HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 13.05.2013 o 18:23, Orion napisał:

Czytała to już :) A Archipelag Gułag chyba trochę na ciężki dla niej. Coś jeszcze by
się znalazło? W piątek już są urodziny, a ja jeszcze nie mam nawet pomysłu :P


Stare ale dobre. Stanisław Grzesiuk "Boso, ale w ostrogach" lub "Na marginesie życia".
Pierwsze opowiada o jego życiu młodzieńczym, sporo barwnych historii cwaniaczka z półświatka, który miał to szczęście, że nie wdał się w zbyt ciemne sprawy i zdołał wyjść na ludzi - przy pewnym wsparciu bardziej szemranych kolegów, którzy w pewnej chwili powiedzieli, że nie pozwolą mu się w nic złego wciągnąć, żeby nie marnował sobie życia. Kończy się niedługo po rozpoczęciu wojny.
Druga z kolei jest o jego walce w gruźlicą, której nabawił się w obozach. Trochę słabsza, ale nadal dobra - Grzesiuk to bard, ma dar opowiadania.
Jest jeszcze "Pięć lat kacetu" ale to już literatura obozowa, odpowiednik Archipelagu. Dość ciężka i miejscami paskudna.

Z innych nawet niezłe są "Prochy świętych. Afganistan czasu wojny" Sikorskiego. Zdecydowanie lepszy z niego reporter niż minister. ;-)

Zawiodłem się trochę na "Rock Mann" Wojtka Manna. Same wspomnienia ciekawe i opowiedziane w typowy dla niego, żartobliwy sposób, ale wszystko pisane trochę nieskładnie i dużą czcionką - tak naprawdę za mało w tej książce treści.

Jeśli rozpatrzysz książki inne niż biografie i wspomnienia, za godne polecenia uważam
"Czarodziejka z Florencji" Salmana Rushdie - kilkuwątkowa opowieść o młodym człowieku który wyrusza na daleki wschód by tam udowodnić potężnemu władcy, że jest jego krewnym, synem dawno zaginionej tutejszej księżczniczki. Inny wątek porusza losy tej właśnie kobiety i jej życia we Florencji, u boku człowieka który ją poślubił. Ładne i z bardzo wyrazistym klimatem dalekiego wschodu oraz miast włoskich 16-tego wieku.
"Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona. Jego pierwsza wydana w Polsce powieść jest tak naprawdę książką o książkach. Po jej lekturze zapragnąłem odwiedzić Barcelonę. Mamy tu znowu dwa wątki - młodego człowieka który odnajduje w specjalnym miejscu dziwną książkę i jego próby ułożenia sobie życia, pierwszą miłość, etc - a także autora tejże książki i jego bardzo dziwnych układów.
"Club Dumas" Arturo Perez-Reverte - na jej podstawie Polanski nakręcił "Dziewiąte wrota", ale film nie umywa się do pierwowzoru. Brakuje mu połowy wątków i przynudza strasznie, mimo nawet niezłych aktorów. Książka wręcz przeciwnie. Częściowo kryminał, częściowo powieść przygodowa, z ważnym wątkiem książek na pierwszym planie.
Tegoż samego Perez-Reverte "Fechtmistrz". Przepiękna opowieść o starym mistrzu szermierki, żyjącym w Hiszpanii w czasach gdy jego ukochana sztuka zredukowana została do czegoś, co on z pogardą określa jako "sport". Człowiek zagubiony, zupełnie niedzisiejszy, zostaje wplątany w sam środek poważnej politycznej intrygi (w której ważną rolę odgrywają osoby historyczne i prawdziwe powiązania między nimi, co polskiemu czytelnikowi pozwala się znakomicie identyfikować z głównym bohaterem, albowiem tyle samo mówią nam te nazwiska ;-) ). Mogę być tu nieco nieobiektywny, bo sam kocham szemierkę, ale uważam "Fechtmistrza" za literaturę piękną w każdeym tego słowa znaczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jakie jeszcze czasopisma czytasz oprócz "Coś na progu" ?
Słyszałeś że "Czas Fantastyki" będzie się rozpowszechniany za darmo ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakieś powieśći w realiach historycznych. Jednak szukam czegoś specyficznego. Zależy mi na tym, żeby te realia historyczne dotyczyły jakiś wymarłych europejskich grup/kultur/ludów jak celtowie, wikingowie, słowianie itp. Najlepiej jakby było czuć taki leśny, folkowy, folklorowy klimat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może trylogia króla Arutra Bernarda Cornwella? Pierwsza część to "Zimowy monarcha". Są realia historyczne(choć nie do końca, dużo to fantastyki, ale całość w balansie przypomina nieco Grę o tron), jest leśny klimat, kultura celtów chyba też się znajdzie ;) Dawno czytałem, nie pamiętam już dokładnie o czym było, ale pamiętam, że czytało się dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego pana to mam na oku od dłuższego czasu, ale bardziej cykl o wikingach. ''Zimowy monarcha'' jest niedostepny nawet na allegro więc cięzko może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż... ja swój egzemplarz(oraz część 2) sprzedałem do antykwariatu. Może ogólnie przejdziesz się po antykwariatach i poszukasz, czasami trafiają się kosmiczne rzeczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś dobre książki o muzyce(np. o zespołach rockowych albo biografie znanych muzyków lub też książki poświęcone jakimś zagadnieniom muzycznym), które są dostępne w wersji elektronicznej? Właśnie kończę czytać "Zanim świnie zaczną latać" o Floydach i rozglądam się powoli za kolejnymi pozycjami, a że cała moja kolekcja muzyczna jest w wersji elektronicznej to i książki o muzyce chce mieć na czytniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Ja Ozzy". Książka jest tak świetnie napisana, że kolejne historie opowiadane przez Ozza wciągają jak dobry kryminał, a przy tym są one opisane w typowy dla niego sposób więc każdą stronę będziesz przewracał z bananem na twarzy. Jeżeli przy okazji jesteś fanem Black Sabbath to "Iron Man (...)" Tony''ego Iommi''ego jest świetnym uzupełnieniem historii, choć nie jestem pewien czy książka została już wydana po polsku. Natomiast "Pod Ciężarem Nieba" to bardzo dobra i szczegółowa biografia Kurta Cobaina, którą czyta się równie ciekawie, a momentami można się wręcz wzruszyć. Trochę może jednak irytować charakterystyczny styl autora, który nie ma obaw przed szczegółowym opisywaniem o czym akurat myślał lider Nirvany a danych sytuacjach. Mimo wszystko jest to chyba najlepiej opowiedziana historia Kurta i moja druga ulubiona biografia muzyczna, zaraz za "Ja Ozzy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2013 o 13:46, Jacentix napisał:

Bardzo fajna książka to "Tajemnica zielonej pięczeci" jak dla mnie. Stąd pytanie: Są
jakieś podobne książki?


Tak z wierzchu głowy mogę polecić "Klub włóczykijów" Niziurskiego, a także "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" oraz "Nowe przygody Marka Piegusa (również niewiarygodne)", tyle że jest to już jakby kapkę lżejsze i mniej koncentruje się na ogólnie pojętym życiu młodzieży w PRLu. W ogóle polecam książki tego autora, chociaż mój ogromny sentyment do nich powodowany może być tym, że towarzyszyły mi od berbecia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję książki, która przypadnie do gustu fana Monty Pythona. Czarny humor rodem z Paragrafu 22 jest również mile widziany. Jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.05.2013 o 11:07, conradzik napisał:

Poszukuję książki, która przypadnie do gustu fana Monty Pythona. Czarny humor rodem z
Paragrafu 22 jest również mile widziany. Jakieś pomysły?


Brytyjski humor? To może Terry Pratchett i jego saga o Świecie Dysku? Albo Tom Holt i jego "Przenośne drzwi"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodaj, że wczesny Pratchett, bo ten późny gdzieś już o humorze zapomniał.

Najlepiej cykl o wiedźmach spełnia ową funkcję (Witches Abroad w oryginale są pajtoniczne do bólu żuchwy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi dlaczego pół Tańca ze smokami po polsku kosztuje więcej niż cały po angielsku.
Ma na to wpływ cokolwiek poza chytrym wydawcą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2013 o 16:30, filip29 napisał:

Powiedzcie mi dlaczego pół Tańca ze smokami po polsku kosztuje więcej niż cały po angielsku.
Ma na to wpływ cokolwiek poza chytrym wydawcą?

Każdy musi się nażreć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mieszka w trójmieście, to Empik na Świętojańskiej ma outlet książkowy. Z tego co widziałem, to wszystkie były po 9,99. Książki w całkiem dobrym stanie, tylko trzeba pogrzebać, bo gatunki są wszędzie porozrzucane na półkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

teraz mi sie przypomnialo, ze w 2013 mial wyjsc kolejny tom cyklu demonicznego Petera Bretta. pierwszy tom juz w polsce ponad miesiac jest w sprzedazy, a drugi wyjdzie w czerwcu. ktos juz czytal, jakie wrazenia? bede musial jutro kupic, bo ciekawi mnie jak potocza sie losy bohaterow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2013 o 23:31, Mange napisał:

teraz mi sie przypomnialo, ze w 2013 mial wyjsc kolejny tom cyklu demonicznego Petera
Bretta. pierwszy tom juz w polsce ponad miesiac jest w sprzedazy, a drugi wyjdzie w czerwcu.
ktos juz czytal, jakie wrazenia? bede musial jutro kupic, bo ciekawi mnie jak potocza
sie losy bohaterow.


Ja przeczytałem tom pierwszy "Wojny w Blasku Dnia", miałem wrażenie, że to był jakiś wypełniacz, mimo to czytało mi się bardzo szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się