HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 30.05.2013 o 10:17, zerohunter napisał:

A co za tym tak przemawia?


Co przemiawia za tym, że MKP jest najlepszą fantastyką jaką wydano? Cóż... znajdziesz tam wszystko. Akcja rozgrywa się na kilku kontynantach + groty (coś jak świat równoległy, ale nie do końca), najlepszy system magii jaki widziałem, nie ma klasycznego podziału na dobrych i złych. Ponadto nie ma żadnych szlachetnych elfów czy podziemnych krasnoludów. Ras masz na dobrą sprawę masz aż dziewięć! Ponadto to co w niektórych książkach jest całością fabuły tutaj jest zaledwie jednym wątkiem, tak więc mamy wojnę Malazańczyków gdzie tylko się da, Podpalaczy Mostów, zdrady, walki, bijatyki i pijatyki w karczmach, życie i ucieczkę z kopalni, władcę magii, a nawet dwóch władców, wojnę na krańcu świata, fanatyków religijnych itd. itp. Znajdziesz tam dosłownie wszystko :) Erikson jest z wykształcenia archeologiem i to często widać w jego książkach.
Pewnym problemem może być połapanie się kto jest kim w pewnym momencie chociaż jest dramatis personea. Inną kwestią jest, że w ósmym i dziewiątym tomie jest dużo niepotrzebnych rozkmin filozoficznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 11:22, Evertsen_Dante napisał:

fanatyków religijnych itd. itp. Znajdziesz tam dosłownie wszystko :) Erikson jest z wykształcenia
archeologiem i to często widać w jego książkach.


Tego akurat nie zauważyłem, za to grafomanię niestety tak. W drugim tomie kołek jest parę scen, które wywołują zgrzytanie zębów. O ile pierwszy tom jest faktycznie fajny, tak w drugim mamy zbyt wiele elementów obrażających inteligencję czytelnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2013 o 11:31, pkapis napisał:

Tego akurat nie zauważyłem, za to grafomanię niestety tak. W drugim tomie kołek jest
parę scen, które wywołują zgrzytanie zębów. O ile pierwszy tom jest faktycznie fajny,
tak w drugim mamy zbyt wiele elementów obrażających inteligencję czytelnika.


Oj widać gdy bohaterowie mijają opuszczone miasta jaszczurek :)
Dość dawno czytałem drugi tom, ale nie przypominam sobie żadnych takich scen. Jakiś przykład?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 10:17, zerohunter napisał:

A co za tym tak przemawia?

Chyba największe wrażenie zrobił na mnie rozmach - zarówno stworzonego świata, jak i wydarzeń w książkach przedstawionych. No ale w końcu po historii mieszczącej się na tylu stronach można się spodziewać, że będzie epicka. :P Erikson z Esslemontem stworzyli bardzo ciekawy i rozbudowany świat z wieloma różnymi rasami, ciekawym systemem magii, no i oczywiście świetnymi bohaterami, do których można się przywiązać. W MKP jest po prostu wszystko - dobre poczucie humoru, zwroty akcji, ciekawe historie do przedstawienia, mnóstwo rozbudowanych wątków, ogromne bitwy, których opisanie zajmuje czasami prawie 100 stron. Chyba najlepszą rekomendacją z mojej strony jest stwierdzenie, że podczas czytania wszystkich dziesięciu części ani razu nie czułem się znudzony - zawsze chciałem czytać dalej, żeby dowiedzieć się, co się stanie z moimi ulubionymi bohaterami. Teraz czytam książki Esslemonta, które też są ok i nie mogę się doczekaż, aż Erikson skończy trylogię, nad którą aktualnie pracuje (i z którą oczywiście również się zapoznam) i zabierze się za kolejną, mającą skupić się na jednej z ciekawszych postaci z MKP. Jak się doliczy książki spoza głównego cyklu, to będzie ich w sumie nieco ponad 20, także zdecydowanie jest co czytać. :D

Jeśli faktycznie zabierzesz się za ten cykl, pamiętaj, że jest dość trudno przebić się przez początek - czytelnik jest od razu wrzucony w wir akcji, a Erikson nie jest zwolennikiem wyjaśniania wszystkiego i łagodnego wprowadzania do przedstawionej historii. :P Ale jeśli przebrniesz przez te pierwsze 100-200 stron i dasz się wciągnąć, to MKP zapewni Ci wiele godzin doskonałej lektury. :)

O, widzę, że Evertsen_Dante ładnie to wszystko opisał. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 11:36, Evertsen_Dante napisał:

Oj widać gdy bohaterowie mijają opuszczone miasta jaszczurek :)
Dość dawno czytałem drugi tom, ale nie przypominam sobie żadnych takich scen. Jakiś przykład?


