HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

http://www.fallout3.net/
Już niedługo premiera drugiego numeru ''Coś na Progu'' - 12:32 - Squonk
Coś na progu - dwumiesięcznik
Informacja prasowa od Wydawnictwa Dobre Historie.

Dokładnie 24 maja rusza pre-order majowo/czerwcowego numeru pulp magazynu "Coś na Progu". Czasopismo będzie miało 76 stron, a jego cena 8.90 - pozostanie niezmieniona. W środku pojawią się m.in. teksty: Clive''a Barkera, Morta Castle, Algernona Blackwooda i Marcina Wrońskiego. Tematem przewodnim będzie retro - w grozie, kryminale i fantastyce, nie zabraknie więc artykułów, które dotyczą współczesnych i klasycznych twórców pulp, takich jak: Bentley Little, Edgar Allan Poe, czy Ray Bradbury.

Więcej informacji i zapowiedzi konkretnych artykułów znajdziecie na blogu czasopisma: cosnaprogu.blogspot.com

Numer pierwszy (marzec/kwiecień) można zamówić na stronie wydawcy: dobrehistorie.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2012 o 18:35, In_The_End napisał:

Świetna lista :D


Szkoda że nie ułożona przezemnie :(

Dnia 03.07.2012 o 18:35, In_The_End napisał:

Zamówiłem już dwie książki z czołówki w mojej ulubionej ksiegarni.
Gilbert Keith Chesterton – Przygody księdza Browna
i
chyba Charles DICKENS – Tajemnica Edwina Drooda, ale nie jestem pewien. Pech, zapomniałem.

Dnia 03.07.2012 o 18:35, In_The_End napisał:

ps: Gdybyś miał w posiadaniu inne to też wstaw.


Chodzi o kryminały które przeczytałem jeśli tak to polecam:
A.E.Poe "Zabójstwo przy Rue Morgue" i "Skradziony list"
"Okno na podwórze" Cornell Woolrich
"Przedział morderców" Sebastien Japrisot
http://allegro.pl/fbi-w-akcji-borovicka-i2463183533.html
http://allegro.pl/scotland-yard-w-akcji-borovicka-i2411582877.html
A.Conan Doyle - wszystko
"Harry Angel" Hjortsberg William
"Honor Prizzich" Richard Condon
"Przylądek strachu" John MacDonald
"Noc myśliwego" David Grubb

Czarny kryminał


"Gangster" Mickey Spillane
Chandler - Wszystko
"Asfaltowa dżungla" W.R.Burnett
"Ucieczka gangstera" Jim Thompson
"Śmiertelny pocałunek" Mickey Spillane
"Hammett" Joe Gores
"Szklany klucz" Dashiell Hammett
"Pocałunek przed śmiercią" Ira Levin
"Godzina zemsty" - Richard Stark książka ma bardzo niewiele wspólnego z filmem z Melem B.
"Mildred Pierce" James M. Cain
"Mroczne przejście" David Goodis

Dnia 03.07.2012 o 18:35, In_The_End napisał:

Założyłem kiedyś konto na goodreads, ale potem przeniosłem się na lubimyczytać.pl. Czasami
jest coś ciekawego, ale ciągle nie ma tam forum :p


Zawsze możesz zajrzeć tu :)

Dnia 03.07.2012 o 18:35, In_The_End napisał:

Obecnie jest tak gorąco, że aż nie
mogę czytać. Pocą mi się ręce, a nie chce zniszczyć stron. Masakra!


Wiem coś o tym dlatego czytam albo w klimatyzowanych pomieszczeniach albo późno wieczorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasopismo "Coś na progu" do kupienia w Krakowie i we Wrocławiu!
Zgodnie z zapowiedziami - sukcesywnie uruchamiamy wybrane punkty sprzedaży czasopisma "Coś na progu" w poszczególnych miastach Polski. Oto spis pierwszych z nich: KRAKÓW, ul.Grodzka 2, kultowy sklep z fantastyką i komiksem: FANKOMIKS ( http://www.fankomiks.pl/). WROCŁAW, Klubokawiarnia Wydawnictwo (ul. Włodkowica 11), księgarnia "Pod Plafonem" (Rynek, w holu Biblioteki Wojewódzkiej), kawiarnio księgarnia kryminalna Speakeasy (Rynek 8) oraz antykwariat literacki "Szarlatan" (ul. Szczytnicka 51). Wszelkie sugestie co do konkretnych punktów sprzedaży w innych miastach - mile widziane (np. w formie komentarzy pod postem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
W najbliższym czasie zamierzam zacząć swoją przygodę z książkami A. Sapkowskiego. Głównie interesuje mnie Saga o Wiedźminie. Ponoć Saga jest już kontynuacją wcześniejszych wydarzeń, opisanych w niektórych opowiadaniach. Natrafiłem na wzmiankę o tym, że są to przede wszystkim opowiadania "Miecz przeznaczenia" i "Ostatnie życzenie". Jeśli to prawda, to należy je czytać w jakiejś konkretnej kolejności? A może należałoby jeszcze coś przeczytać, zanim zabiorę się za samą Sagę? Będę wdzięczny, jeśli ktoś mi to wyjaśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2012 o 01:40, Szynkars napisał:

Witam

Hej. Cała saga składa się z dwóch zbiorów opowiadań "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia". Następnie mamy cykl powieściowy:
Krew elfów
Czas pogardy
Chrzest ognia
Wieża Jaskółki
Pani Jeziora

W takiej kolejności należy to czytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A zatem, o ile dobrze zrozumiałem, zbiory opowiadań "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" już wchodzą w skład sagi. Czyli na pierwszy ogień idzie "Ostatnie życzenie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2012 o 02:46, Szynkars napisał:

A zatem, o ile dobrze zrozumiałem, zbiory opowiadań "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia"
już wchodzą w skład sagi. Czyli na pierwszy ogień idzie "Ostatnie życzenie"?


Nie wchodzą, ale są przygotowaniem do sagi (mianowanej na "pięcioksiąg", bo części sagi jest właśnie pięć), bez których może Ci być ciężko zrozumieć niektóre kwestie. Ale tak, zacznij od Ostatniego Życzenia.

Pozdrawiam, Talon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2012 o 03:15, sinir napisał:

Nie wchodzą, ale są przygotowaniem do sagi (mianowanej na "pięcioksiąg",

Nie cierpię tego określenia. Ta saga to jest jedna powieść wydana w 5 tomach, tyle że każdy tom - zamiast numeru - ma nadany swój odrębny tytuł (co niestety wprowadza cały bałagan, m.in. z kolejnością czytania).
Sienkiewicz pisząc swój "Potop" w 3 tomach nie nadawał każdemu z nich odrębnego tytułu (nie było wówczas takiej maniery), ale gdyby to zrobił, to przecież sam "Potop" nie zasługiwałby na miano trylogii.
Określenia pięcioksiąg, czy inny wieloksiąg, można używać w stosunku do cyklu, w którym każda powieść jest zamkniętą całością. Czyli taką, którą można czytać niezależnie od innych części cyklu.
Przykładem jest tu np. słynny cykl "Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka" J. F. Coopera (składający się z: Pogromcy Zwierząt, Ostatniego Mohikanina (sfilmowanego), Tropiciela Śladów, Pionierów i Prerii) lub wspomniana wyżej Trylogia Sienkiewicza (Potop można przeczytać niezależnie od innych powieści).
Podobnie można powiedzieć o cyklu z Harrym Potterem (też każda powieść jest oddzielną całością).
A tymczasem spróbuj przeczytać np. samą "Wieżę Jaskółki"!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2012 o 08:40, A-cis napisał:

A tymczasem spróbuj przeczytać np. samą "Wieżę Jaskółki"!

Pozdrawiam, od niej zacząłem Wiedźmina, bo polonistka w gimnazjum całkiem szczwanie wymyśliła, że jeśli już dać coś Sapkowskiego na lekturę dodatkową, to niech będzie to tom przedostatni. I jakoś go przeczytałem, chociaż nie pamiętam, jak wiele wtedy zrozumiałem, pewnie niewiele, nie znając wcześniejszych losów Ciri. I tak wkrótce później przeczytałem całość (na początku tego roku drugi raz, jakoś wolę opowiadania od "pięcioksięgu" ;p) , ale "Wieżę Jaskółki" do teraz mam za najlepszy i najciekawszy tom sagi.

Harrego swoją drogą zaczynałem od "Komnaty Tajemnic", ale nie zgadzam się, że każdy tom jest osobny. Owszem, jest podział na lata nauki, tyle że bez znajomości początku trudno takiego "Księcia..." zrozumieć.

I jeszcze dodam - wygrałem kiedyś na gramie trylogię "Kupcy i ich żywostatki" Robin Hobb. Dokładniej - pierwsze tomy (z dwóch) każdej z trzech części. Mniejsza o ciut żenujący chwyt marketingowy, w jednej serii mamy tutaj 2 podziały. Hollywood nie było pierwsze ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.07.2012 o 12:31, Liqid napisał:

Mniejsza o ciut żenujący chwyt marketingowy, w jednej serii mamy tutaj 2 podziały. Hollywood nie było pierwsze


Chodzi o podział książki na dwie części czy o taką a nie inną wygraną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.07.2012 o 13:57, Evertsen_Dante napisał:

Chodzi o podział książki na dwie części czy o taką a nie inną wygraną?

Książki są dosyć grube (po 400 stron drobnym maczkiem) i podział części na 2 tomy rozumiem. Jeśli natomiast wygrywa się same tomy pierwsze, to sugestia co zrobić, by to miało wartość jest zbyt oczywista... Także stoją sobie na półce, może nawet kiedyś sprawdzę Cz.1 T.1 na próbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

===> Liqid
Przepraszam, że odpowiadam w ten sposób, ale nie byłem w stanie najechać kursorem na przycisk Odpowiedź (był przesłonięty tekstem).

> Harrego swoją drogą zaczynałem od "Komnaty Tajemnic", ale nie zgadzam się, że każdy tom jest osobny. Owszem, jest podział na lata nauki, tyle że bez znajomości początku trudno takiego "Księcia..." zrozumieć.

Myślę, że każdy cykl ma swój początek ułatwiający zrozumienie całości, ale potem, kolejność czytania poszczególnych części nie ma już takiego znaczenia, bo są one samodzielnymi bytami, vide Trylogia Sienkiewicza.
Jednak w przypadku wielotomowych powieści (jak Saga Sapkowskiego, czy Władca pierścieni - również niesłusznie nazywany trylogią) czytanie ich nie w kolejności jest błędem.
To że Ty Sakowskiego zacząłeś od "Wieży jaskółki" nie znaczy - jak przypuszczam - że taką kolejność czytania sugerowałbyś również innym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2012 o 21:53, zerohunter napisał:

Jakieś książki w stylu Metro 2033 polecicie?


Nie czytałem (jeszcze) Metro 2033 ale jeżeli chodzi o postapokaliptyczne to polecam Gdy Zgasną Światła Alexa Scarrowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Która z tych serii jest lepsza "Malazańska Księga Poległych" czy "Czarna Kompania? Czy może zupełnie tak się różnią, że nie da sie porównać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2012 o 22:18, Cyp3k napisał:

Która z tych serii jest lepsza "Malazańska Księga Poległych" czy "Czarna Kompania? Czy
może zupełnie tak się różnią, że nie da sie porównać?


Obie serie są bardzo fajne, ale jedna i druga zawieraja przegadane tomy. MKP wyrosła na legendzie CK. Warto przeczytać obie, ale jeśli już mam wskazywać to na MKP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2012 o 22:18, Cyp3k napisał:

Która z tych serii jest lepsza "Malazańska Księga Poległych" czy "Czarna Kompania? Czy
może zupełnie tak się różnią, że nie da sie porównać?


Czytałem tylko cykl o Czarnej Kompanii: nie jest to żadne górnolotne fantasy, ani nic wybitnego, ale kawał porządnego czytadła, które łatwo się czyta. Podejrzewam że z MKP jest podobnie. Może ktoś inny się jeszcze wypowie, ale ogólnie można i nawet warto, bo to w pewien sposób klasyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, w liceum miałem test z czytania ze zrozumieniem. Był tam taki test autorstwa Umberto Eco traktujący o postapokaliptycznej wizji świata. Ktoś kojarzy może? Potrzebuję tytułu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się