HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Skończyłem dziś kolejną powieść w świecie Warhammera 40k i stwierdziłem iż najwyższa pora na odmianę. Czy któryś z przeszacownych gramowiczów mógłby polecić mi najlepiej jakieś urban fantasy z taką "iskrą ciepłej magii"? (wiecie, a''la Łukjanienko czy też "Miasteczko Dry Water" Nylunda...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2011 o 17:10, Tajemnic napisał:

Skończyłem dziś kolejną powieść w świecie Warhammera 40k i stwierdziłem iż najwyższa
pora na odmianę. Czy któryś z przeszacownych gramowiczów mógłby polecić mi najlepiej
jakieś urban fantasy z taką "iskrą ciepłej magii"? (wiecie, a''la Łukjanienko czy też
"Miasteczko Dry Water" Nylunda...)


Dobre urban fantasy to oczywiście Gaiman: "Chłopaki Anansiego", "Nigdziebądź", ewentualnie mniej urban, ale też wspaniały "Gwiezdny pył" (film też jest bardzo dobry zresztą).
Nie wiem co konkretnie Łukjanienki miałeś na myśli, zakładam że raczej patrole, bo są najpopularniejsze. Ale IMO fajniejsza jest dylogia o głębi.

No choć to inny gatunek, nieodmiennie polecam w oryginale "Name of the wind" Patricka Rothfussa. Ciężko uwierzyć, że to jego debiut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem dziś "Wielki Bazar, Złoto Brayana" Petera V. Bretta. Mimo, ze bardzo lubię tego autora i jego książki, to ta pozycja okazała sie po prostu skokiem na kasę. Mimo, że fajne są te opowiadania, to są one dość krótkie i nie usprawiedliwiają ceny książki (wg mnie oczywiście).
Mimo to "Wojna w świetle dnia" i tak trafi do mojego koszyka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2011 o 19:07, pkapis napisał:

<ciach>


Z Łukjanienki czytałem patrole, wspomniane przez Ciebie głębie (nie wiem czy wiesz, ale bodajże w "Atomowym śnie" było jeszcze jedno opowiadanko z "serii"), Brudno/Czystopis i Lorda. Dziękuję za porady, pochodzę po bibliotekach może coś sobie sprawię.
A za "Gwiezdny pył" miałem zamiar zabrać się już jakiś czas temu. Dobrze, że znalazł się łaskawca co to mi o nim przypomniał ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Chciałem was prosić o porady w sprawie książek ;) Otóż jakie książki polecacie o dyktatorach ( Hitler, Stalin i Fidel Castro)? Prosiłbym o jakieś opinie. Książki te chciałbym wykorzystać do prezentacji maturalnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.09.2011 o 20:17, Tajemnic napisał:

Z Łukjanienki czytałem patrole, wspomniane przez Ciebie głębie (nie wiem czy wiesz, ale
bodajże w "Atomowym śnie" było jeszcze jedno opowiadanko z "serii"),


NIe czytałem, dzięki.

Dnia 12.09.2011 o 20:17, Tajemnic napisał:

A za "Gwiezdny pył" miałem zamiar zabrać się już jakiś czas temu. Dobrze, że znalazł
się łaskawca co to mi o nim przypomniał ^^


Jeśli oglądałeś film, to książka jest jednak trochę inna. Jeśli nie oglądałeś, to obejrzyj, bo warto.
A tak mi się jeszcze przypomniało, że z urban fantasy całkiem sensowy jest Michał Studniarek i "Herbatka z kwiatem paproci". Zwłaszcza, że całość rozgrywa się w Warszawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ian Kershaw - "Hitler 1889-1936. Hybris"
Ian Kershaw - "Hitler 1936-1945. Nemezis"

Najlepsza biografia Hitlera na polskim rynku, jedna z najlepszych w ogóle jakie kiedykolwiek powstały.

Oprócz tego przydałaby się też znajomość "Mein Kampf", a tego w postaci wydanej nie zdobędziesz w księgarnii, a tylko w drugim obiegu, dyktowanego czasami morderczymi cenami.

Karol Grünberg - "Adolf Hitler. Biografia Fuhrera" - Całkiem solidne opracowanie, dość wiekowe już co prawda, ale jak na tamte czasu dobrze wykonane.

O Stalinie mam tylko:

Roj Miedwiediew, Żores Miedwiediew - "Nieznany Stalin" - Napisane przez Rosjan po otwarciu rosyjskich archiwów. Opracowanie zawiera wiele rewelacji, uważane jest za dobre, ale prawda tkwi pewnie gdzieś po środku.

Edward Radziński - "Stalin" - Biografia napisana przez polaka, tez już po otwarciu archiwów rosyjskich. Dość wyważona

Simon Sebag Montefiore - "Stalin. Dwór Czerwonego Cara". Całkiem ciekawa pozycja, ale na początek polecałbym zapoznać się raczej z podanymi wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tego co dodał meryphillia możesz poczytać jeszcze ,,Stalin-Młode Lata Despoty",Simona Sebaga Montefiore. Czyta się jak dobry kryminał. A jak nie boisz się kontrowersyjnych tematów możesz poczytać książkę Davida Irvinga Wojna Hitlera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2011 o 10:00, meryphillia napisał:

Edward Radziński - "Stalin" - Biografia napisana przez polaka, tez już po otwarciu archiwów rosyjskich. Dość wyważona

Pozycja reklamowana przez wydawcę jako "pierwsza pełna biografia oparta na rewelacyjnych dokumentach z tajnych archiwów rosyjskich".
Mam tylko uwagę. Z tego co wiem, to E. Radziński jest historykiem rosyjskim, a nie Polakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Poszukuje jakiś książek związanych tematycznie z grą Deus Ex. Tak więc szukam pozycji o tematyce science-fiction, poruszającą takie pojęcia jak cyberpunk, transhumanizm itp. Po pobieżnym przeszukaniu internetu uznałem, że bardzo dobrą książką, a w zasadzie klasyką gatunku jest Neuromancer Williama Gibsona. Co o niej sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 15:36, kerkas napisał:

Graf Zero to coś w stylu kontynuacji Neuromancera ?(obecnie czytam Trylogię Mostu , ale Graf Zero też jest w mojej bibliotece , więc może sięgnę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 15:49, Net_com napisał:

Graf Zero to coś w stylu kontynuacji Neuromancera ?(obecnie czytam Trylogię Mostu , ale
Graf Zero też jest w mojej bibliotece , więc może sięgnę).


Neuromancer stanowi pierwszą część trylogii kolejne tomy to Graf Zero i Mona Liza Turbo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 15:08, Wszystkozajete napisał:

gatunku jest Neuromancer Williama Gibsona. Co o niej sądzicie?


Gibson - brać w ciemno. Czy trylogię Ciągu, czy trylogię Mostu czy inne - brać i czytać.

Z klasyki cyberpunku i o "przesiadce na nowy system" masz jeszcze Wgrzeszników (Synners) autorstwa Pat Cadigan.

Mniej cyberpunkowe i nieco bardziej filozoficzne, acz z pytaniem o granicę człowiek/maszyna masz książki Asimova na przykład (tego od słynnych trzech praw robotyki, i jak mi kto wyskoczy z filmem to zatłukę).

Co tam jeszcze... Co do transhumanizmu i ludzkich możliwości - "Gwiazdy Moje Przeznaczenie" i "Człowiek do Przeróbki", oba Alfreda Bestera.

Etyczne implikacje inżynierii genetycznej - "Stan Niewolności" Lois McMaster Bujold.

I mój prywatny faworyt, nie będący stricte transhumanistyczny, acz przypuszczam, że też może Ci do gustu przypaść - trylogia "Psychotronik" (Psychotronik, Kocia Łapka, Deszcz Snów) autorstwa Joan D. Vinge.

Więcej grzechów nie pamiętam, jak się wyśpię to może coś jeszcze dopiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 15:08, Wszystkozajete napisał:

Tak więc szukam pozycji
o tematyce science-fiction, poruszającą takie pojęcia jak cyberpunk, transhumanizm itp.


Gorąco polecam "Accelerando" Charlesa Strossa, książka może literacko i fabularnie jest raczej średnia, ale niesamowicie pokazuje rozwój technologii i jej wpływ na społeczeństwo oraz głębokie zmiany jakie wywołuje, akcja zaczyna się bodajże w 2010 roku (troszkę różni się od tego co znamy, ale w sumie nie wiele) i kończy na początku XXII wieku. Warty uwagi jest też "Szklany Dom" skoro jesteśmy przy Strossie, on już stoi wyżej pod względem fabularnym i literackim, jest lekko (ale na prawdę lekko) powiązana z "Accelerando" ale można ja całkowicie na luzie czytać bez znajomości "Accelerando". Tutaj już zamiast progresu technologicznego mamy przedstawioną intrygę osadzoną w postludzkim społeczeństwie które już dawno temu przekroczyło próg Technologicznej Osobliwości.
Świetną lekturą jest też "Ślepowidzenie" Petera Wattsa, to jedna z moich ulubionych powieści, mamy w niej ludzkie społeczeństwo, mocno odmienione przez technologie ale jeszcze przed Osobliwością, mamy w niej Sztuczne Inteligencje, implanty, przywrócone do życia wampiry (świetnie wyjaśnione biologicznie, dość mocno odbiegają od mitu), wirtualną rzeczywistość itp. ale powieść koncentruje się na Pierwszym Kontakcie z obcymi.
Warto też sięgnąć po "Rozgwiazdę" Wattsa, ona jest osadzona w czasach znacznie nam bliższych ale środowisku znacznie bardziej obcym, bo w stacji energetycznej na dnie oceanicznym którą obsługują cybernetycznie zmodyfikowani ludzie.
Warto rzucić okiem na książki Alastaira Reynoldsa, chociaż jego powieści to znacznie dalej oddalone w czasie science-fiction i space opera, i nie koncentrują się na wątkach cyberpunkowych i transhumanistycznych to jednak pewne idee ważne dla transhumanizmu jak cyborgizacja czy uploading świadomości są tam poruszone i świetnie przedstawione. Dodatkowo cykl wybija na tle innych świetne przedstawienie różnych postludzkich ras, zmodyfikowanych czy to biologicznie czy cybernetycznie, w niektórych wypadkach bardzo ekstremalnie jak w noweli "Diamentowe Psy" ze zbioru "Diamentowe Psy, Turkusowe Dni".
Polecam też teksty autorstwa naszego polskiego Jacka Dukaja, zwłaszcza takie jak nowela "Extensa" gdzie postludzka rasa przedstawiona jest z punktu widzenia grupy "amiszów"; "Perfekcyjna Niedoskonałość", gdzie mamy poosobliwościowy, mocno stechnicyzowany świat, czy opowiadania i nowele ze zbioru "Król Bólu".

A i baaaardzo, baaaaardzo polecam książkę popularnonaukową "Radykalna Ewolucja" Joela Garreau wprowadzająca w temat transhumanizmu, przestawiająca różne idee oraz trzy scenariusze przyszłości ("niebiański", "piekielny" oraz coś pomiędzy), jeszcze parę dni temu była na wyprzedaży wydawnictwa Prószyński i ska za 6 zł, całkiem możliwe że wciąż jest dostępna. Naprawdę mocno ją polecam. Nawet była wspominana w Human Revolution, w laboratoriach Tai-Yong Medical był e-book o niej opowiadający. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2011 o 23:12, Nagaroth napisał:

Gorąco polecam ...

Nagaroth, jeżeli pozwolisz, to ten tekst przekopiuję i wkleję do wątku o Literaturze SF (albo zrób to sam jeżeli wolisz), bo może się tam przydać.
Często bowiem wątki tego typu przeszukuje się przez wyszukiwarkę pod kątem tytułów a Ty ich tu wymieniłeś parę :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Fumiko & Nagaroth

Dzięki, sporo tych tytułów, jeśli mnie wciągnie ten typ literatury to będzie co czytać przez długi czas :)
Póki co nabyłem i zaczynam czytać Neuromancera, chyba dobrze, że rozpocząłem od klasyku gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 12:22, Wszystkozajete napisał:

Dzięki, sporo tych tytułów, jeśli mnie wciągnie ten typ literatury to będzie co czytać
przez długi czas :)


No problem, polecam się na przyszłość. :)

Dnia 16.09.2011 o 12:22, Wszystkozajete napisał:

Póki co nabyłem i zaczynam czytać Neuromancera, chyba dobrze, że rozpocząłem od klasyku
gatunku.


To zależy, "Neuromancer" to bardzo dobra książka ale trochę się zestarzał i niektórych może to odrzucać. Ale tak czy siak, warto go znać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się