Parę takich, które najbardziej zapadły mi w pamięć:

Spoiler

Duiker i Kelp wyruszają z miasta na morze żeby zdobyć łódź którą mogliby popłynąć po kapłana. Droga zajmuje im raptem parę godzin. Gdy docierają nad morze wybucha rewolucja, rozdzielają się i Duiker wraca tą samą trasą. Po drodze mija w lesie obóz rebeliantów, składający się z "tysięcy namiotów".
Tak, jeszcze kilka godzin temu przejeżdżali tędy i wszystko było dobrze. Tak, w ciągu paru godzin, tylko dlatego że zaczęła się rewolucja, rebelianci zdołali zebrać kilkanaście tysięcy żołnierzy i założyć spory obóz.



Spoiler

Ten sam fragment - Duiker i Kelp są nad morzem, łódź którą kupili okazuje się dziurawa, w gospodzie spotykają żołnierzy z miejscowego posterunku. Trzech marines i czterech marynarzy obsługujących łódź patrolową - jedyne siły wojskowe w okolicy. Sami Duiker i Kelp są tu incognito, dotarli dopiero co, nikt nie wie że tu są.
I gdy wybucha rewolucja, gospoda zostaje zaatakowane przez słabo uzbrojony tłum wieśniaków (zrozumiałem), wspieranych przez High Mage. Czarownik ma taką moc, że Kulp od razu widzi że nie ma jak się z nim równać.
Tak, tak. Na maleńki, przybrzeżny posterunek straży, z trzema żołnierzami i czterema marynarzami posłano maga wysokiej klasy.



Oczywiście jest tam też parę fajnych wątków i postaci, ale to co opisałem (i jeszcze nieco innych, których nie chce mi się teraz szukać) to dziury na bardzo podstawowym poziomie. Od kogoś kto pisze z takim rozmachem jak Eriksson, oczekuję że podobne błędy wyłapie on, albo redakcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2013 o 09:06, rob006 napisał:


Oho, przyznam, że serwis wygląda naprawdę bardzo dobrze. A biorąc pod uwagę, że taki serwis na pewno będzie lepiej wspierany i będzie miał większy zasięg niż jego polski odpowiednik, to chyba właśnie tam założę konto ;) Dzięki za info!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 22:38, Sandro napisał:

> Dodawanie nowych książek do tego portalu to po prostu koszmar ilość tych rubryczek
zniechęca.
Zeszłej nocy siedziałem do godziny 3.00 i wklepywałem kolejne pozycje, głównie anglojęzyczne.
Pod koniec odkryłem, że większość tych pól można zwyczajnie olać, ale moja pedantyczna
cząstka kazała mi wszystko sumiennie wpisywać :)


Cóż kiedy podałem nr ISBN 83-900101-1-9 system wypluł że jest on nieprawidłowy w końcu dałem brak z obrazkiem było tak samo.
W końcu wprowadziłem upragniony tytuł "Gangster" Mickey Spillane, ale trwało to szkoda gadać.

Dnia 29.05.2013 o 22:38, Sandro napisał:

Dzisiaj natomiast dokończyłem uzupełnianie swojej biblioteki i kiedy chciałem zintegrować
konto z Facebookiem okazało się, że jakieś jest już do niego przypisane O_o


Prawdziwego konta na Facebooku nie posiadam tylko lipne na nazwisko nie żyjącego już reżysera filmowego.

Dnia 29.05.2013 o 22:38, Sandro napisał:

Niemniej, fajnie byłoby mieć paru znajomych do porównywania książek. Wśród tych, z którymi
widuję się na co dzień, mało który czyta. Oto mój profil: http://lubimyczytac.pl/profil/229752/igor


Generalnie na moim profilu patrz tylko na rok w którym dana pozycja została przeczytana bo miesiąc jest od czapy
http://lubimyczytac.pl/profil/230760/kerkas

Ps. Jak wprowadzić do bazy ten tytuł ?
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=275802&n=215

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, założyłem profil na goodread, przyznam, że wszystko wklepuje się dość szybko i przyjemnie, można nawet wybrać edycję książki jaką się posiada w kolekcji (spokojnie mają polskie okładki - problem miałem tylko z dwoma tomami Czarnej Kompanii, no to dałem angielksie wydanie).

Jakby ktoś chciał, to proszę, dodajcie mnie do znajomych https://www.goodreads.com/user/show/20847626-outlander

Profil w trakcie uzupełniania, chwilowo nie mam siły xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecicie kilka porządnych księgarń internetowych? Dobre ceny, brak fuszerek w wysyłkach i stanu otrzymywanych egzemplarzy. Od razu odrzucam empik i kierowanie na allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 19:39, revolt505 napisał:

Polecicie kilka porządnych księgarń internetowych? Dobre ceny, brak fuszerek w wysyłkach
i stanu otrzymywanych egzemplarzy. Od razu odrzucam empik i kierowanie na allegro.


http://dedalus.pl/_cms/view/28/ksiegarnie-stacjonarne.html
Tylko nie wiem czy sprzedają przez internet ale to już chyba sprawdzisz sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 19:39, revolt505 napisał:

Polecicie kilka porządnych księgarń internetowych? Dobre ceny, brak fuszerek w wysyłkach
i stanu otrzymywanych egzemplarzy. Od razu odrzucam empik i kierowanie na allegro.


Ja kupuję głównie na aros.pl albo na selkar.pl. Na pierwszej stronie mają duże zniżki. Obie nie robią żadnych fuszerek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 19:39, revolt505 napisał:

Polecicie kilka porządnych księgarń internetowych? Dobre ceny, brak fuszerek w wysyłkach
i stanu otrzymywanych egzemplarzy. Od razu odrzucam empik i kierowanie na allegro.

Też polecam aros.pl. Mają bardzo dobre ceny i duzo opcji wysyłki. Kurierem przychodzi zazwyczaj na nastepny dzien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Twoje opowiadanie w antologii
http://kazimierzkyrcz.blogspot.com/2013/05/bizarro-bazar-dla-szybkich.html
Bardzo dobre opowiadanie.
Miałem po nim koszmary senne ale się tym nie przejmuj to moja wina a raczej mojej bujnej wyobraźni.

Powiedz szczerze czy przed napisaniem tego opowiadania czytałeś:

Spoiler

"Chudszy" Stephen King
"Pieśń krwi" Greg Bear



?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kombinuje i nie wiem w końcu: da się jakoś ustawić po zintegrowaniu z facebookiem konta na lubimyczytac.pl aby pokazywało na fb na osi ocenione przeze mnie książki? Wiem, że na goodreads istnieje coś takiego, a co z polskimi serwisami? Jeżeli zły topic wybrałem to przepraszam, ale zakładam że więcej osób w tym temcie posiada konto na portalu czytelniczym. :)

Edit: Nie zauważyłem na początku, pod ocenioną książką istnieje taka opcja. Problem rozwiązany. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I''m looking for help ! Niedawno zauważyłem, że niesamowitą popularnością cieszy się seria Pan Lodowego Ogrodu Jarka G. Co o niej sądzicie? Da się odnieść ją do Wiedźmina, czy jest w zupełnie inny sposób przyjemna i delektujemy się każdą stroną? Jak ją oceniacie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie jedynym punktem wspólnym są emocjonujące pojedynki i wartka akcja. Powieść Grzędowicza to połączenie sf i fantasy, więc musisz to wziąć pod uwagę (połącznie wychodzi nawet nieźle). Nie ma tu też zbyt wiele rozmyślań ani filozofowania - to czysta akcja i przygoda. Jeśli chcesz się rozerwać to bierz śmiało, ale jeśli szukasz czegoś głębszego lub z bogatym światem przedstawionym i stylizowanym językiem to tutaj tego nie znajdziesz. Ot czasami zabawne komentarze głównego bohatera w dziwnym świecie jakim się znalazł.

Z kolei ja zapytam czy ktoś już czytał nową książkę Kinga "Joyland"? Tak się nad nią zastanawiam - to byłby pierwszy kontakt z tym autorem. Warto zakupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2013 o 14:46, revolt505 napisał:

Powieść Grzędowicza to połączenie sf i fantasy,

Czyli coś w stylu "Diuny"?

Dnia 17.06.2013 o 14:46, revolt505 napisał:

Z kolei ja zapytam czy ktoś już czytał nową książkę Kinga "Joyland"? Tak się nad nią
zastanawiam - to byłby pierwszy kontakt z tym autorem. Warto zakupić?

Nie czytałem nic Kinga, ale z doświadczenia radzę, aby kontat z nowym autorem zaczynać od jego najlepszej (albo przynajmniej dobrej) powieści. Jeżeli ona Ci podpasuje, to znaczy, że styl autora Ci odpowiada i moższ kupować/czytać jego dalsze pozycje.
Lepiej nie kupuj rzeczy niesprawdzonych, bo to może być pozycja słabsza i zrazisz się niepotrzebnie do autora :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2013 o 16:16, A-cis napisał:

> Powieść Grzędowicza to połączenie sf i fantasy,
Czyli coś w stylu "Diuny"?


Absolutnie nie. Powiedziałbym, że w stylu Thorgala, nawet mitologia ta sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może przybliże zarys fabularny, który jest zamieszczony nawet na odwrocie książki, więc nie będzie to raczej wielki spojler. Główny bohater żyjących w czasach trochę nowocześniejszych od naszych ląduje na odległej planecie w ramach misji ratunkowej. Na owym globie zdaje się istnieć coś na kształt magii, a jego mieszkańcy różniący się od ludzi tylko kosmetycznie, żyją w realiach naszego średniowiecza. Dalsze konsekwencje połączenia tych dwóch gatunków literatury można łatwo przewidzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się