Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Nazistom wstęp wzbroniony: recenzja Wolfenstein II: The New Colossus

40 postów w tym temacie

pannowacki napisał:

Ale wiesz, że słowo "nazista" wzięło się od NSDAP, i dlatego o nim wspominałem?

Wszędzie widziałem pisownię Anya, więc nie wiem, skąd wziąłeś "i".

A w 2001 roku słowo "nazista" nie było synonimem Niemca. Nigdy nie było, nigdy nie będzie.

Nie wiem czemu dyskusję i wszystkie moje zarzuty próbujesz rozpaczliwie sprowadzić do kwestii nazizmu - najmniej istotnej w mojej wypowiedzi. Powtórzę się - słowo ''nazista'' i ''Niemiec'' były używane zamiennie w każdej części Wolfenstena. Żołnierze SS, Wehrmachtu, Luftwaffe, Kriegsmarine, z którymi walczymy od 1992, tudzież 2001 roku, nie są ''żołnierzami NSDAP'', tylko żołnierzami Niemiec.

A nazistów nie-niemieckich można policzyć na palcach i raczej holenderscy, belgijscy, czy nowescy naziści w grach nie występują - bo zazwyczaj nasi oponenci wydzierają się po niemiecku.

Co do Ani - możesz przestać udawać Greka? Walnąłeś żenujący błąd w transkrypcji i teraz w dziwny sposób próbujesz z niego wybrnąć. Jesteśmy w Polsce i obowiązują polskie zasady pisowni i transkrypcji, nie angielskie. W tłumaczeniu była i jest ANIA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. W grze jest Anya, więc używam zapisu Anya. Gdyby było "Katażyna", z takim właśnie błędem ortograficznym, to zapisywałbym dokładnie tak. 

2. We wszystkich wolfensteinach od 2001 roku pojawiał się niemiecki ruch oporu, to kolejny z wielu powodów, dla których stawianie znaku równości między Niemcami a nazistami jest idiotyczne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:

1. W grze jest Anya, więc używam zapisu Anya. Gdyby było "Katażyna", z takim właśnie błędem ortograficznym, to zapisywałbym dokładnie tak. 

2. We wszystkich wolfensteinach od 2001 roku pojawiał się niemiecki ruch oporu, to kolejny z wielu powodów, dla których stawianie znaku równości między Niemcami a nazistami jest idiotyczne. 

1. Nie wiem, jaką spiraconą wersję masz, ewentualnie nadal grasz ograniczonego, ale u mnie jest Ania Oliwa. Na Benchmarku też, jak widać.

http://cdn.benchmark.pl/uploads/backend_img/c/recenzje/2017/8626_Wolfenstein_II_review/Wolf2_4.jpg

2. W każdym Wolfensteinie używa się też zamiennie określenia na wrogów - ''naziści'' i ''Niemcy''. Idiotyczny to jest denializm.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Grałem w wersję anglojęzyczną, nie żadnego pirata. W takim wypadku dzięki za zwrócenie uwagi, przemyślę, czy w recenzji zmienić. 

2. Nigdy nie zrozumiem, skąd ta mania podkreślania, że ruch nazistowski wywodzi się z Niemiec. Każde dziecko to wie. Ale każde dziecko też powinno wiedzieć, że TO NIE SĄ TERMINY RÓWNOZNACZNE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:

1. Grałem w wersję anglojęzyczną, nie żadnego pirata. W takim wypadku dzięki za zwrócenie uwagi, przemyślę, czy w recenzji zmienić. 

2. Nigdy nie zrozumiem, skąd ta mania podkreślania, że ruch nazistowski wywodzi się z Niemiec. Każde dziecko to wie. Ale każde dziecko też powinno wiedzieć, że TO NIE SĄ TERMINY RÓWNOZNACZNE.

2. Nigdy nie zrozumiem, skąd ta chęć włażenia w rzyć Niemcom, skoro nawet ówcześni Polacy tego nie robili.
https://cozahistoria.pl/nazisci-czy-niemcy-zobacz-co-na-ten-temat-sadzili-polacy-77-lat-temu/

Zrozum wreszcie, że kwestia ta jest trzeciorzędna w mojej wypowiedzi i chodziło mi właśnie o to, że gdy wychodził RTCW to NIKOGO NIE RAZIŁO używanie słów NAZISTA i NIEMIEC w odniesieniu do wrogów. Teraz RAZI używanie jednego lub drugiego. Kumasz, czy to mam rozrysować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 

2. Nigdy nie zrozumiem, skąd ta mania podkreślania, że ruch nazistowski wywodzi się z Niemiec. Każde dziecko to wie. Ale każde dziecko też powinno wiedzieć, że TO NIE SĄ TERMINY RÓWNOZNACZNE.

 

Mnie to nawet poniekąd bawi - nasza rodzima, patriotyczna, dorodna młodzież zawsze ma ból tyłka kiedy zamiast "Niemiec" pada słowo "nazista". Natomiast kiedy tą dorodną młodzież spod flagi biało-czerwonej zapytać, kto tam w Polsce budował po wojnie socjalizm, to się okazuje, że jacyś mityczni KOMUNIŚCI, dziwnym trafem bez narodowości :). No ewentualnie taki "patriota" napomknie coś o Żydach z aparatu bezpieczeństwa. Dość paradne :)

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz razi, bo śmierdzi to germanofobią i szczuciem na Niemców. A nikt nie odpowiada za grzechy swoich dziadków. Nikt nie udaje, że Niemcy nie stali za IIWŚ - sam w tekście również używam nazwy ich państwa - ale nie ma naprawdę potrzeby podkreślania, że naziści byli z Niemiec. Tym bardziej, że ruchy faszystowskie były też we Włoszech, Hiszpanii, Grecji... i w Polsce (oraz wielu innych krajach, oczywiście).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:

Teraz razi, bo śmierdzi to germanofobią i szczuciem na Niemców. A nikt nie odpowiada za grzechy swoich dziadków. Nikt nie udaje, że Niemcy nie stali za IIWŚ - sam w tekście również używam nazwy ich państwa - ale nie ma naprawdę potrzeby podkreślania, że naziści byli z Niemiec. Tym bardziej, że ruchy faszystowskie były też we Włoszech, Hiszpanii, Grecji... i w Polsce (oraz wielu innych krajach, oczywiście).

Określanie przynależności agresorów, okupantów i morderców to GERMANOFOBIA? Skąd Ty się urwałeś? Ewentualnie - co bierzesz?

Człowieku, nikt nie wini obecnych Niemców za II Wojnę, a mówienie, że NIEMCY i NARÓD NIEMIECKI są odpowiedzialni za horror II WŚ to FAKTY. To nie ''nazistowska armia'' napadła Polskę, tylko NIEMIECKA.

Nikt nie udaje? To skąd takie kwiatki, jak określanie Niemiec mianem ''ofiar II Wojny''? Skąd beznarodowi, enigmatyczni ''naziści'' z Nazilandu? Nawet w kontekście Wolfensteina - w Niemczech to nie są już nawet naziści, tylko jakiś ''reżim''.

Przerażające jest to, że są ludzie tacy jak Ty, z dostępem do mas, którzy produkują swoje teorie i że trzeba walczyć o to, żeby odpowiedzialnych za zło II WŚ nazwać po imieniu.

PS Ruchy faszystowskie to nie nazistowskie. Faszyzm jest bardzo odmienny od nazizmu, zaś Mussolini szczerze gardził rasizmem Hitlera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faszyzm nie jest "bardzo odmienny" od nazizmu. Faszyzm to po prostu szerszy termin.

I tak, faszystowskie Włochy nie współpracowały zbyt chętnie z Niemcami w eksterminacji Żydów. Jednak "nadrabiali" to przemocą wymierzoną m.in. w bałkańskich Słowian.

Czy zamierzasz wychodzisz z apologią, że faszyzm ok, tylko ten nazizm taki nie bardzo? Może jeszcze coś w stylu "Hitler był zły, bo był socjalistą"? Jeśli tak, to lepiej nie wypowiadaj się więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pannowacki napisał:

Teraz razi, bo śmierdzi to germanofobią i szczuciem na Niemców. 

A ja juz myslalem ze po wypocinach Twoich i Serafina w innych tematach, nic mnie juz nie zdziwi :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:

Faszyzm nie jest "bardzo odmienny" od nazizmu. Faszyzm to po prostu szerszy termin.

I tak, faszystowskie Włochy nie współpracowały zbyt chętnie z Niemcami w eksterminacji Żydów. Jednak "nadrabiali" to przemocą wymierzoną m.in. w bałkańskich Słowian.

Czy zamierzasz wychodzisz z apologią, że faszyzm ok, tylko ten nazizm taki nie bardzo? Może jeszcze coś w stylu "Hitler był zły, bo był socjalistą"? Jeśli tak, to lepiej nie wypowiadaj się więcej.

Ty jesteś jakiś upośledzony? Czy ewentualnie jesteś członem Antify? Nigdzie nawet tego nie zasugerowałem, a Ty całą moją wypowiedź sprowadzasz do najmniej istotnej kwestii.

Faszyzm brzydził się rasizmem, nigdy i nigdzie nie planował eksterminacji całych narodów. Używanie słowa ''faszyzm'' i ''nazizm'' zamiennie świadczy o tym, że jesteś albo ignorantem, albo kłamcą, albo idiotą. Innej możliwości nie ma, a jeśli ktoś zestawia jednym tchem obok siebie włoskich faszystów, polskich quasi-faszystów (przedwojenny ONR, RNR) z nazistami, to musi być jednym z tych trzech wymienionych.

Zajmij się graniem, a nie historią, bo to drugie w ogóle Ci nie wychodzi.

  • Downvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próby oddzielania nazizmu i faszyzmu to domena miłośników hailowania, więc nie dziw się, że można dojść do takich wniosków. I naprawdę, całkiem świadomie unikałem w tekście szerszych politycznych dywagacji, żeby potem nie czytać w komentarzach takich bzdur. Poza tym opanuj się trochę z językiem.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:

Próby oddzielania nazizmu i faszyzmu to domena miłośników hailowania, więc nie dziw się, że można dojść do takich wniosków. I naprawdę, całkiem świadomie unikałem w tekście szerszych politycznych dywagacji, żeby potem nie czytać w komentarzach takich bzdur. Poza tym opanuj się trochę z językiem.
 

Nie, to domena historyków. Faszyzm i nazizm to pojęcia odmienne, a równanie postaci takich, jak Świderski z nazistami, jest obrzydliwe. Wręcz doprowadza mnie do wymiotowania myśl, że są ludzie, którzy tak sądzą.

Wrzucanie tego do jednego wora to domena lewactwa, które o historii nie ma pojęcia i kwestię -yzmów sprowadza do dymiących kominów Auschwitz, pocąc się na samą myśl o tym - czy to ze strachu, czy z podniecenia, że mają swojego odwiecznego wroga, czyli ''faszyzm'' (socjaldemokracja to też faszyzm, c'nie?). 

Jedyne bzdury, jakie są na tej stronie, produkujesz Ty, w dodatku w żałosny sposób nie umiesz odnieść się do meritum adwersarza, tylko sprowadzasz dyskusję as absurdum. Nie wiem, jakim cudem z całości mojej wypowiedzi wybrałeś coś, co miało najmniejsze znaczenie (powtarzam po raz kolejny to pytanie, oczywiście na nie nie odpowiesz) i wałkujesz do mdłości, chociaż już dawno to wyjaśniłem.

A język powstrzymam, kiedy będę miał ochotę, na głupotę trzeba reagować ostro. Konto założyłem tylko dlatego, żeby napisać komentarz pod Twoją recenzją, która pomija to, że ta część Wolfensteina jest nędzną podróbą serii, naszpikowaną polityką, zrobioną specjalnie pod zbolałych SJW.

  • Downvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, KapitanGzehotnik napisał:

zrobioną specjalnie pod zbolałych SJW.

Sorry, ale to Ty raczej wyglądasz na zbolałego.

I nie, szanujący się historycy nie rozgraniczają nazizmu i faszyzmu. Te pojęcia nie są tożsame, ale się zazębiają. Ale wyjaśnianie tego to będzie zbyt spore zejście z tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KapitanGzehotnik napisał:
pannowacki napisał:

Próby oddzielania nazizmu i faszyzmu to domena miłośników hailowania, więc nie dziw się, że można dojść do takich wniosków. I naprawdę, całkiem świadomie unikałem w tekście szerszych politycznych dywagacji, żeby potem nie czytać w komentarzach takich bzdur. Poza tym opanuj się trochę z językiem.
 

Nie, to domena historyków. Faszyzm i nazizm to pojęcia odmienne, a równanie postaci takich, jak Świderski z nazistami, jest obrzydliwe. Wręcz doprowadza mnie do wymiotowania myśl, że są ludzie, którzy tak sądzą.

Wrzucanie tego do jednego wora to domena lewactwa, które o historii nie ma pojęcia i kwestię -yzmów sprowadza do dymiących kominów Auschwitz, pocąc się na samą myśl o tym - czy to ze strachu, czy z podniecenia, że mają swojego odwiecznego wroga, czyli ''faszyzm'' (socjaldemokracja to też faszyzm, c'nie?). 

Jedyne bzdury, jakie są na tej stronie, produkujesz Ty, w dodatku w żałosny sposób nie umiesz odnieść się do meritum adwersarza, tylko sprowadzasz dyskusję as absurdum. Nie wiem, jakim cudem z całości mojej wypowiedzi wybrałeś coś, co miało najmniejsze znaczenie (powtarzam po raz kolejny to pytanie, oczywiście na nie nie odpowiesz) i wałkujesz do mdłości, chociaż już dawno to wyjaśniłem.

A język powstrzymam, kiedy będę miał ochotę, na głupotę trzeba reagować ostro. Konto założyłem tylko dlatego, żeby napisać komentarz pod Twoją recenzją, która pomija to, że ta część Wolfensteina jest nędzną podróbą serii, naszpikowaną polityką, zrobioną specjalnie pod zbolałych SJW.

 

Mam pytanie. Czy grales juz w nowego Wolfa ze wiesz napewno iz jest zrobiony pod SJW? Jesli tak jest to naprawde smutna rzecz gdyz poprzednia czesc mi sie podobala... Moze jednak przesadzasz? Pytam bo w nowym CoD nie bedzie swastyk a tutaj sa...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CDRV napisał:
KapitanGzehotnik napisał:
pannowacki napisał:

Próby oddzielania nazizmu i faszyzmu to domena miłośników hailowania, więc nie dziw się, że można dojść do takich wniosków. I naprawdę, całkiem świadomie unikałem w tekście szerszych politycznych dywagacji, żeby potem nie czytać w komentarzach takich bzdur. Poza tym opanuj się trochę z językiem.
 

Nie, to domena historyków. Faszyzm i nazizm to pojęcia odmienne, a równanie postaci takich, jak Świderski z nazistami, jest obrzydliwe. Wręcz doprowadza mnie do wymiotowania myśl, że są ludzie, którzy tak sądzą.

Wrzucanie tego do jednego wora to domena lewactwa, które o historii nie ma pojęcia i kwestię -yzmów sprowadza do dymiących kominów Auschwitz, pocąc się na samą myśl o tym - czy to ze strachu, czy z podniecenia, że mają swojego odwiecznego wroga, czyli ''faszyzm'' (socjaldemokracja to też faszyzm, c'nie?). 

Jedyne bzdury, jakie są na tej stronie, produkujesz Ty, w dodatku w żałosny sposób nie umiesz odnieść się do meritum adwersarza, tylko sprowadzasz dyskusję as absurdum. Nie wiem, jakim cudem z całości mojej wypowiedzi wybrałeś coś, co miało najmniejsze znaczenie (powtarzam po raz kolejny to pytanie, oczywiście na nie nie odpowiesz) i wałkujesz do mdłości, chociaż już dawno to wyjaśniłem.

A język powstrzymam, kiedy będę miał ochotę, na głupotę trzeba reagować ostro. Konto założyłem tylko dlatego, żeby napisać komentarz pod Twoją recenzją, która pomija to, że ta część Wolfensteina jest nędzną podróbą serii, naszpikowaną polityką, zrobioną specjalnie pod zbolałych SJW.

 

Mam pytanie. Czy grales juz w nowego Wolfa ze wiesz napewno iz jest zrobiony pod SJW? Jesli tak jest to naprawde smutna rzecz gdyz poprzednia czesc mi sie podobala... Moze jednak przesadzasz? Pytam bo w nowym CoD nie bedzie swastyk a tutaj sa...

 

Tak, jestem mniej więcej w połowie gry.
Jezu, Wy serio oceniacie wartość gry po tym, czy są swastyki, czy nie? W niemieckiej wersji Wolfa też nie ma swastyk, tylko trójkąciki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pannowacki napisał:
3 godziny temu, KapitanGzehotnik napisał:

zrobioną specjalnie pod zbolałych SJW.

Sorry, ale to Ty raczej wyglądasz na zbolałego.

I nie, szanujący się historycy nie rozgraniczają nazizmu i faszyzmu. Te pojęcia nie są tożsame, ale się zazębiają. Ale wyjaśnianie tego to będzie zbyt spore zejście z tematu.

Oczywiście, że rozgraniczają. Począwszy od bodaj najlepszego biografa Hitlera, czyli Iana Kershawa, a kończąc na Normanie Daviesie. Głównie lewicowi historycy uważają to za pojęcia tożsame, chociaż też nie zawsze - Beevor dość mocno rozgranicza faszyzm i nazizm.

Sorry, a Ty z kolei wyglądasz jak przeciętny obywatel ''451 stopni Fahrenheita'' Bradbury'ego - może czytałeś, ale raczej nie. Wystarczy Ci ładna grafika, dużo juchy, znany tytuł i już jesteś szczęśliwy. Ja tam od gry oczekuję czegoś innego - na przyklad absolutnego braku wątków politycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że faszyzm i nazizm to nie to samo. Ale jeśli sugerujesz, że te dwa ruchy, które pojawiały się w Europie w tym samym czasie, odwoływały się od podobnych sentymentów, których liderzy nawzajem zbijali ze sobą piątki i którzy razem wyruszyli na wojnę nie mają ze sobą nic wspólnego, to ja naprawdę kapituluję.

I tak samo, jeśli oczekujesz od gry zainspirowanej najważniejszymi wydarzeniami politycznymi XX wieku, żeby nie miała w sobie ani grama polityki... Naprawdę, nie widzisz tutaj żadnych sprzeczności? Pomijając już fakt, że każdy tekst kultury jest w ten czy inny sposób polityczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować