ja właśnie czytam "Carrie" i jest fajna. Niedawno też przeczytałem "Pod kopułą" - jeżeli chcesz coś większego to w sam raz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2010 o 17:50, McFlash napisał:

"Zielona mila" (powinna być w zbiorze opowiadań, które
krótkie nie są) ;>


Nie pomyliłeś coś przypadkiem? Przecież to powieść, i to dość spora objętościowo. Ale, oczywiście, jak najbardziej warta polecenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się