Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Droga Cywilizacji do cywilizacji. Felieton Trafienie Krytyczne

8 postów w tym temacie

Akurat w cywilizacji to jak najbardziej normalne i pożądane. W końcu to gra o cywilizacjach. Ale poprawność polityczna w grach średniowiecznych na przykład to jest dla mnie nieporozumienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Europocentryzm? Chyba największymi "europocentrystami" są murzyni i arabowie. Ryzykują życie, by tu trafić. Musi ich Pan uświadomić, jakie to inne kultury są fajne, miłe i ciepłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ogólnie rozchodziło się o to, że czwarta część serii była najlepsza a potem to już lewactwo i tak dalej.

Tusk przewodniczącym RE? Lewactwo.

Ludzie protestują przeciwko rozkładowi demokracji? Lewactwo.

Pada deszcz? Lewactwo.

Kobita władcą polski w CivVI? Lewactwo.

Naprawdę, niektórzy mają zrytą banie i za wszystko, co im się nie pasuje winią 'lewactwo'.

Cytat

Na przykład pierwsza część, ta z 1991 roku, aż kipi od dyskryminacji (...) Rosjanie, których przywódcą jest Stalin, są agresywnymi militarystami.

Pomijając oczywisty błąd (Stalin nie był przywódcą Rosji, tylko ZSRR, nie był też Rosjaninem), określenie 'agresywni militarystycznie', to nie dyskryminacja tylko eufemizm. W dodatku odnoszący się nie tylko ZSRR, ale również innych tworów państwowych, których głównym elementem składowych jest/byłą narodowość rosyjska. Od wieków Rosja utożsamia swoje bezpieczeństwo z polityką ekspansjonistyczną. Taka trauma po kampanii mongolskiej.

Ale wracając do tematu. Mnie się nie podoba to, że Civ idzie coraz bardziej w cukierkowość. Wszyscy są fajni, wszystko jest przyjemne, staramy się nikogo nie obrazić. I to jest bardzo poważny problem tego całego 'political correctness'. Prawda jest taka, że historia ludzkości jest przepełniona wojami, mordem, wyzyskiem i niewolnictwem. Myślę, że warto o tym przypominać. A tak w ogóle, to od Civ wolę Endless Legend.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Jadwigą to pewnie wyjaśnienie jest dużo prostsze: Firaxis w Brave New World dali Kazimierza Wielkiego a do VI uznali, ze wezmą kolejnego władcę z listy. A, że o Ludwiku to i w samej Polsce mało się pamięta i mówi to wyszło, że następna była Jadwiga. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Oczywiście, może być lepiej. Na przykład nie obraziłbym się, gdyby Firaxis udało się jakoś wprowadzić do gry mechanizm migracji i mieszania kultur, żeby pokazać, że to jednak, historycznie rzecz biorąc, i współcześnie też, nie jest jakieś piekło i szatani, jak niektórzy twierdzą." - haha, najlepiej pokazując szczęśliwych Indian, wzbogaconych kulturowo przez migrantów z Europy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przecież Polska miała tylu wielkich przywódców, a tutaj w grze reprezentuje ją jakaś mało ważna Jadwiga. Andegaweńska na dodatek, czyli nie Polka. No i kobieta. Bo autorzy gry wszędzie wciskają kobiety, próbując, w duchu politycznej poprawności właśnie, czy tam jakiegoś innego zgniłego, dekadenckiego, zachodniego pomysłu, naruszyć naturalny porządek rzeczy czy coś tam jeszcze, nie pamiętam dokładnie. Ogólnie rozchodziło się o to, że czwarta część serii była najlepsza a potem to już lewactwo i tak dalej.

Ogólnie zgadzam się z autorem prawie we wszystkim, co rzadko mi się zdarza. Kobiety jako władczynie? Oczwiście! Lecz ich wybór nie zawsze jest dobrze dobrany, np. właśnie Jadwiga dla Polski, która tak ważna nie była. A już na pewno głupim wyborem był wybór Gorgo jako reprezentantkę Sparty, gdzie była bardzo mało znaczącą osobą. Już w Rosji była Wielka Kasia, w Hiszpanii Izabella, w Anglii Wiktoria, z Gruzją moim zdaniem dobrze trafili, poza jej ahistorycznym odcieniem skóry. Po prostu nie wciskać na siłę tych kobiet, które niewiele znaczyły dla danego kraju.

Cytat

Dążenie Cywilizacji do... cywilizacji, jest o wiele lepsze, niż okopywanie się, tłumaczone wiernością historii, na pozycjach trochę jednak ksenofobicznych i seksistowskich. Tak, o Kingdom Come: Deliverance mowa. Między innymi.

Dla samej gry Civilization jest to dobra droga o której piszesz, jednak gra czeskiego studia jest ani seksistowska, ani ksenofobiczna, jest po prostu wierna historii. Jak mam grę, gdzie widzę ludzi, całe społeczeństwa (tego nie widac w serii civ) i jest osadzona w konkretnych czasach historycznych to chcę, aby gra odzwierciedlała realia epoki. Ta gra może uczyć historii. Od kiedy promowanie historii to promowanie seksizmu i ksenofobii? Gra ma zakłamywać rzeczywistość? Nie. Jakby wszystkie gry były jednakowe, gdzie wszyscy są równi we wszystkim to nudne to stałoby się z czasem. Kingdom jest grą świetną, ale Civ6 też. Jakby naginali historię w Kingdom wcale nie byłoby lepsze, byłoby nie tylko gorsze w odbiorze, ale byłoby zakłamywaniem historii na równi z tym jak ją zakłamywali naziści czy komuniści czy nawet teraz nasi politycy. Chce Pan im dorównać? Ludzie mają poznawać zniekształconą wersje historii? 

Cytat

Oczywiście, może być lepiej. Na przykład nie obraziłbym się, gdybyFiraxis udało się jakoś wprowadzić do gry mechanizm migracji i mieszania kultur, żeby pokazać, że to jednak, historycznie rzecz biorąc, i współcześnie też, nie jest jakieś piekło i szatani, jak niektórzy twierdzą. Ale z tym chyba trzeba będzie poczekać do siódmej części. 

Migracja i mieszanie się kultur może mieć dobre skutki, ale może mieć też złe. Indianie czy Aborygeni coś na ten temat wiedzą, co mogą zrobić imigranci. Nie trzeba szukać też przykładów poza Europą, bo u nas upadł Rzym właśnie przez imigrantów i ich potomków z Odoakrem na czele. Także Serbowie też dużo mogliby powiedzieć, bo Albańczycy w Kosowie to ludność napływowa. Migracje i mieszanie się kultur może być dobre, jeśli zna się proporcje, a nie bez kontroli jak Niemcy, wszystkich jak leci. Także ludność z określonego kręgu ciwilizacyjnego będzie gorzej się asymilowała (albo prawie wcale) niż w innym. Wszystko ma swoje dobre i złe strony i jeśli Firaxis miałoby coś takiego wprowadzić, to poza dobrymi rzeczami powinna też przynosić złe, byśmy uważali, aby nie podzielić losu Indian, Aborygenów, Serbów czy Rzymian. Obydwie mechaniki powinny być, dobre i złe w migracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3/8/2018 o 10:58, BLyy87 napisał:

 Nie. Jakby wszystkie gry były jednakowe, gdzie wszyscy są równi we wszystkim to nudne to stałoby się z czasem. Kingdom jest grą świetną, ale Civ6 też. Jakby naginali historię w Kingdom wcale nie byłoby lepsze, byłoby nie tylko gorsze w odbiorze, ale byłoby zakłamywaniem historii na równi z tym jak ją zakłamywali naziści czy komuniści czy nawet teraz nasi politycy. Chce Pan im dorównać? Ludzie mają poznawać zniekształconą wersje historii? 

Ludzie jak Serafin tego niestety nie rozumieją. Oni są na wojennej ścieżce w imię obrony mniejszości (chociaż przecież mniejszość to pojęcie względne, w Polsce mniejszością są czarni, ale już w Japonii mniejszością są biali) i dla nich kolorowy ma być w każdej grze i dziele popkultury, bo inaczej to rasizm i popieranie wyższości rasy białej. A jeszcze wszelcy piewcy czarnoskórych w Królestwie Czech początku XV wieku pokazują na blog niejakiego MedievalPOC, gdzie są wpisy pokazujace kolorowych w sztuce. No super, tylko przecież nikt nie twierdził, że jakiś średniowieczny malarz nie mógł wiedzieć o istnieniu ludzi o innym kolorze skóry. Ale czy to dowód, ze ich widział na oczy kiedykolwiek? Grecy hydrę nemejską też gdzieś namalowali a chyba nikt normalny nie powie, że autor dzieła stał za Heraklesem i patrzył, jak ten się z poczwarą tłucze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować