Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Za bardzo zmodyfikowany węgiel - recenzja serialu Altered Carbon

4 posty w tym temacie

Powieść nie była jakimś cudem, owszem udany debiut i jakaś próba reaktywacji cyberpunka (garunku wąskiego i efemerycznego) - ale niewiele więcej. Serial dzięki zmianom jest bardziej cp, luddyści być muszą, bo low life i punk. Hitech jest pokazany dobrze, konflikty społeczne również. Altered Carbon to doskonały serial cyberpunkowy, łącznie z wadami gatunkowymi na szerszym tle SF. A faktycznie zmasakrowany materiał źródłowy jest w Electric Dreams of PKD. Tam scenarzyści zmieniali treść i wymowę opowiadań stale i bez potrzeby. W porównaniu z tym AC wydaje się bardzo wierną ekranizacją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z recenzji wynika że jedyne, co się może nie podobać, to zmiany w porównaniu do pierwowzoru. Osobiście oglądałem ten serial jako osoba która nie czytała książki i wszystkie przedstawione tutaj wady są dla mnie nieistotne. 

I nie zgodzę się że serial jest przeciętny. Ewidentnie wybija się ponad przeciętność dzięki wielu aspektom.

Jeśli ktoś nie czytał książki to niech daruje sobie czytanie tej recenzji i niech się bierze za oglądanie. Gwarantuje że żaden zarzut przedstawiony powyżej nie będzie miał racji bytu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem serial w momencie premiery - bardzo mi siępodobał, uważam go za jeden z lepszych SF ostatnimi czasy. Z większością zarzutów z recenzji sie nie zgadzam. 

Potem przeczytałem książki. Pomimo, iż fanem sf i cyberpunka jestem od ponad 20 lat, wychowałem się (liceum) na CP 2020, Neuromancerze itp, to ledwo przez nie przebrnąłem. Za dużo filozofowania. Chyba,że to ja jednak czytam po prostu dla rozrywki. Nie mówię, iż sf nie może poruszać ważnych problemów ale ja jednak czytam dla rozrywki, żeby odpocząć, oderwać się od codzienności. 

Generalnie serial polecam gorąco, bardzo mi się podobał. Nie unikneli niektórych dłużyzn ale nie narzekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować