HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Mam prośbę o podanie, dla kogoś kto nie miał kontaktu z gatunkiem, jednej, na początek, książki z cyberpanku. Jedną, którą polecicie komuś kto cyberpunk zna tylko z Matrixa. I takie pytanie - czy Czarna Seria to dobre książki? jeśli się wygłupiam tym pytaniem to proszę nie bijcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2012 o 22:57, Fimbulvinter napisał:

Mam prośbę o podanie, dla kogoś kto nie miał kontaktu z gatunkiem, jednej, na początek,
książki z cyberpanku. Jedną, którą polecicie komuś kto cyberpunk zna tylko z Matrixa.
I takie pytanie - czy Czarna Seria to dobre książki? jeśli się wygłupiam tym
pytaniem to proszę nie bijcie.


Nie wiem jak stoi z jakością Czarnej Serii, ale to nie to czego szukasz. Ta seria to skandynawskie kryminały, thrillery i powieści detektywistyczne nie mające nic wspólnego z cyberpunkiem.

Jeśli szukasz dobrych książek poruszających temat cyberpunku wypróbuj te:

Charles Stross - Accelerando, Szklany Dom, Stan Wstrzymania
Peter Watts - Ślepowidzenie, Rozgwiazda, Wir, Behemoth (ta ostatnia ma mieć premierę w listopadzie)
Alastair Reynolds - Przestrzeń Objawienia, Migotliwa Wstęga, Arka Odkupienia, Otchłań Rozgrzeszenia, Prefekt, Diamentowe Psy/Turkusowe Dni (to raczej space opera, ale temat augmentacji człowieka i różnych jej sposobów jest bardzo ważny dla wszystkich tych książek)
Ian McDonald - Rzeka Bogów, Dni Cyberabadu/Dom Derwisza
Mieszko Zagańczyk - Allah 2.0
George Alec Effinger - Kiedy zawodzi grawitacja
William Gibson - Neuromancer, Graf Zero, Mona Liza Turbo, Światło wirtualne, Idoru, Wszystkie jutra, Rozpoznanie wzorca, Spook Country. W kraju agentów, Johnny Mnemonic.
Neal Stephenson - Zamieć, Diamentowy Wiek
Jacek Dukaj - Król Bólu, W kraju niewiernych, Perfekcyjna niedoskonałość, Czarne Oceany
Corey Doctorow - Mały Brat
Jon Courtenay Grimwood - NeoAddix
Marcin Przybyłek - cykl Gamedec
Phillip K. Dick - Blade Runner, Ubik, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha
Bruce Sterling - Schizmatrix
Rafał Kosik - Mars
Paolo Bacigalupi - Nakręcana dziewczyna/Pompa numer sześć
Haruki Murakami - Koniec świata i hard-boiled wonderland
Henry Lion Oldi - Mesjasz formatuje dysk
Anthony Burgess - Mechaniczna Pomarańcza
Robert Sheckley - Niesmiertelnosc na zamowienie
Rafał Ziemkiewicz - Pieprzony los kataryniarza, Walc stulecia
Richard Morgan - Modyfikowany Węgiel, Upadłe Anioły, Zbudzone Furie, Siła Rynku, Trzynastka
Pat Cadigan - Wgrzesznicy, Głupcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2012 o 00:34, Nagaroth napisał:

Nie wiem jak stoi z jakością Czarnej Serii, ale to nie to czego szukasz. Ta seria to
skandynawskie kryminały, thrillery i powieści detektywistyczne nie mające nic wspólnego
z cyberpunkiem.


To były dwa oddzielne pytania :). Wiem, że to są kryminały.


>lista

Dzięki, coś sobie wybiorę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2012 o 21:33, kerkas napisał:

Obecnie czekam na
Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem – Witold Szabłowski, Izabela Meyza

A ta pozycja czemu Cię zainteresowała?! Czyżbyś mieszkał w takich warunkach? :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2012 o 00:34, Nagaroth napisał:

Jeśli szukasz dobrych książek poruszających temat cyberpunku wypróbuj te:
Rafał Kosik - Mars

Dziękuję za ostrzeżenie. Przymierzałem się do tej powieści ale ponieważ cyberpunku nie trawię, będę się trzymał od niej z daleka ;-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2012 o 11:16, A-cis napisał:

Dziękuję za ostrzeżenie. Przymierzałem się do tej powieści ale ponieważ cyberpunku nie
trawię, będę się trzymał od niej z daleka ;-P


Zasadniczo nie nie jest czysty cyber, jest tam sporo o modyfikacji i cybernetyce ale jest też dużo o kolonizacji Marsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, przydałaby mi się pomoc w odnalezieniu tytułu książki :)
Rzecz w tym że natknąłem się w Empiku, i chyba nawet w tym temacie, na ponoć całkiem niezłą książkę o Apokalipsie Zombie. Książka była na tyle nietypowa, że wbrew pozorom nie opisywała żadnych historii o osobach którym udało się przeżyć epidemię, ale skupia się wręcz na pierwszych dniach jej wybuchu, opisując starcia wojsk z truposzami (bombardowania, rozważania użycia głowic nuklearnych, itp).

Niestety za Chiny nie pamiętam tytułu, ani też autora. Wiem tylko że jest w miarę nowa (w Polsce wydana niespełna parę miesięcy temu, premiera światowa chyba rok temu,albo coś w ten deseń). Okładka to znak ostrzegawczy symbolizujący skażenia.
Skrzynka wirtualnego piwa i wdzięczności osobie która poda tytuł :) Zwłaszcza że chyba ktoś już kiedyś tutaj o niej wspominał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2012 o 11:13, A-cis napisał:

> Obecnie czekam na
> Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem – Witold Szabłowski,
Izabela Meyza

A ta pozycja czemu Cię zainteresowała?! Czyżbyś mieszkał w takich warunkach? :-)


Lubię książki o Survivalu
http://kulturaonline.pl/szkola,przetrwania,w,prl,u,tytul,artykul,13947.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie od Hemingwaya, tak aby się nie wystraszyć na początek? Bo ponoć może przynudzać dla osoby, która raczej omijała literaturę szerokim łukiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje wrażenia po lekturze kolejnego dzieła Kinga:


Stephen King - Miasteczko Salem

Ta książka jest według mnie niestety słaba. Brak w niej jak dla mnie elementów budzących grozę, czy chociażby wywołujących jakieś emocje. Lektura szła mi dość wolno i niekiedy nudziła mnie.
Nie wiedziałem (przed zapoznaniem się z tomem oczywiście), o czym jest to dzieło Kinga, ale do tematu wampirów jestem dość przychylnie nastawiony, więc liczyłem na satysfakcjonujące doznanie. Niestety, Miasteczo Salem to po prostu rzemieślnicza robota. Czytało mi się je przyjemnie, ale nie mogę powiedzieć, żeby na podstawie tego dzieła Stephen King mógł być nazwany królem horroru. Zdecydowanie bardziej podobały mi się Cmętarz Zwieżąt, Ręka Mistrza, Sklepik z Marzeniami, czy chociażby proste z założenia Christine. Salem oceniam na 5/10 i nie polecam osobom, które lubią się bać czytając książkę. Natomiast ci, którzy po prostu chcą coś poczytać powinni być zadowoleni, ale nie zachwyceni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Winter is coming... jak ma towarzysz gramowicz Harrolfo miast tytułu. Zwracam się z pytaniem do czytelników i fanów Goodkind''a. Czy seria Miecz Prawdy na prawdę jest aż tak słaba jak uważam? Aktualnie mam za sobą dwa pierwsze tomy (Pierwsze Prawo Magii i Kamień Łez). Wątki w obu dłużą się niemiłosiernie (żeby MAIN QUEST opisany był na ostatnich stronach dosłownie i zakończył się niewiadomo kiedy...) , a spotkania z Kahlan doprowadzają mnie do szału. Czy autor na prawdę chce coś takiego wywoływać tłumacząc przez -dziesiąt stron, jaka to miłość jest w życiu ważna? Błeeh. Dość zawodzenia i dość psioczenia. Warto kontynuować "przygodę" z tą serią? Tomów jeszcze troche zostało, a Bractwo Czystej Krwi zapowiada się w ten sam sposób jak dwa poprzednie. Warto? : <

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2012 o 18:32, Morris12 napisał:

<dziab>


Miecz Prawdy to - nie czarujmy się - literatura nie mająca zamiaru wybić się ponad pulpową fantastykę; w swojej kategorii jest jednak o kilka klas lepsza od utworów Trudi Cannavan czy innej Stephanie Meyer (przepraszam jeśli przekręciłem nazwiska). Jeśli podchodząc do Riczardowej serii nastawiałeś się na cokolwiek innego, to przykro mi nadal będziesz się zawodził. Jasne, autor w późniejszych tomach wprowadza ździebko nachalnie wątki moralizujące i wyśpiewuje peany na cześć kapitalizmu, więc jakiejś tam symulacji głębi trudno tutaj całkowicie odmówić, ale... wciąż.

Do Miecza najlepiej podchodzić jak do hamburgera w McDonaldzie. Jest "tanie" (nie mówię tu o kosztach finansowych a bardziej o tym jak wiele uwagi należy mu poświęcić), zapycha, smak ma dość intensywny. Nawet jeśli poniewczasie człowiek odrobinę żałuje pożarcia kawałka plastyku udającego kanapkę to w trakcie nie jest źle, czerpie się z tego pewną przyjemność.

Goodkindowi (i jego tłumaczowi) oddać trzeba, że pomimo pewnej miałkości fabularnej ma całkiem znośny warsztat i nie waha się przed wycięciem paru fabularnych wolt. Jeśli nie masz niczego lepszego do czytania to kontynuować jak najbardziej możesz (zwłaszcza, że tak naprawdę najgłówniejszy wątek całej serii wciąż jest przed Tobą), ale naprawdę nie nastawiaj się na eksplozje artystycznej ekstazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2012 o 12:40, qq_MoaR napisał:

Co polecacie od Hemingwaya, tak aby się nie wystraszyć na początek? Bo ponoć może przynudzać
dla osoby, która raczej omijała literaturę szerokim łukiem.


Widziałeś film ?
http://www.filmweb.pl/film/Zab%C3%B3jcy-1946-110345
lub
http://www.filmweb.pl/film/Zab%C3%B3jcy-1964-10518
filmy powstały na podstawie powieści Ernesta Hemingway''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie trzymam się zasady: "nie oglądam i nie słucham niczego co jest starsze ode mnie"
Może kiedyś..

Na razie mam kilka ''prostych'' książek do poczytania, po nich zmierzę się z Hemingwayem, w sumie zainteresowany jestem ostatnio samą Hiszpanią, więc Komu Bije Dzwon chyba będzie najlepszym wyborem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2012 o 19:23, Harrolfo napisał:

Moje wrażenia po lekturze kolejnego dzieła Kinga


To nie kolejne dzieło Kinga. To jedno z pierwszych "dzieł" Kinga. Planowałem to kiedyś przeczytać, bo łypie to na mnie z półki, ale jeśli to książka o wampirach, to sobie raczej daruję. Myślałem że będzie to związane z wydarzeniami w Salem w XVII wieku. Dzięki za cynk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się